Čtvrtek na trzích: Asie ani Evropa se na směru neshodly, americké burzy se po dvou dnech poklesu stabilizovaly
|

Čtvrtek na trzích: Asie ani Evropa se na směru neshodly, americké burzy se po dvou dnech poklesu stabilizovaly

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, když investoři sledovali čínská makrodata. Ani burzy v západní Evropě se na směru neshodly. Zámořské akciové indexy den zakončily kolem nuly, a stabilizovaly se tak po předchozích dvou ztrátových seancích.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Australský index S&P/ASX 200 přidal 0,15 %, podporovalo ho oživení v energetickém sektoru, který zpevnil o procento, a finančním sektoru, který připsal 0,66 %. Zisk nicméně brzdil sektor základních materiálů, který 0,66 % ztratil.

Index nákupních manažerů v čínském sektoru služeb v dubnu mírně klesl, což naznačuje zpomalení expanze - snížil se na 51,8 bodu z březnových 52,2 bodu. Kompozitní index proto také klesl, a to na 50,8 bodu z předchozích 51,3 bodu. Čínský Shanghai Composite v reakci na to přidal jen 0,23 %.

V Japonsku, Jižní Koreji, Indonésii a Thajsku se ve čtvrtek neobchodovalo kvůli státnímu svátku.

Evropské indexy zahájily čtvrteční seanci nejednotně. Britský FTSE 100 kolem 9.25 SELČ rostl o 0,09 % a německý DAX přidával 0,31 %, zatímco francouzský CAC 40 klesal o 0,05 %. Index PX krátce po deváté hodině odevzdával 0,07 %, akcie Erste klesaly o 0,46 % a cenné papíry Komerční banky zlevňovaly o 0,11 %. Akcie ČEZ naopak rostly o 0,43 %.

Před začátkem obchodování odtajnila hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku Fortuna. Sázkové kanceláři vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku objem přijatých sázek meziročně o 26,3 % na 251,7 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem zvýšení daně v ČR, růstu provozních nákladů, nepříznivého vývoje marží a zrušení manipulačního poplatku z on-line sázení na Slovensku o 37,1 % klesl.

Akcie likérky Stock Spirits se ve čtvrtek poprvé obchodují bez práva na dividendu 0,0455 EUR (přibližně 1,20 Kč) na akcii. Cena akcií by proto měla klesnout přibližně o tuto částku, která odpovídá 2,2 % ze středečního závěrečného kurzu. Ze zisku z loňského prvního pololetí již byla vyplacena dividenda 0,0125 EUR, za celý rok proto dividenda činí 0,058 EUR (1,60 Kč) na akcii.

Z obchodování na pražské burze ve čtvrtek vypadly akcie uhelné společnosti NWR. Burza cenných papírů Praha ve středu odpoledne oznámila, že vyhověla žádosti společnosti a s platností od čtvrtečního rána přerušuje na hlavním trhu obchodování s emisí. V úterý na sebe společnost podala insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím dál pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že pokud by OKD, dceřiná firma NWR, nebylo schopno vyplácet mzdy a odstupné, převzal by tyto závazky podle zákona stát. Odstupné by poskytl ale nejspíše jen za tři měsíce, ne podle kolektivní smlouvy. Ta počítá s částkou za rok.

V USA se hospodářskými výsledky odpoledne pochlubily například Merck & Co. nebo Alibaba Group Holding.

Bankovní rada České národní banky na svém květnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba a diskontní sazba tak zůstávají na 0,05 % a lombardní sazba zůstává na 0,25 %. Bankovní rada také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz české měny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera po zasedání jsme sledovali živě.

V USA odpoledne vyšla týdenní statistika o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 30. dubna stoupl na 274 tisíc z 257 tisíc v předchozím týdnu, což znamená nejprudší skok za více než rok. Čekal se mírnější růst na 260 tisíc. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se nyní nachází pod hladinou 300 tisíc už 61. týden v řadě, což značí nejdelší sérii od roku 1973.

Index PX nakonec ve čtvrtek odepsal 0,01 % na 886,83 bodu, index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,07 % přidal. Největší zobchodovaný objem připadl ve čtvrtek Komerční bance, jejíž akcie odevzdaly 2,34 %. Druhý největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, která naopak zpevnila o 1,36 %, zatímco třetí nejobjemnější titul, Erste Group Bank, ztratil 0,28 %. Cenné papíry společnosti Fortuna po výsledcích oslabily o 0,45 %.

Britský FTSE 100 ve čtvrtek přidal 0,09 % a německý DAX zpevnil o 0,24 %, zatímco francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,11 %. Regionální STOXX Europe 600 kolísavou seanci zakončil o 0,3 % výše. Náladu na trzích zchladila už noční data o čínském sektoru služeb, ke kterým se dopoledne přidala data ze Spojeného království, kde index nákupních manažerů v sektoru služeb spadl na nejnižší hodnotu od února 2013. To v analyticích v kombinaci se slabými indexy ze zpracovatelského sektoru a stavebnictví vzbudilo obavy, že růst britské ekonomiky v druhém kvartálu výrazně zpomalí, nebo se dokonce zastaví.

Kompozitní index nákupních manažerů ve Spojeném království v dubnu klesl na 51,9 bodu z březnových 53,6 bodu, očekával se jen mírnější pokles na 53,2 bodu. Ukazatel v sektoru služeb spadl z březnových 53,7 bodu na 52,3 bodu, tedy nejníže za více než tři roky, trh predikoval růst na 53,5 bodu.

Americký Dow ve čtvrtek posílil o 0,05 % na 17 660,71 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 050,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,18 % na 4 717,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,87 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,738 %. Sedm z deseti hlavních sektorů seanci zakončilo pod nulou, nedařilo se zejména sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a finančnímu sektoru. V plusu skončily energetický sektor, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče.

Investoři nyní netrpělivě čekají na páteční data z amerického trhu práce včetně údajů o počtu nově vytvořených pracovních míst. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters předpokládají, že v USA v dubnu mimo zemědělství vzniklo 202 000 nových pracovních míst. Zpráva amerického ministerstva práce podle nich rovněž ukáže, že míra nezaměstnanosti zůstala na březnových pěti procentech.

Ve středu zveřejněná zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by páteční data mohla být zklamáním. Podle dat agentury ADP totiž soukromý sektor v USA v dubnu vytvořil jen 156 tisíc nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Trh predikoval růst o 195 tisíc po předchozích 194 tisících (revidováno z 200 tisíc).

Americký dolar se ve čtvrtek vyšplhal na týdenní maximum vůči koši ostatních předních světových měn. Euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo pokles o 0,8 % na 1,1395 EUR/USD poté, co v úterý vystoupilo až na 16měsíční maximum. Vůči japonskému jenu večer dolar zpevňoval o 0,23 % na 107,25 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek rostly a připsaly si více než procento. Mohly za to požár v Kanadě, který ohrožuje region, kde se těží ropa z písků, a eskalace napětí v Libyi. Obě události mezi investory vyvolávaly obavy z krátkodobého výpadku dodávek.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK, MarketWatch

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč
před 18 minutami

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
před 44 minutami

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
před hodinou

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pět miliard eur
14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pět miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady e třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
14:30

HDP Kanady e třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Generální ředitel italské UniCredit skončí ve funkci
13:29

Generální ředitel italské UniCredit skončí ve funkci

Akcie italské bankovní skupiny UniCredit v úterý výrazně klesají. Reagují tak na nečekané oznámení, že generální...
UniCredit Evropské banky Management
Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček
13:28

Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení...
OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6…
OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6…
12:38

OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6,8 %

Světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,2 %, v příštím roce naopak o 4,2 % vzroste. Předpověděla to v úterý...
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2020
Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU
11:42

Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné...
Pfizer Farmacie Biotechnologie
Bitcoin se drží na dohled 20 000 USD
11:29

Bitcoin se drží na dohled 20 000 USD

Kurz bitcoinu se v úterý dopoledne podle dat serveru coinmarketcap.com pohyboval kolem 19 700 USD poté, co se v...
Kryptoměny Bitcoin
Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně…
Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně…
11:03

Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících meziročně klesly o 0,3 %. Inflace...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský…
Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský…
10:30

Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský výrobní PMI

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v úterý skončilo v plusu. Náladu investorů podpořil výsledek...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od…
Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od…
10:20

Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od srpna 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu znovu zlepšily a tempo expanze aktivity navíc stouplo....
Česká ekonomika Průmysl Indexy nákupních manažerů (PMI)
Nezaměstnanost v Německu v listopadu dále klesala
10:04

Nezaměstnanost v Německu v listopadu dále klesala

Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu i přes vyhlášenou karanténu nadále klesala, z říjnových 6 % se dostala na...
Německo Nezaměstnanost
Aeroflot se ve třetím čtvrtletí vrátil do provozního zisku
10:03

Aeroflot se ve třetím čtvrtletí vrátil do provozního zisku

Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot, která se podobně jako konkurenti potýká s negativními dopady šíření...
Rusko Doprava Výsledková sezóna