Americké akcie ve středu převážně mírně posílily, Fed se sazbami nezahýbal
|

Americké akcie ve středu převážně mírně posílily, Fed se sazbami nezahýbal

Hlavní americké akciové indexy zahájily obchodní seanci silně a posilovaly o půl procenta. Nakonec akcie mírně posílily poté, co Fed podle očekávání neposunul základní úrokovou sazbu, ale ponechal široce otevřené dveře k prosincovému zvýšení.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v závěru posílil o 0,25 % na 23 435,01 bodu, S&P 500 stoupl o 0,16 % na 2 579,36 bodu, Nasdaq Composite naopak odepsal 0,17 % na 6 716,53 bodu. Dařilo se například cenným papírům v odvětvích jako energetika a finance, ztrácely mimo jiné technologické (hlavně kvůli Applu) a zdravotnické tituly. Index volatility VIX stoupl o 0,20 % na 10,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,3703 %, když před oznámením výsledku zasedání FOMC klesal výrazněji. Cena bitcoinu stoupla o další necelá dvě procenta na více než 6 500 USD, ethereum naopak mírně ztrácelo.

Nejlépe si vedl energetický sektor, jehož index přidal procento. Výsledky hospodaření pomohly k růstu ceny akcií ocelárny U.S. Steel o 7,82 %. Naopak akcie Applu o 1,27 % oslabily. Apple ve čtvrtek zveřejní výsledky hospodaření za minulé čtvrtletí.

Fed ve zprávě ze zasedání svého měnového výboru uvedl, že růst americké ekonomiky zůstává solidní a trh práce se dál zlepšuje. Slabší váhu pak Fed přikládá dopadu nedávných hurikánů. Podle analytiků je to signál, že centrální banka v prosinci přistoupí k dalšímu zvýšení úroků, jak trh už delší dobu předpokládá. Fed už letos zvýšil sazby dvakrát.

Americký dolar na devizových trzích mírně posiloval. Podporovaly ho zejména příznivé údaje o ekonomice Spojených států a také později výsledek zasedání FOMC.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pozdě večer přidával 0,3 % na 94,81 bodu. Dolar k jenu si připisoval půl procenta na 114,16 JPY, k euru pak 0,3 % na 1,1618 USD. Kurz eura vůči jenu byl vyšší o 0,2 % na 132,67 JPY.

Ve čtvrtek by americký prezident Donald Trump měl oznámit, koho se rozhodl jmenovat příštím šéfem Fedu. Za favorita je v poslední době považován člen Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. Nynější šéfce Fedu Janet Yellenové vyprší funkční období v únoru. O Powellově jmenování jako o hotové věci ve středu s citací zdroje informoval deník The Wall Street Journal.

Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v říjnu vytvořili zhruba 235 000 pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne 200 000 pracovních příležitostí.

"Ve vzduchu je spousta pozitivity (ve vztahu k dolaru)," uvedl analytik Juan Perez ze společnosti Tempus. Poukázal na řadu dřívějších příznivých zpráv o americké ekonomice, například údaje o vývoji hrubého domácího produktu či spotřebitelské důvěry. "Momentálně toho moc není, co by dolar ohrožovalo," citovala jej agentura Reuters.

Ceny ropy pokračují v růstu, k němuž přispívá jednak pokles zásob suroviny ve Spojených státech, a jednak známky lepšího plnění dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Ceny tak jsou nejvýše od poloviny roku 2015.

Říjen byl čtvrtý měsíc v řadě, kdy se cena ropy zvýšila. Stále však zůstává hluboko pod hodnotami z poloviny roku 2014, kdy se barel obchodoval za více než 100 dolarů.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že se zásoby ropy v USA minulý týden snížily o 2,4 milionu barelů. Analytici očekávali pokles o 1,8 milionu barelů.

OPEC v říjnu těžil v průměru 32,78 milionu barelů ropy denně, což bylo o 80 000 barelů denně méně. Dohoda mezi členy OPEC a dalšími předními producenty ropy se v uplynulém měsíci plnila z 92 %, v září to ještě bylo 86 %, uvedla agentura Reuters. Saúdská Arábie a Rusko uvažují o prodloužení dohody na celý příští rok.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Za porušení zákonů na ochranu ovzduší zaplatí americké společnosti ExxonMobil a PDC Energy každá 2,5 milionu dolarů. Další a podstatně vyšší sumy musí firmy investovat do své technologie.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v říjnu vytvořili 235 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Je to mnohem více, než čekali analytici v anketě agentury Reuters, kteří v průměru odhadovali, že vznikne 196 000 pracovních příležitostí. Zářijový údaj byl upraven na 110 000 ze 135 000 nových pracovních míst.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v říjnu podle finálních údajů společnosti Markit stoupl na 54,6 bodu ze zářijových 53,1 bodu. Analytici naopak počítali s mírným poklesem oproti předběžné hodnotě na 54,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v říjnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru zpomalila na 58,7 bodu z 60,8 bodu v září (odhad: 59,5 bodu).
 • USA: Výdaje ve stavebnictví v září meziměsíčně stouply o 0,3 % (odhad: 0 %, srpen: +0,1 %).
 • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 2,435 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,575 milionu barelů po růstu o 0,856 milionu barelů v předchozím týdnu.
 • JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií General Electric (ve středu -0,69 %) na 17 z 19 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Bunge (ve středu +1,16 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 11,42 miliardy USD (odhad: 11,98 miliardy USD).
 • Výsledky Southern Company (ve středu -0,23 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 6,2 miliardy USD (odhad: 6,12 miliardy USD).
 • Výsledky Thomson Reuters (ve středu -5,53 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 2,79 miliardy USD (odhad: 2,82 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder (ve středu +9,15 %, nejlepší výkon v rámci indexu S&P 500) v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 3,27 miliardy USD (odhad: 2,9 miliardy USD).
 • Výsledky Allergan (ve středu +4,13 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 4,15 USD (odhad: 4,05 USD), tržby 4,03 miliardy USD (odhad: 4,03 miliardy USD).
 • Výsledky New York Times (ve středu -5,64 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 385,6 milionu USD (odhad: 390 milionů USD).
 • Výsledky Facebook (ve středečním after-marketu +1,3 %) v 3Q: Zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 10,3 miliardy USD (odhad: 9,84 miliardy USD).
 • Výsledky Tesla (ve středečním after-marketu -4,7 %) v 3Q: Ztráta na akcii 2,92 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 2,98 miliardy USD (odhad: 2,95 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
včera v 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka
včera v 15:56

Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka

Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v květnu mírně zpomalil, brzdí ho slabá globální poptávka. Vyplývá...
Čína Průmysl Asijská ekonomika
Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence
včera v 14:49

Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence

Americká technologická společnost Microsoft chce nahradit několik desítek novinářských pozic robotickým systémem...
Microsoft Média Zpravodajství
Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil
včera v 14:16

Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Reálný růst průměrné mzdy, tedy po zohlednění inflace, v prvním čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru i poměrně...
Česká ekonomika Česká republika Platy a osobní ohodnocení
Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v…
Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v…
30. 5. 2020 21:00

Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v obchodech a rekordní nezaměstnanost vs. akciová rally. Jak to dopadne?

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
30. 5. 2020 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
30. 5. 2020 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
30. 5. 2020 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
29. 5. 2020 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale posílily

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě