Americké akcie ve středu obnovily růst, náladu na trzích podpořila ekonomická data
|

Americké akcie ve středu obnovily růst, náladu na trzích podpořila ekonomická data

Americké akcie zahájily středeční seanci v mínusu, ještě v první polovině obchodování se ale vrátily nad nulu a nakonec mírně zpevnily. V úvodu na trhu převažoval pesimismus kvůli obnoveným obavám z očekávaných dopadů výsledku britského referenda z konce června, později ale náladu zlepšila zpráva institutu ISM o vývoji aktivity v sektoru služeb USA.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Odpolední údaje institutu ISM ukázaly, že tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb bylo v červnu nejvyšší za sedm měsíců. Zpráva tak zmírnila obavy z dopadů brexitu na světovou ekonomiku.

Investoři také čekali na zápis z červnového zasedání měnového výboru Fedu, který centrální banka USA zveřejnila dvě hodiny před koncem obchodování. Zápis potvrdil slova guvernérky Fedu Janet Yellenové, která na tiskové konferenci po konci zasedání FOMC uvedla, že americká centrální banka zastává názor, že je třeba před opětovným zvýšením základní úrokové sazby počkat na další makrodata a vývoj po britském referendu. Zasedání FOMC se konalo 14. a 15. června, tedy ještě před referendem, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

Dow nakonec posílil o 0,44 % na 17 918,62 bodu, širší S&P 500 přidal 0,54 % na 2 099,73 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,75 % na 4 859,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,98 % na 14,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 1,375 %.

V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektoru cyklického spotřebního zboží. V mínusu skončilo pouze telekomunikační odvětví.

Americké akcie (6. července 2016)

Akcie leteckých dopravců American Airlines Group (-2 %) a United Continental Holding (-2,43 %) výrazně zlevnily poté, co na ně analytici banky Credit Suisse snížili doporučení na "underperform" z "outperform", respektive na "neutral" z "outperform".

Nedařilo se ani akciím poskytovatele streamovaného videa Netflix (-3,38 %), na něž snížili doporučení analytici společnosti Jefferies. Hodnocení upravili na "underperform" z "držet".

Zlevnily i akcie řetězce lékáren a drogerií Walgreens Boots Alliance (-2,36 %), který před začátkem obchodování reportoval horší než očekávané kvartální tržby. Firma za své třetí finanční čtvrtletí vykázala zisk 1,1 miliardy USD neboli 1,01 USD na akcii při tržbách 29,5 miliardy USD. Upravený zisk na akcii činil 1,18 USD, o rok dříve dosáhl za stejné období 1,02 USD. Tržby se podniku meziročně zvýšily o 2,4 %. Trh čekal upravený zisk na akcii 1,04 USD a tržby 29,71 miliardy USD.

Akcie automobilky Tesla Motors (+0,21 %) mírně zdražily i přesto, že analytici společnosti Pacific Crest snížili jejich cílovou cenu na 190 z 212 USD.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie farmaceutické společnosti Merck (+2 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,72 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,38 %). Nedařilo se cenným papírům chemického obra DuPont (-1,76 %), vydavatele platebních karet Visa (-0,82 %) nebo výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,48 %).

Ropa se vzpamatovala z úvodního poklesu, libra opět oslabila

Britská libra na devizových trzích pokračovala v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 USD a sestoupila až na 1,2792 USD, tedy nové minimum za téměř 31 let. Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Japonský jen díky nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů posílil.

Večer libra k dolaru oslabovala zhruba o 0,7 % na 1,2929 USD, euro k dolaru posilovalo o 0,3 % na 1,1098 USD a dolar k jenu klesal o 0,4 % na 101,33 JPY.

Rozhodnutí britských voličů opustit unijní osmadvacítku a s ním spojená nejistota srážejí v posledních dnech britskou měnu na nejnižší hodnoty od září 1985. Trhy znejistila také rozhodnutí pozastavit obchodování ve třech britských fondech komerčních nemovitostí.

Investoři mají strach z možného šíření finančních potíží napříč jednotlivými státy. To je motivuje investovat do bezpečnějších aktiv, jakými jsou vedle japonského jenu například vládní dluhopisy. Výnos desetiletých německých dluhopisů se poprvé v historii propadl pod -0,2 %.

Světové ceny ropy ve středu klesaly, odpoledne se ale odrazily a nakonec zamířily výše. Dolů je zpočátku tlačily obavy investorů z nadbytečných zásob benzinu ve Spojených státech a z očekávaných důsledků odchodu Spojeného království z Evropské unie. Odpoledne převážily příznivé údaje o ekonomice Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Kolem desáté hodiny zdražovala severomořská ropa Brent o 1,9 % na 48,67 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 2 % na 47,43 USD za barel.

Zlato kolem desáté hodiny zdražovalo o sedm dolarů na 1 363,25 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 15 centů na 20,09 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • S opětovným zvýšením základní úrokové sazby je třeba počkat na další údaje z americké ekonomiky a také na to, co přinese výsledek britského referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Shodli se na tom na červnovém zasedání členové měnového výboru Fedu. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který byl zveřejněn ve středu večer. Zasedání FOMC se konalo 14. a 15. června, tedy ještě před referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.
  • Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru podle ISM v červnu vzrostl na 56,5 bodu z 52,9 bodu v květnu (odhad: 53,3 bodu).
  • Sektor služeb ve Spojených státech podle finálních dat agentury Markit v červnu expandoval rychleji než v květnu. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z květnových 51,3 bodu, předběžná data počítala se stagnací na květnové hladině. Průměr za druhé čtvrtletí se zvýšil na 51,8 bodu z 51,4 bodu v prvním kvartálu. Kompozitní index byl finálními daty potvrzen na 51,2 bodu, které hlásila i předběžná data, po květnových 50,9 bodu. Stále se tak nachází pod průměrem po finanční krizi z roku 2008.
  • Cena zlata ve středu vystoupila na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Na trzích se znovu rozhořely obavy kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Investoři za této situace vyhledávají bezpečnější aktiva.
  • Jefferies snižuje doporučení na akcie Netflixu na "underperform" z "držet", cílovou cenu upravuje na 80 ze 120 USD.
  • Credit Suisse snižuje doporučení na akcie American Airlines na "underperform" z "outperform". Na "neutral" z "outperform" snižuje doporučení na akcie United Continental.
  • SunTrust zvyšuje cílovou cenu akcií Amazonu na 775 ze 710 USD.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
16:50

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating