Americké akcie v pátek díky příznivým datům z trhu práce výrazně zpevnily a zakončily týden na letošních maximech
|

Americké akcie v pátek díky příznivým datům z trhu práce výrazně zpevnily a zakončily týden na letošních maximech

Americké akcie zahájily páteční obchodní seanci přibližně půlprocentním růstem a během dne zisky dále navyšovaly. Nákupní náladu investorů podporovala zpráva z trhu práce, podle které americká ekonomika v červnu vytvořila výrazně více nových pracovních míst, než se čekalo. Zpráva podle analytiků naznačuje, že ekonomika USA po slabém úvodu roku opět nabírá na síle.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Americká ekonomika v červnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 287 tisíc nových pracovních míst. Trh čekal, že vzniklo jen asi 180 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,9 % z 4,7 %, čekal se růst na 4,8 %. V kategorii pracovní síly přibylo 414 000 lidí, kdežto v předešlých dvou měsících z ní souhrnně více než 800 000 osob vypadlo. V červnu vzniklo mimo zemědělství podle revidovaných údajů pouze 11 tisíc nových míst (před revizí: 38 tisíc).

Podle některých analytiků by příznivá červnová čísla z trhu práce mohla vrátit do hry možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb Fedu.

"Pokud odhlédneme od volatility tvorby nových míst, zůstává trh práce zdravý. Věříme proto, že by dnešní zpráva mohla opět zvýšit pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v tomto roce, i když náš základní scénář počítá s dalším utažením politiky Fedu až kolem poloviny roku 2017," říká Michael Dolega z Toronto-Dominion Bank.

"Zpráva může některé členy měnového výboru ujistit, že ekonomika pokračuje v ožívání. Případné další příznivé zprávy z trhu práce by tak podle nás mohly posílit očekávání dalšího utažení měnové politiky v kratším horizontu," doplnil Michael Gapen z Barclays.

Optimistická očekávání ohledně dalšího vývoje měnové politiky ale nesdílejí všichni.

"Celková situace není tak skvělá, jak by číslo 287 tisíc mohlo naznačovat," upozorňuje dluhopisový guru Bill Gross ze skupiny Janus Capital.

"Je skvělé vidět (v tvorbě nových míst) takový skok, nic to však nemění na tom, že 3měsíční průměr přírůstku nových míst je jenom 147 tisíc a 6měsíční asi 172 tisíc. Co data znamenají pro Fed? Podle mě nic. Čísla kolem 150 tisíc nedokáží převážit nad děním za oceánem (v Británii) a nad kontextem celkového zpomalování," doplňuje Peter Boockvar z The Lindsey Group.

Dow v pátek vzrostl o 1,4 % na 18 146,74 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,53 % na 2 129,90 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,64 % na 4 956,76 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,57 % na 13,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o tři bazické body na 1,357 %.

Intradenní maximum S&P 500 bylo 2 131,71 bodu a index Dow se během dne vyšplhal na 18 166,77 bodu. Historické maximum S&P 500 je 2 134,72 bodu a rekordní hodnota indexu Dow je 18 351,36 bodu.

Z jednotlivých sektorů v pátek nejvíce zpevnily odvětví základních materiálů, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví. Nejmenší přírůstky zaznamenaly sektor zdravotní péče, telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb.

Americké akcie (8. července 2016)

Za celý týden Dow posílil o 1,1 %, S&P 500 přidal 1,28 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,94 %. Na amerických burzách se obchodovalo v uplynulém týdnu jen čtyři dny, v pondělí trhy zůstaly zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti.

Americké akcie (5.-8. července 2016)

V indexu Dow skončilo v pátek všech třicet emisí v zelených číslech. Nejvíce se dařilo akciím výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+3,09 %), chemické firmy DuPont (+2,86 %) a vydavatele platebních karet American Express (+2,81 %). Nejméně zpevnily akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,28 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,32 %) a zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+0,33 %).

Akcie biotechnologické společnosti Juno Therapeutics (-31,87 %) se propadly poté, co americký regulační orgán pozastavil testování jejího léku na leukémii. Stalo se tak po smrti dvou pacientů, kteří byli do testování zahrnutí.

Cenné papíry výrobce telekomunikačních zařízení Polycom (+12,7 %) naopak výrazně zpevnily poté, co společnost Siris Capital oznámila, že firmu koupí za dvě miliardy dolarů v hotovosti. Polycom kvůli této dohodě ruší dříve dohodnutou fúzi s kanadskou firmou Mitel Networks (+19,77 %).

Akcie maloobchodního prodejce Gap (+4,95 %) zpevnily poté, co firma po konci čtvrtečního obchodování oznámila, že jí v červnu tržby ve stejnojmenných obchodech stouply ve srovnání s minulým rokem o dvě procenta.

Dolar po datech z trhu práce posílil, zisky ale neudržel

Dolar po zveřejnění zprávy z trhu práce dočasně zpevnil a vůči euru vystoupil na dvoutýdenní maximum, později ovšem o zisky přišel. Na trhu se totiž prosadilo přesvědčení, že údaje americkou centrální banku (Fed) nepřesvědčí, aby k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupila ještě v letošním roce.

Krátce po zveřejnění zprávy o červnovém vývoji zaměstnanosti v USA americká měna posílila na 1,1003 EUR/USD, pak ale klesla zpět na zhruba 1,105 EUR/USD. Večer se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,1054.

"Fed sice tyto údaje povzbudí, celková situace ale není na zvýšení sazeb zralá," řekl agentuře Reuters Dennis de Jong z makléřské společnosti UFX.com. "Ve světě je stále velká nejistota, americká ekonomika však přinejlepším udělala krok správným směrem," dodal.

Britská libra v pátek získala k dolaru asi 0,3 % na 1,2953 GBP/USD. Od rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie před dvěma týdny britská měna ztrácí asi 13 % a je blízko minim za 31 let.

Světové ceny ropy v pátek mírně ožily ze čtvrtečního 5% propadu na dvouměsíční minima, obchodování ale bylo rozkolísané. Cena severomořské ropy Brent večer rostla o 0,35 % na 46,78 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI se zvyšovala o 0,2 % na 45,43 USD za barel.

Čtvrteční reakce trhu na údaje o vývoji zásob černého zlata byla podle některých analytiků přehnaná, protože zásoby v USA klesají už téměř dva měsíce a tamní těžba ropy klesla z loňských maxim už o 12 %, uvedla agentura Reuters.

Zlato v pátek večer zlevňovalo o tři dolary na 1 359,92 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra rostla o 39 centů na 20,29 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's vyhrál u evropského soudu spor o obchodní značku se singapurským konkurentem. Evropský soud druhé instance v úterý rozhodl, že McDonald's má exkluzivní právo na používání termínů Mc nebo Mac u názvů potravin a nápojů.
 • Kazachstán a skupina velkých ropných firem v čele s Chevronem v úterý schválily plán na zvýšení těžby na obřím ropném poli Tengiz. Oznámilo to v úterý kazašské ministerstvo energetiky a jeho zahraniční partneři. Rozšíření pole Tengiz je letos zatím největším investičním projektem v ropném průmyslu, který zasáhly nízké ceny této strategické suroviny. Hodnota projektu činí zhruba 36,8 miliardy dolarů.
 • Britská libra v úterý na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za více než 30 let. Mezi obchodníky se znovu rozhořely obavy z ekonomických a finančních dopadů britského referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Kurz GBP/USD klesl během dne až na 1,2998.
 • Podnikové objednávky v květnu klesly o procento po předchozím růstu o 1,8 %, očekával se nárůst o 0,8 %. Po očištění o dopravní prostředky objednávky vzrostly o 0,1 % po dubnovém růstu o 0,3 %.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v červnu vzrostl na 45,4 bodu z 37,2 bodu.
 • Americká centrální banka musí být ohledně svých plánů na utahování měnové politiky v podobě zvyšování úrokových sazeb trpělivá. Musí reflektovat nízkoinflační prostředí i nejistoty typu brexitu. V úterý to prohlásil prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley.
 • S opětovným zvýšením základní úrokové sazby je třeba počkat na další údaje z americké ekonomiky a také na to, co přinese výsledek britského referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Shodli se na tom na červnovém zasedání členové měnového výboru Fedu. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který byl zveřejněn ve středu večer. Zasedání FOMC se konalo 14. a 15. června, tedy ještě před referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.
 • Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru podle ISM v červnu vzrostl na 56,5 bodu z 52,9 bodu v květnu (odhad: 53,3 bodu).
 • Sektor služeb ve Spojených státech podle finálních dat agentury Markit v červnu expandoval rychleji než v květnu. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z květnových 51,3 bodu, předběžná data počítala se stagnací na květnové hladině. Průměr za druhé čtvrtletí se zvýšil na 51,8 bodu z 51,4 bodu v prvním kvartálu. Kompozitní index byl finálními daty potvrzen na 51,2 bodu, které hlásila i předběžná data, po květnových 50,9 bodu. Stále se tak nachází pod průměrem po finanční krizi z roku 2008.
 • Cena zlata ve středu vystoupila na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Na trzích se znovu rozhořely obavy kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Investoři za této situace vyhledávají bezpečnější aktiva.
 • Jefferies snižuje doporučení na akcie Netflixu na "underperform" z "držet", cílovou cenu upravuje na 80 ze 120 USD.
 • Credit Suisse snižuje doporučení na akcie American Airlines na "underperform" z "outperform". Na "neutral" z "outperform" snižuje doporučení na akcie United Continental.
 • SunTrust zvyšuje cílovou cenu akcií Amazonu na 775 ze 710 USD.
 • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech podle údajů soukromé organizace ADP vytvořili v červnu zhruba 172 tisíc nových pracovních míst. Po revidovaných květnových 168 tisících (revidováno ze 173 tisíc) trh počítal s horším výsledkem. Analytici předpokládali, že vznikne 159 tisíc nových pracovních míst.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. července klesl na 254 tisíc z 270 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 268 tisíc). Trh očekával stagnaci na hodnotě 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 25. června klesl na 2,124 milionu z 2,168 milionu (revidováno z 2,120 milionu), očekávalo se 2,113 milionu.
 • Francouzská potravinářská skupina Danone se dohodla na koupi amerického výrobce biopotravin WhiteWave Foods za deset miliard USD. Pro Danone je to největší akvizice za téměř deset let. Firmě, která je největším výrobcem jogurtů na světě, obchod umožní posílit svou přítomnost na americkém trhu.
 • Výrobce pevných disků Western Digital zvýšil výhled na čtvrté fiskální čtvrtletí končící 1. července. Oproti původnímu výhledu, který počítal s očištěným ziskem 65-70 centů na akcii, firma nově čeká 72 centů na akcii. Namísto původních výnosů v rozmezí 3,35-3,45 miliardy USD nový výhled předpokládá dosažení tržeb 3,46 miliardy USD. Společnost rovněž oznámila jmenování Marka Longa výkonným viceprezidentem s platností od 1. září 2016.
 • Přední americké investiční banky ve čtvrtek britské vládě slíbily, že po hlasování za odchod země z Evropské unie pomohou zachovat pozici Londýna jako globálního finančního centra. Banky JPMorgan, Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Morgan Stanley a britská mezinárodně působící Standard Chartered to uvedly ve společném prohlášení po schůzce s ministrem financí Georgem Osbornem.
 • Evropský výrobce letadel Airbus zaostává v prodeji letadel za svým americkým konkurentem Boeingem. Za prvních šest měsíců letošního roku získal Airbus objednávky na 227 letadel, zatímco Boeing jich do 28. června měl na 309 letadel, uvedla agentura Reuters. Takzvaných čistých objednávek, tedy po odečtení zrušených smluv, získal Airbus 183 a Boeing 276.
 • Americký správce daně IRS vyšetřuje provozovatele sociální sítě Facebook. Finanční úřad zajímají nejrůznější práva související s celosvětovým podnikáním firmy a jejich přesun do holdingové společnosti v Irsku. S odvoláním na soudní dokumenty o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí