Úterý na trzích: Asijské akcie se obchodovaly smíšeně, burzy v USA a Evropě výrazně zpevnily díky dražší ropě
|

Úterý na trzích: Asijské akcie se obchodovaly smíšeně, burzy v USA a Evropě výrazně zpevnily díky dražší ropě

(AKTUALIZOVÁNO) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v úterý nejednotně. Evropské akcie dopoledne hledaly směr, nakonec ale zdražily, stejně tak později akcie v USA. Evropské a americké burzy podporovaly vyšší ceny ropy, které vzrostly poté, co se na trhu objevila zpráva o údajné dohodě mezi Saúdskou Arábií a Ruskem o zmrazení těžby ropy bez ohledu na postoj Íránu.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Většina hlavních asijských akciových trhů zakončila úterní obchodování v plusu. Proti trendu šly burzy pevninské Číny. Australský S&P/ASX 200 přidal 0,89 %, japonský Nikkei 225 posílil o 1,33 %, korejský Kospi zpevnil o 0,56 % a hongkongský Hang Seng si připsal 0,29 %. Naopak trhy pevninské Číny klesly, Shanghai Composite odepsal 0,31 % a Shenzhen Composite přišel o 0,86 %.

Evropské akcie seanci zahájily kolem nuly, poté se svezly do červených čísel, následně ale ztráty zase smazaly. Britský FTSE 100 kolem 13.00 SELČ přidával 0,09 %, německý DAX rostl o 0,37 % a francouzský CAC 40 posiloval o 0,16 %.

České akcie v první půlhodině obchodování vesměs klesaly. Index PX odepisoval téměř půl procenta (-0,48 %). Nejvíce ztrácely Kofola ČS (-2,39 %) a Philip Morris ČR (-1,35 %).

Poté, co v pondělí tuzemská GE Money Bank oznámila záměr požádat o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na pražské burze, oznámila záměr vstoupit na pražský akciový parket rovněž firma EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH). EPH nabídne kmenové akcie společnosti EP Infrastructure paralelně na burze v Praze a ve formě GDR (globálních depozitních listů, s nimiž není spojeno hlasovací právo) na burze v Londýně. Celý proces primárního úpisu by měl být dokončen ve 2Q2016, záležet ještě bude na tržních podmínkách.

Server Ihned.cz uvedl, že na burzu by mělo jít zhruba 15 % akcií EPIF. První obchodní den má být 13. květen. Tomu bude předcházet série prezentací pro investory, uvedl dále web.

"Jde o další velkou a pro investory zajímavou emisi," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Energetický sektor je sice v poslední době pod značným tlakem nízkých cen energií, nicméně EPIF se pohybuje z velké části v regulovaných vodách energetiky, což je podle Hatlapatky "jiný investiční příběh". Firmy provozující energetickou infrastrukturu jsou investory vnímány pozitivněji především díky stabilnějšímu hospodaření a menšímu vlivu strukturálních změn v energetice, dodal analytik.

Z ekonomických dat dopoledne vyšly údaje o německé inflaci. Spotřebitelské ceny v Německu se v březnu meziročně zvýšily o 0,1 procenta, oznámil spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný odhad z konce března. V únoru byly spotřebitelské ceny harmonizované s metodikou Evropské unie nižší o 0,2 procenta. Meziměsíčně se ceny v největší evropské ekonomice zvýšily o 0,8 procenta. Inflační data na trh poslala rovněž Británie.

Těžařská společnost NWR, majitelka černouhelné OKD, oznámila, že vytěžila v 1. čtvrtletí 1,873 milionu tun uhlí, meziročně zhruba o sto tisíc tun více. Vzrostly také prodeje koksovatelného i energetického uhlí. Klesly ale naopak ceny, za které společnost uhlí průměrně prodávala.

Evropské investory zaujala rovněž zpráva, že se italský finanční sektor dohodl na vytvoření miliardového fondu, který má pomoci oslabeným bankám získávat kapitál a zbavovat se špatných půjček. Na jeho vzniku se podílí stát, který se tak snaží zamezit krizi v italském bankovním sektoru.

V USA z makrodat vyšly dovozní a vývozní ceny. Ceny dovozu do Spojených států v březnu meziročně klesly o 6,2 %. Meziměsíčně naopak o 0,2 % stouply, očekával se růst o 1 %. Ceny vývozu v březnu meziročně klesly o 6,1 %. Meziměsíčně se ceny vývozu nezměnily, ačkoli trh čekal pokles o 0,2 %.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý opět zhoršil výhled vývoje světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká jen mírné zrychlení globálního růstu na 3,2 % z loňského tempa 3,1 %, zatímco ještě v lednové prognóze odhadoval růst na 3,4 % a loni v říjnu na 3,6 %. Fond v úterním pololetním výhledu rovněž upozornil, že období pomalého růstu je už příliš dlouhé, což světovou ekonomiku vystavuje řadě rizik.

Americké akcie seanci zahájily kolem nuly. Indexy Dow a S&P 500 v úvodu obchodování mírně rostly, zatímco Nasdaq Composite naopak mírně klesal. Benchmarky se ale brzy sjednotily a ve zbytku dne již zpevňovaly.

Odpoledne náladu na trzích podpořila zpráva, podle které se Saúdská Arábie a Rusko údajně dohodly na zmrazení těžby ropy během nadcházejícího summitu zástupců ropného kartelu OPEC a dalších významných těžařů v katarské metropoli Dauhá. Podle nejmenovaného zdroje ruské agentury Interfax je toto rozhodnutí nezávislé na tom, jaké stanovisko k otázce zmrazení ropné produkce zaujme Írán. Ruské ministerstvo energetiky zprávu vzápětí odmítlo komentovat.

Pražská burza nakonec v úterý podle indexu PX klesla o 0,73 %. Nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka, jež ovšem také utržila největší ztrátu (-2,54 %). Akcie těžařské skupiny NWR odepsaly 6,67 %, tabákový výrobce Philip Morris ČR přišel o 1,7 % a likérka Stock Spirits zakončila obchodování se ztrátou 1,61 %.

Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil úterní obchodování na hodnotě 334,64 bodu, a ve srovnání s pondělním závěrem si tak připsal k dobru 1,77 bodu neboli 0,53 %. Velké evropské akciové trhy v úterý mířily shodně vzhůru, německý DAX přidal 0,81 %, britský FTSE 100 0,68 % a francouzský CAC 40 0,79 %. Vítanou vzpruhu přinesly evropským akciovým trhům komodity, když růst cen kovů a ropy a slabší dolar přispěly k vzestupu akcií firem z energetického odvětví a sektoru základních materiálů. Těžařská společnost Anglo American si připsala 9,2 % poté, co její diamantová divize De Beers ohlásila příznivé výsledky prodeje.

V USA nakonec Dow přidal 0,94 % na 17 721,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,97 % na 2 061,72 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,8 % na 4 872,09 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,67 % na 14,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,774 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, které vzrostly o tři, respektive dvě procenta, a finančnímu sektoru. Nejmenší přírůstky si naopak připsaly technologické odvětví, sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví a telekomunikační sektor.

Po konci úterního obchodování na trh kvartální hospodářská čísla poslal mimo jiné železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +1,88 %). Zisk na akcii společnosti dosáhl 37 centů, zatímco loni činil za stejné období 45 centů. Výsledek byl nicméně v souladu s očekáváním analytiků. Tržby firmě meziročně klesly o 14 % na 2,62 miliardy USD, trh čekal 2,68 miliardy USD. Akcie firmy v úterní poobchodní fázi mírně zdražovaly.

Dolar v úterý ožil a vzdálil se více než 7měsíčnímu minimu vůči koši předních světových měn. Podporou mu byly vyšší ceny ropy, které mezi investory povzbudily zájem o investice s vyšší výnosností. V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabovalo o 0,1 % na 1,139 EUR/USD a k jenu stoupalo o 0,4 % na 123,58 EUR/JPY. Dolar vůči jenu rostl o 0,5 % na 108,51 USD/JPY.

Severomořská ropa Brent se v úterý odpoledne vyhoupla na 4měsíční maximum nad 44 USD za barel. Trh reagoval na zprávu, podle níž se Moskva a Rijád před nedělní schůzkou ropných zemí v zásadě shodly na zmrazení produkce suroviny. Výrazně zdražila i severoamerická ropa WTI.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC, ČTK

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)