Komerční banka kvůli přísnější regulaci varovala před snížením dividendového výplatního poměru, za první pololetí vykázala růst zisku o 0,8 %
|

Komerční banka kvůli přísnější regulaci varovala před snížením dividendového výplatního poměru, za první pololetí vykázala růst zisku o 0,8 %

Komerční banka v letošním prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 6,7 miliardy korun. V meziročním srovnání se jí tak zisk zvýšil o 0,8 % z 6,64 miliardy korun. Banka však upozornila, že kvůli přísnější regulaci sníží dividendový výplatní poměr na úrovně z doby před rokem 2015.

Banky Komerční banka Dividendy Výsledková sezóna Evropské banky

Čisté provozní výnosy bance vzrostly o 5,3 % na 16,28 miliardy Kč. Výnosy banky byly pozitivně ovlivněny jednorázovým příjmem náhrady za podíl ve společnosti Visa Europe. Bez zahrnutí této částky výnosy naopak klesly o 0,9 %. Čistý zisk bez vlivu zaúčtování příjmu za podíl ve Visa Europe klesl o 10,9 %.

Provozní náklady Komerční bance klesly o 0,1 % na 7,2 miliardy Kč a náklady na rizika se meziročně zvýšily na 788 milionů Kč ze 118 milionů Kč o rok dříve. Velikost tvorby opravných položek v retailovém segmentu zůstala velmi nízká, náklady na rizika v segmentu podniků byly ovlivněny vytvořením rezerv na několik izolovaných případů.

Banka v prvním pololetí zaznamenala nárůst počtu klientů o 12 tisíc na 1,645 milionu. Objem úvěrů klientům vzrostl o 9,9 % na 570,8 miliardy Kč, objem vkladů stoupl o 9,3 % na 694,3 miliardy Kč a objem nebankovních aktiv ve správě vzrostl o 8,3 % na 144,5 miliardy Kč.

"Výsledky jsou velmi dobré, daří se nám nabízet klientům výhodná řešení pro každodenní bankovnictví, financování, úspory a investice a rovněž pro zajišťování finančních rizik. Na druhou stranu je finanční výkonnost silně zasažena situací extrémních úrokových sazeb a zvyšováním nákladů vyvolaných regulací. V takovém prostředí se snažíme plně využít svých předností, mezi něž patří vztahy s klienty, úroveň odborných znalostí, provozní výkonnost, kapitál a likvidita," uvedl ve výsledkové zprávě Albert Le Dirac'h, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky.

Komerční banka - výkaz zisků a ztrát za 1H2016

Ke konci června dosahoval ukazatel jádrové přiměřenosti Tier 1 úrovně 15,3 %. Komerční banka ovšem ve výsledkové zprávě upozornila, že ji ČNB informovala, že na základě posouzení jejího systémového významu by mělo dojít od 1. ledna 2017 ke zvýšení její rezervy na krytí systémového rizika na 3 % z 2,5 %. Tento požadavek doplňuje již dříve oznámené rozhodnutí ČNB zavést od 1. ledna 2017 proticyklickou kapitálovou rezervu ve výši 0,5 %. ČNB zároveň ve své Zprávě o finanční stabilitě poskytla přísnější výklad kapitálových pravidel Basel III, který ve svém důsledku povede ke striktnějšímu celkovému kapitálovému požadavku na banky, uvedla Komerční banka.

"Tyto nové informace o dalším podstatném zvýšení kapitálových požadavků způsobily, že představenstvo banky vnímá nutnost revidovat dříve oznámený výhled pro výplatu dividend ze zisku za rok 2016. Za současného předpokladu, že by se kapitálové požadavky v roce 2016 dále neměnily, by Komerční banka měla být schopna zachovat přirozený růst svých obchodních aktivit tím, že se dividendový výplatní poměr vrátí na úroveň obvyklou před vyhlášením období vyššího výplatního poměru (od výplaty podílu ze zisku za rok 2014)," napsala banka ve výsledkové zprávě. V roce 2014 banka oznámila navýšení dividendového výplatního poměru z 60-70 % na 70-100 %, loni pak uvedla, že rozpětí výplatního poměru upravuje na 80-100 % zisku.

Komerční banka - hlavní ukazatele (k 30. červnu 2016)

Celkový hrubý objem poskytnutých úvěrů se v pololetí meziročně zvýšil o 9,9 % na 570,8 miliardy Kč, přičemž úvěrování se zvýšilo ve všech kategoriích.

Celkový objem úvěrů občanům na bydlení stoupl meziročně o 10,9 %. V rámci toho objem hypoték občanům vzrostl proti loňskému roku o 12,8 % na 194,9 miliardy Kč, zatímco Modrá pyramida vykázala růst portfolia o 2 % na 37,7 miliardy Kč. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých Komerční bankou a společností ESSOX se zvýšil o 6,9 % na 31,5 miliardy Kč.

Celkový objem úvěrů poskytnutých podnikům vzrostl o 10,7 % na 304,3 miliardy Kč. Úvěry poskytnuté středním a velkým firmám v ČR a na Slovensku včetně financování od společnosti Factoring KB vzrostly o 11,8 % na 248 miliard Kč. Úvěrování malých podniků vzrostlo o 6,7 % na 31,6 miliardy Kč a úvěrové a leasingové financování společností SGEF stouplo meziročně o 5,5 % na 24,7 miliardy Kč.

Komerční banka - poskytnuté úvěry (1Q2015-2Q2016)

Čisté úrokové výnosy klesly v pololetí meziročně o 2,1 % na 10,45 miliardy Kč. Za poklesem stál zejména tlak na snižování úrokových sazeb, který nebyl plně vykompenzován ani růstem objemu úvěrů a vkladů. Čistá úroková marže, počítaná jako poměr čistých úrokových výnosů k úročeným aktivům vykázaným v rozvaze, klesl meziročně v prvních šesti měsících letošního roku na 2,5 % z 2,6 % o rok dříve.

Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 2,4 % na 3,41 miliardy Kč, a to v důsledku nižších poplatků za základní služby, které částečně nahrazovala vyšší transakční aktivita klientů. Banka vyplatila více odměn ve věrnostním programu MojeOdměny a vygenerovala nižší objem poplatků z úvěrů v důsledku dřívějšího zrušení poplatků za jejich správu.

V samotném druhém čtvrtletí Komerční banka dosáhla čistého zisku 3,8 miliardy Kč (meziročně +19,4 %). Čistý úrokový příjem jí ve druhém kvartálu klesl o dvě procenta na 5,21 miliardy Kč a příjem z poplatků a provizí se jí snížil o 4,6 % na 1,71 miliardy Kč.

"Výsledek za druhé čtvrtletí je na úrovni čistého zisku ve srovnání s našimi odhady mírně slabší, nachází se ale mírně nad konsenzem. Ziskovost poklesla pod úroveň našich odhadů v důsledku vyšších než očekávaných nákladů na rizika. Ty ve druhém čtvrtletí dosáhly 563 milionů Kč (42 bazických bodů z hodnoty úvěrového portfolia), což představuje citelný nárůst proti prvnímu čtvrtletí (17 bazických bodů z hodnoty úvěrového portfolia)," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Celkově byly výsledky mírně za očekáváním, zejména v důsledku vyšších než předpokládaných nákladů na rizika. Jejich samotný růst nicméně koresponduje s komunikovanou vizí managementu, pročež není úplně překvapivý. Vliv nákladů na rizika vyrovnal aspekt vyššího než očekávaného příspěvku z prodeje podílu Visa Europe. Bankovní příjem je pak nadále pod tlakem klesajících úrokových sazeb. Kapitálová přiměřenost banky se nachází v klesajícím trendu již několik čtvrtletí, což odráží dynamický růst úvěrového portfolia a vliv poměrně vysoké dividendy. S ohledem na nové regulatorní požadavky se management rozhodl redukovat výplatní poměr již v letošním roce (období před rokem 2014 odpovídá rozpětí 60–70 %). V našich odhadech jsme s takovým scénářem počítali až v roce příštím. Zpráva je tak negativní a pravděpodobně se projeví tlakem na cenu akcií," dodává Bártek.

"Samotná reportovaná čísla hodnotíme neutrálně a víceméně odpovídají naší projekci a trendům z posledních kvartálů. Pozitivní je akcelerace růstu úvěrového portfolia (ve druhém čtvrtletí +9,9 % meziročně). Celkový dojem z výsledků však kazí zvýšení regulatorních požadavků na kapitál a snížení očekávané dividendy," potvrdil Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Komerční banka - reportované hospodářské výsledky za 2Q2016 vs. odhady J&T Banky

Hlavní body konferenčního hovoru:

  • Management potvrdil celoroční výhled nákladů na rizika (30–40 bazických bodů) a čisté úrokové marže (pokles o 10–15 bazických bodů) a uvedl, že nadále očekává mírný pokles úrokových výnosů a stabilní očištěné provozní náklady.

  • V době oznámení zvýšení dividendového výplatního poměru byl požadavek na kapitálovou přiměřenost na úrovni 13,9 %, od té doby se ale zvýšil o jeden procentní bod.

  • Kapitálová přiměřenost na úrovni 15,3 % zahrnuje rezervu na výplatu dividendy ze zisku z prvního pololetí ve výši 90 %.

Zdroj: Komerční banka
Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla
před 23 minutami

Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom v úterý hospodářský...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
před 31 minutami

Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo převážně v plusu. V červených číslech seanci zakončila jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv
před 43 minutami

Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv

Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, se chystá v příštích deseti letech investovat zhruba 160...
Enel Energetika Uhlí a koks
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
před hodinou

Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů

Kurz kryptoměny ethereum se vyšplhal nad 600 dolarů. Naposledy byl tak vysoko v polovině roku 2018. Od začátku...
Kryptoměny
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u…
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu...
Spotřebitelská důvěra Byznys a podnikání Česká ekonomika
O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku
09:12

O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku

Podobně jako v Česku proběhla aukce nových kmitočtů, které se dají mimo jiné využít na rozvoj sítí páté generace, i...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Slovensko
Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se…
09:09

Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se mohlo odložit

Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše není tendr na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany připraven....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce
09:02

Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že navýší podíl v rumunské dceřiné firmě Pilulka Online. Pilulka ve firmě...
Pilulka Farmacie Rumunsko
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy statistiků…
08:16

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy statistiků vzrostla o 8,5 %

Hrubý domácí produkt Německa dosáhl ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům růstu 8,5 %. V úterý to v...
Německo HDP Hospodářský růst
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
08:10

Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní tržby 4,96 miliardy korun

Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za prvních devět měsíců letošního roku rekordní tržby 4,96 miliardy...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Zbraně
V Dukovanech začal znovu vyrábět druhý blok odstavený 25. září
07:27

V Dukovanech začal znovu vyrábět druhý blok odstavený 25. září

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Šéf Tesly Elon Musk předstihl v žebříčku miliardářů Billa Gatese
07:03

Šéf Tesly Elon Musk předstihl v žebříčku miliardářů Billa Gatese

Šéf a zakladatel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a...
Tesla Microsoft Bohatství
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě