Americké akcie se na Velikonoční pondělí obchodovaly smíšeně, investoři jsou opatrní i kvůli Fedu
|

Americké akcie se na Velikonoční pondělí obchodovaly smíšeně, investoři jsou opatrní i kvůli Fedu

Americké akcie v pondělí hledaly směr. Aktivita obchodníků byla celkově utlumená, protože trhy v Evropě a části Asie ještě zůstaly kvůli oslavám Velikonoc zavřené. Z makrodat vyšly v zámoří údaje o osobních příjmech a výdajích a náladu na trzích ovlivňoval rovněž vývoj cen ropy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,11 % na 17 535,39 bodu a širší S&P 500 přidal 0,05 % na 2 037,05 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,14 % na 4 766,79 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům cyklického spotřebního zboží a financí, v mírné ztrátě zůstala například odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o 3,39 % na 15,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 1,8860 %.

S&P 500 (28. března 2016)

Akcie hotelového řetězce Starwood Hotels & Resorts Worldwide připsaly dvě procenta poté, co společnost obdržela další vylepšenou nabídku na převzetí. Konsorcium firem vedené čínskou skupinou Anbang Insurance Group nabídlo Starwood Hotels & Resorts Worldwide převzetí za 14 miliard dolarů. Minulý týden obdržela společnost vylepšenou nabídku v hodnotě 13,6 miliardy USD od hotelového řetězce Marriott International. Starwood uvedla, že její představenstvo nabídku Anbang Insurance Group bude velmi pravděpodobně považovat za "prioritní".

Z dalších titulů výrazně zdražily akcie potravinářské společnosti Cal-Maine Foods (+8,76 %), která oznámila, že jí v uplynulém čtvrtletí vyskočil zisk o 26 %. Hospodářské výsledky firmy podpořilo zejména zdražení vajec.

Výrazně výše skončily rovněž akcie kosmetické společnosti Avon Products (+8,53 %), a to díky zprávě, že firma uzavřela s aktivistickými investičními firmami Barington Capital Group a NuOrion Partners dohodu, která jim umožní jmenovat nového nezávislého předsedu představenstva Avonu. Společnost se dohodou snaží zabránit rozpoutání proxy války.

Nedařilo se naopak akciím internetového rádia Pandora (-12,17 %), které podkopala zpráva, že šéf společnosti Brian McAndrews z ní po dvou a půl letech ve funkci výkonného ředitele odchází.

Akcie společnosti Foot Locker (+2,71 %) v poobchodní fázi přidávaly další až 2 % po zprávě, že firma v indexu SA&P 500 nahradí dodavatele těžebního vybavení Cameron International.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA v únoru stouply pouze o 0,1 %. Lednový růst podle revidovaných údajů činil také 0,1 %, ačkoli jej ministerstvo původně odhadovalo na 0,5 %. Údaje podle agentury Reuters naznačily, že americká centrální banka nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb.

"Investoři jsou opatrní, protože si nejsou jistí, zda současný trend vydrží a zda se akcie nenacházejí poblíž horní hrany rozpětí, v němž se pohybují," říká Quincy Krosby, tržní stratég z Prudential Financial. Podle Krosbyho investoři rovněž zápasí s mnohdy protichůdnými komentáři představitelů americké centrální banky, kteří se přetahují o to, zda by Fed měl pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, které zahájil v prosinci, nebo by měl raději vyčkat na další průkazná data o síle ekonomiky USA.

"Měnový výbor skutečně vyslal mnoho různých vzkazů a lidé jsou z toho podle mě zmatení," potvrzuje Ian Winer, šéf divize obchodování s akciemi ve Wedbush Securities.

V úterý s projevem v New Yorku vystoupí guvernérka Fedu Janet Yellenová, což by podle Winera mohlo spolu se sérií důležitých makrodat, která tento týden v USA vyjdou, situaci alespoň trochu vyjasnit. Zveřejněna mají být mimo jiné v pátek klíčová data z trhu práce.

Opatrnou náladu na trhu dokazuje i prakticky mrtvý trh s primárními emisemi akcií. Začátek letošního roku je na ně nejchudší od krizového prvního kvartálu 2009. Letos zatím firmy na burze upsaly akcie jen za 1,2 miliardy USD, loni touto dobou to bylo 5,5 miliardy.

Dolar v pondělí oslaboval, Brent se vrátil pod 40 USD za barel

Na devizovém trhu dolar kvůli omezování sázek na růst úroků v USA oslabil vůči koši ostatních předních měn. V závěru obchodování v New Yorku vykazovalo euro vůči dolaru nárůst o 0,3 % na 1,1196 USD. Během dne jednotná evropská měna vystoupila až na 1,1218 USD, tedy na nejvyšší úroveň od minulé středy.

"Zpráva o osobních výdajích určitě vyvolává pochybnosti o tom, zda může Fed v červnu stisknout spoušť," řekla agentuře Reuters analytička Kathy Lienová ze společnosti BK Asset Management.

Světové ceny ropy zahájily týden poklesem a severomořská ropa Brent se vrátila pod 40 USD za barel. Investiční banky Barclays a Macquarie navíc uvedly, že ceny ropy by mohly sestoupit až do blízkosti 30 USD za barel.

Objem obchodů byl kvůli velikonočním svátkům nižší než obvykle. Ceny ropy nadále zůstávají o zhruba 50 % vyšší než v polovině února, kdy se propadly na 12letá minima.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Osobní výdaje amerických spotřebitelů se v únoru proti lednu zvýšily v souladu s odhady a stejně jako v lednu o 0,1 %. Údaj za leden byl ale revidován výrazně níže z 0,5 %. Osobní příjmy v USA v únoru stouply o 0,2 %, čekal se růst rovněž o 0,1 % po lednovém zvýšení o 0,5 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel americké centrální banky, meziročně vzrostly stejně jako v lednu o 1,7 % a meziměsíčně se zvýšily o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu po +0,3 % v lednu.
 • Obchodní bilance USA v únoru skončila s deficitem 63 miliard USD (odhad: -62,3 miliardy USD, leden: -62 miliard USD).
 • Rozjednaných prodejů domů v únoru meziměsíčně přibylo 3,5 % (odhad: +1,2 %, leden: -3 %) a meziročně 0,7 % (leden: +1,4 %).
 • Index aktivity dallaského Fedu v březnu vzrostl na -13,6 bodu z -31,8 bodu.
 • Největší japonská telekomunikační skupina Nippon Telegraph & Telephone (NTT) od firmy Dell odkoupí její divizi poskytující konzultace v oblasti informačních technologií Perot Systems. Hodnota transakce je 3,1 miliardy dolarů, a akvizice je tak jednou z největších investic NTT v zahraničí za posledních několik let.
 • UBS zahajuje pokrývání akcií třídy A konglomerátu Berkshire Hathaway s doporučením "buy" a cílovou cenou 244 500 USD. Akie Berkshore v pondělí +0,76 %.
 • Softwarová společnost Microsoft ve spolupráci s nejmenovanými private equity fondy údajně vede rozhovory s internetovou společností Yahoo! o možnosti jejího převzetí. Informovala o tom agentura Reuters. Jednání je ale podle ní teprve předběžné a jeho výsledek lze nyní těžko odhadovat. Akcie Yahoo! v pondělí +1,06 %.
 • Americká technologická firma Apple zahajuje tvorbu vlastního obsahu pro službu Apple TV. První pořad se má týkat aplikací pro operační systém iOS. Bližší podrobnosti společnost neuvedla. Akcie Applu v pondělí -0,46 %.
 • Oracle bude ve sporu se společností Google ohledně autorských práv týkajících se operačního systému Android požadovat kompenzaci ve výši 9,3 miliardy USD. Další kolo sporu se začne rozplétat 9. května. Akcie Oraclu v pondělí -0,85 %, akcie Alphabetu -0,21 %.
 • Americká kosmetická společnost Avon Products uzavřela s aktivistickými investičními firmami Barington Capital Group a NuOrion Partners dohodu, která jim umožní jmenovat nového nezávislého předsedu představenstva Avonu. Společnost se dohodou snaží zabránit rozpoutání proxy válek. Avon současně v pondělí oznámil, že jako dalšího člena představenstva jmenoval Cathy Rossovou, která dříve působila v přepravní společnosti FedEx.
 • Americký hotelový řetězec Starwood Hotels & Resorts obdržel vylepšenou nabídku na převzetí od čínské skupiny Anbang Insurance. Čínská skupina nyní nabízí společnosti Starwood Hotels & Resorts převzetí za 14 miliard dolarů. Minulý týden obdržela americká společnost vylepšenou nabídku v hodnotě 13,6 miliardy USD od hotelového řetězce Marriott International.
 • Z návštěvnického centra Kapitolu, sídla amerického Kongresu ve Washingtonu, byla podle agentury Reuters slyšet v pondělí střelba. Pracovníky komplexu, přítomné novináře i lidi před budovou policie vyzvala, aby se uchýlili do bezpečí. Vzápětí střelce dopadla. Jeden policista byl při akci postřelen a jeho stav není vážný, uvedla agentura Reuters s odvoláním na senátní bezpečnostní zdroje. Kapitol i Bílý dům byly po ohlášení střelby uzavřeny. Střelec je nyní ve vazbě, oznámila policie. Většina členů Sněmovny reprezentantů i Senátu v budově podle agentury AFP nebyla kvůli velikonočním prázdninám.

Výsledková sezóna

 • Výsledky GameStop ve 4QFY2015: Zisk na akcii 2,40 USD (odhad: 2,25 USD), tržby 3,53 miliardy USD (odhad: 3,57 miliardy USD). Akcie GameStop v pondělí -0,59 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
včera v 16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
včera v 14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
včera v 14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy