Americké akcie ve středu po zveřejnění nejednoznačného zápisu ze zasedání Fedu mírně zdražily
|

Americké akcie ve středu po zveřejnění nejednoznačného zápisu ze zasedání Fedu mírně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou a během první poloviny seance ztráty prohlubovaly. Následně se ovšem odrazily a vydaly se výše a nakonec mírně stouply poté, co zápis z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky ukázal, že jeho představitelé se neshodují v názoru na možné brzké zvýšení úrokových sazeb v USA.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow vzrostl o 0,12 % na 18 573,94 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,19 % na 2 182,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,03 % na 5 228,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,56 % na 12,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,547 %.

V plusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží, klesly naopak sektor základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a technologický sektor.

Americké akcie (17. srpna 2016)

V pondělí všechny tři hlavní akciové indexy zakončily obchodování na nových maximech, v úterý z nich ale sestoupily, když prezident newyorského Fedu a blízký spojenec předsedkyně Rady guvernérů Fedu Janet Yellenové William Dudley naznačil, že Fed by mohl zvýšit úrokové sazby již na svém zářijovém zasedání.

S tímto vyjádřením ale kontrastuje zápis z červencového zasedání Fedu, který ukázal, že členové jeho měnového výboru jsou v názoru na možné brzké zvýšení sazeb rozděleni. Vyhlídky vývoje americké ekonomiky a tamního trhu práce vidí výbor optimisticky a někteří činitelé jsou toho názoru, že ekonomická situace v USA by si mohla brzy vyžádat zvýšení úrokových sazeb. Vyhlídky inflace jsou ale podle části činitelů Fedu stále nejasné.

"Nemyslím si, že něco v tomto zápisu podporuje rychlejší zvýšení sazeb, a nadále se domnívám, že činitelé Fedu jsou stále závislí na datech," uvedl podle agentury Reuters prezident Everbank World Markets v St. Louis Chris Gaffney.

V indexu Dow nejvíce posílily akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+1,01 %), konglomerátu 3M (+0,97 %) a chemického gigantu DuPont (+0,87 %). Nedařilo se naopak cenným papírům technologického podniku Cisco Systems (-1,29 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,71 %) či výrobce čipů Intel (-0,54 %).

Akcie Cisco Systems zlevnily poté, co web CRN s odkazem na své nejmenované zdroje uvedl, že společnost propustí více než 14 tisíc zaměstnanců, tedy více než 20 % své celkové pracovní síly. Propouštění zaměstnanců podle CRN souvisí s přechodem společnosti od výroby hardwaru k vývoji softwaru. Po konci obchodování Cisco Systems zveřejnila lepší než očekávané výsledky za uplynulý kvartál a oznámila, že zruší (jen) 5 500 pracovních míst.

Výrazně oslabily rovněž akcie maloobchodních prodejců Staples (-7,07 %), Target (-6,43 %) a Lowe's (-5,65 %). Staples reportovala před začátkem obchodování čtvrtletní zisk 0,12 USD na akcii v souladu s odhady, avšak tržby 4,75 miliardy USD pod odhady. Lowes naopak vykázala zisk pod odhady (1,37 USD vs. 1,42 USD na akcii) a společnost Target snížila výhled celoročního zisku na akcii na 4,80-5,20 USD z 5,20-5,40 USD.

Nahoru naopak poskočily akcie oděvního domu Urban Outfitters (+15,4 %). Titul podpořily lepší než očekávané hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí, které firma zveřejnila v úterý večer, a vyšší cílové ceny od několika analytických týmů.

Nerozhodný Fed připravil dolar o zisky

Americký dolar po zveřejnění zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu smazal počáteční zisky a klesl k euru i k japonskému jenu. Zpráva podle analytiků zklamala obchodníky, kteří doufali v proaktivnější přístup Fedu ke zvýšení sazeb.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval před koncem newyorského obchodování pokles o 0,04 % na 94,75 bodu. Dolar k jenu oslaboval o 0,07 % na 100,21 USD/JPY a euro k dolaru rostlo o 0,08 % na 1,1285 EUR/USD.

Světové ceny ropy ve středu smazaly počáteční ztráty a mírnými zisky navázaly na růst z předešlých dní. Podpořily je údaje o nečekaném poklesu zásob ropy a benzinu na americkém trhu, které vytěsnily obavy z růstu těžby v Saúdské Arábii na nová rekordní maxima.

Americký vládní Úřad pro energetické informace oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,5 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru čekali nárůst o zhruba půl milionu barelů. Zásoby benzinu se snížily o 2,7 milionu barelů.

Trh předtím ztrácel pod vlivem zprávy agentury Reuters, podle níž by se mohla tento měsíc zvýšit produkce ropy v Saúdské Arábii na nové maximum a překonat objem těžby v Rusku. Ceny ropy se však celkově od minulého týdne zvyšují od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen suroviny.

Zlato ve středu večer zdražovalo o dva dolary na 1 349 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o devět centů na 19,71 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Ekonomické podmínky ve Spojených státech by si podle některých členů tamní centrální banky mohly brzy vyžádat zvýšení úrokových sazeb, neboť krátkodobá rizika pro výhled amerického hospodářství se zmírnila. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu. Mezi jeho členy však panuje všeobecný souhlas, že k takovému kroku je zapotřebí více dat. Nejasné jsou navíc podle části činitelů Fedu vyhlídky inflace.
 • Mediální firma Univision Holdings koupí za 135 milionů dolarů americký zpravodajský server Gawker Media, který zkrachoval kvůli sporu s hercem a wrestlerem Hulkem Hoganem. Společnost Univision, která je ve Spojených státech největším provozovatelem televizních stanic vysílajících ve španělštině, se v poslední době snaží investovat do digitálních aktivit a do médií zaměřených na mladé lidi.
 • Americká automobilka Ford Motor hodlá do roku 2021 zahájit hromadnou výrobu samořízených vozidel bez volantu a pedálů. Informovala o tom firma, která je druhým největším výrobcem automobilů ve Spojených státech. Ford předpokládá, že nový automobil budou zpočátku využívat zejména provozovatelé přepravních služeb usilující o snížení nákladů na řidiče.
 • Ruský soud ve středu zamítl odvolání americké internetové společnosti Google proti pokutě za porušování antimonopolních pravidel na trhu s mobilními telefony a tablety. Oznámila to agentura Interfax. Minulý týden ruský antimonopolní úřad (FAS) vyměřil Googlu pokutu 438 milionů rublů (164 milionů Kč) za to, že na telefony a tablety založené na softwarové platformě Android předem instaluje některé aplikace.
 • Madison Square Garden koupila 12% podíl v marketingové firmě Townsquare.
 • Jedenáct procent ze zhruba deseti milionů nově vydaných kreditních karet ve Spojených státech v loňském roce spadalo do kategorie subprime. Vyplývá to z analýzy TransUnion. Nidhi Verma ze společnosti TransUnion nicméně poznamenal, že úroveň delikvence majitelů subprime kreditních karet není znepokojující.
 • Počet žádostí o hypotéku se v USA v týdnu do 12. srpna snížil o 4 % (předchozí týden: +7,1 %).
 • Americká bankovní společnost United Bankshares jedná o převzetí finančního ústavu Cardinal Financial, konkurenta z oblasti střední části východního pobřeží USA. Agenturám Bloomberg a Reuters to ve středu řekly informované zdroje. Cardinal Financial měla podle úterního závěru na burze tržní hodnotu 387 milionů dolarů.
 • Dodavatel solárních panelů SolarCity oznámil, že plánuje rušit pracovní místa. Konkrétní počty neuvedl, řekl pouze, že krok bude reflektovat snížený výhled výkonu nově instalovaných solárních panelů.
 • Analytici upravují směrem nahoru cílové ceny akcií oděvního domu Urban Outfitters. Přiměly je k tomu příznivé hospodářské výsledky společnosti zveřejněné po konci úterního obchodování v USA. Stifel Nicolaus zvyšuje cílovou cenu akcií na 40 z 35 USD, Wedbush Securities zvyšuje cílovou cenu titulu na 34 z 29 USD, RBC Capital ji zvyšuje na 34 z 29 USD, Wunderlich Securities na 31 z 26 USD a Wells Fargo na 28-30 USD z 24-26 USD.
 • Wedbush Securities zvyšuje cílovou cenu akcií Advance Auto Parts na 175 ze 160 USD a zvyšuje cílovou cenu akcií Home Depot na 145 ze 140 USD, RBC Capital navyšuje cílovou cenu akcií Home Depot na 155 ze 150 USD.
 • RBC Capital zvyšuje cílovou cenu akcií Dick's Sporting Goods na 66 z 59 USD, Stifel Nicolaus navyšuje cílovou cenu titulu na 65 z 60 USD a Monness Crespi Hardt ji posouvá na 66 z 54 USD.
 • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie firmy Valeant Pharmaceuticals International na "overweight" z "equal weight", cílovou cenu titulu zvyšuje na 42 z 33 USD.
 • UBS snížila doporučení na akcie Cree na "sell" z "neutral", cílovou cenu titulu snížila na 21 z 24,50 USD.

Výsledková sezóna

 • Maloobchodní prodejce Target hospodařil v letošním druhém čtvrtletí s upraveným ziskem na akcii 1,23 USD. Analytici čekali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,12 USD. Tržby se společnosti meziročně snížily o 7,2 % na 16,17 miliardy, trh čekal výsledek 16,18 miliardy USD. Firma však snížila výhled celoročního zisku na akcii na 4,80-5,20 USD z 5,20-5,40 USD.
 • Výsledky American Eagle ve 2Q: Zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,21 USD, loni: 0,17 USD), tržby 822,6 milionu USD (meziročně +3,2 %, odhad: 820 milionů USD).
 • Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 18,3 miliardy USD (loni: 17,3 miliardy USD).
 • Výsledky Staples ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (v souladu s odhady), tržby 4,75 miliardy USD (loni: 4,94 miliardy USD).
 • Výsledky Cisco Systems ve 4QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 12,64 miliardy USD (odhad: 12,57 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1 %. Firma oznámila, že zruší 5 500 pracovních míst.
 • Výsledky L Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +2,5 %.
 • Výsledky NetApp ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,46 USD (loni: 0,29 USD), tržby 1,29 miliardy USD (loni: 1,34 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +5,5 %.

Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK

XTB - obchodování s akciemi

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
před hodinou

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
před hodinou

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
před hodinou

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...
PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna
09:18

PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens oznámil odložení své valné hromady o měsíc na 8. ledna 2021. Hlavním bodem...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum…
08:12

Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum nad 580 USD

Kurzy kryptoměn po propadu z druhé poloviny minulého týdne opět rostou. Kurz bitcoinu se vrátil nad 18 500 USD a kurz...
Kryptoměny Bitcoin
Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři…
07:37

Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři roky

Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na...
Čína Asijská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)