Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?
|

Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?

Jedním z pomyslných vrcholů výsledkové sezóny na Wall Street je tradičně odhalení hospodářských čísel technologického gigantu Apple. Výsledky za poslední loňský kvartál firma zveřejnila po konci úterní obchodní seance v USA. A investory, kteří byli poměrně skeptičtí, víc než překvapila.

Technologie Apple Mobilní telefony Výsledková sezóna Americké akcie

Firma oznámila, že v posledních třech měsících roku 2016 dosáhla upraveného zisku na akcii 3,38 USD nad odhadem trhu 3,22 USD. O rok dříve vykázala za stejné období zisk na akcii očištěný o mimořádné položky na úrovni 3,28 USD. Celkové tržby firmě ve čtvrtletí meziročně stouply na 78,4 miliardy USD, trh přitom čekal, že se zvýší jen na 77,4 miliardy USD ze 75,87 miliardy USD. Poslední tři měsíce roku 2016 pro Apple byly z hlediska tržeb dokonce historicky nejlepším čtvrtletím.

V posledním skončeném finančním roce (do konce loňského září) se Applu poprvé od roku 2001 snížily celoroční tržby. To vedlo k tomu, že si manažeři firmy přišli na podstatně nižší odměny.

Apple - hospodářské výsledky (1QFY2017)

Očekávání trhu společnost porazila i na rovině prodaných iPhonů, které zajišťují asi dvě třetiny jejích celkových příjmů. Firma uvedla, že v období od října do prosince prodala 78,3 milionu iPhonů, trh čekal asi 76 milionů kusů prodaných iPhonů po 74,8 milionu v posledním kalendářním čtvrtletí roku 2015. Prodej iPhonů byl stejně jako tržby rekordní. Průměrná prodejní cena iPhonu se meziročně zvýšila z 691 USD na rekordních 695 USD, analytici přitom čekali pokles na 688 USD. V posledních třech čtvrtletích prodeje iPhonů klesaly, nyní ale společnost kvůli silnému zájmu o iPhone 7 Plus dokonce údajně měla problémy se zásobováním trhu.

Apple - prodeje iPhonů (jednotky v milionech a meziroční změna) Apple - průměrná prodejní cena iPhonů a iPadů

Velmi zvědaví byli investoři také na informaci o vývoji tržeb v segmentu služeb (App Store, Apple Music a Applecare). A ani v tomto případě nebyli zklamaní. Apple uvedl, že v segmentu služeb utržil za čtvrtletí 7,17 miliardy USD, trh čekal 6,9 miliardy USD. Úspěch segmentu služeb vyzdvihl i ředitel společnosti Tim Cook, který poznamenal, že uživatelé byli aktivní především v obchodu App Store. V prosinci dosáhla celková hodnota nákupů v App Storu rekordních tří miliard dolarů. Tim Cook v komentáři k výsledkům uvedl, že by letos tržby v segmentu služeb Applu měly vyrovnat kumulovanou tržní hodnotu firem ze seznamu Fortune 100.

Zklamaly naopak prodeje tabletů iPad (13 milionů kusů vs. odhad 15 milionů kusů) a kategorie "ostatní produkty", do které firma řadí také chytré hodinky Apple Watch. Vedle hodinek spadají mezi ostatní produkty například sluchátka. Apple nicméně investory ujistil, že prodeje samotných hodinek byly znovu rekordní.

Prodeje počítačů Mac byly silnější, než se čekalo. Apple prodal téměř 5,4 milionu Maců a utržil za ně 7,24 miliardy USD, trh čekal výnosy z prodeje Maců zhruba na úrovni 6,5 miliardy USD.

Apple - provozní ukazatele (1QFY2017)

Výnosy se Applu zvýšily na všech trzích s výjimkou Číny, kde proti poslednímu kalendářnímu čtvrtletí roku 2015 klesly o 12 % na 16,23 miliardy USD. To by mohlo celkový dojem investorů z výsledků mírně pokazit, protože právě Čínu analytici označují za klíčový trh. Finanční ředitel firmy Luca Maestri ale poznamenal, že situace v Číně se vyvíjí příznivě a Applu se na tamním trhu daří. Nejvýrazněji se Applu výnosy zvýšily v Japonsku, a to o 20 % na 5,77 miliardy USD.

Ke konci loňského roku měla společnost v hotovosti 237,6 miliardy USD. Hodnota jejího dluhu byla ke konci čtvrtletí 75,4 miliardy USD. Pro srovnání - hodnota čistého jmění nejbohatšího muže planety Billa Gatese je odhadována na 84,2 miliardy USD.

Ve výhledu Apple oznámil, že za období od ledna do března (druhé čtvrtletí finančního roku) čeká tržby 51,5 až 53,5 miliardy USD. Analytici čekají v průměru 53,65 miliardy USD.

Podle analytiků ze společnosti Macquarie Research by rok 2017 pro Apple mohl být v mnoha ohledech bodem zlomu. Jejich odhady totiž naznačují, že se Applu začne znovu zvyšovat hrubá marže a do roku 2021 se dostane nad 43 %, mimo jiné právě díky expanzi segmentu služeb. Na konci roku 2016 hrubá marže Applu klesla meziročně z 40,1 % na 38,5 %, čekal se pokles na 38,4 %.

Apple - očekávaný vývoj marží v jednotlivých segmentech

Akcie Applu v úterní poobchodní fázi v reakci na zveřejněné kvartální výsledky zdražovaly o zhruba tři procenta.

Za posledních rok akcie Applu zpevnily o zhruba 25 %, od začátku letošního roku pak zdražují o zhruba pět procent. Titul aktuálně podle dat burzy Nasdaq pokrývá 33 analytických týmů - 22 jich má doporučení "strong buy", čtyři "buy", pět "hold" a dva "sell".

Jak vypadaly odhady analytiků

Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují, že Apple vykáže za poslední tři měsíce loňského roku (první čtvrtletí finančního roku 2017) tržby asi 77,4 miliardy USD oproti 75,87 miliardy USD v prvním čtvrtletí finančního roku 2016. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky by se měl meziročně snížit z 3,28 USD z 3,22 USD.

Klíčové by měly být jako vždy prodeje mobilních telefonů iPhone. Tržby z prodeje mobilních telefonů se totiž na celkových tržbách podniku podílejí zhruba dvěma třetinami. Právě závislost firmy na jednom produktu analytici označují za její největší slabinu.

Jak upozorňuje například Mark Moskowitz, analytik z Barclays, pro Apple je stále těžší své zákazníky přesvědčit, aby starší funkční iPhony nahrazovali novými přístroji. Ačkoli jsou tak nové modely dražší než jejich předchůdci, průměrná prodejní cena telefonů klesá. Důvod je prostý - část uživatelů si raději kupuje levnější přístroje ze starších modelových řad, protože nevidí přidanou hodnotu vlajkových lodí (aktuálně iPhone 7 a iPhone 7 Plus).

Trh čeká, že společnost za první finanční čtvrtletí oznámí nárůst prodeje iPhonů ze 75 milionů kusů na 76 milionů kusů, avšak při poklesu průměrné prodejní ceny z 691 USD na 688 USD za kus. Hrubá marže by Applu u iPhonů měla meziročně klesnout z 40,1 % na 38,4 %.

Apple - reportované a očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky

Mnohé si trh ještě nedávno sliboval od prodeje tabletů iPad a hodinek Apple Watch. Tyto naděje ovšem berou zasvé. Prodeje iPadů dlouhodobě padají a poptávka po chytrých hodinkách, jež společnost v rámci hospodářských výsledků zařazuje do kategorie "ostatní", je spíše vlažná.

Důležitá informace se podle analytiků bude týkat toho, zda nadále roste podíl příjmů v segmentu služeb na celkových tržbách Applu. Tento segment zahrnuje služby App Store, Apple Music a Applecare a investoři doufají, že právě tato oblast bude kompenzovat pokles průměrné prodejní ceny iPhonů. Službám podle svých komentářů věří i výkonný ředitel Applu Tim Cook.

Apple - čtvrtletní tržby v segmentech mimo prodej iPhonů

Zdroj: Bloomberg, Forbes, Quartz, ČTK

Německo si chce příští rok půjčit téměř 180 miliard eur
před 35 minutami

Německo si chce příští rok půjčit téměř 180 miliard eur

Německá vláda si chce kvůli koronavirové krizi v příštím roce půjčit 179,82 miliardy eur, tedy téměř dvojnásobek...
Německo Zadlužení Výhled na rok 2021
IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla příští rok vzrůst o…
před hodinou

IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla příští rok vzrůst o 4,4 %

Íránská ekonomika by za předpokladu, že nový americký prezident Joe Biden zruší sankce Spojených států, mohla příští...
Írán Blízký a Střední východ Hospodářský růst
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače a zvonky
včera v 23:52

Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače a zvonky

Kvůli středečnímu výpadku některých serverů internetové společnosti Amazon přestala v části USA fungovat řada...
Amazon Technologie
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple