Třídenní růstová série vzala zasvé, americké akciové trhy ale ve čtvrtek napravily většinu ztrát a jsou stále na dohled historickým maximům
|

Třídenní růstová série vzala zasvé, americké akciové trhy ale ve čtvrtek napravily většinu ztrát a jsou stále na dohled historickým maximům

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně oslabily. Hlavní podíl na ztrátách měly banky a ropné firmy, které stáhl pokles cen ropy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V závěru obchodování index Dow klesl o 0,11 % na 17 985,19 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,17 % na 2 115,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,32 % na 4 958,62 bodu. Index volatility VIX narostl o 3,98 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než dva bazické body na 1,6798 %.

V mírném plusu se udržela pouze odvětví necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb, největší ztráty zaznamenaly sektory producentů základních materiálů, energetiky a financí. Mimochodem, index finančních společností je jako jediný ve ztrátě od začátku letošního roku kvůli obavám z růstu objemu nesplácených úvěrů poskytnutých energetickým firmám, nejistotě kolem vývoje úrokových sazeb a obavám ze zpomalení globálního růstu.

S&P 500 (9. června 2016)

"Nemyslím si, že by čtvrteční pokles byl něčím větším než výběrem zisků z předchozích růstových seancí," věří v sílu akciového trhu Robert Pavlik, stratég z Boston Private Wealth. Další tradeři ale upozorňují na den starou zprávu deníku Wall Street Journal, podle které byl slavný investor George Soros po delší odmlce opět aktivní na trhu, a to sérií medvědích sázek, nákupů zlata a podobně.

Akcie v USA kopírovaly vývoj na globálních akciových trzích, které stáhlo dolů varování šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten prohlásil, že samotná měnová politika nezamezí riziku, že by eurozóna kvůli dlouhému období slabého hospodářského růstu mohla utrpět trvalé škody na svém ekonomickém potenciálu.

Ceny ropy přerušily třídenní růst, když se obchodníci rozhodli realizovat zisky z jejich dosavadního posilování. Pokles cen ropy stáhl dolů akcie firem zaměřených na komodity. "Podle mě se vracíme do režimu, kdy se vše točí kolem ropy, protože není na trhu nic jiného, co by tradeři mohli řešit," míní J.J. Kinahan, stratég z TD Ameritrade.

"Stabilizace cen ropy okolo 50 USD za barel by byla pro trh příznivým faktorem, protože by napomohla uklidnění situace na rozvíjejících se trzích," doplňuje Jeff Kravetz z Private Client Reserve spadající pod U.S. Bank.

Japonský jen na devizovém trhu posiloval a vůči euru vystoupil až na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Zájem o japonskou měnu byl vyvolán poklesem cen akcií a komodit, který mezi investory zvýšil zájem o méně riziková aktiva. Dolaru se však v závěru obchodování podařilo smazat předchozí ztráty a posílil i k dalším měnám.

Americké ministerstvo práce uvedlo, že počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl. Naopak velkoobchodní tržby v dubnu vzrostly více, než se čekalo. Zprávy zmírnily obavy ze zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí, ačkoli růst zásob na druhou stranu často signalizuje ochlazování poptávky po zboží.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 % na 1,1322 USD a k jenu kleslo o 0,5 % na 121,24 JPY.

Dolar vůči jenu stoupl o 0,2 % na 107,09 JPY. Ke koši šesti předních světových měn dolar vzrostl o 0,6 % na 94,06 bodu.

Analytici podle agentury Reuters očekávají, že se dolar bude držet v úzkém rozpětí až do příštího týdne, kdy zasedá měnový výbor americké centrální banky. Se zvýšením základní úrokové sazby ale téměř nikdo nepočítá.

Světové ceny ropy po třídenním růstu oslabily. Obchodníci a investoři vybírají zisky, které jim přinesl vzestup ceny na letošní maxima. Trh oslabilo rovněž oživení kurzu dolaru, jehož oslabení přispívalo v minulých dnech k růstu cen spolu s výpadky dodávek ve světě a dalším poklesem zásob v USA. Ze zhruba dvanáctiletého minima, kde byly v lednu, se již ceny ropy téměř zdvojnásobily.

Vedle slabého dolaru ropu v minulých dnech podporovaly výpadky těžby v Kanadě a zejména v Nigérii. Středeční údaje z USA ukázaly za minulý týden výraznější pokles zásob, než se čekalo, což ropu ještě více podpořilo. Silný růst cen však může vést k oživení produkce, což by obnovilo tlak na ceny, řekli analytici agentuře Reuters.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. června klesl na 264 tisíc z 268 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 267 tisíc). Trh očekával nárůst na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 28. května na 2,095 milionu z 2,17 milionu. Očekávalo se 2,171 milionu.
 • Dubnové velkoobchodní skladové zásoby ve Spojených státech zklamaly trh, když jejich objem meziměsíčně stoupl o 0,6 %. Očekávalo se přitom, že se zvýší jen o 0,1 % (březen: +0,2 %).
 • Index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg zůstal v uplynulém týdnu nezměněn na hodnotě 43,2 bodu.
 • Pokud americké ministerstvo spravedlnosti prosadí svou, bude vítězství v patentové soudí při americké technologické firmy s jejím jihokorejským konkurentem zrušeno. Ministerstvo požádalo Nejvyšší soud, aby zrušil předchozí rozsudek odvolacího soudu, jenž nařizuje Samsungu zaplatit konkurentovi přes půl miliardy dolarů.
 • Společnost Yahoo! obdržela několik nabídek na své základní internetové aktivity v hodnotě nejméně pět miliard USD. Druhé kolo nabídek skončilo v pondělí. Podle CNBC ale zatím není jasné, na jaký majetek nabídky přesně jsou. Každá nabídka totiž může být na trochu jiný majetek, třeba pouze na část duševního vlastnictví a realit, a nabídky se mohou opět změnit v dalším aukčním kole. Některé nabídky mají nicméně hodnotu pět miliard USD a více.
 • Farmaceutická společnost Pfizer dostala předběžný příznivý posudek na nový lék, opiát s dlouhodobým účinkem Troxyca ER, od panelu regulátora trhu, Správy potravin a léčiv (FDA). Úřad se názorem panelu nemusí řídit, ale obvykle tak činí.
 • Výrobce snacků a nápojů oznámil další změnu ve složení vlajkové lodi svého portfolia, Diet Pepsi. Firma zjistila, že poslední změna receptu nápoje z loňského srpna neměla kýžený účinek, totiž zpomalení poklesu prodeje. Ve hře je pořád možnost, že Američanům prostě přeslazená sestra Coca-Coly nechutná.
 • Investiční firma RBC Capital zlepšila své hodnocení LinkedInu na "outperform" ze "sector perform". LinkedIn prý na trhu ve srovnání s konkurencí drží dobrou pozici.
 • Investiční firma Axiom Capital vylepšila své hodnocení prodejce on-line hudby na "buy" z "hold" v naději, že se Pandoře podaří vytvořit lepší službu.
 • Letecká společnost oznámila, že její tržby z prodeje letenek v květnu meziročně poklesly o 1,2 %. Jako důvod uvedla fakt, že si lidé méně kupují letenky a relativně silný dolar.

Výsledková sezóna

 • Výsledky H&R Block za čtvrtletí do dubna 2016: Upravený zisk na akcii 3,16 USD (odhad: 3,15 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Firma zvýšila dividendu o 10 %. Akcie firmy ve čtvrtečním after-marketu +6,5 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí