SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v září ponechala měnovou politiku beze změny. Intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v září ponechala měnovou politiku beze změny. Intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Režim devizových intervencí ČNB neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, oznámila dále rada. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě.

ČNB Česká republika Centrální banky Česká koruna Podpora ekonomiky EUR/CZK

Zářijové zasedání rady o nastavení měnové politiky bylo druhé, kterého se Jiří Rusnok účastnil ve funkci guvernéra. Bankovní rada však tentokrát zasedala v komorním složení, jednání se nezúčastnili Vojtěch Benda, Mojmír Hampl ani Pavel Řežábek.

Rada zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení koruny na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechává kurz pohybovat podle nabídky a poptávky.

Na začátku srpna bankovní rada ČNB zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. V polovině měsíce ovšem Jiří Rusnok řekl, že čas na ukončení devizových intervencí by mohl nastat také až ve druhé polovině příštího roku. Nyní uvedl, že šance na další odsunutí termínu ukončení intervencí z poloviny roku 2017 jsou minimální.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence banka provedla loni v červenci a pokračovala v nich i v dalších měsících.

Tisková konference Jiřího Rusnoka

14.15 Rusnok: Bankovní rada ČNB vyhodnotila nově dostupné informace a na jejich základě se jednomyslně rozhodla ponechat sazby na technické nule. Dále rada banky rozhodla o pokračování používání měnového kurzu jako dalšího nástroje měnové politiky.

14.16 Rusnok: Prognóza ze srpna, z níž jsme vycházeli, počítá s pokračováním devizových intervencí do poloviny roku 2017.

14.17 Rusnok: Inflace se začíná zvyšovat, stále je ale pod 2% cílem. Růst cen je stále pod protiinflačními tlaky ze zahraničí.

14.18 Rusnok: Na horizontu měnové politiky ČNB inflace mírně přesáhne 2% cíl, poté se k němu bude shora postupně navracet.

14.19 Rusnok: K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dojde zhruba v polovině příštího roku.

14.20 Rusnok: Neukončíme používání měnového kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Nadále vidí rada jako pravděpodobný termín polovinu roku 2017.

14.21 Rusnok: ČNB je po konci intervenčního režimu připravena intervenovat za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů.

14.22 Rusnok: Inflace se odpoutala od úrovní blízkých nule, růst obnovily ceny potravin. Jádrová inflace je nadále zřetelně kladná. Pozitivně se v ní projevuje růst české ekonomiky a mezd.

14.23 Rusnok: Vývoj v zahraničí potvrzuje předpoklad aktuální prognózy. Mělo by dojít k obnovení růstu výrobních cen v příštím roce, zrychlovat by měl i růst spotřebitelských cen v eurozóně, mimo jiné díky uvolněné měnové politice ECB.

14.24 Rusnok: Výhled tržních cen ropy Brent očekává jejich postupný růst, rovněž vývoj kurzu eurodolaru je zhruba v souladu s predikcí.

14.25 Rusnok: V ČR pokračuje rychlé zvyšování zaměstnanosti. Ukazatele z reálné ekonomiky naznačují postupné zpomalování hospodářského růstu ve 3Q2016, to je však dáno z velké míry jednorázovými vlivy. Tržby v maloobchodě si udržují solidní růst.

14.26 Rusnok: ČNB hodnotí rizika na horizontu měnové politiky jako vyrovnaná.

14.27 Rusnok: Riziko oddalování ukončení intervencí se zdá být minimální. Přesunutí termínu ukončení devizových intervencí do prvního čtvrtletí 2017 je po zářijovém zasedání nemožné.


"ČNB mírně změnila své oficiální prohlášení. Dosud říkala, že kurzový závazek neukončí dříve než v příštím roce. Nyní došlo k posunu o jedno čtvrtletí," říká Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Z hlediska ČNB jde o relativně malou změnu, druhá část o tom, že bankovní rada vidí nyní možný termín opuštění kurzového závazku v polovině příštího roku, totiž zůstala stejná. Jiné je to ale pro část trhu, jelikož v posledních týdnech se výrazně zvýšil příliv spekulativního kapitálu do ČR. To bylo způsobeno tím, že část spekulantů očekávala možnost exitu už na začátku roku. Dnešní změna prohlášení ČNB by tak měla objem přílivu spekulativního kapitálu snížit," pokračuje Polanský.

"Nadále vidíme riziko možného odložení exitu z kurzového závazku až na konec příštího roku. To dle nás bude způsobeno především utlumeným ekonomickým vývojem v eurozóně (dopady brexitu příští rok) a mírným zpomalením mzdového růstu v ČR," dodává Jiří Polanský.

"Jednání ČNB mírně překvapilo. Zatímco trh očekával spíše holubičí tón z titulu sílících spekulativních tlaků na kurzový závazek, bankovní rada vyhodnotila rizika pro srpnový odhad inflace jako vyrovnaná. Díky tomu ponechala takzvaný měkký konec závazku ve stejném znění, tedy 'kolem poloviny příštího roku', a to i navzdory tomu, že Rusnok na svém nedávném vystoupení v Ostravě zmínil, že konec závazku bude pravděpodobnější až po prázdninách, tedy spíše na přelomu 3. a 4. čtvrtletí příštího roku," doplnil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

"K posunutí tvrdého závazku o jedno čtvrtletí banka zřejmě přistoupila proto, aby zchladila sázky trhu na dřívější exit, a snížila tak objem intervencí. Jiří Rusnok doplnil, že riziko dalšího oddalování termínu je minimální. Tímto krokem se ČNB připravila o větší manévrovací prostor a zároveň potřebu nechat trh s blížícím se koncem kurzového závazku ve větší nejistotě," dodal Seidler.

"I když jsme sblížení 'měkkého' a 'tvrdého' závazku ČNB očekávali až na příštím zasedání, stále ho vnímáme jako potvrzení našeho pohledu, že exit ČNB nebude překvapivý. Očekáváme, že kurzový závazek bude zrušen až v posledním čtvrtletí příštího roku. Riziko našeho výhledu vidíme spíše na straně dřívějšího exitu (tj. ve 2Q nebo 3Q). Trh na druhé straně vnímá větší jistotu, že za rok již bude kurzový závazek minulostí, roční forwardový kurz tak mírně posílil," doplnil Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Zdroj: ČNB, ČTK

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou další středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
16:50

Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 procenta na 961,70 bodu. Proti růstu akcií...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
10:30

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii