ZEW: Ekonomický sentiment v Německu se v červenci výrazně zhoršil
|

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu se v červenci výrazně zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci prudce zhoršila. Může za to nejistota po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu se propadl na -6,8 bodu z 19,2 bodu v červnu. Analytici odhadovali pokles na 9,1 bodu.

Eurozóna Německo ZEW Evropská ekonomika

Průzkum ZEW je první větší ukázkou toho, jak by se největší evropské ekonomice mohlo dařit po překvapivém výsledku britského referenda. Průzkumu uspořádaného od 4. do 18. července se zúčastnilo 220 analytiků a investorů.

Zhoršilo se i hodnocení současné situace v Německu. Ukazatel současné hospodářské situace klesl na 49,8 bodu z červnových 54,5 bodu. Analytici počítali se snížením na 51,8 bodu.

"Nejistota ohledně dopadu hlasování na německou ekonomiku je do značné míry zodpovědná za výrazný pokles ekonomické nálady," uvedl v prohlášení prezident ZEW Achim Wambach.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. V celém loňském roce stoupla o 1,7 %. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 % a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Německá vláda očekává, že letos bude tempo růstu stejné jako loni.