Americké akcie ve středu dále rostly, index Dow seanci zakončil nejvýše od loňského listopadu
|

Americké akcie ve středu dále rostly, index Dow seanci zakončil nejvýše od loňského listopadu

Americké akcie ve středu opět posílily a index Dow zakončil obchodování na nejvyšší úrovni za pět měsíců. Náladu na trzích podporovaly příznivé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu a k růstu přispěla rovněž banka JPMorgan Chase, jejíž čtvrtletní hospodářské výsledky překonaly očekávání analytiků.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,06 % na 17 908,28 bodu, a skončil tak nejvýše od 6. listopadu 2015. Širší index S&P 500 přidal rovné procento na 2 082,42 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,55 % na 4 947,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,764 %.

"Ceny ropy se drží nad 40 dolary za barel. Investoři věří, že nedělní setkání (kartelu OPEC s dalšími významnými těžaři) v Dauhá skončí dohodou o kontrole produkce," řekla Kristina Hooperová, investiční stratéžka ve společnosti Allianz Global Investors. Těžaři budou v neděli jednat, zda produkci suroviny zmrazí na lednových úrovních. V úterý ceny ropy výrazně vzrostly poté, co ruská zpravodajská agentura Interfax uvedla, že se Rusko a Saúdská Arábie dohodly, že na zmrazení těžby kývnou bez ohledu na postoj Íránu, který se takovému kroku naopak brání. Obchodníci ale upozorňují, že Rusko s podobnou informací přišlo již několikrát.

Náladu investorů podporoval také výsledek čínského zahraničního obchod, který přinesl další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa. Vývoz z Číny vzrostl v březnu o 11,5 %, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz sice dále klesl, snížení o 7,6 % však bylo mírnější, než se čekalo.

Americké akcie (13. dubna 2016)

Akcie banky JPMorgan Chase (+4,23 %) přidaly přes čtyři procenta a byly nejvýkonnějším titulem v indexu Dow. Banka před začátkem obchodování oznámila, že v přepočtu na jednu akcii vydělala v letošním prvním čtvrtletí 1,35 USD při celkových výnosech 23,2 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii jen 1,26 USD. Celkové výnosy se bance meziročně snížily o 4 %, výnosy z investičního bankovnictví se ale propadly dokonce o 24 % na 1,23 miliardy USD. Situace v bankovním sektoru je podle agentury Reuters nyní celkově nejhorší od finanční krize z konce minulého desetiletí. Banky tíží důsledky propadu cen ropy a dalších komodit, útlum čínské ekonomiky, rostoucí náklady na splnění pravidel v rámci přísnější regulace a vysoké požadavky na kapitál. JPMorgan je první americkou bankou, která vydává čtvrtletní výsledky od prosincového rozhodnutí centrální banky (Fed) zvýšit poprvé za více než devět let úrokové sazby.

Růst akcií banky JPMorgan Chase podpořil i další finanční tituly. Akcie Citigroup (+5,61 %) a Morgan Stanley (+5,29 %) přidaly přes pět procent, cenné papíry Goldman Sachs (+3,59 %) a Bank of America (+3,92 %) zpevnily o více než tři procenta a Wells Fargo (+2,64 %) si připsala více než dvě a půl procenta.

Investoři tak zcela ignorovali varování Fedu a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), že pět z osmi největších amerických bank nemá důvěryhodné krizové plány. Kromě Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo jsou mezi těmito finančními domy ještě State Street (+3,91 %) a Bank of New York Mellon (+4,57 %).

"Skutečnost, že akcie bank výrazně zpevnily jenom díky tomu, že JPMorgan dokázala výsledky překonat odhad trhu, ukazuje, že podle většiny investorů jsou výhledy pro finanční sektor zbytečně pesimistické," poznamenal Michael Antonelli, akciový obchodník ve společnosti Robert W. Baird.

Téměř dvě procenta přidaly akcie internetového prodejce Amazon (+1,93 %), který ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí a lehčí než všichni její předchůdci, je ale rovněž dražší. V USA její cena začíná na 290 dolarech. Objednávky na novou čtečku již Amazon začal přijímat, dodávky zahájí 27. dubna. První verze čtečky Kindle vstoupila na trh v roce 2007. Amazon pak začal vyrábět i další elektronická zařízení, například počítačové tablety Kindle Fire.

Obchodování s akciemi největšího amerického těžaře uhlí Peabody Energy bylo pozastaveno, jelikož společnost vyhlásila bankrot. Firma uvedla, že kvůli propadu cen uhlí není schopna dostát svým dluhovým závazkům, které se v poslední době výrazně zvýšily kvůli její expanzi do Austrálie. Vstup Peabody do režimu soudní ochrany patří mezi největší bankroty v komoditním sektoru od poloviny roku 2014, kdy začaly pod tlakem oslabování ekonomik Číny a Brazílie prudce klesat ceny většiny surovin, uvedla agentura Reuters. Pod soudní ochranou bude Peabody schopna ozdravit své finance a snížit zadluženost. Měla by tím "položit základy dlouhodobé stability a budoucího úspěchu", uvedl šéf podniku Glenn Kellow.

Burzovní společnost CME Group (+0,24 %) ve středu oznámila, že na konci roku uzavře svůj newyorský obchodní parket. Obchody na tzv. "trading floor" v New Yorku reprezentují jen asi 0,3 % z celkového objemu obchodů s energiemi a kovy vypořádaných přes CME Group. Burzovní parket CME Group v Chicagu má zůstat zachován a má nadále umožňovat obchodování s opcemi na futures kontrakty a futures kontrakty na index S&P 500.

Cenné papíry výrobce minikamer GoPro (+19,01 %) posílily ve středu téměř o pětinu v reakci na zprávu, že do společnosti přišel Danny Coster, jeden z bývalých předních designérů technologické firmy Apple. Akcie GoPro jsou od loňského léta pod silným prodejním tlakem kvůli obavám trhu o udržitelnost byznysu firmy.

Dolar zpevnil, ropu podpořila poptávka po benzinu

Americký dolar se ve středu vyšplhal na dvoutýdenní maximum vůči euru, měna těžila z obnovení zájmu investorů o rizikovější aktiva, za kterým stojí příznivé ekonomické údaje z Číny a oživení na akciových trzích.

Jednotná evropská měna vůči dolaru sestoupila až na 1,1234 USD, později ale část ztrát smazala a v závěru obchodování v New Yorku se prodávala za 1,1285 EUR/USD. Oproti úterý tak vykazovala pokles o zhruba 0,9 %.

Vyhlídky dolaru nicméně podle odborníků zůstávají slabé. Americká měna zhruba jeden a půl roku stabilně rostla díky nadějím na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, nyní se však řada hráčů na trhu domnívá, že dlouhodobé posilování měny se chýlí ke konci, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy ve středu odpoledne smazaly předchozí ztráty. Způsobila to zpráva o stavu zásob v USA, která upozornila na růst poptávky po benzinu a překonala i negativní dopad údajů o vyšším růstu zásob ropy, než se čekalo.

Americký úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu zvýšily o 6,6 milionu barelů. Analytici čekali růst jen o 1,9 milionu barelů. Zásoby benzinu však před hlavní letní sezonou klesly více, než se čekalo, což indikuje růst poptávky po benzinu.

Údaje přicházejí v době, kdy se trhy připravují na nedělní jednání předních producentských zemí o zmrazení těžby. Trh v posledních dnech sází na to, že nedělní schůzka předních těžařských zemí v Dauhá dosáhne cíle a skončí dohodou o zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. Otázkou však je, zda to bude stačit na to, aby se snížily nadměrné dodávky suroviny na trhy. Ropný ministr Saúdské Arábie ve středu opět vyloučil možnost, že by země jednaly o snížení produkce.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve středu také snížila odhad růstu světové poptávky po ropě o 50 000 barelů denně. Varovala také, že by mohla ve snižování odhadu dále pokračovat, napsala agentura Reuters.

Zlato ve středu zlevnilo o osm dolarů na 1 244,26 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak stoupla o tři centy na 16,235 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)