Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, investoři se zaměřili na státní dluhopisy USA a dohodu NAFTA
|

Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, investoři se zaměřili na státní dluhopisy USA a dohodu NAFTA

Americké akcie po výraznějším poklesu v úvodu středeční obchodní seance napravily většinu ztrát a index Dow se krátce dostal do kladného teritoria, nakonec ale hlavní indexy mírně ztratily. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite to znamená první denní pokles v roce 2018.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal 0,07 % na 25 369,13 bodu, S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 748,23 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,14 % na 7 153,57 bodu. V mírném plusu zakončily den pouze sektory financí a energetiky, ostatní odvětví v čele s veřejnými službami, telekomunikacemi a technologiemi ztrácela. Index volatility VIX v úvodu seance vzrostl k 10,8 bodu, nakonec ale navzdory poklesu cen akcií klesl o 2,58 % na 9,82 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA atakoval během dne hladinu 2,60 %, ale nakonec přidal jen necelé čtyři bazické body na 2,5568 %. Bitcoin mírně ztrácel, ale například bitcoin cash přidal přes deset procent a ethereum bezmála pět.

Zpráva o tom, že by Čína mohla přestat nakupovat americké dluhopisy, seslala trh níže v úvodu seance, po oživené jej zpět na nižší úrovně poslaly informace o tom, že by USA mohly již v lednu vypovědět dohodu NAFTA. "Výnosy dluhopisů narostly na úrovně, na nichž již delší dobu nebyly. Trh to nyní musí zahrnout do svých výhledů. Prostředí se může velice dramaticky změnit, prodejní tlak na akciovém trhu tedy není žádným překvapením," uvedl Daniel Deming z KKM Financial.

"Po silném začátku roku je logické, že akcie trochu upouštějí páru. Růst v prvním týdnu byl především o rozhodnutích investorů z přelomu roku, nyní je potřeba trochu dobít baterie," uklidňoval Michael David Shaoul, ředitel Marketfield Asset Management.

"Americký akciový trh má za sebou devět kalendářních let, kdy index S&P 500 Total Return stoupl. Letos tomu tak podle mě nebude, jakkoli je možné, že v první polovině roku zažije růst o dalších 15 %. Druhé pololetí nebude tak úspěšné a propady nechají na tyto možné letošní zisky zapomenout," uvedl v prezentaci pro investory Jeff Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. "Jakmile výnos 10letých vládních dluhopisů USA překročí hladinu 2,63 %, může to zvýšit tlak na ceny akcií."

Investoři se nyní soustředí na hospodářské výsledky amerických firem. Sezónu zveřejňování hospodářských čísel odstartují v pátek velké americké banky. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekají, že zisk firem z indexu S&P 500 za čtvrtletí stoupl o 11,8 %.

Americký dolar oslaboval po zprávě agentury Bloomberg o tom, že Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů vlády Spojených států. Podle zdrojů obeznámených se situací doporučili zpomalení či zastavení nákupů amerických dluhopisů vysocí představitelé čínské vlády přehodnocující devizové rezervy země. Zdroje upozornily, že dluhopisy americké vlády se stávají méně atraktivními ve srovnání s jinými aktivy. Poukázaly rovněž na obchodní spory mezi Čínou a USA.

"Pokud se zpráva ukáže jako pravdivá a Čína již nepovažuje dluhopisy americké vlády za atraktivní volbu, může to mít významné důsledky, protože tato země je jedním z největších držitelů dluhu Spojených států," uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

"Dolar byl slabý již v předchozích dnech, a to navzdory skutečnosti, že údaje o ekonomice USA zůstaly příznivé a výnosy dluhopisů pokračovaly v růstu," upozornil Boris Schlossberg z BK Asset Management.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,2 % na 92,31 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 % na 1,1958 USD a k jenu o 1,12 % na 111,36 JPY. Euro vůči jenu kleslo o procento na 133,16 JPY.

Ceny ropy se ve středu vyšplhaly na několikaleté rekordy. Přispívá k tomu snížení těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a silná poptávka. Analytici ale varují před přehřátím trhu.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně. Dohoda byla nedávno prodloužena o devět měsíců, tedy do konce letošního roku.

Ceny ropy vzrostly od začátku prosince o více než 13 % a existují náznaky přehřátí trhu, napsala agentura Reuters. Některé členské státy OPEC se obávají, že stávající vysoká cena ropy dále povzbudí producenty břidličné ropy, kteří s ní trh zaplaví.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neotevře ropným firmám pobřežní vody u státu Florida. Reaguje tak na žádost guvernéra tohoto státu Ricka Scotta, oznámil v úterý ministr vnitra Ryan Zinke. Výjimku chtějí i další státy. Administrativa minulý týden uvedla, že zamýšlí zpřístupnit skoro celou oblast amerických pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu.
 • Kanada je stále více přesvědčena, že Spojené státy budou chtít vystoupit ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podle zdrojů Reuters by k tomu mohlo dojít ještě v lednu, kdy se koná závěrečné kolo jednání o úpravách dohody.
 • Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů americké vlády. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle nich takový postup doporučili vysocí představitelé čínské vlády přehodnocující devizové rezervy země.
 • Společnost 21st Century Fox (ve středu -2,57 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha kupuje deset televizních stanic od jejich provozovatele Sinclair Broadcast Group. V současné době již dokončuje dohodu. S odvoláním na informované zdroje to napsal britský list Financial Times. Sinclair stanice prodává, aby získal souhlas telekomunikačního regulátora FCC s převzetím konkurenční Tribune Media, na němž se dohodl v květnu loňského roku.
 • Investiční společnost Berkshire Hathaway (ve středu +1,26 %) jmenovala do své správní rady dva nové členy. Firma se tak podle agentury AP začíná připravovat na odchod svého generálního ředitele Warrena Buffetta, jenž stojí v čele podniku od roku 1965. Novými členy správní rady se stali Gregory Abel a Ajit Jain, kteří jsou již delší dobu považováni za možné Buffettovy nástupce.
 • Sám Buffett ve středu uvedl, že jeho společnost dosud neinvestovala do bitcoinu a nikdy tak neučiní. "To, co se okolo kryptoměn a bitcoinu aktuálně děje, určitě špatně skončí," myslí si Buffett. Miliardář rovněž prohlásil, že kdyby na každou kryptoměnu mohl koupit pětiletou put opci, s radostí by tak učinil.
 • Americká centrální banka ze svého loňského zisku převede na federální vládu 80,2 miliardy dolarů, tedy o 12 % méně než v předchozím roce. Banka to uvedla v předběžném odhadu loňských výsledků. Vláda používá peníze získané od Fedu ke snížení rozpočtového deficitu.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 5. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 8,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně zvýšil o 3 % po růstu o 3,1 % v listopadu (odhad: 3 %). Index vývozních cen vzrostl o 2,6 % po 3,1% zvýšení v listopadu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,5 %, listopad: +0,7 %) a index vývozních cen klesl o 0,1 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,5 %).
 • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 4,948 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 3,89 milionu barelů po poklesu o 7,419 milionu barelů v předchozím týdnu.
 • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu stoupl ve srovnání s říjnem o 1,5 % (odhad: +0,7 %). V říjnu se objem skladových zásob snížil o 0,4 %.
 • Americká automobilka Ford Motor (ve středu -0,38 %) čelí ve Spojených státech žalobě, podle které vybavila své dodávkové vozy F-250 a F-350 Super Duty softwarem pro manipulaci s emisemi, aby zajistila, že úspěšně projdou federálními testy. Žalobu podala jménem majitelů vozů právnická společnost Hagens Berman.
 • JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Amazon (ve středu +0,13 %) na 1 385 z 1 375 USD.
 • Společnost Eastman Kodak (ve středu +57,36 %) na burze za uplynulých pět dnů posílila o 245 %. V úterý oznámila, že použila blockchain k vytvoření platformy pro digitální fotografii, již nazvala KodakCoin.
Zdroj: CNBC, ČTK
Co musíte ráno vědět (25. května)
Co musíte ráno vědět (25. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se ve v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, která známá firma stihla o víkendu vyhlásit...
Musíte vědět
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
včera v 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
včera v 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem
včera v 10:24

Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem

Zakázku na další rozšíření Letiště Praha v areálu Jih, které se někdy také nazývá stará Ruzyně, vyhrálo sdružení...
Česká republika Doprava Stavebnictví
V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku
včera v 09:33

V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční...
Česká republika Česká ekonomika Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
23. 5. 2020 21:00

V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla
23. 5. 2020 16:34

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla

Několik stovek podnikatelů a rolníků se v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od...
Polsko Koronavirus
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
23. 5. 2020 12:24

"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko v sobotu představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli…
23. 5. 2020 09:09

ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím

Vláda v pondělí projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert. Serveru iROZHLAS...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje
23. 5. 2020 08:11

Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje

Desítky milionů twitterových příspěvků o koronavirové pandemii pravděpodobně nepocházely od autentických uživatelů,...
Twitter Sociální sítě Koronavirus
Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
23. 5. 2020 06:48

Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq

Provozovatel největšího čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje odchod z americké burzy Nasdaq. Své akcie by...
Čína Spojené státy americké (USA) Nasdaq
Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot
Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot
23. 5. 2020 05:58

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská...
Americké akcie Koronavirus Auta
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
23. 5. 2020 03:22

Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD

Argentina má opět problémy se splácením dluhů. V pátek promeškala termín splacení úroků z dluhopisů ve výši více než...
Argentina Latinská Amerika Zadlužení
Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní…
Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní…
22. 5. 2020 22:30

Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní hlavní indexy zpevnily

Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly. Investoři se zaměřují na obnovené napětí mezi USA a Čínou a...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Ruský státní holding Rosněftěgaz snížil svůj podíl v Rosněfti pod 50 %
22. 5. 2020 20:48

Ruský státní holding Rosněftěgaz snížil svůj podíl v Rosněfti pod 50 %

Ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz se vzdala svého kontrolního podílu v největším producentovi ropy v...
Rusko Ropa Těžba
Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP
22. 5. 2020 19:20

Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP

Britská vláda si v dubnu rekordně půjčovala a veřejný dluh země se přiblížil 100 % hrubého domácího produktu (HDP)....
Spojené království Zadlužení
MPSV: Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna
22. 5. 2020 18:30

MPSV: Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna

Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy do konce srpna. V podkladech k návrhu...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Pracovní trh
Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr
Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr
22. 5. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr

Evropské akcie v pátek byly většinou pod vlivem událostí ve světě a podle toho také vypadal jejich nejistý vývoj v...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
PPF získá po splnění podmínek polovinu v tureckém výrobci autobusů…
22. 5. 2020 17:45

PPF získá po splnění podmínek polovinu v tureckém výrobci autobusů Temsa

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získá poloviční podíl v tureckém výrobci autobusů Temsa....
PPF Průmysl Turecko
Ze světa investičních doporučení (22. května)
22. 5. 2020 17:22

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si na závěr týdne vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených...
Americké akcie Investiční doporučení