Erste Group Bank v prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o více než pětinu na 274,7 milionu eur
|

Erste Group Bank v prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o více než pětinu na 274,7 milionu eur

(AKTUALIZOVÁNO 7.50) Rakouské finanční skupině Erste Group Bank v prvních třech měsících letošního roku vzrostl čistý zisk o téměř 22 % na 274,7 milionu eur. České spořitelně, která je součástí skupiny Erste, se naopak čistý zisk meziročně zhruba o 8 % snížil a dosáhl 3,4 miliardy Kč.

Banky Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste v prvním čtvrtletí meziročně klesl na 1,092 miliardy eur z 1,099 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí klesl na 443,1 milionu eur z 461 milionů eur, zejména v důsledku nízkých příjmů z obchodů s cennými papíry a z platebních služeb, a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou klesl na 43,5 milionu eur ze 72,4 milionu eur. Analytici oslovení ČTK v průměru očekávali pokles čistého zisku v prvním čtvrtletí na 219 milionů eur.

Celkové provozní příjmy Erste se tak meziročně snížily na 1,629 miliardy eur z 1,689 miliardy eur, zatímco provozní náklady se skupině zvýšily na 1,009 miliardy eur z 948,1 milionu eur. Provozní zisk klesl na 620,5 milionu eur ze 741 milionů eur.

Čistý zisk skupiny, který se zvýšil na 274,7 milionu eur z 225,8 milionu eur v prvním čtvrtletí loňského roku, byl podpořen poklesem čisté ztráty ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných v reálné hodnotě na 56,4 milionu eur ze 183,1 milionu eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 1Q2016

"Silný začátek roku je především důsledkem mimořádně nízkých nákladů na rizika. Provozní prostředí bylo v prvním čtvrtletí ovlivňováno protichůdnými faktory. Makroekonomická situace v regionu střední a východní Evropy zůstala příznivá, na druhé straně ale jako protivítr působila extrémně uvolněná měnová politika Evropské centrální banky," napsal ve výsledkové zprávě výkonný ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Erste Group Bank - shrnutí hospodářských výsledků za 1Q2016

"Erste Group vykázala za 1Q2016 čistý zisk 275 milionů eur (výrazně nad naší projekcí 220 milionů eur). Rozdíl oproti odhadům je dán nižšími opravnými položkami a nižšími minoritními podíly vzhledem k horší výkonnosti spořitelen v Rakousku. Na provozní úrovni výsledek zaostal za našimi odhady. Úrokové výnosy jsou v meziročním srovnání víceméně stabilní, k čemuž pomáhá růst úvěrového portfolia (+3 % meziročně). Výrazný pokles ostatních výnosů je způsoben slabým výsledkem výnosů z obchodování s cennými papíry. Růst provozních nákladů je způsoben zaúčtováním celoročních nákladů na fond pojištění vkladů a příspěvek do fondu na záchranu bank (resolution fund) v celkové výši 72 milionů eur (loni v 1Q 19,2 milionu eur). Bez tohoto vlivu by provozní náklady byly víceméně stabilní," okomentoval výsledky Erste analytik z J&T Banky Milan Lávička.

"Cena akcií Erste by díky vyššímu čistému zisku měla růst," uvedl analytik Josef Němý z Komerční banky.

Erste Group Bank - reportované hospodářské výsledky za 1Q2016 vs. odhady J&T Banky a trhu

Bilanční suma skupiny Erste vzrostla v úvodním kvartálu letošního roku na 206,4 miliardy eur z loňských 199,7 miliardy eur. Bance mírně vzrostly úvěry a jiné pohledávky za klienty.

Poměr úvěrů ke vkladům v prvním čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o desetinu procentního bodu na 98,5 %, meziročně se ale snížil o čtyři desetiny procentního bodu z 98,9 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se meziročně zvýšil na 12,1 % z 10,5 %, ve čtvrtém kvartálu loňského roku dosahoval 12,3 %.

Erste Group Bank - přehled provozních ukazatelů za 1Q2016

Andreas Treichl během konferenčního hovoru uvedl, že management počká na požadavky ohledně SREP od Evropské bankovní asociace, než rozhodne o dividendě. Je ale pravděpodobné, že se výplatní poměr posune k 50 %. Dále vyjádřil přesvědčení, že podíl nesplácených úvěrů ke konci roku klesne z aktuálních 6,7 %. Výhled na rok 2016 banka nezměnila.

Rakouská skupina Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a v Srbsku.

Výsledky České spořitelny

Tuzemsá Česká spořitelna vykázala za první tři měsíce letošního roku neauditovaný konsolidovaný čistý zisk 3,38 miliardy Kč. Ve stejném období loni činil čistý zisk 3,67 miliardy Kč, meziročně se tak výsledek zhoršil o 7,9 %. Na poklesu se významně podílel snížený čistý zisk z obchodních operací, který byl v loňském prvním čtvrtletí mimořádně vysoký vlivem jednorázové změny metodiky při oceňování derivátů (+700 milionů Kč).

Čistý úrokový výnos se České spořitelně snížil o 0,8 % na 6,379 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí klesl o 9,5 % na 2,282 miliardy Kč a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou klesl na 633 milionů Kč z 1,19 miliardy Kč v prvním čtvrtletí loňského roku.

Provozní zisk se oproti prvním třem měsícům loňského roku snížil o 14,4 % na 5,06 miliardy Kč. Ve srovnání s posledním čtvrtletím 2015 se provozní zisk zvýšil, a to o 2,4 %.

Hrubý objem klientských úvěrů se České spořitelně v meziročním srovnání zvýšil o 6,5 % na 574,326 miliardy Kč a objem vkladů klientů stoupl o 5,9 % na 726,618 miliardy Kč. Dále se zvýšil objem vkladů České spořitelny u centrální banky a aktiv držených do splatnosti. Snížil se objem realizovatelných finančních aktiv a investičního majetku. Na pasivní straně bilance společnosti se kromě objemu klientských vkladů zvýšily také mezibankovní vklady a objem vlastního kapitálu.

Celkové provozní náklady České spořitelny se meziročně snížily o 1,2 % na 4,42 miliardy Kč. Na druhé straně se tyto vyšší náklady podařilo bance vykompenzovat nižší platbou do Fondu pojištění vkladů (v návaznosti na implementaci evropské regulace).

"Silný 6,5% růst úvěrů a zlepšující se kvalita portfolia v prvním čtvrtletí 2016 pozitivně ovlivnily úroveň čistého zisku, jehož výše splnila naše očekávání. Byli jsme efektivní i v řízení nákladů, a to i přes rostoucí výdaje na digitalizaci banky. Dlouhodobá důvěra klientů se projevila v přílivu vkladů," řekl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Celkový počet klientů skupiny ČS k 31. březnu 2016 dosahoval 4,798 milionu a počet aktivních klientů přímého bankovnictví SERVIS 24 a BUSINESS 24 činil 1,68 milionu, což značí meziroční nárůst o 2,8 %.

Exkluzivně pro Investiční web hospodářské výsledky České spořitelny okomentoval Wolfgang Schopf, místopředseda představenstva a finanční ředitel největší banky v ČR.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

DEGIRO ETF

Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika