O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí mírně klesly provozní výnosy, čistý zisk jí ale stoupl o 16 %
|

O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí mírně klesly provozní výnosy, čistý zisk jí ale stoupl o 16 %

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že jí v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesly provozní výnosy o 1,3 % na 9,03 miliardy Kč. Čistý zisk naopak firmě vzrostl o 16,2 % na 1,24 miliardy Kč. Společnost dále posílila svoji pozici v segmentu digitální televize O2 TV, mobilních dat a na Slovensku, cenový tlak naopak pociťovala v oblasti roamingu a v segmentu firemních zákazníků.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Výsledková sezóna

Zisk EBITDA (provozní zisk před úroky, odpisy, amortizací a daněmi) se v prvním čtvrtletí firmě zvýšil meziročně o 5,3 % na 2,5 miliardy Kč. K tomuto růstu přispěl i jednorázový výnos 92 milionů Kč související s rozhodnutím správního soudu o ukončení řízení týkajícího se pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. EBITDA marže dosáhla 27,7 %, meziročně se tak zvýšila o 1,7 procentního bodu.

Mírný meziroční pokles tržeb firma vysvětluje nižšími výnosy z hlasových služeb a fixních datových služeb, které byly ovlivněny pokračujícím tlakem na ceny v segmentu firemních zákazníků v ČR. Z velké části byl tento pokles kompenzován růstem výnosů z O2 TV a pokračujícím růstem výnosů na Slovensku.

"Výsledky na úrovni provozního i čistého zisku překonaly tržní odhady, tržby byly nepatrně horší. Horší než očekávaný byl vývoj volného cash flow z důvodu nárůstu pracovního kapitálu. Celkově výsledky O2 Czech Republic hodnotíme pozitivně, po očištění o ostatní provozní výsledek asi o 3 % překonaly naše odhady. Tržby sice klesly, ale jejich struktura se proti předchozím čtvrtletím zlepšila (menší podíl nízkomaržového prodeje hardwaru a ICT) a hrubá marže byla meziročně stabilní," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny. "O2 nyní považujeme za solidní a stabilní dividendový titul (6,5% hrubý výnos), který je podporován zpětným odkupem a silnou rozvahou."

"Zveřejněné výsledky celkově nepatrně překonaly očekávání trhu. Přestože tržby byly mírně slabší, překvapily nižší náklady, což převážilo a zvýšilo ziskovost firmy. Údaje tak hodnotíme mírně pozitivně, cena akcií by mohla jít v reakci na výsledky mírně nahoru," okomentoval čísla Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky. "Potvrzujeme cílovou cenu 260 Kč na akcii a doporučení 'držet'."

O2 Czech Republic - reportované hospodářské výsledky za 1Q2016 vs. odhady Komerční banky a trhu

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček výsledky O2 hodnotí vzhledem k lepšímu provoznímu zisku EBITDA, než se čekalo, neutrálně až mírně pozitivně. Otazník však vnímá nad úrovní tržeb, kde se podle něj pravděpodobně navrací větší cenový tlak v případě mobilních hlasových služeb. "Neočekáváme v úterý výraznější tržní reakci vzhledem k tomu, že v relativně krátké době na pražskou burzu přijdou potenciálně dva nové tituly, které mohou znamenat přeskupení investičních portfolií," uvedl Vaníček.

"Po mobilní revoluci v roce 2013 nyní nabízíme zákazníkům i neomezené volání z pevných linek do všech sítí. Díky nákupu nejmodernějšího přenosového vozu nabízíme výrobu televizních přenosů partnerům v České republice i okolních zemích," říká předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník. "Novými aktivitami budeme kompenzovat negativní vliv evropské regulace roamingu a dlouhodobě neudržitelné cenové trendy v korporátním segmentu," dodává Budník.

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky za 1Q2016

Provozní výnosy v České republice dosáhly 7,46 miliardy Kč, což představuje meziroční pokles o 1,7 %. Provozní výnosy v segmentu pevných klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 % na 2,83 miliardy Kč. Tržby z O2 TV se firmě zvýšily o více než 70 %.

"Výnosy z O2 TV vzrostly v březnu meziročně téměř o 80 %. To nám vytváří prostor pro další investice do nákupu sportovního obsahu. Stále platí, že rok 2016 pro nás zůstává rokem zvýšených investic do oblastí, které zajistí růst v dalších letech," doplňuje Tomáš Kouřil, místopředseda představenstva a finanční ředitel O2 Czech Republic. "Budeme pokračovat v transformaci IT s cílem uvádět rychleji na trh nové služby. Na Slovensku budou naše investice souviset se vstupem na fixní trh a s výstavbou mobilní LTE sítě."

O2 Czech Republic - tržby v segmentu pevných linek (1Q2016)

Provozní výnosy mobilního segmentu v ČR zaznamenaly meziroční pokles o 1,4 % na 4,64 miliardy Kč. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími výnosy z tradičních hlasových služeb a SMS v segmentu firemních zákazníků, zatímco výnosy ze smluvních služeb v rezidenčním segmentu (zejména výnosy z datových služeb) nadále rostly. Výnosy na Slovensku dosáhly v prvním čtvrtletí 1,61 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 0,3 % a zvýšení o 2,5 % v eurech.

O2 Czech Republic - tržby v mobilním segmentu (1Q2016)

Celkové konsolidované náklady poklesly v prvních třech měsících roku meziročně o 0,7 % na 6,66 miliardy Kč. Z toho provozní náklady O2 klesly o 0,2 %, zejména díky nižším nákladům na údržbu sítí a IT. Mzdové náklady bez zahrnutí restrukturalizačních výdajů naopak vzrostly o 14,9 %, zejména kvůli nárůstu počtu zaměstnanců z důvodu akvizice společnosti O2 IT Services ve druhém čtvrtletí 2015, založení O2 Business Services na Slovensku a insourcingu zaměstnanců v České republice i na Slovensku. Náklady na prodej O2 klesly meziročně o procento díky nižším nákladům na prodej služeb i nižším komerčním nákladům. Hodnota konsolidovaných investic se zvýšila o 47,9 % na 457 milionů Kč.

Celková výše konsolidovaného finančního dluhu dosahovala ke konci března 7 miliard Kč. V průběhu prvního čtvrtletí firma načerpala druhou část úvěru ve výši 4 miliardy Kč z celkového úvěrového rámce ve výši až 12 miliard Kč. Objem hotovosti a peněžních ekvivalentů dosahoval ke konci března 5,75 miliardy Kč a poměr čistého zadlužení k provoznímu zisku EBITDA dosahoval úrovně 0,12.

Podnikání v České republice

Průměrný výnos na zákazníka se společnosti v ČR zvýšil o 1,4 % na 284 Kč z 280 Kč. Celkový počet mobilních zákazníků v ČR dosahoval ke konci čtvrtletí 4,89 milionu, počet zákazníků mobilních služeb s tarifní smlouvou se zvýšil o 0,2 % na 3,27 milionu, zatímco počet zákazníků s předplacenou kartou naopak klesl o 7,5 % na 1,61 milionu.

Počet předplatitelů O2 TV se zvýšil meziročně o 9,3 % na 206 tisíc (1Q2015: 188 tisíc). Počet pevných hlasových linek klesl do konce března meziročně o 11,4 % na 803 tisíc a počet zákazníků xDSL dosahoval ke konci března 790 tisíc, když podíl zákazníků vysokorychlostních VDSL služeb vzrostl na 58 %.

Podnikání na Slovensku

O2 Slovakia, která je dceřinou firmou O2 Czech Republic, tvořila v prvním čtvrtletí 18 % konsolidovaných výnosů a 22 % provozního zisku EBITDA skupiny O2.

Ke konci března dosahoval celkový počet mobilních zákazníků na Slovensku 1,82 milionu, což představuje 7% meziroční nárůst. V průběhu prvního čtvrtletí počet zákazníků vzrostl o 12 tisíc. Tento nárůst byl tažen vyšším počtem smluvních zákazníků (+14,5 % na 997 tisíc), zatímco počet zákazníků předplacených služeb poklesl meziročně o 0,9 % na 823 tisíc.

Celkové provozní výnosy na Slovensku dosáhly 1,61 miliardy Kč, meziročně o 0,3 % více (+2,5 % v eurech) a provozní zisk EBITDA vzrostl meziročně o 2,2 % na 554 milionů Kč, (v eurech +4,4 %), což představuje EBITDA marži 34,4 % (meziročně +0,6 procentního bodu).

Průměrný měsíční výnos na zákazníka na Slovensku v prvním kvartálu dosáhl 249,50 Kč (9,2 EUR). ARPU zákazníků smluvních služeb dosáhl 340,30 Kč (12,6 EUR), zatímco ARPU zákazníků předplacených služeb byl 150,30 Kč (5,6 EUR).

Hlavní body konferenčního hovoru

  • Program zpětného odkupu akcií pokračuje, O2 chce ale udržet moment překvapení a akcie nakupovat za zajímavé ceny (naposledy byla firma aktivní 15. března).
  • Finanční ředitel O2 věří, že firma bude schopna z velké části vyrovnat očekávaný pokles příjmů z titulu snížení roamingových tarifů (dle regulace EU) růstem v mobilních datech a novými službami.
  • Firma začala nabízet bundlovanou službu roamingu s cestovním pojištěním a firemním klientům a vládním institucím na Slovensku začala nabízet pevné linky a rozšiřuje svoji nabídku tvorby televizního programového obsahu (nový přenosový vůz).
  • Společnost se zúčastní aukce zbývajících frekvencí. Záloha do aukce byla jedním z hlavních důvodů zvýšení pracovního kapitálu v prvním čtvrtletí.

"Na konferenčním hovoru nezazněly žádné výrazné nové zprávy. O2 je aktivní v expanzi nových produktů a na Slovensku, což vnímáme pozitivně. I tak by její zisk EBITDA ale letos měl mírně klesnout z důvodu nižších roamingových tarifů," uvedl Bártek.

Zdroj: ČTK, O2 Czech Republic, Česká spořitelna, J&T Banka, Komerční banka

DEGIRO ETF

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
včera v 16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
včera v 14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
včera v 14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy