Americké akcie ve středu opět mírně zpevnily, index Dow je nejvýše od loňského července
|

Americké akcie ve středu opět mírně zpevnily, index Dow je nejvýše od loňského července

Akcie v USA zahájily středeční seanci kolem nuly, zhruba po hodině a půl ale definitivně přešly do plusu. Investoři sledovali pokračující růst cen ropy a dílčí data z nemovitostního trhu. Akcie světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola odepsaly téměř pět procent poté, co společnost zveřejnila slabé kvartální výsledky ovlivněné silným dolarem. Trhy nyní čekají, jakým výsledkem skončí čtvrteční zasedání ECB.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow zpevnil o 0,24 % na 18 096,27 bodu, širší S&P 500 připsal 0,08 % na 2 102,40 bodu a Nasdaq Composite seanci zakončil se ziskem 0,16 % na 4 948,13 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,3 % na 13,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,845 %.

V plusu nicméně skončila jen polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, finančnímu odvětví a energetickému sektoru. Výrazně naopak klesl sektor veřejných služeb.

"Trh se veze na vlně úlevy," řekl podle agentury Reuters analytik Alan Gayle z RidgeWorth Investments v Atlantě. "Dobré zprávy ale musejí přicházet i nadále, aby se trh mohl dále pohybovat směrem nahoru," dodal.

Americké akcie (20. dubna 2016)

Před začátkem středečního obchodování zveřejnil hospodářské výsledky za první čtvrtletí výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-4,79 %). Společnosti se v prvních třech měsících roku snížil zisk o 4,5 % na 1,48 miliardy USD. Přispěl k tomu pokles příjmů způsobený hlavně silným dolarem, který má negativní dopad na tržby firmy mimo Spojené státy. Zisk na akcii bez zahrnutí mimořádných položek činil 45 centů, a mírně tak překonal prognózy analytiků oslovených agenturou Thomson Reuters, kteří čekali výsledek 44 centů.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie banky Goldman Sachs (+2,66 %), zdravotnické skupiny UnitedHeatlh Group (+2,63 %) a vydavatele platebních karet American Express (+2,28 %). Nedařilo se naopak vedle cenných papírů Coca-Coly ani akciím výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-2,08 %), výrobce letadel Boeing (-1,59 %) či chemické firmy DuPont (-1,45 %).

Akcie výrobce počítačových čipů Intel (+1,27 %) přidaly více než procento poté, co společnost po konci úterního obchodování zveřejnila hospodářské výsledky a oznámila, že plánuje během jednoho roku zrušit 12 000 pracovních míst, což představuje přibližně 11 % z celkového počtu jejích zaměstnanců. Snížení počtu pracovních sil firmě od příštího roku ušetří zhruba 1,4 miliardy dolarů ročně. Ve druhém čtvrtletí ale Intel ze zisku odepíše restrukturalizační náklady ve výši 1,2 miliardy dolarů.

Hospodářská čísla za uplynulý kvartál zveřejnila v úterý večer i internetová společnost Yahoo! (+4,16 %). Upravený zisk na akcii ve výši osm centů na akcii byl mírně nad odhadem trhu sedm centů. Rovněž tržby 859 milionů dolarů překonaly odhad trhu, který činil 846,1 milionu USD.

Cenné papíry zprostředkovatele elektronických transakcí Global Payments (-0,78 %) zlevnily o necelé procento navzdory úternímu oznámení, že titul ještě tento měsíc vstoupí do benchmarku S&P 500, v němž nahradí akcie společnosti GameStop (+1,36 %).

Po konci středečního obchodování se čísly pochlubily například společnosti American Express, Mattel, Yum! Brands či Qualcomm.

American Express vykázala za první kvartál zisk 1,4 miliardy USD neboli 1,45 USD na akcii při tržbách 8,09 miliardy USD. O rok dříve společnost ve stejném období vydělala 1,5 miliardy USD neboli 1,48 USD na akcii. Tržby firmě meziročně stouply ze 7,95 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou FactSet čekali zisk na akcii 1,36 USD a tržby 8,08 miliardy USD. Akcie společnosti v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o čtyři procenta.

Výrobce hraček Mattel (v řádném obchodování -2,57 %) za první tři měsíce roku vykázal ztrátu 73 milionů USD neboli 21 centů na akcii. Po očištění o mimořádné položky ztráta na akcii činila 13 centů, o rok dříve to bylo 8 centů. Tržby podniku klesly meziročně o 6 % na 869,4 milionu USD (při stálých kurzech měn o 2 %). Trh čekal očištěnou ztrátu na akcii sedm centů a tržby 861,1 milionu USD. V poobchodní fázi akcie Mattelu odepisovaly pět procent.

Společnost Yum! Brands (v řádném obchodování +0,49 %), která provozuje restaurace s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, oznámila, že v prvním čtvrtletí hospodařila se ziskem 391 milionů USD neboli 0,93 USD na akcii. O rok dříve činil zisk na akcii jen 0,83 USD. Upravený zisk na akcii dosáhl v 1Q2016 0,95 USD a tržby dosáhly výše 2,62 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali upravený zisk na akcii na 0,83 USD a tržby na 2,66 miliardy USD. Čínské divizi, kterou se firma chystá vyčlenit do nezávislého podniku, se tržby zvýšily o 6 %, zatímco globálně se tržby firmě zvýšily jen o 2 %. V after-marketu akcie firmy zdražovaly o 4 %.

Výrobce čipů Qualcomm (v řádném obchodování +0,5 %) vykázal za první tři měsíce roku zisk 1,2 miliardy USD neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 5,6 miliardy USD. Po očištění výsledků o mimořádní položky dosáhl zisk na akcii 1,04 USD a tržby 5,5 miliardy USD. Analytici čekali v průměru podle agentury FactSet upravený zisk na akcii 0,97 USD a tržby 5,34 miliardy USD. Pro aktuální čtvrtletí firma čeká upravený zisk na akcii 0,90-1 USD a tržby 5,2-6,0 miliardy USD, trh čeká zisk na akcii 1,02 USD a tržby 5,5 miliardy USD. Akcie Qualcommu v poobchodní fázi zlevňovaly zhruba o dvě procenta.

Technologická společnost Apple (v řádném obchodování +0,21 %) večer oznámila, že posouvá zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků o jeden den na úterý 26. dubna. Firma na svých webových stránkách uvedla, že zveřejnění výsledků posouvá kvůli úmrtí dřívějšího dlouhodobého člena představenstva Billa Campbella. V pondělí 24. dubna, kdy měly být výsledky původně zveřejněny, bude za Campbella sloužena zádušní mše. Členem představenstva Applu byl Campbell, který podlehl rakovině, 17 let, z postu odstoupil v roce 2014.

Dolar posílil, ropa smazala úvodní ztráty a zamířila výše

Americký dolar ve středu na devizových trzích zpevňoval k euru. Mezi investory se objevily obavy, že jednotnou evropskou měnu by mohla podkopat vyjádření šéfa ECB Maria Draghiho po čtvrtečním zasedání centrální banky eurozóny. V březnu se ECB rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny dalším snížením úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

Euro vůči dolaru před koncem newyorského obchodování ztrácelo 0,5 % na 1,1293 EUR/USD. Dolarový index, který měří hodnotu americké měny ke koši šesti předních světových měn, vykazoval nárůst o 0,6 % na 94,51 bodu.

Náladu na trzích ve středu podle analytiků pomohla zlepšit úleva investorů ohledně kondice čínské ekonomiky. Pocítily to některé měny spojené s komoditami, jako jsou kanadský nebo australský dolar.

Světové ceny ropy po počátečním poklesu zamířily vzhůru. Nejnovější údaje totiž ukázaly, že růst zásob suroviny ve Spojených státech byl minulý týden o něco mírnější, než očekávali analytici. To snížilo obavy z nadbytečných dodávek ropy na trh.

Ceny černého zlata zpočátku klesaly po zprávě o ukončení stávky zaměstnanců ropných, plynárenských a petrochemických společností v Kuvajtu, která dočasně snížila těžbu v zemi o téměř polovinu, později se však vývoj na trhu otočil.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 2,1 milionu barelů. Analytici přitom očekávali nárůst o 2,4 milionu barelů.

Zlato ve středu zlevnilo o šest dolarů na zhruba 1 244 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra se zvýšila o necelé tři centy na 16,97 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola se v prvním čtvrtletí snížil zisk o 4,5 % na 1,48 miliardy USD. Přispěl k tomu pokles příjmů způsobený hlavně silným dolarem, který má negativní dopad na tržby mimo Spojené státy. Akcie ve středečním řádném obchodování -4,79 %.
  • Výsledky Tupperware v 1Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 525,7 milionu USD (odhad: 527,8 milionu USD). Akcie ve středečním řádném obchodování -4,18 %.
  • Výsledky American Express v 1Q: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 8,09 miliardy USD (odhad: 8,08 miliardy USD). Akcie ve středečním řádném obchodování +2,28 %, v after-marketu +4 %.
  • Výsledky Mattel v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,13 USD (odhad: -0,07 USD), tržby 869,4 milionu USD (odhad: 861,1 milionu USD). Akcie ve středečním řádném obchodování -2,57 %, v after-marketu -5 %.
  • Výsledky Yum! Brands v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 2,62 miliardy USD (odhad: 2,66 miliardy USD). Akcie ve středečním řádném obchodování +0,49 %, v after-marketu +4 %.
  • Výsledky Qualcomm v 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 5,6 miliardy USD (odhad: 5,34 miliardy USD). Akcie ve středečním řádném obchodování +0,5 %, v after-marketu -2 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po negativní statistice z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)