Pondělí na trzích: Asie týden zahájila poklesem, akcie v Evropě a USA přešly z červených čísel do plusu
|

Pondělí na trzích: Asie týden zahájila poklesem, akcie v Evropě a USA přešly z červených čísel do plusu

(AKTUALIZOVÁNO) Akciové trhy v Asii v pondělí zaznamenaly pokles. V mínusu byly v úvodu obchodování také burzy v západní Evropě a USA, ztráty ale smazaly a uzavřely v plusu. Ceny ropy zprvu výrazně klesaly po neúspěšném víkendovém jednání předních ropných těžařů v katarském Dauhá o zmrazení produkce černého zlata na lednové úrovni, díky stávce v kuvajtském ropném sektoru ale nakonec černé zlato zlevnilo jen mírně.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Výprodeje v Asii vedl japonský Nikkei 225, který se propadl o 3,4 % na 16 275,95 bodu. Nedařilo se ani jihokorejskému Kospi, který odevzdal 0,28 %, a australský S&P/ASX 200 ztrácel 0,40 %. Čínský Shanghai Composite odevzdal 1,53 % a menší Shenzhen Composite oslabil o 1,59 %. V Japonsku akcie podkopal posilující jen, který vyvíjel tlak na akcie exportérů, a na náladě investorů nepřidalo ani druhé zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy stupnice, které zasáhlo v sobotu ostrov Kjúšú.

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí podle pondělních dat čínského statistického úřadu vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 1,1 %, což byl nejpomalejší růst od roku 2010. Již v pátek Čína uvedla, že meziročně vzrostl hrubý domácí produkt o 6,7 %, nejpomaleji za sedm let.

Západoevropské burzy v 9.20 SELČ ztrácely kolem procenta. Britský FTSE 100 odepisoval 0,7 %, francouzský CAC 40 1,34 % a německý DAX 1,03 %. Index PX krátce po zahájení obchodování ztrácel rovněž zhruba procento. Akcie ČEZ zlevňovaly o 1,04 %, cenné papíry odepisovaly 1,15 % a akcie O2 C.R. již bez nároku na dividendu v hrubé výši 16 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 6,4 %) klesaly o 4,4 %.

Představitelům členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších významných těžařských zemí se v katarském Dauhá nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil také Írán. Katarský ropný ministr Muhammad Sadá uvedl, že OPEC potřebuje více času na projednání dohody. Nový termín setkání zatím stanoven nebyl, podle zdrojů by to mohlo být po červnovém zasedání kartelu OPEC.

Všeobecně se čekalo, že se představitelé 18 zemí, kteří dorazili na nedělní setkání, rychle dohodnou a schválí zmrazení těžby na lednové úrovni až do října, kdy se měla konat další schůzka v Rusku.

"Saúdská Arábie odmítla jakoukoli dohodu, pokud se jí nebude účastnit její hlavní regionální rival Írán. Trhy tak dostaly jasný signál - ke srovnání nabídky a poptávky na trh us ropou nedojde skrze dohodu o omezení produkce, ale skrze to, že nízké ceny časem vyřadí z provozu méně efektivní producenty," poznamenal hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

V pondělí dopoledne ropa na víkendový neúspěch reagovala zhruba 5% zlevňováním.

Likérka Stock Spirits v pondělí oznámila, že její generální ředitel Chris Heath s okamžitou platností odstoupil z funkce. Než se podaří najít trvalou náhradu, zastoupí ho Mirosław Stachowicz, od listopadu 2015 nezávislý nevýkonný ředitel společnosti.

"Podle vyjádření jednoho z členů představenstva hledá společnost nového generálního ředitele již od začátku února a nedávné kroky akcionáře Luise Amarala, který mimo jiné požadoval výměnu ve vedení společnosti, tento proces pouze urychlily," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Španělská Caixabank v pondělí učinila novou nabídku na převzetí 56% podílu v portugalské Banco BPI, který ještě nevlastní, za 908 milionů eur. Caixabank přišla s novou nabídkou poté, co portugalská vláda zrušila omezení hlasovacích práv akcionářů ve svých bankách.

Hospodářské výsledky před začátkem obchodování v USA zveřejnily mimo jiné společnosti Hasbro, PepsiCo nebo Morgan Stanley.

ČTK odpoledne informovala, že slovenský miliardář Pavol Krúpa ze skupiny Arca Capital vyzval skupinu Ad Hoc Group (AHG), aby ho zvolila do dozorčí rady černouhelné OKD.V dopise, který Arca adresovala mluvčímu AHG Romanu Paříkovi, Krúpa mimo jiné vybízí k zapojení skupiny Arca do restrukturalizace OKD. Pařík v reakci ČTK řekl, že návrh předá do Londýna fondům, které skupinu AHG tvoří.

Tuzemské investory zaujala rovněž zpráva, že konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Častvaj podotkl, že aktiva Vattenfallu představují druhé největší hnědouhelné doly a elektrárny v Německu. "Patří mezi ně povrchová těžba v dolech Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, stejně jako elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Společnost zaměstnává přibližně 7 500 lidí," uvedl Častvaj. Předmětem oznámené akvizice podle něj naopak nejsou německé vodní elektrárny patřící Vattenfallu.

Šnobr: EPH představuje investičně zajímavou strategii, ale s obrovským rizikem
Na pražskou burzu míří další společnosti. Po Pivovarech Lobkowicz a Kofole ČeskoSlovensko se o slovo hlásí GE Money Bank a EP Infrastructure, dceřiná firma Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Na čem stojí byznys EPH? A má společnost v prostředí nakloněném čisté energetice vůbec šanci prosperovat? Na to se pro Alter Eko Rádia Zet snažil odpovědět Michal Šnobr, analytik z J&T Banky.

Index PX v pondělí nakonec klesl o 0,22 % na 904,65 bodu, ale index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,3 % připsal. Akcie O2 C.R. se totiž poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu, a jejich propad tak celkový výkon burzy mírně zkreslil.

Britský FTSE 100 nakonec připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 0,26 %, německý DAX 0,68 % a regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,4 %.

V USA nakonec Dow přidal 0,6 % na 18 004,16 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,65 % na 2 094,34 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 960,02 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,98 % na 13,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 1,769 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a sektoru základních materiálů, nejslabší výkon naopak podaly technologické odvětví, sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví.

Po konci obchodování se hospodářskými výsledky za první tři měsíce letošního roku pochlubila například společnost IBM.

Světové ceny ropy pondělní obchodování zahájily v reakci na nedělní neúspěšné jednání o zmrazení těžby suroviny prudkým poklesem, později však většinu ztrát smazaly díky zprávám o stávce v kuvajtském ropném sektoru.

Barel ropy Brent během dne zlevňoval až o sedm procent, večer se ale jeho cena snižovala již jen o procento. Podobný vývoj byl k vidění i v případě severoamerické ropy WTI, která večer ztrácela již jen kolem dvou procent.

Na devizovém trhu v pondělí po prudkém úvodním poklesu cen ropy výrazně zpevňoval japonský jen, který je považován za bezpečnou měnu nakupovanou v dobách otřesů na trzích. Klesaly naopak zejména měny zemí závislých na těžbě komodit. Později ale dolar ožil a jen přišel o počáteční zisky, když ceny ropy podpořila stávka v Kuvajtu. Jednotnou evropskou měnu podporovalo očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání nepřikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb.

V závěru obchodování v New Yorku se euro prodávalo za 1,1312 EUR/USD, a proti pátku tak vykazovalo nárůst o 0,3 %. Kurz USD/JPY se pohyboval kolem 108,80, dolar zpevňoval k jenu zhruba o 0,6 %.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, Reuters, ČTK

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
16:50

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating