Věřitelé rozhodli, že OKD projde reorganizací. Zástupci firmy tvrdí, že těžař může být v roce 2018 opět ziskový
|

Věřitelé rozhodli, že OKD projde reorganizací. Zástupci firmy tvrdí, že těžař může být v roce 2018 opět ziskový

Firma OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé společnosti na čtvrteční schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula.

NWR Uhlí a koks Akcie ČR Těžba

Vedení OKD dostalo za úkol sestavit reorganizační plán, který poté budou věřitelé a soud schvalovat. Věřitelé rozhodli také o tom, že insolvenčním správcem zůstane Lee Louda. Změnit správce nechtěl ani jeden přítomný věřitel.

Ztrátové šachty OKD se postupně utlumí a postupně také budou propouštěni zaměstnanci. Některé doly budou v provozu zřejmě až do roku 2023. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení firmy, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda a doporučoval ji také insolvenční správce. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění.

V roce 2018 by se prý OKD mohla dostat znovu do černých čísel

Zástupci OKD ve čtvrtek u soudu řekli, že provozní zisk by firma mohla opět vykázat na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě uzavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí pouze 2,5 %. Při reorganizaci bude podnik dále fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodnutí o reorganizaci OKD přivítal. Umožní to podle něj pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti společnosti. Reorganizací je navíc podmíněno poskytnutí půjčky OKD od státní firmy Prisko ve výši 700 milionů korun.

Podle dřívějších informaci má z půjčky jít asi 400 milionů korun na dorovnání očekávaných výpadků v provozním kapitálu OKD a 285 milionů korun na odkládané investice. Součástí požadavku firmy byla také rezerva na neplánované mimořádné události. Vedení OKD chtělo od státu půjčit až miliardu korun.

"Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu (nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách)," napsal Babiš v SMS zprávě agentuře ČTK.

Peníze, které stát firmě půjčí, podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) umožní fungování OKD minimálně do doby schválení reorganizačního plánu. "Nyní bude na managementu OKD, aby do 120 dnů předložil věřitelskému výboru plán reorganizace, který tento výbor musí schválit," uvedl ve čtvrtek Mládek.

Krúpa reorganizaci OKD podporuje, Paukner nabízí financování

Reorganizaci podniku přivítal rovněž slovenský finančník Pavol Krúpa. Podle něj ale management firmy musí stále mít nad sebou kontrolu, což snad zajistí insolvenční správce Lee Louda a soud.

Podnikatel s uhlím a elektřinou Petr Paukner ČTK potvrdil, že spolu s dalším podnikatelem Petrem Otavou nabízí OKD takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun. O záměru v úterý informoval server Forbes. Jak skupina podnikatelů kolem Pauknera, tak Krúpova Arca Capital projevily dříve o OKD zájem.

"Zdůrazňuji, že nechceme OKD provozovat. Chceme pouze komoditně profinancovat obchod a nákup materiálu," řekl ve čtvrtek Paukner. Výše podpory, na kterou podnikatelé nepožadují žádné státní záruky, je podle něj orientační. "Záleží na množství uhlí," řekl Paukner. Dodal, že spolu s Otavou čekají, že je bude Lee Louda v nejbližší době kontaktovat.

Aktuální financování firmy ze strany skupiny Arca Capital podle Krúpy na stole není. Krúpa však podporuje nabídku Pauknera s Otavou a nebrání se spolupráci s nimi. "Je mezi námi taková nepsaná soudržnost," uvedl slovenský finanční žralok.

Analytici: Reorganizace je pro OKD šancí, vyhráno ale firma nemá

Reorganizace je pro OKD šancí na přežití, vyhráno ale společnost nemá, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Podle odborníků bude nyní důležitá diskuze nad finančním plánem reorganizace.

"Dlouhodobé přežití bude záviset na tom, jestli firma dokáže přikročit k nepopulárnímu škrtání nákladů. Velmi pravděpodobné je uzavření nevýnosných dolů Paskov a Darkov," uvedl analytik ze společnosti Finlord Boris Tomčiak. Odbory, které odmítají snižování mezd a propouštění, by si podle něj měly uvědomit, že bez snižování personálních nákladů nebude reorganizace úspěšná. "Taktéž by byla vhodná pomoc ze strany odběratelů, kteří by mohli nakoupit uhlí do zásoby, a tím poskytnout OKD hotovost," podotkl Tomčiak.

Analytik Petr Hlinomaz označil rozhodnutí za mírně překvapivé, avšak pozitivní. "Z dostupných informací se nezdálo, že by v otázce finančního plánu reorganizace byly věci tak daleko a věřitelé se mohli tak rychle shodnout. Možná jde tedy v tento okamžik více o projev vůle řešit problém OKD reorganizací, než že by byl na stole podrobný a reálný finanční plán, jak OKD cestou reorganizace vést," uvedl Hlinomaz.

Těžba uhlí na Ostravsku již ztratila podle analytika ze společnosti Chytrý Honza Františka Bostla ekonomický význam. "V případě OKD lze jednoznačně mluvit o klinické smrti bez ohledu na to, jak dlouho a jakým způsobem se bude uměle držet při životě," řekl Bostl.

Stovky věřitelů a mnohamiliardový dluh

OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani 7 miliard korun.

Z údajů v insolvenčním rejstříku ovšem vyplývá, že insolvenční správce OKD Lee Louda neuznal mimo jiné dvě pohledávky největšího věřitele OKD, banky Citibank, dohromady za více než deset miliard korun. Popřel také platnost takzvané podmíněné pohledávky celkem za 1,888 miliardy korun, kterou přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

S akciemi NWR, majitele černouhelné OKD, se již neobchoduje na burzách v Praze ani Londýně. Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s emisí akcií NWR na žádost jejich emitenta na začátku května. Naposledy se s titulem na pražské burze obchodovalo 4. května. Cena titulu skončila na sedmi haléřích. Většina analytiků se domnívá, že akcie NWR se již na burzy nikdy nevrátí. Jejich hodnota je podle nich nulová.

Zdroj: ČTK
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...