Kofole ČeskoSlovensko v prvním čtvrtletí vzrostly tržby na 1,47 miliardy Kč, přesto se firma propadla do ztráty 21 milionů Kč
|

Kofole ČeskoSlovensko v prvním čtvrtletí vzrostly tržby na 1,47 miliardy Kč, přesto se firma propadla do ztráty 21 milionů Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první tři měsíce letošního roku tržby 1,47 miliardy Kč, o rok dříve byly výnosy pouze 1,25 miliardy Kč. Přesto se společnost propadla do ztráty 21 milionů Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla Kofola na úrovni zisku stejného výsledku, avšak s kladným znaménkem. První čtvrtletí je pro společnost tradičně slabší, když výnosy z tohoto období tvoří v průměru jen asi pětinu celoročního výsledku.

Akcie ČR Výsledková sezóna Kofola ČeskoSlovensko

Zisk EBITDA (provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy) se firmě v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil na 153,8 milionu Kč ze 144,6 milionu Kč. Hrubá marže se firmě meziročně snížila o 0,7 procentního bodu na 35,2 %, EBITDA marže klesla o jeden procentní bod na 10,5 %, EBIT marže poklesla o 0,8 procentního bodu na 1,8 % a čistá marže spadla pod nulu, když klesla o 3,1 procentního bodu na -1,4 %.

Kapitálové výdaje společnost navýšila proti prvnímu čtvrtletí 2015 o 65,4 % na 214,4 milionu Kč a hodnota čistého dluhu firmy se zvýšila o 33,4 % na 1,7 miliardy Kč. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA se tak zvýšil na 1,53 z 1,14. Záporná hodnota provozního cash flow se zvýšila na 182,8 milionu Kč z 98,8 milionu Kč.

V přepočtu na jednu akcii společnost vykázala ztrátu 0,93 Kč po zisku 0,97 Kč v prvním čtvrtletí 2015.

"Jsem spokojený. První kvartál pro nás není nejdůležitější, pro nápojáře je klíčová letní sezona a na tu jsme připraveni," okomentoval výsledky za první čtvrtletí generální ředitel Kofoly Jannis Samaras. Skupina vyplatí držitelům akcií ve formě dividendy ze zisku z loňského roku 150 milionů korun, což je více, než deklarovala v prospektu emitenta cenných papírů před vstupem na pražskou burzu loni v prosinci.

Kofola - hospodářské výsledky za 1Q2016

"Na úrovni tržeb zklamala Kofola naše očekávání o 4 %. Je zřejmé, že ani přes slušnou dynamiku tržeb v ČR, prodej produktů Rauch a rozvoj přímé distribuce v segmentu HoReCa není v dohledu stabilizace klesající výkonnosti v Polsku, což stahuje hospodaření dolů. Na úrovni EBITDA zaostala společnost za našimi odhady o 17 %, což bylo způsobeno nižšími tržbami, vyššími než očekávanými provozními náklady a poklesem marže na polském trhu. Předpokládali jsme mírně ziskové hospodaření (16 milionů Kč), společnost nicméně vykázala čistou ztrátu a další propad již tak záporného provozního cash flow z 1Q2015. Oznámené údaje jsou pro nás zklamáním v kontextu toho, že se letos Kofola bude muset vypořádat se zřejmě vyššími cenami vstupů, počasí je navíc vždy rizikovým faktorem," uvedl analytik Marek Ševčík z J&T Banky.

"Pozitivně lze vnímat vývoj u značek Radenska a Rauch, naproti tomu situace v Polsku se prozatím příliš optimisticky nevyvíjí, přestože problémy v této zemi jsou již dlouhodobějšího charakteru. I proto pokles provozního zisku a čistá ztráta působí negativně, což by se mohlo odrazit i na poklesu ceny akcií," komentoval hospodaření Kofoly Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.

Růst tržeb byl podle společnosti tažen zejména růstem výnosů z prodeje produktů pod značkami Radenska, Rauch a UGO. Růst finančních nákladů společnost vysvětluje kurzovými rozdíly, přeceněním derivátů a úrokovými náklady z půjčky na akvizici Radenske v březnu 2015. Pokles zisku EBIT z 32,3 milionu Kč na 26,3 milionu Kč společnost připisuje zejména slovinské firmě Radenska, pro kterou je první čtvrtletí mimosezónní období.

Na úrovni tržeb k celkovému výsledku skupiny nejvíce přispěly výnosy z prodeje sycených nápojů (683,6 milionu Kč a 47 %) a dále výnosy z prodeje minerálních vod (368,5 milionu Kč a 25 %) a sirupů (174,3 milionu Kč a 12 %). Výnosy firmy z prodeje nesycených nápojů se na celkových výnosech podílely 8 % (119,8 milionu Kč), stejně jako ostatní výnosy (120,1 milionu Kč).

Z pohledu regionů Kofola v úvodu roku nejvíce utržila v České republice (40 % celkových výnosů skupiny), Polsku (28 %) a na Slovensku (21 %). Tržby v České republice a na Slovensku se společnosti zvýšily souhrnně o 19 % a výnosy v adriatickém regionu o 14,5 %, zatímco v Polsku firma zaznamenala 17% pokles výnosů.

Analytik z České spořitelny Petr Bártek před zveřejněním výsledků odhadoval, že Kofola vykáže meziroční růst tržeb o 16 % na 1,46 miliardy Kč. V případě provozního zisku Bártek čekal výsledek okolo 143 milionů Kč, především z důvodu vyšších cen cukru (o 5-7 % meziročně), a na úrovni čistého zisku očekával záporný výsledek 19 milionů Kč.

"Hrubá marže Kofoly mírně klesla (na 35,2 %, lehce pod odhady) kvůli rychlému růstu mzdových nákladů spojených s akvizicí Radenské, expanzí v Chorvatsku (nová obchodní síť) a s expanzí UGO barů. Nižší než očekávaná hrubá marže byla vyvážena pomalejším růstem distribučních a marketingových nákladů, zisk EBITDA tak vzrostl o 6,4 % ba 154 milionů Kč (7 % nad našimi odhady)," shrnul Bártek po oznámení výsledků. "Vyšší mzdové náklady by se měly v dalších čtvrtletích projevit v tržbách, takže předpokládáme pokračující růst v řádu středních jednotek procent i po odeznění konsolidačního efektu Radenské a Rauchu. Poněkud nepříznivě se vyvíjel pracovní kapitál, ale zadlužení firmy se stále drží nízko. Kofola je nyní s asi 9,5násobkem účetní hodnoty vůči zisku EBITDA obchodována s diskontem vůči srovnatelným společnostem a její akcie nadále vnímáme pozitivně."

Kofola ČeskoSlovensko - tržby za 1Q2016 podle segmentů a regionů

Společnost ve výsledkové zprávě dále zmínila záměr stát se do roku 2018 lídrem na československém trhu s nealkoholickými nápoji a nejrychleji rostoucí firmou na trhu nealko nápojů v Polsku a lídrem ve Slovinsku. Dále Kofola uvedla, že chce vstoupit do dalších zemí v adriatickém regionu a plánuje upevnit značku UGO jako lídra na trhu s čerstvými šťávami a rozvinout nové formy podnikání v oblasti čerstvých surovin.

Na konferenčním hovoru firma později uvedla, že se ve druhém čtvrtletí naplno projeví růst mezd zaměstnanců o 3-5 %, analytici počítali s růstem do 3 %. Ke zhoršení provozního cash flow management uvedl, že se "těžko vysvětluje", ale že jde o výjimečný časový nesoulad pohledávek a krátkodobých závazků. Firma chce krátit výdaje na propagaci, což je sice pro hospodaření krátkodobě dobré, ale může to ohrozit plány expanze firmy.

V únoru Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že její dceřiná firma Radenska, která působí jako výrobce minerálních vod ve Slovinsku, koupila divizi nealkoholických nápojů chorvatské společnosti Badel 1862. Radenska, potažmo Kofola díky akvizici ovládla značky Inka, Nara nebo Voćko. Radenska je jedním z největších výrobců minerálních vod v oblasti Jadranu. Kromě přírodní minerální vody Radenska a jejích ochucených variant produkuje také tradiční slovinskou ovocnou limonádu Ora a Pepsi.

Kofola ČeskoSlovensko - shrnutí hospodářských výsledků za 1Q2016

Kofola ČeskoSlovensko je předním evropským výrobcem nealkoholických nápojů. Má sedm výrobních závodů a zaměstnává zhruba 2 000 lidí na Slovensku, v České republice, Slovinsku a Polsku. Loni Kofola své sídlo přestěhovala z Polska do České republiky. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Zdroj: Kofola ČeskoSlovensko, ČTK

DEGIRO ETF

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
před hodinou

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
08:10

VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně asi o 23 % méně

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group spadl za prvních devět měsíců roku zisk před zdaněním o 29,2 %...
Evropské akcie Akcie ČR Vienna Insurance Group (VIG)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej…
včera v 21:50

Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších sedm dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení...
Sociální sítě Internet Čína
Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách…
včera v 21:17

Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů
včera v 21:09

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva...
Blízký a Střední východ Izrael
Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč
včera v 19:19

Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR nyní činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se...
Rozpočet Česká republika
Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži
včera v 18:37

Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před...
Evropa Průmysl
Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc
včera v 18:35

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 %...
Spojené království Koronavirus
NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média
včera v 18:29

NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině dezinformací povolil zásah...
Média Spojené státy americké (USA) Facebook