Alphabet za druhé čtvrtletí vykázal tržby i zisk nad odhady, akcie zamířily v poobchodní fázi výše
|

Alphabet za druhé čtvrtletí vykázal tržby i zisk nad odhady, akcie zamířily v poobchodní fázi výše

Americká technologická společnost Alphabet vykázala za období od dubna do června lepší výsledky, než se čekalo. Tržby se firmě zvýšily meziročně o pětinu. Akcie firmy ve čtvrtek v poobchodní fázi přidávaly kolem čtyř procent.

Technologie Alphabet (Google) Výsledková sezóna Americké akcie

Výsledky Alphabetu za druhé čtvrtletí najdete níže na této stránce.

Výhled

Analytici oslovení agenturou Bloomberg za druhý kvartál čekají v průměru zisk na akcii očištěný o mimořádné položky 8,03 USD a tržby po odečtení poplatků zaplacených partnerským internetovým stránkám 16,86 miliardy USD. Podle ankety agentury FactSet by měla společnost za druhé čtvrtletí vykázat upravený zisk na akcii 8,04 USD a tržby 16,9 miliardy USD. Před rokem firma za stejné období vykázala upravený zisk na akcii 4,99 USD a tržby po odečtení poplatků zaplacených partnerským internetovým stránkám 17,73 miliardy USD.

Výsledky Alphabetu za první čtvrtletí investory zklamaly, zisk na akcii dosáhl pouze 7,50 USD, trh vyhlížel bezmála 8 USD. Celkové výnosy činily 20,26 miliardy USD a výnosy po odečtení poplatků zaplacených partnerským internetovým stránkám byly 16,47 miliardy USD. Analytici odhadovali, že Alphabet za první čtvrtletí vykáže celkové tržby 20,37 miliardy USD a výnosy po odečtení poplatků zaplacených partnerským internetovým stránkám 16,68 miliardy USD.

Většina příjmů holdingové společnosti Alphabet, která vznikla loni v rámci reorganizace společnosti Google, tvoří příjmy z reklamy generované Googlem. Vedle Googlu zastřešuje Alphabet ještě další menší společnosti, které byly z Googlu v rámci reorganizace vyčleněny jako samostatné projekty.

Struktura holdingu Alphabet

Takzvané "ostatní sázky" zahrnují mimo jiné Google Fiber, Calico, Nest, GV (původně Google Ventures), Verily (původně Google Life Sciences), Google Capital či Google X. Jádrové činnosti holdingu Alphabet zastřešené Googlem vedle reklamy tvoří ještě aktivity v oblastech map, videí nebo operačního systému Android, zařízení Chromecast, Chromebook a Nexus či služby Google Play.

Počet placených kliků na reklamní jednotky inzertního systému Googlu by se měl podle analytiků meziročně zvýšit o čtvrtinu a poprvé v historii by měla více než polovina příjmů z reklamy pramenit z jednotek zobrazených na mobilních zařízeních. Počet placených kliků se Googlu zvyšuje i přesto, že společnost kvůli blokaci nepůsobí na čínském trhu. V letošním prvním čtvrtletí dosáhly celkové tržby z reklamy 18,02 miliardy USD, přičemž celkový počet placených kliků na reklamní jednotky se zvýšil meziročně o 29 %.

Segment "ostatních sázek" vygeneroval v období od ledna do března tržby ve výši 166 milionů USD, trh čekal, že výnosy z nejádrových aktivit dosáhnou za první čtvrtletí pouze 140,7 milionu USD po 80 milionech USD ve stejném období o rok dříve. Provozní ztráta z "ostatních sázek" nicméně dosáhla 802 milionů USD, o rok dříve byla pouze 633 milionů USD.

Alphabet - reportované a očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky

Výsledky

Alphabet ve druhém čtvrtletí vydělal 4,88 miliardy dolarů neboli sedm dolarů na akcii. O rok dříve společnost vykázala zisk 3,93 miliardy USD neboli 6,43 USD na akcii. Po očištění o mimořádné položky činil zisk Alphabetu 5,86 miliardy USD neboli 8,42 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali upravený zisk na akcii 8,03 USD. Celkové tržby holdingu Alphabet vyskočily o 21 % na 21,5 miliardy USD a tržby po odečtení poplatků zaplacených partnerským internetovým stránkám dosáhly 17,5 miliardy USD. Trh čekal tržby po odečtení poplatků 16,86 miliardy USD.

Alphabet - hospodářské výsledky za 2Q2016

Segment "ostatních sázek" vygeneroval tržby ve výši 185 milionů USD, o rok dříve to ve stejném období bylo jen 74 milionů USD. Provozní ztráta z "ostatních sázek" nicméně dosáhla 859 milionů USD, o rok dříve byla pouze 660 milionů USD.

Hospodářské výsledky Googlu a nejádrových aktivit Alphabetu za 2Q2016

Celkové tržby z reklamy, které tvoří jádro výnosů Googlu i celého Alphabetu, dosáhly ve druhém čtvrtletí 19,14 miliardy USD. V rámci webů samotného Googlu (vyhledávání a další služby) dosáhly tržby z reklamy 15,4 miliardy USD (loni: 12,4 miliardy USD). Výnosy z reklamy na stránkách zapojených do provizního programu činily 3,74 miliardy USD (loni: 3,62 miliardy USD). Výnosy z ostatních aktivit Googlu dosáhly 2,17 miliardy USD (loni: 1,63 miliardy USD.

Počet placených kliků (na reklamní jednotky) se meziročně zvýšil o 29 % a mezikvartálně stoupl o 7 %. Na samotných webech Googlu se počet placených kliků meziročně zvýšil o 37 % a mezičtvrtletně stoupl o 9 %. Na webech zapojených do provozního systému se počet placených kliků meziročně nezměnil a proti prvnímu čtvrtletí klesl o 3 %.

Průměrná cena za jeden placený klik se meziročně snížila o 7 % a mezikvartálně klesla o procento. Na webech Googlu se meziročně průměrná cena za placený klik snížila o 9 % a mezičtvrtletně klesla o 2 % a na webech zapojených do provozního systému se meziročně snížila o 8 % a mezikvartálně klesla o 2 %.

Google podle očekávání potvrdil pokračující příklon uživatelů k internetovému vyhledávání na mobilních zařízeních. Marketingová společnost Kenshoo ve své poslední analýze uvedla, že celkově inzerenti do mobilní reklamy ve webových vyhledávačích v druhém čtvrtletí nalili meziročně o 63 % více peněz, zatímco celkový objem peněz mířící do reklamy ve vyhledávačích se zvýšil jen o zhruba 10 %.

Google - hlavní ukazatele reklamního byznysu za 2Q2016

"Google významně profituje z videoslužeb zastřešených portálem YouTube. Do reklamy ve videích míří velké objemy peněz a jsem přesvědčený, že příspěvek YouTube k celkovým příjmům Googlu z reklamy nadále roste," poznamenal Aaron Kessler, viceprezident analytické společnosti Raymond James. "Celkově Alphabet roste zdravým tempem," dodal Kessler.

Kapitálové výdaje Alphabetu se meziročně snížily na 2,12 miliardy USD z 2,52 miliardy USD. Volné cash flow se společnosti zvýšilo na sedm miliard dolarů z 4,58 miliardy USD. Počet zaměstnanců stoupl meziročně na 66 575 z 57 148.

Část trhu před zveřejněním výsledků spekulovala, že Alphabet již má zřejmě většinu expanze za sebou, a nyní tak bude růst výrazně pomaleji. Analytik Justin Post z Bank of America Merrill Lynch dokonce tvrdil, že by nebylo velkým překvapením, kdyby výsledky za druhé čtvrtletí stejně jako čísla za první kvartál zklamaly. Post upozorňoval na přetrvávající volatilitu na měnových trzích a silný dolar, který snižuje hodnotu tržeb firmy generovaných mimo Spojené státy. Obavy se ale nakonec nepotvrdily.

Skepse pesimistických analytiků se nicméně většinou omezuje pouze na několik následujících čtvrtletí. Většina trhu se shoduje, že dlouhodobě bude Alphabet prosperovat. To dokazují i investiční doporučení. Akcie Alphabetu aktuálně podle dat agentury Bloomberg pokrývá 50 analytiků. Kupovat jich titul doporučuje 45, držet pět. Prodejní doporučení není na akcie Alphabetu žádné. Průměrná cílová cena titulu je 911,75 USD, ve středu akcie skončily na 761,97 USD. Podle analytiků by tak titul během následujících 12 měsíců měl posílit přibližně o pětinu. Optimisticky trh nahlíží zejména na videoportál YouTube, jehož popularita kontinuálně roste.

Alphabet - přehled investičních doporučení (k 28. červenci 2016)

Alphabet se již několik měsíců přetahuje s konkurenčním Applem o pozici největší veřejně obchodované společnosti světa. Od začátku letošního roku akcie Alphabetu i Applu zlevnily shodně zhruba o dvě procenta. Mírně navrch má aktuálně Apple.

Zdroj: Alphabet, Yahoo!, MarketWatch, CNBC

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
před 37 minutami

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
před hodinou

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
před hodinou

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:31

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
12:18

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
12:09

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...