Americké akcie v pondělí zdražily, cenné papíry Applu ale prodloužily sérii poklesů na osm seancí
|

Americké akcie v pondělí zdražily, cenné papíry Applu ale prodloužily sérii poklesů na osm seancí

Americké akcie zahájily pondělní obchodování mírným růstem a během dne zisky postupně navyšovaly. Uvězněné naopak v červených číslech zůstaly akcie technologické společnosti Apple, které tak prožívají nejdelší sérii poklesů od roku 1998.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,66 % na 17 891,16 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 2 081,43 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,88 % na 4 817,59 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,5 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,865 %.

V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu odvětví, pod nulou den zakončily energetický sektor a odvětví základních materiálů.

"To, co nyní vidíme, je oživení trhu po výprodeji v závěru minulého týdne," řekl agentuře Reuters Adam Sarhan, který řídí newyorskou investiční firmu Sarhan Capital. "Očekávám, že se nyní trh více zaměří na ekonomická data a trochu méně pozornosti bude věnovat hospodářským výsledkům firem," dodal Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti First Standard Financial.

Americké akcie (2. května 2016)

Květen přináší pro americké akcie historicky horší polovinu roku, známá poučka radí "Sell in May and Go Away". Tento rok ale může starou burzovní "pravdu" nahlodat fakt, že v letech, kdy se v USA volí prezident, je sezónnost vychýlená.

Sell in May and Go Away v letech prezidentských voleb v USA tak docela neplatí

Akcie poskytovatele služeb pro ropné a plynárenské podniky Baker Hughes (-1,99 %) odepsaly bezmála dvě procenta poté, co zpravodajská agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti informovala, že plánovaná fúze společnosti s konkurenční firmou Halliburton neproběhne. Plány firem narazily na odpor amerických úřadů. "Navrhovaná dohoda mezi firmami Halliburton a Baker Hughes by odbourala nezbytnou konkurenci, zdeformovala trhy s energiemi a poškodila americké spotřebitele," uvedla již začátkem dubna americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. Firma Baker Hughes za ukončení procesu fúze obdrží od Halliburtonu poplatek 3,5 miliardy USD. Společnost později oznámila, že 1,5 miliardy USD z této částky použije na program zpětného odkupu akcií a miliardu dolarů na snížení svého zadlužení.

Akcie technologické společnosti Apple (-0,1 %) klesly již poosmé v řadě, což je nejdelší taková série za posledních 18 let. Za posledních osm dní se tržní kapitalizace Applu smrskla zhruba o 80 miliard dolarů. V pondělí se akcie firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka dostaly pod tlak poté, co průzkumná agentura IDC uvedla, že globální prodeje tabletů se v prvním čtvrtletí propadly o dalších 15 %. Podíl Applu na celkových prodejích tabletů se mezičtvrtletně snížil o jeden procentní bod na 26 %. Minulý týden byl z pohledu vývoje ceny pro akcie technologického obra nejhorší od ledna 2013.

Po konci obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky pojišťovna AIG (v řádném obchodování +1,38 %). Firma oznámila, že v prvních třech měsících roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,65 USD při čistých příjmech v objemu 2,47 miliardy USD. Trh čekal upravený zisk 1 USD. Společnost v pondělí rovněž uvedla, že získala 1,25 miliardy USD z prodeje části svého podílu v čínské pojišťovně PICC. AIG do PICC poprvé investovala v roce 2003, kdy čínská firma vstoupila na burzu. V prvním čtvrtletí také skupina získala v rámci programu zpětného odkupu vlastní akcie a warranty za čtyři miliardy dolarů a dále uvedla, že od konce čtvrtletí na nákup vlastních akcií vynaložila dalších 870 milionů dolarů. V after-marketu akcie AIG zlevňovaly o zhruba tři procenta.

Dolar oslabil k euru, ale posílil k jenu

Na devizovém trhu se v pondělí euro vůči americkému dolaru vyšplhalo na osmiměsíční maximum nad 1,5 EUR/USD. Pomohly mu příznivé údaje z německého zpracovatelského sektoru. Dolar nicméně nepatrně posílil vůči japonskému jenu poté, co vůči této měně utrpěl nejprudší týdenní pokles za více než sedm let.

Jednotná evropská měna vystoupila až na 1,1532 EUR/USD, tedy na nejvyšší úroveň od konce loňského srpna. Výsledky průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázaly, že aktivita v německém zpracovatelském sektoru v dubnu rostla nejprudším tempem za čtvrt roku.

Vůči japonskému jenu v pondělí dolar nejprve sestoupil až na 106,14 USD/JPY, tedy nejníže za jeden a půl roku, později však zamířil vzhůru a v závěru obchodování se prodával za 106,50 USD/JPY. Oproti pátku tak vykazoval nárůst o 0,1 %. Za celý uplynulý týden se dolar vůči jenu propadl o téměř pět procent poté, co japonská centrální banka překvapivě nepřikročila k dalšímu uvolnění své měnové politiky.

Světové ceny ropy zahájily nový měsíc poklesem. Investoři v pondělí reagovali na údaje o vyšší těžbě na Blízkém východě a na trhu se projevilo rovněž vybírání zisků po prudkém zvýšení cen v uplynulém měsíci.

Za celý duben cena Brentu stoupla o 21,5 %, což byl nejvyšší nárůst za sedm let. Cena americké ropy stoupla za duben o 20 %, což byl největší nárůst za poslední rok.

Spekulační sázky na vyšší ceny Brentu dosáhly minulý týden rekordních maxim. V případě americké ropy se sázky na její další zdražování vyhouply na nejvyšší hodnotu za deset měsíců. Mezi investory se ale objevily názory, že ceny možná stouply příliš rychle a příliš vysoko.

Podle výpočtů agentury Reuters z minulého týdne stoupla těžba ropy v rámci ropného kartelu OPEC v dubnu na 32,64 milionu barelů za den a ocitla se blízko rekordního maxima. Minulý měsíc se také zvýšil vývoz ropy z polí na jihu Iráku a vývoz z Ruska.

Zlato v pondělí zdražilo o téměř 12 dolarů na 1 291,36 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesla o 31 centů na zhruba 17,54 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA sestavovaný institutem ISM v dubnu klesl na 50,8 bodu z 51,8 bodu v březnu, čekal se mírnější pokles ukazatele na 51,4 bodu. PMI sestavovaný společností Markit Economics se snížil rovněž na 50,8 bodu z 51,5 bodu v březnu. O poklesu ukazatele od Markitu na 50,8 bodu hovořil již předběžný odhad z konce dubna.
 • Stavební výdaje se v březnu proti únoru zvýšily o 0,3 % (odhad: +0,5 %, únor: -0,5 %).
 • Dvojice amerických poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podniky Halliburton a Baker Hughes upustila od plánované fúze. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti. Právě tento resort se proti chystanému spojení obou společností stavěl a podal kvůli němu antimonopolní žalobu. Tvrdil, že transakce by mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví.
 • Čína svou nepoctivou obchodní politikou "znásilňuje" Spojené státy. Uvedl to v neděli podle serveru BBC Donald Trump. Republikánský favorit pro prezidentské volby již delší dobu obviňuje Čínu, že manipuluje s kurzem domácí měny, aby zvýšila konkurenceschopnost svého exportu. Tím podle něj těžce poškozuje americké firmy i zaměstnance.
 • V USA zbankrotoval další těžař, tentokrát společnost Ultra Petroleum. Jde o důsledek propadu cen ropy. Podle Deloitte je bankrotem ohrožena až třetina amerických těžařů, pokud se ceny ropy rychle nezvednou.
 • Generální ředitelka americké internetové společnosti Yahoo! Marissa Mayerová obdrží odstupné 55 milionů dolarů, pokud přijde o místo v důsledku prodeje podniku. Vyplývá to podle serveru BBC ze zprávy pro regulační úřad. Společnost Yahoo! nedávno vyzvala potenciální zájemce k předložení předběžných nabídek na její základní internetové aktivity i na asijská aktiva.
 • Provozovatel sociální sítě Facebook zřejmě stane terčem hromadné žaloby investorů kvůli plánu na vytvoření nových akcií třídy C, na které se nemají vztahovat hlasovací práva. Plán na vytvoření akcií třídy C bez hlasovacích práv společnost oznámila spolu se zveřejněním hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí minulý týden. Princip vzniku nové třídy akcií Facebooku je podobný štěpení cenných papírů v poměru 3 ku 1 a podle televize CNBC jde o plán, jak zajistit, aby si zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg udržel ve firmě kontrolní podíl i ve chvíli, kdy by se části svých akcií zbavil (při prodeji akcií třídy C se nezmění hlasovací práva vázaná na akcie třídy A nebo B).
 • Cena akcií maloobchodního prodejce J.C. Penney by se během příštích tří let mohla zhruba zdvojnásobit. Uvádí to článek magazínu Barron's, podle kterého společnost udělala velký krok kupředu ve svém fungování a hospodaření.
 • Brazilský soud v pondělí nařídil místním mobilním operátorům, aby na tři dny zablokovali internetovou aplikaci WhatsApp umožňující bezplatné zasílání textových zpráv. Majitel služby, kterým je americká internetová síť Facebook, totiž odmítl poskytnout požadované informace týkající se vyšetřování obchodu s drogami, napsala agentura AFP.
 • Legendární americký investor v úterý opět strávil zhruba tři hodiny před kamerami finanční televize CNBC. Během rozhovoru došlo na investice Berkshire Hathaway, americkou ekonomiku i politiku. Výběr toho nejlepšího, co Buffett řekl, najdete pod tagem Warren Buffett.
 • RBC Capital snižuje doporučení na akcie Grouponu na "underperform" ze "sector perform", cílovou cenu upravuje na 3 ze 4 USD.
 • Oracle koupí za 532 milionů dolarů softwarovou společnost Opower.
 • Pacific Crest Securities snižuje doporučení na akcie Time Warner na "sector weight" z "overweight".
 • Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy poškodí evropské spotřebitele a bude mít negativní dopad i na životní prostředí. Hnutí proto v pondělí na internetu zveřejnilo tajné dokumenty z vyjednávání, aby si utajovaná data mohl kdokoli projít. Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury DPA i nadále požaduje rychlé uzavření dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Vyjednavač USA Michael Froman označil interpretaci uniklých dokumentů za zavádějící až chybnou.
 • Tvůrcem kybernetické měny bitcoin je australský podnikatel Craig Wright. Uvedl to sám Wright v rozhovoru pro BBC a poskytl i důkazy, které jeho tvrzení potvrzují. Tímto přiznáním končí dlouhé roky spekulací o tom, kdo s originálním nápadem digitálního peněžního systému přišel. Dosud tvůrce vystupoval pod jménem Satoši Nakamoto.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Diamond Offshore Drilling v 1Q: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,27 USD, před rokem ztráta 1,86 USD), tržby 470,5 milionu USD (odhad: 412,2 milionu USD). Akcie v pondělí +1,15 %.
 • Výsledky AIG v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 1 USD), čisté příjmy 2,47 miliardy USD. Akcie v pondělí v řádném obchodování +1,38 %, v after-marketu -3 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

DEGIRO ETF

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou další středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
16:50

Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 procenta na 961,70 bodu. Proti růstu akcií...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
10:30

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii