Úterý na trzích: Asijské akcie převážně rostly, Evropa přišla o dopolední zisky a klesla, americké akcie úvodní mírné ztráty prohloubily
|

Úterý na trzích: Asijské akcie převážně rostly, Evropa přišla o dopolední zisky a klesla, americké akcie úvodní mírné ztráty prohloubily

(AKTUALIZOVÁNO) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v úterý převážně v plusu, proti trendu šla z velkých trhů jenom Čína. Burzy v západní Evropě dopoledne také rostly, odpoledne ale sklouzly pod nulu. Z makrodat vyšly údaje o českém HDP nebo britské inflaci, hospodářskými výsledky se navíc na pražské burze pochlubili tabáková společnost Philip Morris ČR a v USA maloobchodník Home Depot. Hlavní akciové indexy v USA klesly zhruba o procento.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Výrobce a prodejce tabákových výrobků Philip Morris ČR ráno vykázal za první čtvrtletí letošního roku meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 9,3 % na 2,533 miliardy Kč. Růst byl podpořen zejména vývojem objemu prodejů v České republice a na Slovensku a vyššími tržbami z výrobních služeb. Při vyloučení vlivu změn měnových kurzů se tržby bez spotřební daně a DPH v porovnání s předchozím rokem zvýšily o 9,8 %. Tržby za výrobní služby v prvním čtvrtletí dosáhly 0,6 miliardy Kč.

Český statistický úřad pak dopoledne oznámil, že hrubý domácí produkt ČR vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 3,1 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Růst byl tažen všemi složkami poptávky, jak stabilně rostoucí spotřebou domácností a mírně rostoucí investiční aktivitou, tak zahraničním obchodem.

Pražská burza obchodování zahájila v mínusu, v 9.08 SELČ index PX klesal o 0,24 %. Akcie rakouské Erste Group Bank se v úterý obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu ze zisku za rok 2015 ve výši 0,5 eura na akcii (hrubý dividendový výnos 2,1 %) a akcie VIG se obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 0,6 eura na akcii. Erste v úvodu ztrácela zhruba 1,8 %. Ještě během dopoledne se ale index PX přehoupl do zelených čísel a kolem 11. hodiny rostl o 0,24 %. Index PX-TR očištěný o dividendy rostl v prvních minutách obchodování zhruba o 0,2 % a kolem 11.00 přidával zhruba 0,7 %.

Západoevropské burzy dopoledne rovněž rostly. Britský index FTSE 100 v 9.30 přidával 0,76 %, německý DAX zpevňoval o 0,82 % a francouzský CAC 40 posiloval o 0,54 %.

Z makrodat dále vyšel britský index spotřebitelských cen. Tempo inflace ve Spojeném království v dubnu nečekaně kleslo, index spotřebitelských cen vzrostl meziměsíčně jen o 0,1 %, ačkoli se očekával 0,3% růst po předchozích 0,4 %, a meziročně inflace zpomalila na 0,3 % z předchozích 0,5 %, ačkoli se očekávalo udržení 0,5% tempa.

Hospodářské výsledky ve Spojených státech před zahájením obchodování zveřejnil například maloobchodní prodejce potřeb pro kutily Home Depot. Firma vykázala zisk na akcii 1,44 USD nad odhadem trhu 1,35 USD při tržbách 22,8 miliardy USD nad odhadem trhu 22,39 miliardy USD.

Z makrodat v zámoří vyšla stejně jako v Británii inflace a dále údaje o průmyslové výrobě a zahájené výstavbě.

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu se zvýšilo více, než se čekalo. Ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,3 %. Meziročně tempo vyskočilo na 1,1 %, jak se očekávalo po 0,9% růstu v březnu. Jádrové ceny, očištěné o volatilní ceny potravin a energií, meziměsíčně vzrostly o 0,2 % v souladu s odhady po předchozím růstu o 0,1 % a meziročně jádrová inflace naopak mírně zpomalila na 2,1 % z předchozích 2,2 %, rovněž v souladu s odhady.

Zahájená výstavba ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně vzrostla o 6,6 % na celoročně přepočítané tempo 1,172 milionu jednotek. Očekával se mírnější růst o 3,3 % na 1,125 milionu jednotek po předchozím revidovaném propadu o 9,4 % na 1,099 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně vzrostl o 3,6 % na 1,116 milionu, očekával se přitom růst o 5,5 % na 1,135 milionu, po březnovém revidovaném propadu o 7,3 % na 1,077 milionu.

Průmyslová výroba pak v dubnu vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3% růstu. Březnový pokles o 0,6 % však byl revidován níže, a to na 0,9% propad. Za růstem stojí především výroba strojů a aut, v dubnu ožila také síťová odvětví poté, co je nečekaně teplý březen srazil dolů. Naproti tomu produkce těžařského sektoru v dubnu klesla o 2,3 %.

Akcie v USA se v úvodu obchodování pohybovaly mírně v mínusu, index Dow v 15.35 SELČ klesal o 0,13 %, S&P 500 ztrácel 0,08 % a Nasdaq Composite oslaboval o 0,02 %.

Evropské akcie odpoledne přešly pod nulu, DAX krátce před 16. hodinou ztrácel 0,82 %, CAC 40 klesal o 0,77 % a STOXX Europe 600 odepisoval 0,3 %. Z hlavních trhů se v plusu držela pouze burza v Londýně, jejíž index FTSE 100 zpevňoval o 0,25 %.

Nakonec britský FTSE 100 přidal 0,27 %, zatímco francouzský CAC 40 odepsal 0,34 % a německý DAX klesl o 0,63 %. Regionální STOXX Europe 600 v závěru sklouzl do červených čísel, poté se mu ale ještě povedlo ztráty smazat a vrátit se na nulu.

Index PX v úterý odepsal 1,51 % na 869,31 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy ztratil 1,1 % na 1 358,10 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,45 %, v závěsu za ní se co do objemu držela MONETA Money Bank, která oslabila o 1,2 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala Erste Group Bank, jejíž cenné papíry se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 0,5 eura na akcii, a ztratily proto 3,5 %.

Index Dow nakonec klesl o 1,02 % na 17 529,98 bodu, S&P 500 ztratil 0,94 % na 2 047,21 bodu a Nasdaq Composite propadl o 1,25 % na 4 715,73 bodu a zažil nejslabší seanci od 7. dubna. V plusu se udržela pouze odvětví energetiky a základních materiálů, přes procento naopak odepsaly sektory jako necyklické výrobní zboží, technologie, telekomunikace a síťové společnosti. Index volatility VIX stoupl o 6,06 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,762 %.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek
před 25 minutami

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek...
Evropská unie Koronavirus
Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku
před hodinou

Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku

Ruská ropná společnost Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku, k němuž jí pomohly zejména vyšší ceny ropy....
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU
12:12

Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU

Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. V úterý to na Berlínském fóru o zahraniční...
Evropská unie Rozpočet Politika
Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl
11:28

Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl

Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 procentních...
Byznys a podnikání Inovace Technologie
Počet firem v německém akciovém indexu DAX se zvýší na 40
10:51

Počet firem v německém akciovém indexu DAX se zvýší na 40

Počet firem zařazených do hlavního indexu německých akcií DAX se zvýší z nynějších 30 na 40. Po účetním skandálu...
Indexy DAX Evropské akcie
Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla
10:38

Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom v úterý hospodářský...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
10:30

Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo převážně v plusu. V červených číslech seanci zakončila jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv
10:18

Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv

Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, se chystá v příštích deseti letech investovat zhruba 160...
Enel Energetika Uhlí a koks
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
09:47

Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů

Kurz kryptoměny ethereum se vyšplhal nad 600 dolarů. Naposledy byl tak vysoko v polovině roku 2018. Od začátku...
Kryptoměny
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u…
09:37

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu...
Spotřebitelská důvěra Byznys a podnikání Česká ekonomika
O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku
09:12

O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku

Podobně jako v Česku proběhla aukce nových kmitočtů, které se dají mimo jiné využít na rozvoj sítí páté generace, i...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Slovensko
Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se…
09:09

Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se mohlo odložit

Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše není tendr na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany připraven....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce
09:02

Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že navýší podíl v rumunské dceřiné firmě Pilulka Online. Pilulka ve firmě...
Pilulka Farmacie Rumunsko