Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2014 podle sezónně očištěných dat stagnovala, meziročně ale vzrostla o 4 %
|

Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2014 podle sezónně očištěných dat stagnovala, meziročně ale vzrostla o 4 %

Podle zpřesněného odhadu se hrubý domácí produkt ČR ve 4. čtvrtletí zvýšil meziročně o 4 %, oproti předchozímu čtvrtletí se nezměnil. Hrubá přidaná hodnota vzrostla meziročně o 3,8 % a mezičtvrtletně o 0,5 %. Růst HDP za celý rok 2015 činil 4,3 %. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.

Česká ekonomika HDP Česká republika Hospodářský růst

"Podle zpřesněného odhadu růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně stagnoval a v meziročním srovnání byl vyšší o 4 %. Oproti předběžnému odhadu byl jak mezičtvrtletní, tak i meziroční růst mírně vyšší. Zároveň došlo k mírné revizi historických dat. Z hlediska ekonomického příběhu se nic nemění a zpřesněná data potvrdila dobrou výkonnost české ekonomiky," okomentoval data Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Z hlediska složek HDP si spotřeba domácností drží solidní výkonnost, její příspěvek k růstu dosáhl ve čtvrtém kvartálu 1,4 procentního bodu. K růstu přispěla také vládní spotřeba (+0,8 procentního bodu), která signalizuje nadále uvolněnou fiskální politiku. Celkové investice přispěly 'jen' 1,2 procentního bodu, což je relativně zklamání v porovnání s jejich příspěvkem v prvních třech čtvrtletích, který dosáhl 2,8 procentního bodu. Dle nás za tím stojí technické faktory. Příspěvek čistého vývozu byl 0,6 procentního bodu, což svědčí o slušné zahraniční poptávce," poukázal Polanský.

"HDP byl v loňském roce tažen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. V domácí poptávce se odráží výrazné zlepšení na trhu práce a kladný sentiment domácností, v případě zahraniční poptávky nás kladně ovlivňuje oživení v Německu a slabá koruna v páru s eurem. Kladný příspěvek čistého vývozu ve čtvrtém čtvrtletí je v tomto ohledu poměrně významně příznivý, protože silná domácí poptávka způsobuje relativně silný dovoz zboží do ČR," uvedl dále Jiří Polanský.

"Ve vývoji HDP v jednotlivých čtvrtletích se projevují významně také technické faktory. Ty souvisejí pravděpodobně se sezónním očištěním historických dat - ve čtvrtém kvartálu 2014 došlo k zavedení regulace na předzásobení tabákovými výrobky, což způsobilo nižší růst HDP oproti tehdejší fázi cyklu. To je pak vidět na rozdílu mezi přidanou hodnotou a HDP, které se liší pouze o (čisté) daně. Proto se nedá brát mezičtvrtletní stagnace růstu HDP v posledních třech měsících loňského roku negativně. Hrubá přidaná hodnota vzrostla v posledním loňském čtvrtletí o 0,5 % mezikvartálně, což dle nás lépe charakterizuje ekonomický cyklus v ČR," vysvětlil Polanský.

"V letošním roce očekáváme relativně významné zpomalení růstu HDP na 2,4 %, za kterým ale budou stát především necyklické faktory. Tím hlavním je vypadnutí vlivu dočerpávání peněz z fondů EU, protože do konce roku 2015 musely být dokončeny projekty z minulého programového období (2007-2013). Cyklická část vývoje české ekonomiky zůstane v letošním roce relativně slušná a bude nadále tažena jak domácí, tak zahraniční poptávkou," predikuje Polanský.

"Oproti loňskému roku se nicméně zvýšila rizika, která jsou nyní ještě více vychýlená směrem k nižšímu růstu. To souvisí především s oslabením růstu v Číně a zápornou mezerou výstupu v eurozóně. Kvůli těmto rizikům by mohlo dojít ke zpomalení růstu německé ekonomiky, což by se přes zahraniční poptávku mohlo projevit i v ČR," dodává Polanský.

Na straně nabídky se na růstu ekonomiky nejvýznamněji podílel zpracovatelský průmysl (+1,8 procentního bodu), a to i přes mírné zpomalení tempa expanze na konci roku. Dařilo se zejména výrobě dopravních prostředků, kovů, plastových výrobků či výrobě potravin. K hospodářskému růstu dále významně přispěla i většina odvětví služeb. Například příspěvek obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství činil 0,5 procentního bodu, informačních a komunikačních činností 0,4 procentního bodu a veřejné správy 0,5 procentního bodu. Příspěvek stavebnictví byl 0,3 procentního bodu.

Na straně poptávky byl růst ekonomiky ve 4. čtvrtletí tažen rovnoměrně jak domácí, tak zahraniční poptávkou. K růstu HDP přispěly spotřeba domácností 0,9 procentního bodu a investiční aktivita shodně se zahraničním obchodem 1,6 procentního bodu. Výdaje na konečnou spotřebu domácností si udržely relativně vysoké mezičtvrtletní tempo růstu (+0,9 %) a meziročně se zvýšily o 2,9 %. Oproti velmi vysoké investiční aktivitě ve 3. čtvrtletí, podpořené hlavně vládními investicemi, došlo na konci roku k mírnému poklesu tvorby fixního kapitálu, a to o 0,9 %. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku však zůstala tvorba fixního kapitálu stále velmi vysoká (7,9 %).

V závěru roku se dařilo také zahraničnímu obchodu. Saldo zboží a služeb dosáhlo v běžných cenách hodnoty 79,3 miliardy Kč, a bylo tak, zejména díky saldu služeb, o více než 11 miliard Kč vyšší než ve 4. čtvrtletí předchozího roku.

Zaměstnanost podle pojetí národních účtů ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 0,2 % a meziročně byla vyšší o 1,1 %.

HDP za celý rok 2015 byl o 4,3 % vyšší než v předchozím roce. Jednalo se o nejvyšší růst za posledních osm let. Rostoucí spotřeba domácností (+2,9 %) spolu s vyšší investiční aktivitou (+9,6 %) pomohly zrychlit růst ekonomiky, který započal v roce 2013.

Obě tyto nejvýznamnější složky domácí poptávky rostly nejrychleji od roku 2007. Za hospodářským růstem v roce 2015 stála spíše domácí poptávka než zahraniční obchod. Investice včetně zásob přispěly k růstu HDP 1,9 procentního bodu, spotřeba domácností 0,8 procentního bodu a spotřeba vládních institucí 0,6 procentního bodu. Příspěvek zahraničního obchodu činil jeden procentní bod, a to hlavně díky zlepšení ke konci roku. Stejně jako v roce 2014 pokračoval trend rychlejšího růstu dovozu než vývozu.

HPH se v roce 2015 zvýšila v porovnání s předchozím rokem o 3,8 %. Růst se projevoval napříč všemi oblastmi hospodářství. Podobně jako v roce 2014 představoval příspěvek zpracovatelského průmyslu zhruba polovinu růstu HPH (1,9 procentního bodu). Na rozdíl od roku 2014 ovšem přispěla k růstu HPH rovnoměrněji také všechna ostatní odvětví české ekonomiky.

Vyšší tempo růstu daní z produktů bylo v roce 2015 významně ovlivněno nižší srovnávací základnou v roce 2014. Ta byla v první polovině roku 2014 postižena nízkým výběrem spotřebních daní z tabákových výrobků. Vliv tohoto jevu na tempo růstu HDP za celý rok 2015 byl přibližně 0,4 procentního bodu.

Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů vzrostla ve srovnání s předchozím rokem v průměru o 1,2 % na 5,17 milionu osob. Odpracováno bylo celkem o 1,8 % hodin více než v roce 2014.

Zdroj: ČSÚ
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize
Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci
11:55

Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci

Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského...
Německo Koronavirus