Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí dosáhla čistého zisku 567 milionů eur, první pololetí pro ni bylo rekordní
|

Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí dosáhla čistého zisku 567 milionů eur, první pololetí pro ni bylo rekordní

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 567 milionů eur. Potvrdila tak své předchozí oznámení z poloviny července, ve kterém uvedla, že čeká za druhý kvartál zisk zhruba 560 milionů eur. Před rokem banka hospodařila ve stejném období s čistým ziskem 261,4 milionu eur a za letošní první čtvrtletí vykázala výsledek 274,7 milionu eur. Za celé první pololetí Erste vykázala nárůst čistého zisku o více než 70 % na 841,7 milionu eur, což je nejlepší pololetní výsledek v její historii. Tuzemské České spořitelně se ve druhém čtvrtletí zisk zvýšil o třetinu na třetinu na 4,86 miliardy korun.

Banky Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem banky klesl na 1,1 miliardy eur z 1,11 miliardy eur v loňském druhém čtvrtletí. Čistý příjem z poplatků a provizí činil za druhý kvartál 441,8 milionu eur, loni to bylo 456,3 milionu eur, a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou dosáhl 64 milionů eur po 64,1 milionu eur v loňském druhém kvartálu.

Čistý zisk Erste, který se zvýšil na 567 milionů eur z 261,4 milionu eur před rokem, byl pozitivně ovlivněn rozpuštěním rezerv a opravných položek ve výši 30 milionů eur (zejména v Rumunsku a v Maďarsku) a zaúčtováním kompenzace za podíl v kartové společnosti Visa Europe.

Erste Group Bank - faktory ovlivňující meziroční změnu čistého zisku (2Q2016 a 1H2016)

Celkové provozní příjmy Erste se ve druhém čtvrtletí meziročně snížily na 1,69 miliardy eur z 1,71 miliardy eur, zatímco provozní náklady se skupině zvýšily na 971,5 milionu eur z 948,7 milionu eur. Na úrovní provozního výsledku společnost vykázala zisk 715,8 milionu eur, před rokem to bylo 761,6 milionu eur a v předchozím čtvrtletí 620,5 milionu eur.

Bilanční suma Erste vzrostla v druhém kvartálu na 204,51 miliardy eur z loňských 197,53 miliardy eur. Bance se mírně zvýšily úvěry a jiné pohledávky za klienty (ze 123,5 miliardy eur na 127,41 miliardy eur).

Poměr úvěrů ke vkladům ve druhém čtvrtletí mezikvartálně klesl o 0,8 procentního bodu na 97,7 % a meziročně se snížil o 1,5 procentního bodu. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se meziročně zvýšil na 13,3 % z 11,6 %, v prvním kvartálu dosahoval 12,1 %.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 2Q2016 a 1H2016

"S potěšením oznamujeme, že jsme se ziskem přesahujícím 800 milionů eur dosáhli nejlepšího pololetního výsledku v historii společnosti," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel Erste Andreas Treichl. Poukázal rovněž na výrazný pokles objemu rizikových úvěrů. Zároveň však upozornil na negativní důsledky nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky.

Erste očekává, že růst reálného hrubého domácího produktu na všech hlavních trzích ve střední a východní Evropě, včetně Rakouska, se letos bude pohybovat v rozmezí od 1,4 do 4,1 %. Podporovat by ho měla hlavně silná domácí poptávka.

"Management vylepšil svůj výhled pro letošní ROTE (return on tangible equity) nad 12 %, před čtvrt rokem čekal 10-11 %. To je dáno především prodejem podílu ve Visa Europe (139 milionů eur) a rozpuštěním části opravných položek (30 milionů eur). Zprávu vnímáme mírně pozitivně, cena akcií by měla reagovat růstem," okomentoval výsledky Erste analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Struktura výsledků byla víceméně bez překvapení, oproti našim odhadům byly vyšší jen ostatní výnosy. Úrokové výnosy klesají v posledních několika kvartálech již jen mírně (do 1 % za rok), což je důsledek kombinace pozvolného růstu úvěrů a mírného poklesu čisté úrokové marže. Marže za celé první pololetí dosáhla 2,54 % (2,58 % v 1H2015). Za růstem provozních nákladů stojí především růst mezd. Opravné položky podle očekávání dosáhly kladné hodnoty v důsledku zlepšení kvality portfolia na všech trzích a rozpouštění dříve vytvořených rezerv. Poměr nesplácených úvěrů dále výrazně klesl na 5,8 % (6,7 % v 1Q2016). Pozitivní je další růst kapitálové přiměřenosti," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky. "Vzhledem k dříve zveřejněnému předběžnému výsledku a zvýšení celoročního výhledu neočekáváme výraznější reakci na oznámená čísla. Ta potvrdila pokračování pozitivních trendů (stabilizaci marží, obnovující se růst úvěrů, růst kapitalizace a zlepšování kvality portfolia). Na druhou stranu se bance stále nedaří úplně zastavit pokračující pokles provozních výnosů a provozního zisku, který trvá již šestým rokem v řadě."

Erste Group Bank - reportované výsledky za 2Q2016 vs. odhady J&T Banky

Zisk České spořitelny ve čtvrtletí vyskočil o třetinu

České spořitelně stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk proti stejnému období v loňském roce o třetinu na 4,86 miliardy korun. Kladně se na tom podepsal růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe. Za celé první pololetí vykázala Česká spořitelna nárůst čistého zisku o 12,5 % na 8,2 miliardy Kč.

Provozní zisk České spořitelně vzrostl na 5,13 miliardy Kč z 4,95 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem se snížil z 6,5 miliardy Kč na 6,4 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí klesl z 2,6 miliardy Kč na 2,36 miliardy Kč, zatímco čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou stoupl z 245 milionů Kč na 604 milionů Kč. Výnosy z pronájmu České spořitelně ve druhém čtvrtletí meziročně klesly z 209 milionů Kč na 127 milionů Kč.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 2Q2016

Spořitelně v prvním pololetí přibyly poskytnuté úvěry ve všech klíčových segmentech. Hlavním tahounem růstu byly podle Tomáše Salomona, předsedy představenstva ČS, zejména nové hypoteční úvěry, jejichž objem v pololetí přesáhl 25 miliard korun. To znamená historicky nejsilnější první polovinu roku, uvedl Salomon.

Česká spořitelna - úvěrové portfolio (k 30. červnu 2016)

Bilanční suma ČS se k 30. červnu poprvé v historii dostala přes hranici jednoho bilionu korun. Meziročně se zvýšila o 12,3 % na 1,04 bilionu Kč.

Výsledky České spořitelny pro Investiční web okomentoval finanční ředitel banky Wolfgang Schopf.

Proti loňskému prvnímu pololetí se změnila struktura aktiv - zvýšil se objem poskytnutých klientských úvěrů a objem vkladů uložených u ČNB, snížil se objem realizovatelných finančních aktiv. Na pasivní straně bilance stouply klientské vklady, mezibankovní vklady a objem vlastního kapitálu. Nižší byla i velikost vlastních emitovaných cenných papírů.

Bilance České spořitelny (k 30. červnu 2016)

Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 České spořitelny byl k 30. červnu 19,2 %, meziročně se tak nezměnil. Na konci roku 2015 činil 21,2 %.

Kapitálový poměr Tier 1+2 vzrostl k 30. červnu meziročně o 0,4 procentního bodu na 19,6 %, na konci loňského roku byl 21,3 %. K jeho snížení došlo vlivem vyšší rizikové expozice v oblasti úvěrového rizika způsobené silným růstem korporátního úvěrového portfolia banky.

Česká spořitelna - hlavní fakta (k 30. červnu 2016)

Česká republika byla ve druhém čtvrtletí nejziskovějším trhem celé skupiny (čistý zisk 172 milionů eur). Druhé v pořadí bylo Maďarsko, které se přehouplo ze ztráty 19 milionů eur do zisku 101 milionů eur, Rakousko (94 milionů eur) a Slovensko (88 milionů eur). Výsledek na rakouském trhu byl pozitivně ovlivněn příspěvkem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe a rozpuštěním rezerv a opravných položek.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii