Středa na trzích: Asijské burzy klesly, rovněž evropské indexy se po smíšeném úvodu sešly pod nulou, akcie v USA odepsaly přes půl procenta
|

Středa na trzích: Asijské burzy klesly, rovněž evropské indexy se po smíšeném úvodu sešly pod nulou, akcie v USA odepsaly přes půl procenta

(AKTUALIZOVÁNO) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo ve středu v červených číslech. Burzy v západní Evropě se v úvodu vyvíjely smíšeně, brzy se ale potkaly pod nulou a oslabily přibližně o procento. Investoři nejen na pražské burze dopoledne vyhodnocovali hospodářské výsledky Erste Group Bank a Komerční banky. Akciové indexy v USA seanci zahájily zhruba půlprocentním poklesem a do konce obchodování ještě mírně klesly.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie ve středu zamířily do červených čísel. Australský S&P/ASX 200 odepsal 1,55 % na 5 271,1 bodu, dolů ho táhl především energetický sektor, který ztratil přes 5 %, a sektor základních materiálů, který odevzdal bezmála 6 %. Čínské akcie se pohybovaly kolem nuly, Shanghai Composite ztratil 0,05 % a menší Shenzhen Composite oslabil o 0,02 %, a jihokorejský Kospi odevzdal 0,49 %. Na tokijské burze se naposledy obchodovalo v pondělí, kdy index Nikkei 225 odevzdal 3,1 %, v úterý a ve středu zůstal japonský trh zavřený.

Před začátkem obchodování na pražské burze zveřejnily hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí Erste Group Bank a Komerční banka.

Rakouské finanční skupině Erste Group Bank v prvních třech měsících letošního roku vzrostl čistý zisk o téměř 22 % na 274,7 milionu eur. České spořitelně, která je součástí skupiny Erste, se naopak čistý zisk meziročně zhruba o 8 % snížil a dosáhl 3,4 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem Erste v prvním čtvrtletí meziročně klesl na 1,092 miliardy eur z 1,099 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí klesl na 443,1 milionu eur z 461 milionů eur, zejména v důsledku nízkých příjmů z obchodů s cennými papíry a z platebních služeb, a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou klesl na 43,5 milionu eur ze 72,4 milionu eur. Analytici oslovení ČTK v průměru očekávali pokles čistého zisku v prvním čtvrtletí na 219 milionů eur.

Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč, podle odhadů analytiků měl ale klesnout dokonce o více než pětinu na zhruba 2,7 miliardy Kč. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy Kč. Díky nárůstu obchodních objemů společnosti zůstaly konsolidované výnosy meziročně na téměř stejné úrovni (-0,5 %), přestože nízké tržní úrokové sazby nadále tlačily dolů úrokové výnosy. Banka zaznamenala nárůst počtu klientů o 18 000. Objem úvěrů klientům vzrostl o 6,8 % na 548,8 miliardy Kč, objem vkladů stoupl o 6 % na 672,9 miliardy Kč a objem ostatních aktiv pod správou vzrostl o 8,3 % na 141,7 miliardy Kč.

Pražská burza v úvodu středeční seance rostla, index PX přidával kolem 9,18 SELČ 0,35 %. Akcie Erste po výsledcích v úvodu rostly o 1,35 %, akcie Komerční banky po výsledcích zpevňovaly o 0,8 % a akcie ČEZ zpevňovaly o 0,34 %.

Západoevropské akciové indexy se v úvodu vyvíjely smíšeně (v 9.35 SELČ britský FTSE 100 klesal o 0,3 % a německý DAX odepisoval 0,08 %, zatímco francouzský CAC 40 přidával 0,01 %), brzy se ale potkaly v červených číslech. Krátce před 12.00 odepisoval FTSE 100 1,24 %, DAX ztrácel 0,61 % a CAC 40 klesal o 0,51 %.

Investoři v Evropě věnovali pozornost indexům nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitním PMI, které dopoledne vycházely v celé Evropě. Kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v dubnu podle finálních dat klesl na 53 bodů z 53,1 bodu v březnu, jak předvídala předběžná data. Index nákupních manažerů v sektoru služeb stagnoval na 53,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,2 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu.

Z dalších makrodat vyšly v eurozóně například maloobchodní tržby. Ty v eurozóně v březnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, očekával se přitom mírnější pokles o 0,1 % po únorovém revidovaném růstu o 0,3 %. Meziročně tempo růstu tržeb kleslo na 2,1 % z předchozích revidovaných 2,7 %, očekával se 2,6% růst. V celé Evropské unii objem maloobchodu meziměsíčně klesl o 0,7 % po únorové stagnaci a meziročně vzrostl o 2,4 %.

Hospodářské výsledky v Evropě zveřejnily například Siemens, Anheuser-Busch InBev, Royal Dutch Shell, Volvo nebo Deutsche Telekom. V USA se odpoledne hospodářskými čísly za uplynulé čtvrtletí pochlubila společnost Time Warner.

Poté, co na sebe černouhelná společnost OKD v úterý podala ke Krajskému soudu v Ostravě insolvenční návrh, bylo ve středu na londýnské burze přerušeno obchodování s jejími akciemi. Podle agentury Reuters pravděpodobným dopadem insolvence OKD bude, že zbytek skupiny NWR bude řádně rozpuštěn nebo rozdělen, a pokud se tak stane, lze očekávat minimální nebo nulové výnosy pro akcionáře NWR.

Odpoledne vydala ve Spojených státech agentura ADP zprávu o počtu nově vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru za duben. Soukromý sektor v USA v dubnu vytvořil jen 156 tisíc nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Trh predikoval 195 tisíc po předchozích 194 tisících (revidováno z 200 tisíc).

Z dalších ekonomických údajů odpoledne v USA vyšly zpráva o obchodní bilanci za březen a finální dubnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics a institutu ISM.

Obchodní bilance skončila v březnu s deficitem 40,44 miliardy USD po 47 miliardách USD v únoru (revidováno ze 47,1 miliardy USD). Čekal se deficit 41,1 miliardy USD.

Index PX nakonec ve středu klesl o 1,09 % na 886,94 bodu. Burzu dolů stahovaly po ranních výsledcích akcie Erste Group Bank a Komerční banky, které zlevnily o 2,82 %, respektive o 0,92 %. Akcie těžařské společnosti NWR zlevnily po zprávě o přerušení obchodování s titulem na londýnské burze o 30 % na sedm haléřů za kus, načež přerušení obchodování s emisí oznámila i pražská burza. Obchodování bude pozastaveno od začátku čtvrteční seance až do odvolání.

Britský FTSE 100 nakonec odepsal 1,19 %, francouzský CAC 40 1,09 % a německý DAX 0,99 %. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 1,1 %. Akcie v Evropě srážely hospodářské výsledky firem a pokles cen ropy.

Akciové trhy ve Spojených státech ve středu klesly druhý den v řadě. K obavám investorů o zdraví světové ekonomiky se přidaly špatné údaje z amerického pracovního trhu a slabé firemní výsledky. Dolar na devizových trzích ale zpevňoval díky jiným americkým statistikám, které zmírnily obavy ohledně pomalého kvartálního růstu americké ekonomiky.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,56 % na 17 651,74 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,59 % na 2 051,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,79 % na 4 725,64 bodu. V plusu se udržely pouze sektory necyklického spotřebního zboží a síťových služeb, nejvíce naopak ztrácela odvětví zdravotní péče, energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX vzrostl o necelá 3 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 1,7752 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, ČTK, Erste Group Bank, Komerční banka

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
za 4 hodiny

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej…
včera v 21:50

Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších sedm dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení...
Sociální sítě Internet Čína
Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách…
včera v 21:17

Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů
včera v 21:09

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva...
Blízký a Střední východ Izrael
Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč
včera v 19:19

Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR nyní činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se...
Rozpočet Česká republika
Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži
včera v 18:37

Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před...
Evropa Průmysl
Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc
včera v 18:35

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 %...
Spojené království Koronavirus
NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média
včera v 18:29

NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině dezinformací povolil zásah...
Média Spojené státy americké (USA) Facebook
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
včera v 18:00

Evropské akcie skončily ve středu smíšeně

Akcie na západoevropských trzích ve středu po špatném začátku sice doháněly denní ztráty, nakonec ale s výjimkou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily
včera v 17:24

Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily

Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle...
Tesla Čína Auta
Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze…
Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze…
včera v 17:20

Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze začátku března

Index PX pražské burzy uzavřel středeční obchodování na hodnotě 966,76 bodu. Vyšší závěrečný kurz měl naposledy 5....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německá mediální skupina Bertelsmann kupuje americké vydavatelství…
včera v 17:09

Německá mediální skupina Bertelsmann kupuje americké vydavatelství knih Simon & Schuster

Německá mediální skupina Bertelsmann zaplatí 2,175 miliardy dolarů za převzetí amerického vydavatelství Simon &...
Fúze a akvizice
Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o…
Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o…
včera v 17:03

Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o 15 % na 313 milionů Kč

Společnosti Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku klesly tržby o 1,2 % na 4,83 miliardy Kč. Provozní...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR
ČR je mezi zeměmi, jež se vyrovnávají s koronavirem nejhůře
včera v 16:43

ČR je mezi zeměmi, jež se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience Ranking), který...
Světová ekonomika Česká ekonomika Koronavirus
Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
včera v 16:33

Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %. Negativní dopad pandemie covidu-19 je tak větší, než tomu bylo v případě...
Světová ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v říjnu meziročně vzrostly o 1…
včera v 16:10

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v říjnu meziročně vzrostly o 1,4 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v říjnu meziročně vzrostly o 1,4 % v souladu s očekáváním trhu, po zářijovém...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
USA: Prodeje nových domů v říjnu mírně klesly
včera v 16:00

USA: Prodeje nových domů v říjnu mírně klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně klesly o 0,3 % na celoročně přepočítané tempo 0,999...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti