Čtvrtek na trzích: Asijské akcie se obchodovaly smíšeně, burzy v Evropě a USA klesly
|

Čtvrtek na trzích: Asijské akcie se obchodovaly smíšeně, burzy v Evropě a USA klesly

(AKTUALIZOVÁNO) Čtvrteční obchodování na asijských akciových trzích skončilo nejednotně. Hlavní evropské trhy v úvodu rostly od 0,3 do 0,6 %, nakonec ale klesly, když je pod nulu stáhly obavy z dalšího vývoje ekonomiky a pokles cen ropy. Rovněž zámořské indexy den zakončily v mínusu.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Čínský Shanghai Composite klesl o 1,38 % na 3 008,42 bodu, zatímco japonský Nikkei 225 posílil o 0,22 % na 15 749,84 bodu, korejský KOSPI zpevnil o 0,13 % na 1 973,89 bodu a australský S&P/ASX 200 přidal 0,37 % na 4 964,10 bodu.

Německý index DAX v 9.30 SELČ rostl o 0,26 %, francouzský CAC 40 přidával 0,3 % a britský FTSE 100 zpevňoval o 0,64 %. Pražská burza v úvodu rovněž rostla, když index PX přidával 0,31 % na zhruba 887 bodů.

Hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno zveřejnila pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group. Společnost oznámila, že v loňském roce hospodařila se ziskem před zdaněním 172 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné se jí meziročně snížilo o 1,4 % na devět miliard eur. Skupina tak potvrdila předběžné výsledky, které nadvakrát zveřejnila již na konci ledna a v polovině března. Čistý zisk se společnosti propadl o více než 70 %.

Investorům na pražské burzy neunikla ani zpráva, že ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z dosavadní známky A3. Důvodem jsou nízké ceny energií. Výhled ratingu je podle agentury stabilní, což znamená, že v nejbližších měsících nehrozí jeho další zhoršení.

Z makrodat dopoledne v ČR vyšly údaje o průmyslu, stavebnictví a maloobchodu a dále ČNB zveřejnila údaje o devizových obchodech, ze kterých vyplynulo, že v únoru na devizovém trhu utratila za intervenci proti koruně zhruba 17 miliard Kč.

V USA odpoledne jako každý čtvrtek vyšla zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Týdenní počet nových žádostí v týdnu do 2. dubna klesl na 267 tisíc z 276 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se mírnější pokles na 270 tisících. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 26. března vzrostl na 2,191 milionu z 2,172 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,173 milionu), čekalo se 2,173 milionu.

ECB odpoledne zveřejnila zápis ze svého březnového zasedání, na kterém se rozhodla podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně snížením všech svých úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru. Z dokumentu vyplývá, že někteří představitelé banky na zasedání vyjádřili obavy z negativních dopadů, jež by mohlo přinést snižování úrokových sazeb hlouběji do záporného pásma. Objevil se rovněž názor, že nová nabídka levných úvěrů pro komerční banky by mohla vést k jejich závislosti na financování ze strany ECB.

Akcie v USA v úvodu čtvrtečního obchodování klesaly. V první hodině čtvrtečního obchodování na Wall Street se index Dow Jones Industrial Average propadal až o 100 bodů (-0,47 %), index S&P 500 ztrácel 10 bodů (-0,46 %) a Nasdaq Composite klesal o 25 bodů (-0,51 %). Do poklesu se podle analytiků promítly obavy z celosvětového makroekonomického vývoje, jež vyvolal holubičí tón již ve středu zveřejněných poznámek z březnového zasedání Fedu.

Index PX nakonec klesl, ale jen o 0,01 % na 884,30 bodu. Dařilo se například Komerční bance nebo výrobci cigaret Philip Morris ČR. Naopak v mínusu skončily bankovní skupina Erste či elektrárenská společnost ČEZ. Cenné papíry Komerční banky zdražily o necelé procento a půl na 5 074 korun. Akcie kutnohorského producenta tabákových výrobků Philip Morris ČR posílily dokonce o 2,23 procenta na 13 598 korun. Akcie VIG zpevnily 0,67 % na 510,40 Kč.

Pražská burza (7. dubna 2016)

Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování téměř o procento (0,95 %) níže než ve středu. Index londýnské burzy FTSE 100 ve čtvrtek odepsal 24,74 bodu a skončil o 0,4 % níže než ve středu. Podobně na tom byly i ostatní velké burzy, německý DAX přišel o 93,89 bodu neboli 0,98 % a francouzský CAC 40 ztratil 38,73 bodu neboli 0,9 %.

Z jednotlivých titulů se ve čtvrtek v Evropě dařilo například britskému maloobchodnímu prodejci Marks & Spencer, jehož postrčila ke tříprocentnímu růstu příznivá zpráva o vývoji tržeb v letošním prvním čtvrtletí (o 1,9 lepší než ve 4Q2015). Naopak banky, především italské domy UBI Banca, Banco Popolare, BMPS a UniCredit, utrpěly ztrátu.

Dow nakonec klesl o 0,98 % na 17 541,96 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,2 % na 2 041,91 bodu, a Nasdaq Composite spadl dokonce o 1,47 % na 4 848,37 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,69 % na 16,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o sedm bazických bodů na 1,689 %. V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly finanční odvětví, technologický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou se udržel sektor veřejných služeb.

V indexu Dow ve čtvrtek kleslo 27 z 30 titulů, nejvíce zlevnily akcie investičních bank Goldman Sachs (-3,08 %) a JPMorgan Chase (-2,53 %) a mobilního operátora Verizon Communications (-2,84 %). Nad nulou se udržely akcie technologického podniku United Technologies (+0,52 %), provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,49 %) a konglomerátu 3M (+0,21 %).

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích pokračoval v poklesu, který byl z valné části reakcí na zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Vůči japonskému jenu dolar spadl pod 108 JPY, a dostal se tak nejníže za posledních 17 měsíců. Japonská měna zpevňuje kvůli přetrvávajícím pochybnostem, že tamní centrální banka proti jeho růstu zakročí.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vrátily k poklesu, a umazaly tak část středečního pětiprocentního nárůstu. Na vině byly nejnovější údaje o vývoji zásob v klíčovém americkém překladišti Cushing a zpráva o růstu exportu suroviny z Iráku.

Průměrné tempo exportu ropy z přístavů na jihu Iráku se podle čtvrtečních informací agentury Reuters v dubnu zvýšilo na 3,49 milionu barelů denně z březnových 3,29 milionu barelů denně.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud
před hodinou

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a...
Evropská unie Polsko Maďarsko
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
před hodinou

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v...
Evropské banky Evropské akcie Dividendy
Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa
11:14

Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy...
Evropské akcie Management
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
10:45

ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé

Zisky evropských finančních domů zůstanou v příštím roce slabé. Pokud by přitom banky byly slabou ziskovostí stižené...
Evropské banky Banky Finanční sektor
USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
10:38

USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny

Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v polovině týdne skončilo smíšeně. Akcie čínského výrobce mobilních...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK
10:02

Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK. Naposledy byla takto silná koncem září 2018. Mezi...
Česká koruna USD/CZK Forex (FX)
Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
08:44

Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou...
Boeing Doprava Spojené státy americké (USA)
Zisk Dellu díky poptávce po počítačích stoupl ve třetím finančním…
08:07

Zisk Dellu díky poptávce po počítačích stoupl ve třetím finančním čtvrtletí o 66,7 %

Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk na 832 milionů USD...
Americké akcie Počítače Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky