Unipetrolu ve čtvrtém čtvrtletí vyskočil zisk na 4,17 miliardy Kč, za celý rok 2016 firma vydělala téměř osm miliard
|

Unipetrolu ve čtvrtém čtvrtletí vyskočil zisk na 4,17 miliardy Kč, za celý rok 2016 firma vydělala téměř osm miliard

Petrochemickému holdingu Unipetrol v posledním loňském čtvrtletí stoupl čistý zisk na 4,17 miliardy Kč ze 182 milionů Kč v posledním kvartálu roku 2015. Výsledky podpořily obnovení plného provozu etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova a rafinérie v Kralupech nad Vltavou, další pojistné plnění za nehodu na etylénové jednotce v Záluží z léta 2015 a rozpuštění opravné položky.

Unipetrol Rafinérie Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Obnovení provozu etylénové jednotky a kralupské rafinérie vedlo k nárůstu objemu ropy zpracované ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 25 %. Ze stejného důvodu vzrostla i míra využití rafinérských kapacit ze 72 % na 90 %.

Provozní zisk EBITDA LIFO Unipetrolu v posledních třech měsících loňského roku vyskočil ze zhruba 807 milionů Kč na 5,18 miliardy Kč. Obnovení provozu etylénové jednotky a kralupské rafinérie k výsledku EBITDA LIFO přispěly částkou 1,5 miliardy Kč. Výsledek podpořila rovněž další dohodnutá platba ve výši 1,8 miliardy Kč za pojistnou událost v souvislosti s nehodou z léta roku 2015 na etylénové jednotce v Chemparku Záluží. Unipetrol zároveň oznámil rozpuštění opravné položky k aktivům v segmentu downstream v objemu 1,9 miliardy Kč. Celoroční čistý zisk ve výši 7,98 miliardy Kč je historicky nejlepším výsledkem Unipetrolu.

Čistá hotovostní pozice společnosti z důvodu zvýšené potřeby financování pracovního kapitálu a kapitálových výdajů klesla v meziročním srovnání o 3,1 miliardy Kč.

Marže v rafinérském segmentu se v závěru roku snížila na 3 USD na barel z 4,9 USD v listopadu. Rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural se zvýšil na 2,1 USD na barel ze dvou dolarů na barel, olefinová marže dosáhla 299 eur na tunu a polyolefinová marže byla 437 eur na tunu.

Unipetrol - modelové marže (prosinec 2016 a 4Q2016)

Tržby skupiny se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšily o 15 % na 26,47 miliardy Kč, za celý loňský rok ale klesly o 19 % na 87,81 miliardy Kč. V obou případech meziroční změnu ovlivnily odstávky provozů v Záluží a Kralupech nad Vltavou. Rekonstrukce etylénové jednotky v Záluží trvala po nehodě ze srpna 2015 déle než deset měsíců a náklady na ni činily čtyři miliardy korun.

Očištěný čistý zisk se Unipetrolu v závěru roku zvýšil ze 182 milionů Kč na 2,62 miliardy Kč, za celý rok ale klesl ze 7,09 miliardy Kč na 6,42 miliardy Kč. Na rovině provozního zisku EBITDA LIFO společnost po očištění čísel vykázala za čtvrté čtvrtletí výsledek 3,26 miliardy Kč (4Q2015: 807 milionů Kč) a za celý rok 2016 reportoval Unipetrol výsledek 10,12 miliardy Kč (4Q2015: 11,05 miliardy Kč).

Unipetrol - hospodářské výsledky za 4Q2016 a 12M2016

Unipetrol na základě interních odhadů předpokládá, že by měl mít nárok získat zpět od pojistitele ušlý obchodní zisk za poslední loňské čtvrtletí v souvislosti s nehodou na etylénové jednotce a odstavením kralupské rafinérie ve výši 0,5 miliardy korun. Toto číslo není ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí 2016 započteno.

Prodeje rafinérských produktů byly ve čtvrtém kvartálu stabilní na úrovni 1,6 milionu tun, prodeje petrochemických produktů se díky ukončení odstávek výrazně zvýšily. Pozitivní vliv prodejních objemů byl ve čtvrtém čtvrtletí na úrovni provozního zisku EBITDA LIFO vyčíslen na 277 milionů Kč.

Celkový objem zpracované ropy loni v období od října do prosince meziročně vzrostl z 1,568 tisíce tun na 1,955 tisíce tun. Míra využití rafinérských kapacit se pak ve čtvrtém kvartálu vrátila na 90 %. Dna loni dosáhlo využití rafinérských kapacit ve druhém čtvrtletí, kdy bylo na úrovni 46 %.

V segmentu downstream vykázal Unipetrol v roce 2016 provozní zisk EBITDA LIFO 11,14 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o nárůst o 970 milionů Kč (9,5 %) Pozitivně se do výsledků promítly příjmy od pojistitelů ve výši 7,9 miliardy Kč a také zvýšení hodnoty aktiv (rozpuštění opravné položky) v hodnotě 1,9 miliardy Kč.

Unipetrol - provozní data segmentu downstream (rafinérie) Unipetrol - provozní data segmentu downstream (petrochemie)

Maloobchodní segment vykázal celoroční provozní zisk EBITDA LIFO 958 milionů Kč. Jeho meziroční zvýšení o 129 milionů Kč (15,6 %) bylo způsobeno vyššími prodeji pohonných hmot. Lepších výsledků bylo dosaženo také v nepalivové části segmentu. Přispělo k tomu podle Unipetrolu další rozšíření konceptu občerstvení STOP CAFE. Během roku byl koncept zaveden na dalších 39 čerpacích stanicích. Celkově je takto vybaveno již 168 čerpacích stanic značky Benzina.

Skupina Unipetrol loni pokračovala také v postupném přebírání 68 čerpacích stanic od společnosti OMV. V minulém roce převzala 20 stanic a navýšila celkový počet čerpacích stanic Benzina na 363. Projekt převzetí čerpacích stanic by měl být dokončen v průběhu roku 2017. Benzina zvýšila tržní podíl na 17,6 % (ke konci října 2016).

Unipetrol - provozní data maloobchodního segmentu

"(Za celý loňský rok) jsme vytvořili čistý zisk bezmála 8 miliard Kč. Současně jsme investovali rekordních téměř 11 miliard Kč do modernizace a rekonstrukce výrobních technologií, zejména do stavby nové polyetylenové jednotky. Tyto investice jsou základem pro další rozvoj Unipetrolu," říká Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva skupiny Unipetrol. Za celý rok 2015 vykázal Unipetrol rekordní čistý zisk 7,04 miliardy korun.

"Výsledky na úrovni provozního i čistého zisku výrazně překonaly očekávání. Tržby naopak zaostaly za konsenzem. Ziskovost byla ovlivněna rozpuštěním opravné položky ve výši 1,9 miliardy Kč. Management Unipetrolu uvedl, že při výstavbě nové polyetylenové jednotky již byly proinvestovány 3 miliardy Kč. V březnu firma oznámí novou střednědobou strategii," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. "Výsledky považujeme za příznivé, přestože bez rozpuštění opravné položky by byly v souladu s očekáváním. Akcie by i tak měly reagovat růstem. Pro budoucí vývoj ceny akcií Unipetrolu bude kromě jiného podstatná dividendová politika."

"Výhled na letošní rok je podle nás nadále pozitivní, neboť neočekáváme dramatickou změnu na rafinérském trhu. Také oblast petrochemie by se měla nadále vyvíjet solidně," dodal analytik z Erste Tamás Pletser.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota nejprve upozornil na to, že vedení firmy se ve čtvrtek nevyjádřilo k dividendě za loňský rok. Z předloňského zisku Unipetrol vyplatil akcionářům dividendu 5,52 Kč na akcii. Předtím firma vyplatila dividendu naposledy za rok 2007. Informace o dividendě za rok 2016 by podle Trampoty měly být součástí strategie, kterou by měla firma zveřejnit v březnu.

"Během konferenčního hovoru Unipetrol potvrdil, že o dividendě bude více známo v březnu. Co se týká plateb od pojišťoven, Unipetrol počítá s tím, že by měl ještě dostat asi 7,3 miliardy Kč (asi 40 Kč na akcii). Jednání by měla být dokončena v řádu měsíců. Opakujeme, že i rok 2017 bude z pohledu reportovaných čísel firmy rekordní, a to díky třem faktorům - standardnímu provozu, příznivému makroekonomickému prostředí a platbám od pojišťoven. Navíc bude sentiment podporovat vidina výplaty dividendy," doplnil později Trampota.

"Z našeho pohledu má firma prostor pro výplatu vysoké dividendy. Pokud by Unipetrol žádnou dividendu, respektive dividendovou politiku nepředstavil, bylo by to pro nás i pro trh velkým zklamáním," uvedl dále Trampota. "V každém případě by měly být výsledky za loňský rok výrazným argumentem pro návrh zvýšení dividendy, a to nejen symbolické," dodal analytik Petr Hlinomaz.

Unipetrol loni pokračoval v konsolidaci s cílem zjednodušit organizační a administrativní procesy, a tím snížit provozní náklady a zvýšit konkurenceschopnost na českém i mezinárodním trhu. V červnu minulého roku došlo k akvizici firmy Spolana. Ke konci roku 2016 pak byla dokončena integrace společnosti Česká rafinérská a vznikla nová organizační jednotka nazvaná Unipetrol RPA – RAFINÉRIE, odštěpný závod.

V červnu Unipetrol zahájil výstavbu nové polyetylenové jednotky v Záluží. Jde o vůbec největší investici v historii českého petrochemického průmyslu. Celkové náklady na projekt činí 8,5 miliardy korun. Uvedení jednotky do provozu je plánováno na rok 2018.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Počet zaměstnanců Unipetrolu loni vzrostl o 733 lidí na 4 497 pracovníků. Důvodem je zejména akvizice neratovické chemičky Spolana. Letos chce společnost přijmout více než 100 nových pracovníků, a to zejména do provozu v Záluží.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 37 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika