Americké akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, velké ztráty utrpěly Alphabet a Microsoft. Ani za celý týden se indexy na směru neshodly
|

Americké akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, velké ztráty utrpěly Alphabet a Microsoft. Ani za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 zahájily páteční obchodování kolem nuly a během celého dne se pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Výraznější pokles zaznamenal index Nasdaq Composite, který srážel propad cen technologických titulů. Index Dow se navzdory sedmiprocentní ztrátě akcií Microsoftu vrátil nad 18 000 bodů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v pátek přidal 0,12 % na 18 003,75 bodu, širší S&P 500 seanci zakončil na zelené nule (stoupl o 0,1 bodu na 2 091,58 bodu) a Nasdaq Composite klesl o 0,8 % na 4 906,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,23 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,886 %.

V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví, finančnímu sektoru a odvětví veřejných služeb. Pod nulou skončily technologie a jen minimální zisky si připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Dílčí index benchmarku S&P 500 zahrnující technologické firmy oslabil o 1,9 %, což byl jeho největší propad od počátku února. Akcie Facebooku klesly o 2,5 % a akcie Intelu o procento. Kvůli výsledkům hospodaření, které zaostaly za očekáváním analytiků, výrazně zlevnily rovněž akcie společností Microsoft a Alphabet.

Americké akcie (22. dubna 2016)

Za celý týden index Dow zpevnil o 0,59 % a S&P 500 posílil o 0,52 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,65 %.

Americké akcie (týden do 22. dubna 2016)

Akcie technologického holdingu Alphabet (-5,41 %) odevzdaly přes pět procent v reakci na hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve čtvrtek večer. Zisk na akcii podniku dosáhl za první tři měsíce roku pouze 7,50 USD, trh přitom čekal bezmála 8 USD. Celkové tržby dosáhly 20,26 miliardy USD a upravené výnosy činily 16,47 miliardy USD. Analytici odhadovali, že firma vykáže celkové tržby 20,37 miliardy USD a upravené výnosy 16,68 miliardy USD. Výsledky tak trh zklamaly, přesto ale nelze čísla považovat za vyloženě špatná. Celkové tržby se společnosti meziročně zvýšily o 17 %, a při vyloučení vlivu kurzových změn stouply dokonce o 23 %. Čistý zisk se pak zvýšil o 19,6 % na 4,21 miliardy USD.

Nevydařenou obchodní seanci za sebou mají také akcie společnosti Microsoft (-7,17 %), která hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnila rovněž ve čtvrtek večer. Čistý zisk společnosti se ve třetím finančním čtvrtletí propadl o téměř 25 % na zhruba 3,8 miliardy dolarů. Na výsledky měl negativní dopad silný kurz dolaru, který snížil hodnotu zahraničních příjmů podniku. Pokračující pokles na trhu s osobními počítači navíc omezil poptávku po operačním systému Windows.

Pro akcie Alphabetu byla páteční ztráta nejvyšší od roku 2012 a pro akcie Microsoftu byla seance nejhorší za poslední rok.

Před začátkem pátečního obchodování na trh výsledky poslaly například průmyslový konglomerát General Electric, řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's, dodavatel součástí pro letecký a kosmický průmysl Honeywell nebo výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar. Cena akcií těchto firem se ale výrazně nezměnila. McDonald's (-0,23 %) reportoval upravený zisk na akcii 1,23 USD nad odhadem 1,16 USD při tržbách 5,9 miliardy USD nad odhadem 5,81 miliardy USD. Konglomerát General Electric (-0,71 %) zvýšil v prvním čtvrtletí zisk o pět procent, více, než se čekalo, společnost Honeywell (-0,65 %) vykázala upravený zisk na akcii 1,53 USD nad odhadem 1,50 USD a tržby 9,52 miliardy USD nad odhadem 9,37 miliardy USD a firma Caterpillar (-0,43 %) uvedla, že v prvních třech měsících roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,67 USD mírně pod odhadem trhu 0,68 USD při tržbách 9,46 miliardy USD mírně pod odhadem trhu 9,5 miliardy USD.

"Zdá se, že trh slabé výsledky technologických velikánů úspěšně přehlíží, protože ostatním společnostem se stále daří relativně opatrná očekávání překonávat," řekl Joe Saluzzi, jeden ze šéfů obchodování s akciemi ve společnosti Themis Trading.

"S koncem výsledkové sezóny mohou společnosti odstartovat další zpětné odkupy akcií a není důvod, pokud navíc zůstanou měnové politiky centrálních bank akomodativní, aby akcie nešly ještě výše, a to bez ohledu na relativně slabé fundamenty," doplnil Saluzzi.

Dolar posílil k euru i jenu, ropa zdražila

Americký dolar v pátek prudce posílil vůči japonskému jenu a vystoupil na týdenní maximum vůči euru. Jednotná evropská měna se dostala pod tlak kvůli relativně slabým údajům o podnikatelské aktivitě v eurozóně.

Japonský jen oslaboval po zprávě, že japonská centrální banka by mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Euro vůči dolaru sestoupilo na 1,1224 EUR/USD, oproti čtvrtečnímu závěru tak vykazovalo pokles o zhruba 0,6 %. Vůči japonskému jenu dolar posílil o 2,16 % na 111,80 USD/JPY.

Výsledky průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázaly, že růst podnikatelské aktivity v zemích platících eurem tento měsíc zhruba stagnoval, ačkoli podniky ve snaze o získání nových zakázek nadále snižovaly ceny.

Analytička Kathy Lienová ze společnosti BK Asset Management upozornila, že pokud budou ekonomické údaje z eurozóny i nadále slabé, mohlo by to Evropskou centrální banku (ECB) přimět k dalšímu brzkému uvolnění měnové politiky.

Světové ceny ropy v závěru týdne rostly. Ropný trh reagoval na rostoucí známky zmírňování dlouhotrvajícího globálního přetlaku nabídky. Cena severomořské ropy Brent i severoamerické suroviny WTI se v pátek zvýšila zhruba o procento.

Návrat investorů na ropný trh podpořila silná spotřeba benzinu v USA, rostoucí známky snižování těžby a odstavování ropných polí kvůli údržbě, řekli obchodníci agentuře Reuters. "Trh je stále více přesvědčen, že má to nejhorší za sebou a že směřuje k nové rovnováze," řekl Dominick Chirichella z newyorského Energy Management Institute.

Někteří analytici ale poukazují na to, že trh má do rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou stále ještě daleko. Investiční banka Goldman Sachs v pátek sdělila, že zásadní posun na trhu ještě nenastal a rovnováha přijde nejdříve ve třetím čtvrtletí.

Zlato v pátek zlevnilo o více než 16 dolarů na 1 232,31 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o šest centů na 16,96 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Americký průmyslový konglomerát General Electric zvýšil v prvním čtvrtletí zisk o pět procent, více, než se čekalo. Firma v pátek uvedla, že jí složité podmínky v oblasti ropy a zemního plynu dokázal vynahradit lepší výkon napříč spektrem jejích aktivit.
 • Zisk a tržby největší světové letecké společnosti American Airlines Group v prvním čtvrtletí klesly, výsledky firmy ale překonaly očekávání. Čistý zisk American Airlines se proti stejnému období minulého roku snížil o 25 % na 700 milionů dolarů. Pokles nastal proto, že firma si musela z provozního výsledku odložit daňovou rezervu 417 milionů dolarů proti pouhým 11 milionům USD o rok dříve, kdy ještě daňově započítávala těžké ztráty minulých let.
 • Výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar vykázal za letošní první čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,67 USD mírně pod odhadem trhu 0,68 USD při tržbách 9,46 miliardy USD mírně pod odhadem trhu 9,5 miliardy USD. Společnost současně zhoršila celoroční výhled upraveného zisku na akcii na 3,70 USD ze 4 USD a výhled tržeb na 40-42 miliard USD z 40-44 miliard USD.
 • Výsledky Honeywell v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,50 USD), tržby 9,52 miliardy USD (odhad: 9,37 miliardy USD).
 • Výsledky McDonald's v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 5,9 miliardy USD (odhad: 5,81 miliardy USD).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Zisk americké investiční banky Morgan Stanley v prvním čtvrtletí klesl o více než polovinu. Poškodily jej zejména rozkolísané finanční trhy, které v prvních třech měsících roku výrazně zhoršily i výsledky ostatních bank působících v oboru investičního bankovnictví. Akcie v pondělí -0,12 %.
 • Tržby a zisk amerického výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo v prvním čtvrtletí klesly. Výnosy klesly už šesté čtvrtletí za sebou, což je důsledek silného kurzu dolaru a slabosti trhů v Evropě a Latinské Americe, uvedla v pondělí společnost. Akcie v pondělí -0,05 %.
 • Čistý zisk amerického výrobce hraček Hasbro v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o více než 80 % na téměř 50 milionů dolarů. Hasbro těží například ze silné poptávky po figurkách z filmové série Hvězdné války či panenkách princezen z animovaných filmů společnosti Disney. Akcie v pondělí +5,79 %.
 • Čistý zisk americké technologické společnosti IBM se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 14 % na dvě miliardy dolarů kvůli pokračujícímu poklesu tržeb. Výsledky podniku nicméně překonaly očekávání analytiků. Tržby se snížily téměř o pět procent na 18,7 miliardy dolarů. Pokles tak vykazují již 16 čtvrtletí za sebou. Akcie v pondělí v řádném obchodování +0,53 %, v after-marketu -2,5 %.
 • Výsledky Netflix v 1Q2016: Čistý zisk na akcii 0,06 USD (odhad: 0,04 USD, 1Q2015: 0,05 USD), tržby 1,96 miliardy (odhad: 1,97 miliardy USD, 1Q2015: 1,57 miliardy USD). Akcie v pondělí v řádném obchodování -2,79 %, v after-marketu -10 %.
 • Čistý zisk americké banky Goldman Sachs se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 56 % na 1,2 miliardy dolarů. Na hospodářské výsledky společnosti měly negativní vliv výkyvy na finančních a komoditních trzích. Akcie v úterý +2,28 %.
 • Zisk amerického výrobce motocyklů Harley-Davidson v prvním čtvrtletí klesl o 7,2 % na 250,5 milionu dolarů. Pokles způsobil nižší prodej motocyklů ve Spojených státech, které jsou největším trhem firmy. Akcie v úterý -2,49 %.
 • Výsledky Johnson & Johnson v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 17,5 miliardy USD (odhad: 17,49 miliardy USD). Akcie v úterý +1,58 %.
 • Výsledky UnitedHealth Group v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 44,5 miliardy USD (odhad: 44,29 miliardy USD). Akcie v úterý +2,1 %.
 • Nadnárodní tabákové společnosti Philip Morris International klesly v prvním čtvrtletí čistý zisk i příjem. Americká společnost, která prodává cigarety Marlboro a další značky mimo území Spojených států, dodala méně cigaret. Akcie v úterý -1,31 %.
 • Výsledky Yahoo! v 1Q2016: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), upravené tržby 859 milionů USD (odhad: 846,1 milionu USD). Akcie v pondělním řádném obchodování -0,52 %, v after-marketu +1 %.
 • Výsledky Intel v 1Q2016: Upravený zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 13,8 miliardy USD (odhad: 13,73 miliardy USD). Společnost plánuje zrušit 12 000 pracovních míst. Akcie v pondělním řádném obchodování -0,16 %, v after-marketu -2 %.
 • Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola se v prvním čtvrtletí snížil zisk o 4,5 % na 1,48 miliardy USD. Přispěl k tomu pokles příjmů způsobený hlavně silným dolarem, který má negativní dopad na tržby mimo Spojené státy. Akcie ve středečním řádném obchodování -4,79 %.
 • Výsledky Tupperware v 1Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 525,7 milionu USD (odhad: 527,8 milionu USD). Akcie ve středečním řádném obchodování -4,18 %.
 • Výsledky American Express v 1Q: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 8,09 miliardy USD (odhad: 8,08 miliardy USD). Akcie ve středečním řádném obchodování +2,28 %, v after-marketu +4 %.
 • Výsledky Mattel v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,13 USD (odhad: -0,07 USD), tržby 869,4 milionu USD (odhad: 861,1 milionu USD). Akcie ve středečním řádném obchodování -2,57 %, v after-marketu -5 %.
 • Výsledky Yum! Brands v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 2,62 miliardy USD (odhad: 2,66 miliardy USD). Akcie ve středečním řádném obchodování +0,49 %, v after-marketu +4 %.
 • Výsledky Qualcomm v 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 5,6 miliardy USD (odhad: 5,34 miliardy USD). Akcie ve středečním řádném obchodování +0,5 %, v after-marketu -2 %.
 • Výsledky Biogen v 1Q: Upravený zisk na akcii 4,79 USD (odhad: 4,46 USD), tržby 2,73 miliardy USD (odhad: 2,75 miliardy USD).
 • Výsledky Verizon v 1Q: Upravený čistý zisk 4,31 miliardy USD (odhad: 4,34 miliardy USD), tržby 32,17 miliardy USD (odhad: 32,5 miliardy USD).
 • Výsledky Travelers v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,33 USD (odhad: 2,55 USD), tržby 6,69 miliardy USD (odhad: 6,7 miliardy USD).
 • Výsledky Bank of New York Mellon v 1Q: Čistý zisk 804 milionů USD (meziročně +5 %), tržby 3,7 miliardy USD (meziročně -2 %).
 • Čistý zisk americké automobilky General Motors se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil na dvě miliardy dolarů. Loni to bylo 900 milionů USD. Bez zahrnutí mimořádných výdajů na urovnání sporů zisk na akcii činil 1,26 dolaru a výrazně překonal odhady analytiků, kteří čekali zisk jen jeden dolar. Příjmy stouply o 4,5 % na 37,3 miliardy USD.
 • Výsledky United Continental v 1Q: Zisk na akcii 0,88 USD (-33 % meziročně), tržby meziročně -4,8 %. Akcie ve čtvrtek -10 %.
 • Výsledky Microsoft v 1Q: Zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,64 USD, loni: 0,61 USD), tržby 22,07 miliardy USD (odhad: 22,09 miliardy USD, loni: 21,73 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi ve čtvrtek zpočátku -4,2 %.
 • Výsledky Alphabet v 1Q: Očištěný zisk na akcii 7,50 USD (odhad: 7,97 USD), tržby 20,26 miliardy USD (odhad: 20,37 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu zpočátku -6 %.
 • Výsledky Stabucks v 1Q: Zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 4,99 miliardy USD (odhad: 5,03 miliardy USD). Akcie ve čtvrteční poobchodní fází zpočátku -4 %.
 • Výsledky Visa v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 3,63 miliardy USD (odhad: 3,57 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ale ztrácely přes 4 %.
 • Výsledky AMD v 1Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 832 milionů USD (odhad: 818 milionů USD). Akcie ve čtvrtek "po trhu" +20,6 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
před 32 minutami

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize
Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci
11:55

Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci

Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského...
Německo Koronavirus
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
11:30

Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí si dvě třetiny Čechů

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří by chtěli bydlet ve vlastním, si myslí, že kvůli koronavirové epidemii a jejím dopadům...
Česká republika Česká ekonomika Realitní trh
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pondělí skončilo v plusu. Pod nulou uzavřely jenom japonské...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii