Pondělí na trzích: Asie navzdory slabým víkendovým datům z Číny skončila v plusu. Dařilo se i americkým akciím, Evropa ale stagnovala
|

Pondělí na trzích: Asie navzdory slabým víkendovým datům z Číny skončila v plusu. Dařilo se i americkým akciím, Evropa ale stagnovala

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie zahájily třetí květnový týden růstem. Trhy sice v úvodu ztrácely kvůli slabým víkendovým datům z Číny, nakonec se ale vzpamatovaly a zamířily výše. Burzy v Evropě dopoledne klesaly a nakonec uzavřely proti konci minulého týdne bez výraznějších změn. Americké akcie obchodování zahájily mírně výše, zisky během dne navyšovaly a nakonec přidaly zhruba procento.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie zvrátily úvodní ztráty a zamířily vzhůru, jak trhy postupně trávily sérii víkendových makrodat. Japonský akciový benchmark Nikkei 225 přidal 0,33 % na 16 466,40 bodu, zatímco jihokorejský Kospi zakončil prakticky na zelené nule se ziskem 0,05 %. Čínský Shanghai Composite zpevnil o 0,84 % a menší čínský Shenzhen Composite posílil o 1,72 %.

Růst maloobchodních tržeb a průmyslové výroby Číny byl v dubnu slabší, než se čekalo
Čína v sobotu nad ránem vydala zprávy o dubnovém vývoji maloobchodu a průmyslové výroby. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 10,1 %, čekalo se pokračování růstu březnovým tempem 10,5 %. Průmyslová výroby meziročně vzrostla o 6 %, čekala se expanze 6,5% tempem po růstu o 6,8 % v březnu.

Japonská centrální banka před zahájením obchodování zveřejnila index cen průmyslových výrobců - v dubnu index meziročně klesl o 4,2 %, tedy výrazně více, než očekávali analytici (-3,7 %).

Index pražské burzy PX byl v úvodu na nule. Akcie skupiny ČEZ ztrácely zhruba 0,6 % a akcie burzovního nováčka MONETA Money Bank odepisovaly přibližně 0,3 %. Pro akcie rakouské finanční skupiny Erste bylo pondělí posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu ze zisku za rok 2015 ve výši 0,5 eura na akcii. V úterý se bude naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 0,6 eura na akcii s cennými papíry pojišťovnické skupiny VIG.

Britský akciový index FTSE 100 kolem 9.20 SELČ klesal o 0,5 %, francouzský CAC 40 odepisoval 0,8 % a italský FTSE MIB oslaboval o 0,7 %. Burzy v Německu, Rakousku, Dánsku, Maďarsku, Norsku, Švýcarsku a na Islandu zůstaly kvůli státnímu svátku zavřené.

Těžařská společnost NWR, majitel černouhelné OKD, v pondělním prohlášení uvedla, že náhrada jejím akcionářům s největší pravděpodobností nepřesáhne osm milionů eur, tedy zhruba 216 milionů korun. Celkový dluh skupiny NWR je asi 599 milionů eur. Dále NWR uvedla, že hledá kupce pro svoji dceřinou firmu, která měla zastřešovat těžbu v Polsku.

S akciemi NWR se již neobchoduje na burzách v Praze ani Londýně. Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s akciemi NWR na žádost jejich emitenta na začátku května. Naposledy se s titulem na pražské burze obchodovalo 4. května.

Pivovarnická skupina Lobkowicz oznámila, že svolává na žádost svého majoritního akcionáře, česko-čínské firmy Lapasan, na 22. června valnou hromadu, která rozhodne o vytěsnění minoritních akcionářů PLG. K vytěsnění zbývajících minoritních akcionářů Pivovarů Lobkowicz má dojít při ceně 208 Kč za akcii. Lapasan aktuálně ve skupině Lobkowicz drží podíl 98,07 %.

Investory nejen v USA zaujala zpráva, že David Tepper, jeden z nejlépe vydělávajících hedgeových manažerů posledních let, se po vzoru několika svých kolegů rozhodl prodat celý svůj podíl ve společnosti Apple. Z favorita portfoliomanažerů se tak stává černá ovce, kterou ve svém stádu nikdo nechce. Tedy téměř nikdo. Společnost Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí naopak nakoupila akcie Applu za 1,07 miliardy USD, a ke konci března tak byla po svém historicky prvním nákupu akcií firmy jejím 56. největším podílníkem s pozicí v objemu 9,81 milionu akcií. Buffett přitom dosud tvrdil, že technologiím příliš nerozumí, a akciím technologických podniků se spíše vyhýbal. Velký podíl drží pouze ve výrobci počítačů IBM, jehož akcií v prvním čtvrtletí přikoupil 200 tisíc kusů za více než 81 milionů USD.

Na pražské burze zase investoři věnovali zvýšenou pozornost zprávě, že bulharský antimonopolní úřad obvinil jeden z distribučních podniků české elektrárenské společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantního postavení na trhu dodávek elektrické energie. ČEZ má nyní 30 dní na to, aby se k obvinění vyjádřil.

Americké akcie zahájily seanci mírným růstem, Dow přidával pár minut po začátku obchodování zhruba 0,2 %, S&P 500 0,3 % a Nasdaq Composite 0,4 %. Nakonec Dow zpevnil o procento na 17 710,71 bodu, širší S&P 500 přidal 0,98 % na 2 066,66 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,22 % na 4 775,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,39 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,752 %.

Index PX nakonec v pondělí posílil o 1,01 % na 882,66 bodu. Objem obchodování byl výrazně utlumený, nedosáhl ani 400 milionů korun. Největší podíl na něm měly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,57 %, druhým "nejobjemnějším" titulem byla MONETA Money Bank, jejíž cenné papíry naopak 0,6 % ztratily, a trojici "nejobjemnějších" emisí uzavírala Komerční banka, která připsala 0,74 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenala O2 C.R., která oslabila o 1,49 %, a přes procento ztratily také akcie Fortuny. Největší procentuální zisk si naopak připsala mediální CME (+3,16 %) a dařilo se také akciím Erste Group Bank, pojišťovny VIG a tabákové Philip Morris ČR, která v úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky.

Britský FTSE 100 v pondělí nakonec připsal 0,21 %, zatímco francouzský index CAC 40 naopak ztratil 0,18 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil den se ziskem 0,49 %. O víkendu zveřejněná data z Číny investory zneklidnila a nejistota se přelila i do evropského obchodování. Růst maloobchodních tržeb i průmyslové výroby v Číně zpomalil minulý měsíc více, než se čekalo, průmyslová výroba vzrostla jen o 6 % po předchozím 6,5% růstu a maloobchodní tržby se zvýšily o 10,1 %, ačkoli se čekalo, že růst zrychlí na 10,6 % z předchozích 10,5 %.

Ceny ropy zahájily týden silným růstem, jehož tempo se blížilo třem procentům. Přispěly k tomu opětovné přerušení dodávek z Nigérie a prognóza vývoje cen suroviny od analytiků Goldman Sachs.

Ropní medvědi z Goldman Sachs zařazují zpátečku, banka opět věří v růst cen černého zlata
Jeden z největších ropných medvědů posledních let, banka Goldman Sachs, mění názor na černé zlato a předpovídá další růst jeho cen. Ve druhé polovině roku bychom se prý měli dočkat cen severoamerické ropy WTI kolem 50 USD za barel.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, Reuters, ČTK

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)