SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB ponechala na červnovém zasedání politiku beze změny
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB ponechala na červnovém zasedání politiku beze změny

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera jsme sledovali živě.

ČNB Úrokové sazby Centrální banky Česká koruna EUR/CZK

Kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení koruny k euru na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Pokud se kurz vzdálí hladině 27 EUR/CZK na slabší straně, nechává jej ČNB pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Na počátku května bankovní rada ČNB konstatovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině příštího roku. Kvůli rozhodnutí Britů o odchodu Spojeného království z Evropské unie se na trhu spekuluje o možném prodloužení závazku.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich i v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce dubna intervenovala za zhruba 530 miliard korun.

Červnové zasedání bylo poslední, kterého se zúčastnil guvernér Miroslav Singer. Koncem měsíce mu končí druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Ve funkci jej od pátku nahradí současný člen bankovní rady Jiří Rusnok. Jednání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastnilo pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyli viceguvernér Vladimír Tomšík a člen bankovní rady Pavel Řežábek.

TISKOVÁ KONFERENCE MIROSLAVA SINGERA

14.18 Singer: Bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny na technické nule a rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek.

14.19 Singer: ČR je stále pod vlivem protiinflačních vlivů ze zahraničí.

14.20 Singer: V blízkosti nulových hodnot se bude inflace pohybovat i ve třetím čtvrtletí letošního roku, poté se ale zvýší a na konci horizontu měnové politiky se bude pohybovat kolem 2 %.

14.22 Singer: Potřeba udržovat uvolněnou měnovou politiku přetrvává, měnové intervence budou trvat minimálně do roku 2017, ukončení měnových intervencí vidí ČNB stále jako pravděpodobné v polovině roku 2017.

14.23 Singer: Zahraniční úrokové sazby se budou na celém horizontu měnové politiky ČNB pohybovat v mírně záporných hodnotách.

14.24 Singer: Zveřejnění výsledku britského referenda vedlo k oslabení eura k dolaru.

14.25 Singer: HDP i průměrná mzda rostly v prvním čtvrtletí ve srovnání s prognózou ČNB mírně rychleji.

14.26 Singer: Rada vyhodnotila rizika na horizontu měnové politiky jako mírně protiinflační. Fakt, že mzdy rostly v prvním čtvrtletí mírně rychleji, než očekávala prognóza, je ale mírně proinflační.

14.27 Singer: ČNB je připravena posunout hranici kurzového závazku na slabší úroveň, pokud by si to situace vyžádala.

14.28 Singer: Nejistota z brexitu se do ČR zatím výrazně nepřenáší.

14.29 Singer: O možnosti zavést záporné úrokové sazby jsme dnes nedebatovali.

14.30 Tisková konference Miroslava Singera skončila.

"Rizika jsou celkově hodnocena jako mírně protiinflační. Na jedné straně vidí ČNB mírně rychlejší růst HDP a mezd, než předpokládala - to z jejího pohledu představuje inflační riziko -, na straně druhé ale vidí stále nízké ceny výrobců v eurozóně, a tedy slabé dovozní tlaky do inflace. Navíc má banka neustále v hlavě obavy z přelivu dlouhodobě nízkoinflačního prostředí do inflačních očekávání," říká Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Nejistoty ohledně brexitu guvernér Miroslav Singer zmínil s tím, že krátkodobě dopady jsou a budou patrné přes volatilitu na trzích a zvýšenou nejistotu s vlivem na investice. V delším horizontu jsou podle něj dopady brexitu těžce předvídatelné. S tím souhlasíme. Podle nás by se v první fázi měly výsledky britského referenda projevit v mírně nižší investiční aktivitě a částečně také v nižším vývozu (vyvážíme i investiční zboží). Ve druhé fázi přímo spojené s vystoupením Británie z Evropské unie se v českém vývozu projeví výraznější šok, ale přesnější časování a velikost tohoto dopadu budou záviset na velké spoustě faktorů, které nyní neznáme (především zda a jakým způsobem bude Británie součástí volného trhu)," pokračuje Polanský.

"Co se týče případných změn v měnové politice, ČNB by nadále zvažovala posunutí hladiny kurzového závazku v případě poklesu inflačních očekávání. Záporné sazby tentokrát na zasedání vůbec nebyly diskutovány," uvádí dále analytik.

"Výsledek zasedání ČNB jsme očekávali. Ačkoli si myslíme, že dopady zvýšené nejistoty a poklesu spotřebitelské a investiční důvěry na ekonomickou aktivitu nejdříve v eurozóně a následně v ČR v konečném důsledku povedou k prodloužení kurzového závazku, Čeká národní banka podobně jako ostatní centrální banky bude čekat na ekonomické projevy těchto faktorů, aby formulovala změny ve své měnové politice. Jinými slovy si i nadále myslíme, že k opuštění kurzového závazku ČNB dojde nejdříve až ve druhé polovině či v závěru roku 2017 s tím, že výsledek britského referenda může tento termín ještě dále posunout do roku 2018," dodává Polanský.

"Srpnové zasedání, kterého se už zúčastní noví členové bankovní rady Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký, už pravděpodobně přinese posunutí očekávaného termínu exitu. Podle našeho názoru ČNB zformuluje nový výhled ve stylu 'bankovní rada vidí jako pravděpodobné ukončení závazku po polovině roku 2017', čímž se posune k našemu hlavnímu scénáři. Nadále předpokládáme exit ve třetím čtvrtletí 2017, kdy by inflace měla dosáhnout dvouprocentního cíle. Rizika pro pozdější konec závazku však rostou, výsledek britského referenda a jeho efekty na finanční trhy a ekonomiku jsou hlavní neznámou, rizikem pro inflaci jsou ale i nízké ceny potravin. V případě deflačních tlaků by podle našeho názoru ČNB oslabila korunu nejméně na 29 EUR/CZK. Tento krok však vzhledem ke své stávající prognóze neočekáváme," doplňuje Marek Dřímal, ekonom z Komerční banky.

Zdroj: ČNB, ČTK

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
včera v 10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory