CME v prvním čtvrtletí vzrostly čisté tržby o 2,3 % na 129 milionů USD, firma letos čeká vyšší zisk OIBDA
|

CME v prvním čtvrtletí vzrostly čisté tržby o 2,3 % na 129 milionů USD, firma letos čeká vyšší zisk OIBDA

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za první čtvrtletí růst čistých tržeb o 2,3 % na 129 milionů USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 4,3 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) společnosti vyskočil o 49,4 % na 17,11 milionu USD a při vyloučení vlivu kurzových změn se zvýšil o 43,9 %. OIBDA marže se společnosti meziročně zvýšila o zhruba čtyři procentní body na 13 %.

CME (CETV) Akcie ČR CETV Média Televize Výsledková sezóna Americké akcie CETV (USA) CME (USA) Zábava a zábavní průmysl

Růst tržeb byl tažen růstem výnosů z televizní reklamy, které nejvíce přispívají k výsledku a zvýšily se při konstantních kurzech měn rovněž o zhruba 4 %. Výnosy z poplatků za distribuci a z předplatného se společnosti zvýšily při konstantních kurzech měn o 6 %.

Celkové provozní náklady CME zůstaly při konstantních kurzech měn zhruba nezměněné (97,78 milionu USD proti 98,29 milionu USD v 1Q2015), když růst nákladů na mediální obsah byl kompenzován úsporami v jiných oblastech. Výrazný růst zaznamenaly úrokové náklady (nejsou součástí provozních nákladů), které se zvýšily meziročně na 49,15 milionu USD z 40,12 milionu USD (+22,5 %).

Ztrátu před zdaněním společnost snížila na 39,98 milionu USD ze 70,1 milionu USD v prvním čtvrtletí loňského roku a ztrátu z pokračujících operací zredukovala na 40,69 milionu USD ze 70,24 milionu USD. Čistá ztráta se společnosti meziročně snížila na 40,44 milionu USD ze 73,27 milionu USD. Volné cash flow se společnosti zvýšilo na 33,58 milionu USD z 23,33 milionu USD a volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky ke konci března stouplo o 88 % na 46,22 milionu USD z 24,59 milionu USD.

CME - hospodářské výsledky za 1Q2016

V samotné České republice se společnosti zisk OIBDA meziročně snížil o 0,2 % (při stálých kurzech měn o 1,8 %) na 10,07 milionu USD. Výnosy českých aktivit v přepočtu na dolary stouply o zhruba 11 % na 38,61 milionu USD. Ze zemí, kde CME působí, má ČR nejvyšší zisk i tržby.

CME - hospodářské výsledky za 1Q2016 podle regionů

"První kvartál je pro CME sezónně slabší. Společnost reportovala dobré výsledky se silnou tržní dynamikou na domácím českém trhu. Růst tržeb očekáváme po celý rok v souladu s ekonomickým ožíváním regionu. Otázkou zůstává stagnace tržeb na rumunském trhu, ačkoli se CME i tak v Rumunsku podařilo výrazně zlepšit provozní výkonnost (zisk OIBDA byl meziročně více než dvojnásobný)," říká Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny. "Společnost celkově potvrdila zlepšení provozní výkonnosti, když se jí OIBDA marže zvýšila meziročně o 4,2 procentního bodu. Tržní odhady na úrovni provozního zisku i zisku OIBDA překonala firma přibližně o 8 %," pokračuje Ďurčová.

"Nejdůležitější zprávou bude výhled pro zbytek roku, který CME oznámí během konferenčního hovoru. Očekáváme, že firma bude schopna vygenerovat zisk OIBDA 145 milionů USD, jakýkoli výsledek nad 150 milionů USD bychom vnímali pozitivně. Volné cash flow zaznamenalo v prvním čtvrtletí silnou růstovou dynamiku. V případě placení alespoň poloviny úrokových nákladů v hotovosti očekáváme FCF výhled na úrovni 70-80 milionů USD," dodává Renáta Ďurčová.

Během konferenčního hovoru management společnosti uvedl, že by v příštích letech podle očekávání měly firmě tržby růst rychleji než náklady. Volné cash flow nezatížené úrokovými náklady a garančními poplatky by za celý rok mělo dosáhnout při stálých kurzech měn 85 až 95 milionů USD (v roce 2015 bylo 74 milionů USD). Společnost však plánuje veškerou volnou hotovost použít na splácení dluhu, v důsledku čehož by mělo být volné cash flow zhruba nulové. Zisk OIBDA by by měl letos růst při stálých kurzech měn tempem mezi 11 a 19 %, což znamená, že by měl dosáhnout 136 až 146 milionů USD (loni: 122,8 milionu USD).

"Výhled OIBDA je mírně lepší, než jsme očekávali. Předpověď vývoje toků hotovosti ale opět potvrdila, že pro firmu je její dluh opravdu velkou zátěží," doplnil Josef Němý z Komerční banky.

Slabší růst v Rumunsku byl podle firmy způsoben primárně tlakem na ceny v důsledku rostoucí segmentace trhu, nižších výdajů na reklamu z telekomunikačního sektoru i efektu načasování velikonočních prázdnin. Růst na českém reklamním trhu byl tažen především vyššími GRP (ukazatel kumulované sledovanosti), růst na Slovensku pak větší poptávkou i cenami. Růst poplatků za přenos očekává CME po zbytek roku vyšší než v 1. kvartálu. "Nejdůležitější otázkou pro zbytek roku pro nás navzdory horšímu očekávanému cash flow zůstává vývoj na rumunském trhu," uvedla Ďurčová.

CME - výhled volného cash flow pro rok 2016

"Celkově výsledky potvrdily zlepšení hospodaření v souladu s očekáváním trhu, přičemž lepší ziskovost na některých trzích je kompenzována poněkud překvapivě slabším růstem tržeb. Hlubší čistá ztráta je podle nás nehotovostní povahy. Výsledky proto hodnotíme neutrálně," říká Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

CME - reportované hospodářské výsledky za 1Q2016 vs. odhady J&T Banky a trhu

"Na provozní úrovni překonaly hospodářské výsledky očekávání trhu, nicméně zklamáním je finanční výsledek, který se následně promítl do mnohem hlubší čisté ztráty. Úrokové náklady se firmě meziročně zvýšily o více než 20 %, což je dle nás velké zklamání. Výsledky celkově vnímáme kvůli hluboké čisté ztrátě mírně negativně," uvedl pak Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.

Již na začátku měsíce CME oznámila dokončení refinancování dluhu v objemu 503 milionů USD. Staré dluhopisy s úrokem 15 % splatné v roce 2017 byly nahrazeny novým eurovým úvěrem splatným v roce 2021. Garantem nového úvěru je společnost Time Warner a jeho úroková sazba začíná na 10,5 %. Dalšími součástmi refinancování dluhu byly prodloužení splatnosti úvěru za 251 milionů EUR z roku 2017 na rok 2018 a rovněž prodloužení splatnosti revolvingového úvěru ve výši 115 milionů USD z roku 2017 na rok 2021. Nejbližší termín splátky dluhopisů je tak nyní až listopad 2018.

"Máme za sebou silný start roku a zveřejněné výsledky potvrzují, že jsme schopni díky růstu výnosů při udržování nákladů zvyšovat marži. Díky výraznému zvýšení zisku OIBDA a zvýšení volného cash flow získáváme další zdroje financí pro splácení úrokových a garančních poplatků. Spolu s dokončením refinancování dluhu se jedná o důležité faktory, které v příštích letech pomohou snížit naše celkové zadlužení," uvedl jeden z výkonných ředitelů firmy Michael Del Nin.

"V prvním čtvrtletí jsme si ve všech zemích udrželi podíl ve sledovanosti a díky jarní programové nabídce jsme od konce března dosáhli dalšího zlepšení sledovanosti. Posilování stávajících kanálů a nástup nových rovněž přispívá ke zvyšování tržeb z předplatného a distribučních poplatků," doplnil druhý šéf společnosti Christoph Mainusch.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize též na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Zdroj: CME, ČTK

DEGIRO ETF

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou další středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
16:50

Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 procenta na 961,70 bodu. Proti růstu akcií...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
10:30

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii