Americké akcie se v pátek po jestřábím projevu Yellenové na směru neshodly, v týdenním horizontu všechny tři hlavní indexy klesly
|

Americké akcie se v pátek po jestřábím projevu Yellenové na směru neshodly, v týdenním horizontu všechny tři hlavní indexy klesly

Americké akcie zakončily páteční rozkolísané obchodování smíšeně, dva ze tří hlavních indexů skončily v mínusu. Investoři vyhodnocovali slova šéfky Fedu Janet Yellenové, která na setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole naznačila, že se blíží další zvýšení amerických úrokových sazeb. Výrazně naopak posílil dolar. V týdenním horizontu skončily v červených číslech všechny tři hlavní akciové indexy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal v pátek 0,29 % na 18 395,40 bodu a širší index S&P 500 klesl o 0,16 % na 2 169,04 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,13 % na 5 218,92 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,15 % na 13,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,626 %.

V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejslabší výkon podaly sektor veřejných služeb, odvětví cyklického spotřebního zboží a telekomunikační sektor. Nad nulou se udržely sektor zdravotní péče a technologické odvětví.

Americké akcie (26. srpna 2016)

Za celý týden Dow klesl o 0,85 %, S&P 500 se snížil o 0,68 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,37 %.

Americké akcie (týden do 26. srpna 2016)

Yellenová na setkání centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole uvedla, že důvody pro další zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech v posledních měsících zesílily, a to díky lepší situaci na trhu práce a příznivým vyhlídkám ekonomiky USA. Neupřesnila ovšem, kdy by se mělo nejbližší zvýšení úroků uskutečnit.

K úrokových sazbám se v pátek vyjádřil také šéf saintlouiského Fedu James Bullard. V rozhovoru pro finanční televizi CNBC řekl, že zářijové zasedání měnového výboru Fedu by pro další zvýšení úrokových sazeb mohlo být vhodným termínem.

Šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová v pátek prohlásila, že ekonomika USA je na dobré cestě, a dodala, že úrokové sazby se měly postupně zvyšovat s tím, že na přesném načasování nezáleží. Současně Mesterová odmítla, že by se akciový trh nacházel ve fázi bubliny.

Viceguvernér Fedu Stanley Fischer po projevu Yellenové řekl, že značný vliv bude mít na rozhodování Fedu zpráva o srpnovém vývoji situace na americkém trhu práce, a dodal, že z projevu Yellenové vyplývá, že by se sazby skutečně mohly zvýšit již v září.

V indexu Dow v pátek nejvýrazněji klesly akcie telekomunikační společnosti Verizon Communications (-1,29 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,86 %) nebo chemické firmy DuPont (-0,84 %). Dařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Merck (+0,85 %), výrobce čipů Intel (+0,48 %) či farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,4 %).

Cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (-2,31 %) oslabily poté, co se na trhu objevila zpráva, že investor Carl Icahn jedná o prodeji svého podílu ve společnosti skupině investorů zahrnující i fond investora Billa Ackmana.

Dolar díky vyšším šancím na brzký růst sazeb výrazně posílil

Na devizovém trhu se dolar vyšplhal na desetidenní maximum vůči euru a na dvoutýdenní maxima vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. Zvýšení úrokových sazeb v USA by podpořilo atraktivitu americké měny. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,9 % na 1,118 EUR/USD a dolar k jenu rostl o 1,2 % na 101,76 USD/JPY.

Dolar po slovech Yellenové nejprve prudce posílil, zakrátko o část zisků přišel, později se ale k růstu vrátil. Analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange uvedl, že Yellenová část investorů zklamala tím, že nesignalizovala potřebu bezprostředního zvýšení úroků.

Světové ceny ropy v pátek nejprve oslabovaly, odpoledne se ale vydaly prudce vzhůru po zprávách, že ropné zařízení v Saúdské Arábii zasáhly rakety z Jemenu. K růstu cen suroviny přispělo také oslabení dolaru po slovech Janet Yellenové.

V pátek večer se barel Brentu prodával za 49,72 USD, zdražoval tak o 0,6 %. Cena ropy WTI rostla o necelé procento na 47,50 USD za trojskou unci.

Obchodníci s odvoláním na zprávy íránských a jemenských médií uvedli, že jemenské ozbrojené síly vystřelily rakety na obří saúdskoarabský ropný komplex Saudi Aramco.

Ropa nejprve oslabovala ještě pod vlivem slov saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fáliha, který podkopal vyhlídky na případnou dohodu o omezení produkce suroviny mezi předními těžařskými zeměmi. Fálih ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že trh v současnosti nevyžaduje žádný výrazný zásah.

Írán v pátek uvedl, že je připraven spolupracovat s ostatními těžaři na stabilizaci trhu za předpokladu, že budou respektována jeho individuální práva. Tím dal podle pozorovatelů najevo, že hodlá pokračovat v obnovování svého podílu na trhu, jak mu to umožňuje zrušení mezinárodních sankcí z letošního ledna.

"Neočekáváme, že zářijová schůzka OPEC přinese nějakou dohodou o zmrazení těžby nebo že nějakým významným způsobem ovlivní trh," řekl analytik Oystein Berentsen ze společnosti Strong Petroleum. "Vypadá to, že klíčoví členové OPEC se starají spíše o své tržní podíly," dodal.

Zlato v pátek večer nepatrně zdražovalo na 1 322 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 10 centů na 18,65 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu pouze na 1,1 % z 0,8 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to páteční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. První rychlý odhad uváděl, že růst ekonomiky zrychlil na 1,2 %. Výsledek 1,1 % se očekával.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity klesl v srpnu podle finálních dat na 89,8 bodu (odhad: 90,6 bodu, flash: 90,4 bodu, červenec: 90 bodů).
 • Všeobecné podmínky pro zvýšení úrokových sazeb Fedu se v posledních měsících zlepšily. Na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole to v pátek řekla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová.
 • Záříjové zasedání měnového výboru Fedu by mohlo být vhodným termínem pro další zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky. V pátek to v rozhovoru pro finanční televizi CNBC prohlásil šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Odmítl však hovořit o pevném harmonogramu zvyšování sazeb.
 • Ekonomika USA je na dobré cestě a úrokové sazby Fedu by se měly zvyšovat. V pátek řekla šéfka Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová s tím, že na přesném načasování zvyšování sazeb nezáleží. Současně Mesterová odmítla, že by se akcie nacházely v pásmu bubliny.
 • Na rozhodování Fedu ohledně nastavení měnové politiky bude mít značný vliv zpráva o srpnovém vývoji situace na americkém trhu práce. Po vystoupení Yellenové v Jackson Hole to řekl viceguvernér Fedu Stanley Fischer. Z projevu Yellenové podle Fischera vyplývá, že by se sazby skutečně mohly zvýšit již v září.
 • RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Dollar General na 90 ze 103 USD a zvýšila cílovou cenu akcií Tiffany & Co na 76 ze 65 USD.
 • Raymond James snížila cílovou cenu akcií Dollar General na 95 ze 105 USD.
 • B. Riley snížila doporučení na akcie Nike na "neutral" z "buy".
 • Cowen & Co zvýšila cílovou cenu akcií Tiffany & Co na 74 ze 68 USD.
 • MKM Partners snížila doporučení na akcie Dollar Tree na "neutral" z "buy" a zvýšila cílovou cenu akcií Alibaba Group Holding na 130 z 95 USD.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech se v uplynulém týdnu nezměnil, těžaři tak nadále používali 406 souprav. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu se snížil o dva na 489. Vyplývá to z údajů společnosti Baker Hughes.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Toll Brothers ve 3Q: Čistý zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,61 USD, loni: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD, loni: 1,03 miliardy USD).
 • Výsledky Best Buy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 8,53 miliardy USD (odhad: 8,29 miliardy USD, loni: 8,53 miliardy USD).
 • Výsledky J.M. Smucker v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 1,8 miliardy USD (odhad: 1,9 miliardy USD, loni: 1,95 miliardy USD).
 • Výsledky Express ve 2Q: Zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 504,8 milionu USD (odhad: 520,9 milionu USD).
 • Výsledky Workday ve 2Q: Ztráta na akcii 0,55 USD (loni: -0,37 USD), tržby 377,7 milionu USD (loni: 282,7 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu +7 %.
 • Výsledky HP ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 11,89 miliardy USD (odhad: 11,46 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -4 %.
 • Výsledky Guess? ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,14 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 545 milionů USD (odhad: 551 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu +16 %.
 • Výsledky Tiffany & Co ve 2QFY2016: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 931,6 milionu USD (odhad: 933 milionů USD).
 • Výsledky Medtronic ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 7,17 miliardy USD (odhad: 7,18 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar General ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 5,39 miliardy USD (odhad: 5,45 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar Tree ve 2Q: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 5 miliard USD (odhad: 5,08 miliardy USD).
 • Výsledky Sears Holdings ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 2,03 USD (loni: 2,40 USD), tržby 5,66 miliardy USD (meziročně -8,8 %).
 • Výsledky GameStop ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 1,63 miliardy USD (odhad: 1,71 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -7 %.
 • Výsledky Autodesk ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (loni: 0,19 USD), tržby 551 milionů USD (meziročně -10 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +1,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - obchodování s akciemi

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh