Výrobce cigaret Philip Morris ČR v loňském roce vydělal 2,57 miliardy Kč. Navrhuje dividendu 920 Kč na akcii, čekalo se více
|

Výrobce cigaret Philip Morris ČR v loňském roce vydělal 2,57 miliardy Kč. Navrhuje dividendu 920 Kč na akcii, čekalo se více

Tabáková společnost Philip Morris ČR vykázala za celý loňský rok tržby 10,9 miliardy Kč, což znamená meziroční pokles o 22,7 %. Snížení je ale dáno změnou provozního modelu, kdy již firma od 1. ledna 2015 vystupuje pouze jako poskytovatel služeb, a nevlastní tak materiály pro výrobu. Čistý zisk firmy loni dosáhl 2,57 miliardy Kč, a meziročně se tak zvýšil o 14 %. Společnost zároveň uvedla, že na valné hromadě navrhne vyplacení dividendy ze zisku za loňský rok ve výši 920 Kč na akcii. Za rok 2014 společnost vyplatila dividendu 880 Kč na akcii.

Philip Morris ČR Akcie ČR Tabák a cigarety Výsledková sezóna

"Růst čistého zisku v roce 2015 byl ovlivněn příznivým vývojem cen a vyššími objemy odbytu v České republice a na Slovensku v důsledku většího celkového trhu v obou zemích a vyššího tržního podílu na Slovensku. Vyšší objemy odbytu byly nicméně částečně eliminovány nižším tržním podílem v České republice. Výše konsolidovaných tržeb byla ovlivněna změnou provozního modelu ve výrobě, kdy od 1. ledna 2015 náš závod působí jako poskytovatel výrobních služeb oproti dřívějšímu modelu smluvního výrobce. Výsledkem této změny Philip Morris ČR nevlastní materiály pro výrobu, ale je odměňována za poskytnutou službu přeměny materiálů do hotových výrobků formou poplatku za výrobní službu," uvedl András Tövisi, předseda představenstva Philip Morris ČR.

Philip Morris ČR - hospodářské výsledky za rok 2015

Celkový cigaretový trh loni vzrostl v ČR o 1,7 % a na Slovensku o 0,9 %. Tržní podíl Philip Morris ČR na trhu s cigaretami v České republice poklesl o 1,5 procentního bodu, zatímco na Slovensku o 1,9 procentního bodu vzrostl. Objem odbytu pak loni firmě v ČR vzrostl o 2,1 % a na Slovensku se zvýšil o 4,2 %.

Ve výhledu společnost upozornila na další plánované zvyšování spotřební daně a nejistoty v ekonomickém prostředí EU. "Nejistoty v ekonomickém prostředí Evropské unie, zejména dopady na zaměstnanost a disponibilní příjmy, ztěžují předpověditelnost potenciálního vystavení se přetrvávajícímu přechodu spotřebitelů na levnější značky či jiné tabákové alternativy nebo zvýšené míře nelegálních prodejů. Postupné a mírné zvyšování spotřebních daní zmírňuje některé nejistoty, které mohou ovlivnit naši obchodní činnost. Pokračujeme v implementaci plánovaných iniciativ zaměřených na zvýšení produktivity s cílem udržet náklady na stejné úrovni. Také naše trvalé zaměření na inovaci portfolia značek, které je vedeno předjímáním nových trendů u kuřáků, nám umožní účinně konkurovat jak v České republice, tak na Slovensku," uvedla společnost.

"Philip Morris ČR reportovala výsledky za druhé pololetí 2015 (odvozené z celoročních výsledků a dat za první pololetí) mírně pod naším očekáváním, a to kvůli vyšším odbytovým nákladům, zatímco tržby a hrubý zisk byly solidní. Tržby ve 2H2015 meziročně poklesly o 25 %, a to především kvůli změně výrobního modelu. Firma již nereportuje exportní tržby, ale tržby za výrobní služby. Tržby v ČR v roce 2015 vzrostly o 7,9 % na 5,64 miliardy Kč při 2,1% růstu dodávek, tržby na Slovensku vzrostly o 6,8 % na 2,75 miliardy Kč při 4,2% růstu dodávek. Srovnatelné tržby za výrobní služby narostly meziročně o 10 % na 2,48 miliardy Kč. Hrubá marže ve 2H2015 dosáhla 46,7 %, mírně pod 47,7 % v 1H2015 (v souladu s očekáváním) a pod 47,4 % v roce 2014 (upraveno na nový model). Představenstvo navrhuje vyplatit na dividendě přibližně 100 % čistého zisku (jako obvykle), tedy 920 Kč na akcii (6,9% hrubý výnos). Výplata začne 30. května," shrnuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Celkově byly výsledky za 2H2015 pod našimi odhady kvůli vyšším odbytovým nákladům, zatímco tržby a prodeje se vyvíjely dobře. Firma loni dokázala zvýšit ceny a především na Slovensku se jí dařilo i zvyšovat tržní podíl. Hlavní je nicméně výše dividendy, která byla navržena mírně pod naším odhadem 990 Kč. Firma se nerozhodla vyplatit extra cash flow z pracovního kapitálu, které vyplynulo ze změny výrobního modelu. Výsledky proto hodnotíme mírně negativně, nečekáme ale, že by akcie firmy výrazně ztrácely před 21. dubnem, kdy se titul poprvé bude obchodovat bez nároku na dividendu. Později ale předpokládáme pokles. Firma má před sebou dva obtížné roky - letos budou zavedeny varovné obrázky na krabičkách cigaret, příští rok pak pravděpodobně zákaz kouření v restauracích. Stále také rostou spotřební daně na tabák," upozorňuje dále Bártek.

"Představenstvo navrhuje hrubou dividendu 920 Kč na akcii (7% hrubý dividendový výnos), což je oproti naší projekci 952 Kč na akcii mírné zklamání. Důvodem je nižší než očekávaný nekonsolidovaný čistý zisk. Poslední obchodní den s nárokem na dividendu bude 20. duben, řádná valná hromada se bude konat 29. dubna. Celkově vnímáme výsledky neutrálně, vůči projekci s lehkým zklamáním na úrovni navržené hrubé dividendy. Nicméně i tak akcie Philip Morris ČR nabízejí zajímavý hrubý dividendový výnos," komentuje výsledky a informace o dividendě Milan Vaníček, hlavní akciový analytik J&T Banky.

Podnikání v České republice

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se firmě v loňském roce meziročně zvýšily o 7,9 % na 5,6 miliardy Kč, a to zejména vlivem příznivého vývoje cen (především v důsledku zvýšení spotřební daně). Tento efekt byl nicméně částečně eliminován nepříznivým vývojem objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích.

Celkový trh s cigaretami v České republice vzrostl v loňském roce o 1,7 % na 20,4 miliardy kusů cigaret. Podle společnosti růst trhu podpořily sezónnost a zlepšující se ekonomická situace, což bylo ale částečně eliminováno negativním dopadem růstu cen z důvodu zvýšení spotřební daně v letech 2014 a 2015 a rovněž pokračujícím růstem prodeje v kategorii jemně řezaného tabáku s nižším daňovým zatížením.

Podle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Company (Europe) Sárl poklesl tržní podíl Philip Morris ČR (včetně značky RDG) v ČR o 1,5 procentního bodu na 45,9 %. Bez značky RGD tržní podíl poklesl o 1,6 procentního bodu na 44,8 %, a to především v důsledku pokračujícího poklesu tržního podílu místních značek a značky Red & White, který byl částečně kompenzován vyšším podílem značek L&M, Philip Morris a Chesterfield.

Objem domácího odbytu společnosti (včetně značky RGD) se zvýšil o 2,1 % na 8,8 miliardy kusů cigaret. Toto zvýšení bylo způsobeno zejména růstem celkového trhu cigaret a jemně řezaného tabáku spolu s růstem tržního podílu u jemně řezaného tabáku. Bez značky RGD se objem domácího odbytu zvýšil o 0,5 %.

Podnikání na Slovensku

Tržby společnosti Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH loni vzrostly v místní měně meziročně o 7,9 % na 100,9 milionu eur. Příznivě působil vývoj objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích a vývoj prodejních cen.

Celkový trh s cigaretami na Slovensku loni vzrostl o 0,9 % na 7,1 miliardy kusů cigaret. Tržní podíl Philip Morris Slovakia (včetně značky RDG) se na slovenském trhu zvýšil o 1,9 procentního bodu na 57 %, bez značky RGD se tržní podíl zvýšil o 1,4 procentního bodu na 54,5 %. Toto zvýšení bylo podpořeno zejména nárůstem podílu značek Marlboro a L&M.

Objem odbytu společnosti Philip Morris Slovakia (včetně značky RGD) se zvýšil o 4,2 % na 4 miliardy kusů cigaret. Toto zvýšení bylo způsobeno jak růstem celkového trhu, tak vyšším tržním podílem. Bez RGD se objem odbytu na Slovensku zvýšil o 3,4 %.

Philip Morris ČR - hospodářské výsledky za rok 2015
Zdroj: Philip Morris
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
před hodinou

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
před hodinou

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
před hodinou

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Generální ředitel italské UniCredit skončí ve funkci
13:29

Generální ředitel italské UniCredit skončí ve funkci

Akcie italské bankovní skupiny UniCredit v úterý výrazně klesají. Reagují tak na nečekané oznámení, že generální...
UniCredit Evropské banky Management
Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček
13:28

Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení...
OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6…
OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6…
12:38

OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6,8 %

Světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,2 %, v příštím roce naopak o 4,2 % vzroste. Předpověděla to v úterý...
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2020
Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU
11:42

Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné...
Pfizer Farmacie Biotechnologie