Apple příjemně překvapil výsledky za uplynulý kvartál, prodeje iPhonů opět klesly, avšak o něco méně, než se čekalo
|

Apple příjemně překvapil výsledky za uplynulý kvartál, prodeje iPhonů opět klesly, avšak o něco méně, než se čekalo

Americký technologický gigant Apple po konci úterního obchodování v USA zveřejnil hospodářské výsledky za období od dubna do června. Na rovině upraveného zisku na akcii i tržeb společnost překonala očekávání trhu. Prodej telefonů iPhone byl sice meziročně druhé čtvrtletí v řadě slabší, pokles byl ale o něco mírnější, než se čekalo. Slušnou poptávku firma registrovala u menšího a levnějšího iPhonu SE. Akcie Applu se v poobchodní fázi v reakci na výsledky vydaly výše a vrátily se nad 100 dolarů.

Technologie Apple Mobilní telefony Výsledková sezóna Americké akcie

Výsledky Applu za třetí finanční čtvrtletí najdete níže na této stránce.

Výhled

Minulé čtvrtletí bylo pro Apple přelomové, bohužel ne v dobrém slova smyslu. Prodej telefonů iPhone, které generují 60 % celkových příjmů firmy, poprvé v historii meziročně klesl. Apple oznámil, že v období od ledna do března prodal 51,19 milionu iPhonů, o rok dříve k zákazníkům putovalo 61,2 milionu kusů telefonů s logem ve tvaru nakousnutého jablka. Snížily se také prodeje iPadů a počítačů Mac, a to o 19 %, respektive o 12 %.

Třetí finanční čtvrtletí (druhé kalendářní) by nemělo být o mnoho lepší. Management společnosti již dříve uvedl, že sníží objem rozpracovaných zásob telefonů o ekvivalent v hodnotě dvou miliard dolarů. To podle analytiků dokládá pokračování slabé poptávky po iPhonech. Loni firma ve třetím finančním kvartálu prodala 47,5 milionu iPhonů, letos by to podle analytiků mělo ve stejném období být pouze zhruba 40 milionů.

Slabší zájem o nové iPhony je podle technologických odborníků důsledkem slábnoucího tempa inovací, kdy je pro Apple stále složitější přicházet se zásadními vylepšeními svých zařízení, která by majitele starších modelů přiměla k jejich výměně.

Tržby by se společnosti podle analytiků měly meziročně snížit na 42,06 miliardy USD z 49,61 miliardy USD, upravený čistý zisk by se měl snížit na 7,66 miliardy USD z 10,68 miliardy USD a zisk na akcii očištěný o mimořádné položky by měl spadnout na 1,39 USD z 1,85 USD. Ve druhém finančním čtvrtletí se Applu tržby snížily poprvé po 13 letech (klesly o 13 %).

Infographic: Apple's Revenue Declines for the First Time in 13 Years | Statista

Předpokládá se, že v září Apple představí nový iPhone 7, někteří odborníci dokonce tvrdí, že by letos firma mohla kromě klasického modelu přijít i s další speciální edicí, která by byla výročním desátým modelem tohoto zařízení, jež na trh přišlo v roce 2007.

Výkonný ředitel Applu Tim Cook se po zveřejnění hospodářských výsledků za první tři měsíce roku pokoušel značné znepokojení investorů tlumit vyzdvihováním růstu příjmů ze služeb, které generují prodej multimediálního obsahu nebo poplatky za službu iCloud. V letošním prvním kalendářním čtvrtletí se Applu tržby ze služeb meziročně zvýšily o 20 % na téměř šest miliard dolarů. Za poslední tři měsíce minulého roku nicméně dosáhlo tempo růstu tržeb ze služeb 26 %, takže nyní bude důležité sledovat, zda růst tržeb v tomto segmentu dále zpomalil, nebo naopak získal na síle.

Velký otazník se vznáší také nad pozicí firmy v Číně. Zatímco v loňském třetím finančním čtvrtletí společnost informovala, že jí tržby v Číně meziročně vyskočily o 112 %, v období od ledna do března 2016 naopak výnosy Applu generované tímto trhem klesly v meziročním srovnání o 26 %. Na celkových tržbách Applu se výnosy z Číny podílejí zhruba jednou čtvrtinou.

Apple - reportované a očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky

Největším problémem Applu je jednoznačně slabá diverzifikace jeho příjmů. Vzpruhou se pro firmu mělo stát zahájení prodeje chytrých hodinek Apple Watch, které jsou prvním produktem představeným po smrti zakladatele společnosti Steva Jobse. Bohužel ani chytré hodinky ale podle všeho nejsou produktem, který by hospodaření Applu výrazněji podpořil. Podle výzkumné společnosti IDC ve druhém čtvrtletí globální trh s chytrými hodinkami zaznamenal první pokles v historii. Dodávky se meziročně snížily o 32 % na 3,5 milionu přístrojů, a to zejména kvůli propadu u hodinek Apple Watch.

Apple vykázal podle IDC pokles jako jediný z pěti největších výrobců chytrých hodinek, i tak si nicméně na trhu udržel vedoucí pozici. Druhé místo obsadil jihokorejský Samsung, který dodávky chytrých hodinek zvýšil o 51 % na 0,6 milionu přístrojů. Na třetí příčce se umístila čínská společnost Lenovo, za ní následovaly jihokorejská firma LG a americká společnost Garmin.

Apple výsledky prodeje chytrých hodinek samostatně nezveřejňuje, zahrnuje je do kategorie "ostatní produkty". Tržby z prodeje ostatních produktů Applu v období od ledna do března meziročně stouply o 30 % na 2,19 miliardy USD.

Birdy Luová, analytička z Deutsche Bank, očekává další pokles výroby iPhonů, přičemž výrobu telefonů spolu s údaji z distribuce považuje za nejspolehlivější ukazatel poptávky po těchto zařízeních. Výhledem vývoje poptávky po iPhonech podle Luové Deutsche Bank "není ohromená".

Kulbinder Garcha, analytik z Credit Suisse, očekává, že utlumená poptávka po iPhonech bude výsledky společnosti negativně ovlivňovat i ve zbytku letošního roku. Zlepšit by se podle něj situace měla až v průběhu příštího roku a výrazně by opět měla poptávka po iPhonech růst v roce 2018, kdy podle něj společnost představí iPhone 8.

Garcha odhaduje, že do roku 2020 se hrubý zisk segmentu služeb zhruba zdvojnásobí na 37,3 miliardy USD a na celkovém hrubém zisku společnosti se bude podílet téměř třetinou. Analytik v této souvislosti upozorňuje, že většina investorů potenciál Applu v segmentu služeb podceňuje.

Výsledky

Apple za své třetí finanční čtvrtletí vykázal upravený zisk na akcii 1,42 USD nad odhadem 1,39 USD. Tržby se firmě meziročně snížily z 49,61 miliardy USD na 42,36 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Bloomberg předpovídali v průměru výsledek 42,06 miliardy USD, někteří investoři ale predikovali, že reportovaná čísla budou výrazně horší než odhady.

Apple - hospodářské výsledky za 3QFY2016

Prodeje iPhonů se snížily z 47,53 milionu kusů v loňském třetím finančním čtvrtletí na 40,4 milionu kusů. Čekal se pokles na zhruba 40 milionů kusů. Výrazně nad očekáváním analytiků byly prodeje iPadů a lépe, než se čekalo, se prodávaly také počítače Mac. Tabletů iPad se mezi dubnem a červnem prodalo 9,95 milionu kusů, čekalo se jen asi devět milionů. Počítačů Mac k zákazníkům putovalo 4,2 milionu kusů, čekalo se, že jich firma prodala čtyři miliony.

Zklamáním je naopak pokles tržeb z prodeje ostatních produktů, do nichž společnost zahrnuje i chytré hodinky Apple Watch. Výnosy v tomto segmentu se meziročně propadly o 16 %. Server MarketWatch odhaduje, že za poklesem tržeb z prodeje ostatních produktů stojí hlavně slabší zájem o hodinky Apple Watch. Jedním z důvodů slabší poptávky po chytrých hodinkách Applu může být to, že firma stále prodává jen jejich první generaci, kterou na trh uvedla v dubnu 2015. Trh předpokládá, že druhou verzi hodinek Apple představí v září spolu s novým modelem telefonu iPhone.

Tržby v segmentu služeb firmě meziročně stouply o 19 % na 5,98 miliardy USD z 5,03 miliardy USD.

Apple - počty prodaných zařízení a tržby z jejich prodeje za 3QFY2016

Společnost v rámci výsledkové zprávy za třetí finanční čtvrtletí uvedla, že za současné čtvrtletí očekává tržby 45,5-47,5 miliardy USD, trh vyhlíží výsledek 45,9 miliardy USD.

V Číně, která se na celkových výnosech společnosti podílí zhruba jednou čtvrtinou, Applu tržby klesly meziročně o 33 % z 13,23 miliardy USD na 8,85 miliardy USD. V předchozím čtvrtletí se firmě tržby v Číně propadly o 26 %. V Japonsku Applu tržby stouply na 3,53 miliardy USD z 2,87 miliardy USD a ve zbytku asijsko-pacifického regionu včetně Indie se snížily na 2,38 miliardy USD z 2,95 miliardy USD. O Indii se přitom šéf Applu Tim Cook dlouhodobě vyjadřuje jako o dalším klíčovém trhu firmy.

Apple - tržby za 3QFY2016 podle regionů

Hrubá marže společnosti meziročně klesla na 38 % z 39,7 %, v aktuálním čtvrtletí by podle Applu měla být 37,5-38 %. Luca Maestri, finanční ředitel Applu, během konferenčního hovoru vysvětlil, že marži stlačuje vývoj směnných kurzů. "Musíme přijmout skutečnost, že se pohybujeme v prostředí silného dolaru," řekl Maestri.

Během konferenčního hovoru Tim Cook prohlásil, že výsledky firmy vysílají povzbudivé signály. Šéf Applu mimo jiné poznamenal, že uživatelé k produktům Applu přecházejí od produktů konkurenčních značek rekordním tempem, a dodal, že prodeje menšího a levnějšího iPhonu SE, který firma představila v tomto roce, je populární jak na rozvíjejících se, tak rozvinutých trzích. Podle Cooka nejvíce lidí od produktů konkurenčních značek přechází právě k iPhonu SE. Konkrétní čísla nicméně Cook neuvedl. Prodeje tabletů iPad se v meziročním srovnání podle Cooka vyvíjely nejlépe za posledních deset kvartálů. Ohledně hodinek Apple Watch šéf firmy řekl, že s jejich prodejem Apple stále teprve začíná, protože se prodávají jenom rok.

Dále Cook řekl, že v uplynulém čtvrtletí navštívil jak Čínu, tak Indii, a dodal, že je ohledně těchto dvou trhů stále pozitivní. V Indii se podle Cooka v uplynulém čtvrtletí prodeje iPhonů zvýšily ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce o 50 %. Firma se podle něj také v Indii připravuje na otevírání vlastních obchodů.

Průměrná prodejní cena iPhonu se ve třetím finančním čtvrtletí mezikvartálně snížila na 595 USD z 641 USD, podle Maestriho zejména vlivem nižší prodejní ceny iPhonu SE. V aktuálním čtvrtletí by se podle Maestriho průměrná prodejní cena iPhonu měla opět zvýšit.

Akcie Applu se po zveřejnění výsledků vydaly v poobchodní fázi výše. Krátce po jedenácté hodině se jejich cena zvyšovala o více než 6 % na zhruba 102,60 USD. Nad 100 USD titul naposledy uzavřel v květnu. Během prvního obchodního dne po zveřejnění výsledků za předcházející kvartál, které investory zklamaly, se naopak titul o více než 6 % propadl.

Shrnutí základních čísel

  • Upravený zisk na akcii: 1,42 USD (odhad: 1,39 USD, loni: 1,85 USD)
  • Tržby: 42,36 miliardy USD (odhad: 42,06 miliardy USD, loni: 49,61 miliardy USD)
  • Prodeje iPhonů: 40,4 milionu kusů (odhad: 40 milionů kusů, loni: 47,5 milionu kusů)

Analytik společnosti Piper Jaffray Gene Munster říká, že čísla naznačují, že v aktuálním čtvrtletí Apple zákazníkům dodá 43-45 milionů iPhonů. Trh čeká zhruba 43 milionů kusů zařízení všech generací. V loňském čtvrtém finančním čtvrtletí se prodeje iPhonů meziročně zvýšily na 48,05 milionu kusů z 39,27 milionu kusů.

Během konferenčního hovoru společnost rovněž oznámila, že v uplynulém čtvrtletí provedla celkem tři akvizice, ani jedna však nebyla tak velká, aby o ní musela informovat. Podle Cooka Apple nějakou společnost dlouhodobě kupuje každé tři až čtyři týdny.

Akcie Applu aktuálně podle Bloombergu pokrývá 52 analytiků - 43 jich doporučuje titul kupovat, šest držet a pouze tři prodávat. Průměrná cílová cena je 121,91 USD, v pondělí titul uzavřel na hladině 97,34 USD. Titul by tak podle analytiků mohl v příštích 12 měsících posílit o více než 25 %.

Apple - očekávané hospodářské výsledky za 3QFY2016

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Forbes, MarketWatch

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii