Americké akcie se ve středu na směru neshodly, pohyby hlavních indexů ale byly nevýrazné
|

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, pohyby hlavních indexů ale byly nevýrazné

Americké akcie zakončily středeční obchodování bez výraznějších změn. Fed na zasedání podle očekávání nepřikročil ke zvýšení úrokových sazeb, otevřel ale dveře zpřísňování měnové politiky v příštích měsících. Akcie společností z technologického odvětví posilovaly v čele s Applem, který v úterý večer zveřejnil lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Fed ponechal základní úrok v rozpětí 0,25–0,5 %, zároveň však uvedl, že krátkodobá rizika pro hospodářský výhled se zmírnila. "Fed představil velmi povzbudivé hodnocení americké ekonomiky, což je prvním krokem k přípravě trhů na další zvýšení úroků," říká finanční analytik Greg McBride ze společnosti Bankrate.com.

Dow nakonec oslabil o 0,01 % na 18 472,17 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,12 % na 2 166,58 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,58 % na 5 139,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,69 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět a půl bazického bodu na 1,5062 %.

V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, technologickému odvětví a sektoru zdravotní péče. Nejhlubší propad naopak zaznamenaly sektor necyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor veřejných služeb.

Americké akcie (27. července 2016)

Růst technologického sektoru podporovaly akcie technologického obra Apple (+6,5 %), který po konci úterního obchodování zveřejnil hospodářské výsledky za své třetí finanční čtvrtletí. Apple vykázal upravený zisk na akcii 1,42 USD nad odhadem 1,39 USD. Tržby se firmě meziročně snížily z 49,61 miliardy USD na 42,36 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Bloomberg předpovídali v průměru výsledek 42,06 miliardy USD, někteří investoři ale predikovali, že reportovaná čísla budou výrazně horší než odhady. Prodeje iPhonů se snížily z 47,53 milionu kusů v loňském třetím finančním čtvrtletí na 40,4 milionu kusů. Čekal se pokles na zhruba 40 milionů kusů. Výrazně nad očekáváním analytiků byly prodeje iPadů a lépe, než se čekalo, se prodávaly také počítače Mac. Tabletů iPad se mezi dubnem a červnem prodalo 9,95 milionu kusů, čekalo se jen asi devět milionů. Počítačů Mac k zákazníkům putovalo 4,2 milionu kusů, čekalo se, že jich firma prodala čtyři miliony.

Akcie Applu vzhůru vedly i celý index Dow, z červených čísel jej ale dostat nedokázaly. Jejich růst převážil pokles cenných papírů výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-3,3 %), provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,83 %) či pojišťovny Travelers (-1,04 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,03 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-1 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,95 %). Z třiceti titulů jich v indexu zpevnilo jen deset, růst většiny z těchto emisí byl ale jen mírný. Přes procento přidaly kromě akcií Applu již jen cenné papíry výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,63 %).

Akcie společnosti Coca-Cola oslabily kvůli neuspokojivým čtvrtletním tržbám a celoročnímu výhledu. Největší světový výrobce nealkoholických nápojů ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o zhruba 11 % na 3,5 miliardy USD, tržby mu ale páté čtvrtletí za sebou klesly. Firma to zdůvodnila náročnými podmínkami na mnoha rozvíjejících se trzích, například v Číně nebo v Argentině, a snížila odhad růstu tržeb za celý rok. Zisk na akcii vzrostl během tří měsíců na 0,79 USD z 0,71 USD na akcii před rokem. Po očištění o některé položky firma vydělala 0,60 USD na akcii. Čistý provozní příjem ale klesl o 5 % na 11,5 miliardy USD. Coca-Cola dále uvedla, že v letošním roce očekává nárůst srovnatelných tržeb o 3 %, dosavadní odhad počítal se zvýšením o 4 až 5 %.

Výrazně zlevnily akcie provozovatele mikroblogovací sociální sítě Twitter (-14,53 %), která zveřejnila hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí stejně jako Apple po konci úterní obchodní seance. Tržby společnosti se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 20 % na 602 milionů USD, a zaznamenaly tak nejmenší nárůst od jejího vstupu na burzu před téměř třemi lety. Čistá ztráta Twitteru ale za tři měsíce do konce června klesla na 107,2 milionu USD ze 136,7 milionu USD před rokem. Po očištění o mimořádné položky firma vydělala 13 centů na akcii. Trh počítal se ziskem deset centů na akcii.

Po konci středečního obchodování výsledky zveřejnili provozovatel sociální sítě Facebook slevový portál Groupon, výrobce minikamer GoPro nebo maloobchodní prodejce potravin Whole Foods Market.

Čistý zisk provozovatele Facebooku (v řádném obchodování +1,75 %) se ve druhém čtvrtletí téměř ztrojnásobil na 2,1 miliardy dolarů. Tržby společnosti díky rostoucí reklamě stouply o téměř 60 % na 6,44 miliardy USD. Výsledky Facebooku překonaly očekávání analytiků a cena jeho akcií rostla v after-marketu v jednu chvíli o více než 7 %. Dostala se tak na rekordní maximum nad 130 USD, díky čemuž se tržní kapitalizace Facebooku zhruba vyrovnala tržní kapitalizaci ropného podniku ExxonMobil. Později akcie část zisků odevzdaly a zdražovaly o zhruba pět procent.

Dolar zpevnil k jenu, ale oslabil k euru, ropa výrazně zlevnila

Na devizovém trhu ve středu japonský jen oslabil vůči dolaru kvůli zprávě o překvapivě rozsáhlých opatřeních japonské vlády na podporu ekonomiky. Vládní plán zvyšuje tlak na japonskou centrální banku, aby na svém pátečním zasedání přispěla ke stimulaci hospodářského růstu dalším uvolněním měnové politiky.

V závěru obchodování v New Yorku vykazoval japonský jen vůči dolaru pokles o 0,8 % na 105,52 USD/JPY. Euro si vůči dolaru připisovalo 0,3 % na 1,1017 EUR/USD.

Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že jeho vláda pracuje na masivním souboru opatření, který má podpořit japonskou ekonomiku. Představen bude příští týden a jeho objem přesáhne 28 bilionů jenů (6,5 bilionu Kč). Bude tak o zhruba osm bilionů jenů větší, než činily dosavadní odhady.

Světové ceny ropy se ve středu propadly zhruba o dvě procenta a americká lehká ropa WTI spadla na nové tříměsíční minimum pod 42 USD za barel. Ropný trh reagoval na zprávu o překvapivém růstu zásob suroviny ve Spojených státech.

Cena ropy WTI během dne sestoupila až na 41,74 USD za barel, nejníže od druhé poloviny dubna. Později část ztrát smazala a vrátila se těsně nad 42 USD za barel. Oproti úternímu závěru však stále odepisovala bezmála dvě procenta.

Cena severomořské ropy Brent večer klesala o více než dvě procenta na zhruba 43,60 USD za barel. Během dne se dostala až na 43,37 USD za barel, tedy na nejnižší úroveň od května.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 1,7 milionu barelů. Zaznamenaly tak první nárůst od poloviny května. Analytici přitom podle agentury Reuters očekávali pokles o 2,3 milionu barelů.

Zlato ve středu večer zdražovalo o 25 dolarů na 1 341,15 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o necelých 60 centů na 20,35 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Měnový výbor americké centrální banky na červencovém zasedání podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %, kam ho Fed zvýšil z rekordního minima 0-0,25 % loni v prosinci. V prohlášení ze zasedání však banka připomněla silnou červnovou tvorbu pracovních míst, zdůraznila, že také další ukazatele z trhu práce se zlepšují, a poznamenala, že krátkodobá rizika pro výhled hospodářského vývoje polevila. Podle analytiků tím Fed otevřel prostor pro možnost brzkého zvýšení sazeb.
 • Rozjednané prodeje domů v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % při očekávání 1,4% růstu po předchozím poklesu o 3,7 %. Meziročně se zvýšily o 1 % po květnovém růstu o 2,4 %.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech se v červnu propadly o 4 % po květnovém revidovaném poklesu o 2,3 % (revidováno z -2,2 %), očekával se pokles o 1,1 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,5 % po květnovém snížení o 0,4 % (revidováno z -0,3 %, odhad: -0,3 %).
 • Nomura snížila cílovou cenu akcií Twitteru na 13 z 16 USD, Goldman Sachs na 21 z 22 USD, Deutsche Bank na 22 z 23 USD, Wedbush na 14 z 20 USD, Stifel Nicolaus na 9 z 10 USD a JPMorgan Chase na 16 z 18 USD.
 • JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 107 ze 105 USD, Raymond James zvýšila doporučení na titul na "outperform" z "market perform" a CLSA zvýšila cílovou cenu titulu na 120 ze 115 USD.
 • JPMorgan Chase upravila doporučení na akcie leteckých společností. JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Southwest Airlines na 34 z 52,50 USD (doporučení snížila na "neutral" z "overweight"), cílovou cenu akcií Alaska Air naopak zvýšila na 78,50 ze 72,50 USD (doporučení zvýšila na "overweight" z "neutral"), cílovou cenu akcií American Airlines Group snížila na 41,50 z 50,50 USD, cílovou cenu akcií Delta Air Lines snížila na 48,50 z 63 USD a cílovou cenu akcií United Continental snížila na 61,50 ze 72 USD.
 • Česká vláda ve středu schválila investiční smlouvu se společností General Electric, která v Česku plánuje stavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. GE se ve smlouvě oproti původnímu návrhu, jehož projednávání vláda opakovaně přerušila, více zavázala, že v Česku bude skutečně investici realizovat. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy Kč.

Výsledková sezóna

 • Americký výrobce letecké techniky Boeing se ve druhém čtvrtletí propadl do čisté ztráty 234 milionů USD. Hospodaření největšího světového výrobce dopravních letadel zasáhly odpisy spojené s výrobou letounů Boeing 787, 747 a tankovacího letadla KC-46. Čtvrtletní ztrátu přitom vykázal Boeing poprvé po téměř sedmi letech.
 • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o zhruba 11 % na 3,5 miliardy USD. Tržby mu ale páté čtvrtletí za sebou klesly. Firma to ve středu zdůvodnila náročnými podmínkami na mnoha rozvíjejících se trzích, například v Číně nebo v Argentině, a snížila odhad růstu tržeb za celý rok.
 • Výsledky Comcast ve 2Q: Zisk na akcii 0,83 USD (loni: 0,84 USD, odhad: 0,81 USD), tržby 19,27 miliardy USD (loni: 18,74 miliardy USD, odhad: 19 miliard USD).
 • Výsledky T-Mobile US ve 2Q: Zisk na akcii 0,25 USD (loni: 0,42 USD, odhad: 0,20 USD), tržby meziročně +12,8 % na 9,2 miliardy USD.
 • Výsledky Altria Group ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 6,52 miliardy USD (loni: 6,61 miliardy USD, odhad: 6,79 miliardy USD).
 • Výsledky Mondelez International ve 2Q: Zisk na akcii 0,29 USD (loni: 0,25 USD), tržby 6,30 miliardy USD (loni: 7,66 miliardy USD, odhad: 6,33 miliardy USD).
 • Výsledky Lumber Liquidators ve 2Q: Ztráta na akcii 0,45 USD (odhad: -0,21 USD, loni: -0,75 USD), tržby 238,1 milionu USD (odhad: 240,4 milionu USD, loni: 247,9 milionu USD).
 • Výsledky Facebook ve 2Q: Zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 6,4 miliardy USD (odhad: 6 miliard USD). Akcie ve středečním after-marketu +5 %.
 • Výsledky GoPro ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: -0,58 USD), tržby 220,8 milionu USD (odhad: 194,6 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu beze změny.
 • Výsledky Groupon ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 756 milionů USD (odhad: 711 milionů USD). Firma zvýšila celoroční výhled tržeb na 3-3,1 miliardy USD z 2,75-3,05 miliardy USD. Akcie ve středečním after-marketu +21 %.
 • Výsledky Whole Foods Market ve 2Q: Zisk na akcii 0,37 USD (v souladu s odhady), tržby 3,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
před hodinou

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
před hodinou

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
16:50

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating