Americké akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily. Investoři věřili, že Británie zůstane v EU
|

Americké akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily. Investoři věřili, že Británie zůstane v EU

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně zpevnily, vzhůru je táhly především banky. Investoři spoléhali na to, že výsledkem britského referenda bude setrvání země v Evropské unii, a ekonomika EU se tak zřejmě vyhne možné újmě. Britská libra se vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru, později ale o část zisků přišla.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,29 % na 18 011,07 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,34 % na 2 113,32 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,59 % na 4 910,04 bodu. Index volatility VIX spadl o 18,52 % na 17,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,7423 %.

Všech deset hlavních sektorů skončilo v plusu, nejvíce vzrostly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor, nejslabší výkon podal sektor veřejných služeb.

"Investoři očekávají, že Britové zůstanou v EU," říká analytik Peter Jankovskis ze společnosti OakBrook Investments. "Pokud se to potvrdí, mohl by index S&P 500 v příštích dnech stoupnout na nové rekordní maximum."

Hlasování ve Spojeném království začalo v 8.00 a skončí ve 23.00 SELČ. Sčítání hlasů začne ihned poté, co se volební místnosti uzavřou, konečné výsledky by mohly být známy v pátek ráno.

Průzkum agentury Ipsos MORI uskutečněný těsně před referendem přisuzoval vítězství zastáncům setrvání země v EU. Pro brexit se v něm vyslovilo 48 % dotázaných, zatímco pro pokračování členství v Evropské unii bylo 52 % respondentů. Podle sázkových kanceláří je pravděpodobnost setrvání Británie v EU 60 až 70 %.

Americké akcie (23. června 2016)
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Britští euroskeptici slaví. Spojené království řeklo EU "ne"
(AKTUALIZOVÁNO) Britové se v pátek probudili do historického dne. Pro odchod Spojeného království z Evropské unie se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 51,9 % voličů. Jak se na rozhodnutí Britů dívají světoví politici, ekonomové a investoři a jak na brexit reagují světové finanční trhy? Dění sledujeme na Investičním webu minutu po minutě.

Akcie softwarové firmy Red Hat (-1,71 %) ve čtvrtek odepsaly téměř dvě procenta poté, co ve středu večer podnik oznámil, že za miliardu dolarů ve vlastních akciích koupí společnost 3scale podnikající v oblasti programovacích knihoven API. Společnost Red Hat současně zveřejnila hospodářské výsledky (čtvrtletní zisk na akcii 0,33 USD při tržbách 567,9 milionu USD).

Cenné papíry finančního domu Bank of America (+3,16 %) zpevnily díky, zprávě, že se banka dohodla na urovnání sporu s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) týkajícího se podezření, že využívala mechanismy, díky nimž mohla pro vlastní účely používat peníze z klientských účtů. Bank of America za urovnání sporu zaplatí 415 milionů dolarů.

Akcie automobilky Tesla Motors (-0,13 %) během dne dále zlevňovaly kvůli zprávě, že firma nabídla převzetí výrobci solárních panelů SolarCity. Tesla informaci zveřejnila v úterý večer a ve středu její akcie odepsaly v řádném obchodování přes 10 %. Ve čtvrtek akcie Tesly ztráty postupně umazávaly a nakonec klesly jen o 0,13 %.

Téměř čtyři procenta přidaly akcie kanadského výrobce mobilních chytrých telefonů BlackBerry (+3,86 %), který před začátkem obchodování zveřejnil kvartální hospodářské výsledky. Firma uvedla, že jí v období od března do května v meziročním srovnání klesly tržby o 35 % na 424 milionů dolarů. Čistá ztráta po započítání odpisů a nákladů na restrukturalizaci dosáhla 670 milionů dolarů, bez zahrnutí jednorázových položek ale firma dosáhla zisku 14 milionů dolarů. V předešlém čtvrtletí utrpěla firma čistou ztrátu 238 milionů dolarů, o rok dříve měla naopak zisk, který činil 68 milionů dolarů. Firma se ještě před pěti lety jmenovala Research In Motion a vytvářela čtvrtletní tržby přes čtyři miliardy dolarů.

V indexu Dow zdražilo 29 z 30 titulů, nejvíce se dařilo akciím investiční banky Goldman Sachs (+3,05 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,34 %) a vydavatele platebních karet Visa (+2,22 %). Zlevnily cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,82 %).

Akcie cloudové telekomunikační společnosti Twilio (+91,93 %) během prvního obchodního dne na burze vyskočily bezmála o 100 %. Upisovací cena akcií byla stanovena na 15 dolarů, obchodovat se s nimi ale začalo na ceně 23,99 USD. Jejich intradenní maximum bylo 29,61 USD a zavírací cena byla 28,79 USD.

Twilio získala primární nabídkou 150 milionů dolarů. Peníze chce použít k nabírání nových zaměstnanců nebo koupi jiných firem. Primární emise Twilia je letošním třetím IPO v americkém technologickém sektoru a teprve prvním IPO mezi takzvanými jednorožci - firmami, jejichž tržní hodnota přesahuje miliardu dolarů.

Emise Twilia se považovala za zkoušku zájmu investorů o nové akcie. Letos společnosti na americkém akciovém trhu získaly prostřednictvím primárních emisí pouze 322 milionů dolarů, tedy desetinu sumy získané ve stejném období loňského roku. Letošní rok by podle dosavadního vývoje mohl být v tomto směru nejhorší od finanční krize, uvedla agentura Reuters.

Twilio například dodává svůj software přednímu světovému provozovateli alternativní taxislužby Uber. Mezi další významné zákazníky firmy patří aplikace WhatsApp pro výměnu zpráv a multimediálních souborů přes mobilní přístroje.

Libra k dolaru během dne zpevnila na letošní maximum

Britská libra se ve čtvrtek vyšplhala na 1,4946 GBP/USD, letošní maximum vůči americkému dolaru. I v tomto případě přispělo k růstu očekávání, že britští voliči odmítnou takzvaný brexit. Počáteční nárůst se však později snížil a před koncem newyorského obchodování libra přidávala zhruba 0,6 % na 1,4796 GBP/USD.

Euro vůči dolaru vystoupilo až na 1,1421 EUR/USD, tedy nejvyšší hodnotu za šest týdnů. Euro i libra rostly též k japonskému jenu, považovanému za bezpečné útočiště v době zvýšené nejistoty. Euro vůči jenu večer přidávalo zhruba 1,8 % na 120 EUR/JPY a libra vůči jenu zpevňovala o 2,2 % na 156,90 GBP/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek díky vzestupu akciových trhů rostly. Severomořská ropa Brent večer zdražovala o 2,22 % na 50,54 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 2,37 % na 49,74 USD za barel.

Ropný trh se přenesl přes středeční údaje o pouze mírném poklesu zásob na americkém trhu. Pokud ale Britové rozhodnou o setrvání v EU, trh se zřejmě rychle vrátí ke sledování faktorů nabídky a poptávky, uvádějí analytici.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než deset dolarů na 1 255,65 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 15 centů na 17,31 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Růst podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru Spojených států v červnu podle předběžných dat agentury Markit zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z květnových 50,7 bodu, trh predikoval 50,9 bodu. Slabé údaje za duben a květen však způsobily, že průměr za celý kvartál (51 bodů) je nejnižší od třetího čtvrtletí roku 2009.
  • Prodeje nových domu v USA se v květnu propadly o 6 % na celoročně přepočítané tempo 551 tisíc jednotek. Trh vyhlížel 9,5% propad na 560 tisíc po dubnovém revidovaném růstu o 12,3 % na 586 tisíc (revidováno z 619 tisíc).
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 18. června klesl na 259 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu. Trh očekával pokles na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 11. června na 2,142 milionu z 2,162 milionu (revidováno z 2,175 milionu), očekávalo se 2,15 milionu.
  • Německý automobilový koncern Volkswagen souhlasil, že ve Spojených státech zaplatí zhruba 10,2 miliardy dolarů za urovnání žádostí o náhradu škod a další opatření v souvislosti se skandálem s manipulacemi měření emisí. Uvedly to ve čtvrtek dva nejmenované zdroje agentury AP. Velká část peněz podle nich půjde na kompenzace 482 000 majitelů naftových aut, kterých se aféra dotýká. Další část bude uhrazena americké vládě ve formě pokut.
  • Americký řetězec rychlého stravování McDonald's dostal asi půl tuctu nabídek na převzetí svých restaurací v Číně a Hongkongu. Firma by převodem těchto provozoven na franšízy mohla získat až tři miliardy dolarů, sdělily agentuře Reuters informované zdroje. Svou nabídku už britské BBC potvrdila čínská technologická a realitní společnost Sanpower.
  • Bank of America Merrill Lynch zaplatí 415 milionů dolarů, aby urovnala obvinění, že nesprávně používala peníze svých klientů. Dohodla se na tom s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), pro kterou jde o vůbec nejvyšší urovnání v případu ochrany spotřebitelů. Banka, která je součástí americké bankovní skupiny Bank of America, v rámci dohody také souhlasila, že přizná pochybení.
  • Cena bitcoinu se ve čtvrtek propadla již pátý den v řadě. Na kryptoměnu mělo negativní dopad uklidnění situace kolem brexitu, který podle většiny účastníků trhu po čtvrtečním referendu nenastane, a důvěru v digitální měnu podkopávají i hackerské útoky na podobné typy aktiv. Cena bitcoinu během obchodování v Hongkongu ve čtvrtek klesla o 6,1 % na 573,84 dolaru, čímž prohloubila propad poté, co minulý pátek dosáhla dvouletého maxima. Za pět dní se tak cena bitcoinu propadla už o 25 %.
  • Morgan Stanley začíná pokrývat akcie Boeingu s doporučením "overweight", snižuje doporučení na akcie Tesla Motors na "equal weight" z "overweight" (cílovou cenu upravuje na 245 z 333 dolarů) a snižuje doporučení na akcie SolarCity na "equal weight" z "overweight" (cílovou cenu upravuje na 24 z 34 dolarů)
  • JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Valeant Pharmaceuticals na "neutral" z "overweight".
  • Nomura zvyšuje doporučení na akcie Home Depot na "kupovat" z "neutral".

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
včera v 10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory