Unipetrol se v prvním čtvrtletí propadl do mírné čisté ztráty, k možné dividendě se ve výsledkové zprávě nevyjádřil
|

Unipetrol se v prvním čtvrtletí propadl do mírné čisté ztráty, k možné dividendě se ve výsledkové zprávě nevyjádřil

Petrochemický holding Unipetrol se v v prvních třech měsících letošního roku propadl do čisté ztráty 25 milionů Kč. Loni za stejné období vykázal podnik čistý zisk bezmála dvě miliardy korun. Výsledky firmy podporovalo celkově příznivé makroekonomické prostředí, převážily ale důsledky loňské mimořádné události na etylénové jednotce, která zůstává mimo provoz. Informace k případné dividendě, které někteří analytici čekali, se ve výsledkové zprávě neobjevily.

Ropa Unipetrol Rafinérie Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Hrubý zisk Unipetrolu v prvním čtvrtletí meziročně klesl na 962 milionů Kč z 3,34 miliardy Kč, provozní zisk EBITDA LIFO spadl na 350 milionů Kč z 3,11 miliardy Kč a zisk před zdaněním se snížil na 115 milionů Kč z 2,37 miliardy Kč. Tržby se firmě vlivem nižších cen ropy a nižších prodejních objemů petrochemických produktů a využití rafinérských kapacit (z důvodu havárie na etylénové jednotce a také kvůli probíhající plánované odstávce chemického komplexu v Litvínově) snížily meziročně o 26 % na 17,69 miliardy Kč.

Příznivě výsledky ovlivnily meziroční růst petrochemické marže o 273 eur na 884 eur na tunu a pokračující růst české ekonomiky, negativně naopak vedle neplánované a plánované odstávky působil také pokles rafinérské marže o 1,9 dolaru na 3,6 dolaru na tunu.

Unipetrol - makroekonomická data za 1Q2016

Míra využití rafinérských kapacit z důvodu nehody v Chemparku Záluží meziročně klesla na 66 % z 84 %. Společnosti se nicméně podařilo navýšit prodejní objemy rafinérských produktů o 46 % na téměř 1,54 milionu tun, a to díky provozování vyšší rafinérské kapacity po získání podílu společnosti Eni ve firmě Česká rafinérská.

Unipetrol má i přes slabší výsledky za první čtvrtletí nadále velmi silnou finanční pozici. Firma disponuje čistou hotovostí v objemu 9,6 miliardy Kč (přes 50 Kč na akcii) a provozním cash flow 4,8 miliardy Kč. Podle řady analytiků by díky tomu firma mohla oznámit plán na vyplacení dividendy.

Po očištění výsledků o jednorázové položky Unipetrol vykázal zisk EBITDA LIFO ve výši 449 milionů Kč proti výsledku 3,11 miliardy Kč v prvním čtvrtletí roku 2015. Na úrovni čistého zisku firma vykázala po očištění čísel kladný výsledek ve výši 74 milionů eur, o rok dříve vykázala očištěný čistý zisk dvě miliardy korun.

Unipetrol - hospodářské výsledky za 1Q2016

Ušlý obchodní zisk za první čtvrtletí vzniklý v důsledku havárie etylénové jednotky, na který by společnost měla mít nárok ve formě náhrady od pojišťovny, odhadl Unipetrol na 2,9 miliardy Kč. Toto odhadované plnění ve finančních výsledcích podniku za první čtvrtletí není zahrnuto. Ušlý zisk za rok 2015, který by měl být rovněž kryt pojištěním, firma odhaduje na zhruba 2,4 miliardy Kč a náklady na opravu škod na majetku vyčíslila předběžně na zhruba 4 miliardy Kč (rovněž by měly být uhrazeny pojišťovnou).

Ostatní jednorázové provozní náklady vynaložené v prvním čtvrtletí 2016 v souvislosti s požárem a následným výbuchem etylénové jednotky dosáhly 99 milionů Kč, uvedla dále firma.

"Opravné práce na etylénové jednotce pokračují podle schváleného harmonogramu, v uplynulých týdnech se nám podařilo úspěšně dopravit na místo čtyři nové pece. V tuto chvíli předpokládáme dokončení všech opravných prací v průběhu července a postupné najíždění produkce až na úroveň 80 % během srpna," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. "V prvním čtvrtletí 2016 také probíhaly intenzivní přípravné práce pro stavbu nové polyetylénové jednotky. Hlavní část projektu, tedy samotná výstavba moderního výrobního zařízení, začne v červnu."

"Výsledky hodnotíme víceméně neutrálně. Na jednu stranu byly neupravené výsledky pod odhady (to ale v současnosti není klíčové), na druhou stranu odhadovaný ušlý zisk vyplývající z nehody na etylénové jednotce, na který se vztahuje pojištění, v prvním čtvrtletí dosáhl 2,9 miliardy Kč (nad naším odhadem 2,5 miliardy Kč), což je asi 16 Kč na akcii. Mírné zpoždění spuštění etylénové jednotky nevnímáme jako problém, protože se na něj vztahuje pojištění. Ve výsledcích nebyla žádná zmínka k případné dividendě z loňského zisku. Očekáváme, že toto téma vyjasní pozvánka na valnou hromadu, která pravděpodobně vyjde během následujících dvou týdnů a která by mohla obsahovat návrh managementu na dividendu," říká Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny. "Náš konzervativní odhad je dividenda 5 Kč na akcii, ale dokážeme si představit i 15 Kč na akcii," doplnil Petr Bártek z České spořitelny.

Unipetrol - reportované hospodářské výsledky za 1Q2016 vs. odhady Erste

"Samotná reportovaná čísla hodnotíme jako ve shodě s očekáváním. Makroprostředí je stále velmi pozitivní a Unipetrol by s přihlédnutím k neplánované odstávce dosáhl opět rekordních výsledků. Navíc dividendový příběh stále žije a výplata je z našeho pohledu pravděpodobná. Unipetrol má potenciál na vysoký dividendový výnos," doplnil Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Unipetrol - provozní ukazatele (do 1Q2016)

Finanční ředitel firmy Mirosław Kastelik na tiskové konferenci k výsledkům řekl, že čistý zisk by letos v případě 100% plnění z pojistného mohl být na zhruba stejné úrovni jako loni. Firma již jako zálohu na pojistné plnění obdržela zhruba 90 milionů USD, částka ale ještě nebyla zaúčtována do výsledků Unipetrolu.

"Očekávání finančního ředitele ohledně zisku je výrazně nad našimi původními odhady, když jsme očekávali nižší pojistné plnění (firma má pojištěny veškeré ušlé příjmy z etylénové jednotky až do jejího opětovného spuštění)," řekl Bártek.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost za první čtvrtletí vykázala provozní zisk EBITDA LIFO 132 milionů Kč. Tento výsledek negativně ovlivnily meziročně nižší rafinérské marže, výrazné omezení petrochemické produkce v důsledku mimořádné události na etylénové jednotce či negativní efekt přecenění zásob v důsledku klesajících cen ropy. V průběhu března navíc Unipetrol zahájil plánovanou odstávku chemického areálu u Litvínova. Společnost také vykázala vyšší fixní náklady ve společnosti Česká rafinérská (po převzetí akciového podílu od společnosti Eni). Naopak pozitivní dopad na výsledek segmentu měly meziročně vyšší prodeje rafinérských produktů vyplývající zejména z vyšší rafinérské kapacity, maximalizace produkce paliv, nárůstu dovozů paliv a prodeje surovin obvykle zpracovávaných na etylénové jednotce.

V rafinérské části segmentu downstream bylo v prvním čtvrtletí dosaženo objemu 1,429 milionu tun zpracované ropy, což představuje meziroční nárůst způsobený zejména větší rafinérskou kapacitou po převzetí podílu Eni v České rafinérské na konci loňského dubna a spolehlivou výrobou v kralupské rafinérii. Z důvodu mimořádné události na etylénové jednotce a probíhající odstávce chemického areálu u Litvínova kleslo využití rafinérských kapacit na 66 %. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 46 % na 1,538 milionu tun.

Výsledky petrochemické části segmentu downstream byly opět výrazně ovlivněny mimořádnou situací na etylénové jednotce. Prodejní objemy petrochemických produktů tak meziročně klesly na 193 tisíc tun (-57 %). Společnost uvedla, že nadále intenzivně pracuje na opětovném zprovoznění etylénové jednotky. V tuto chvíli předpokládá, že plná výrobní kapacita zařízení bude obnovena v průběhu října letošního roku.

Maloobchodní segment dosáhl v prvním čtvrtletí provozního zisku EBITDA LIFO 201 milionů Kč. Meziročního růstu provozního zisku (+67 milionů Kč) bylo dosaženo zejména díky vyšším prodejům pohonných hmot, ale také díky lepším palivovým maržím a zlepšení výsledků v nepalivové části segmentu. Po nedávném schválení transakce Unipetrolu se společností OMV ze strany antimonopolního úřadu se Unipetrol připravuje na postupné převzetí 68 čerpacích stanic OMV. Sít čerpacích stanic Benzina v prvním čtvrtletí zvýšila svůj tržní podíl na 16,3 % (údaj z konce ledna).

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších 23,7 % akcií vlastní kyperská společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Zdroj: Unipetrol
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
včera v 11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
včera v 11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
včera v 11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
včera v 10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
včera v 10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy