Americké akcie ve středu klesly, index Dow sestoupil pod psychologickou úroveň 20 000 bodů
|

Americké akcie ve středu klesly, index Dow sestoupil pod psychologickou úroveň 20 000 bodů

Futures na americké akcie ve středu narazily na 5% minusový limit, a obchodování s nimi tak bylo přerušeno. V úvodu seance indexy klesaly o 5-6 %. Investoři vyprodávali portfolia v reakci na další odhady, kolik peněz bude potřeba, aby se ekonomika nezhroutila. Odpoledne se index S&P 500 svezl o 7 %, a obchodování tak bylo na 15 minut přerušeno. Závěr seance ale přinesl mírný odraz a S&P 500 nakonec klesl "jen" o zhruba 5 %.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve středu nakonec klesl o 6,3 % na 19 898,92 bodu, širší S&P 500 se snížil o 5,18 % na 2 398,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o 4,7 % na 6 989,84 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,71 % na 76,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o téměř 19 bazických bodů na 1,182 %.

Den před prezidentskou inaugurací Donalda Trumpa v lednu 2017 uzavřel index Dow na 19 732,40 bodu. Během středečního obchodování index sestoupil až pod 19 000 bodů, později však velkou část ztrát smazal.

S&P 500 - 18. března 2020, zdroj: Finviz

V indexu S&P 500 ve středu výrazně zdražily akcie technologických firem Akamai Technologies (+9,80 %) Cisco Systems (+4,56 %). Dařilo se i cenným papírům přepravní společnosti FedEx (+4,97 %) nebo biotechnologického podniku Gilead Sciences (+6,58 %).

"Máme tady bezprecedentní situaci," uvedli ekonomové z Deutsche Bank. Předpověděli také, že globální ekonomika se v prvním pololetí dostane do recese. Zároveň ale předpokládají, že se následně dostaví relativně rychlé oživení.

Dolar se vůči koši měn vyšplhal na tříleté maximum

Americký dolar se ve středu vyšplhal na tříleté maximum vůči koši měn, protože podniky a investoři jej v době obav z koronaviru vnímají jako bezpečné útočiště. Euro kolem 21.30 SEČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,8 % na 1,091 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval ve stejnou dobu nárůst o 1,3 % na zhruba 100,90 bodu.

V úterý skončily burzovní indexy v plusu poté, co investoři pozitivně přijali odhodlání vlád za každou cenu bojovat s ekonomickými dopady šíření koronaviru. Francouzská vláda v úterý oznámila balík opatření v objemu 45 miliard eur, Španělsko informovalo, že poskytne na boj s dopady koronaviru 200 miliard eur, Spojené království podpoří ekonomiku vládou krytými úvěry v objemu 330 miliard liber a Bílý dům poté odpoledne představil dokonce balík opatření v hodnotě 850 miliard dolarů. Britský ministr financí Rishi Sunak uvedl, že vláda "udělá cokoli, co bude třeba", čímž parafrázoval slavný projev Maria Draghiho z doby dluhové krize v Evropě.

Americké akcie v úterý zpevnily o více než pět procent a napravily část pondělních ztrát. Administrativa plánuje masivní podporu ekonomiky
Americké akcie posílily díky nadějím, že nová stimulační opatření pomohou kompenzovat negativní dopady pandemie koronaviru na ekonomiku.

Jistým uklidněním byla pro trhy v úterý i studie americké banky JPMorgan Chase, podle které by epidemie nemoci způsobované koronavirem měla vyvrcholit v Evropě na konci března. V největších zemích Evropské unie - Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii - by se podle ní počet nakažených mohl zastavit na zhruba 80 000.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky General Mills ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).

Průběžné středeční zpravodajství

Středu zahájily americké akcie pod nulou

Ve středu akcie v USA opět nabraly směr dolů. Obchodování s futures bylo po 5% poklesu přerušeno. U burzovně obchodovaných fondů (ETF) tato pojistka neexistuje, takže ty pokračovaly v pádu. Kolem 14.20 ETF, jež kopírují akciové indexy, ztrácely mezi 6 a 7 %. SPDR Dow Jones Industrial Average ETF klesal o 6,54 % a SPDR S&P 500 ETF odepisoval 6,25 %.

V úvodu obchodování na amerických burzách indexy klesaly o 5 až 6 %, Dow ztrácel 5,78 %, S&P 500 se snižoval o 5,49 % a Nasdaq Composite odepisoval 4,64 %.

Investoři se obávají toho, že země výrazně postižené koronavirem budou nuceny udržovat svá restriktivní opatření mnohem déle, než se původně předpokládalo. Může tak docházet ke krachům jak u velkých firem, tak u malých společností, které budou mít velké problémy se zvládnutím výrazného propadu tržeb. 

"Hlavní otázky ohledně toho, kdy virus skončí a jak přežijí malé podniky a jejich zaměstnanci, zůstávají nezodpovězeny. Když se nakonec řešení přiblíží, trhy najdou dno," říká James Meyer, hlavní investiční ředitel společnosti Tower Bridge Advisors.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Mnuchin: Pokud nezasáhneme, vystřelí nezaměstnanost na 20 %

Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterý americkým senátorům řekl, že pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice, mohla by nezaměstnanost ve Spojených státech vystřelit na 20 %. Tak vysoko přitom nebyla od roku 1935, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z Velké hospodářské krize.

Mnuchin se v úterý setkal s republikánskými senátory, aby je přesvědčil, že je důležité schválit navrhovanou pomoc v objemu jednoho bilionu dolarů. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce z tohoto souboru podpůrných opatření část peněz poslat do dvou týdnů přímo lidem, část má podpořit letecké společnosti a další firmy, na které krize kolem pandemie způsobené koronavirem doléhá nejvíce. Mnuchin prý upozornil, že pokud nebude pomoc schválena, hrozí nevratné ekonomické škody. V Senátu má většinu Republikánská strana, tedy Trumpovi lidé. Míra nezaměstnanosti v USA v lednu vzrostla na 3,6 %, zůstala ale blízko minima za téměř 50 let.

Bývalá ekonomka Fedu: Recese vyvolaná koronavirem může být dvakrát tak hluboká jak ta kvůli finanční krizi

Bývalá ekonomka americké centrální banky Claudia Sahmová odhadla, že podniky v USA by mohly potřebovat podporu v objemu minimálně 1,5 bilionu dolarů. Hospodářská recese je podle ní velmi pravděpodobná, navíc by podle ní mohla být dvakrát hlubší než Velká recese, kterou vyvolala finanční krize z roku 2008.

Scott Minerd, investiční šéf ve společnosti Guggenheim Investments, pak odhadl, že by americké firmy mohly potřebovat injekci až dvou bilionů dolarů. Pomoc přitom podle něj budou potřebovat prakticky všichni.

Dow klesl pod 20 000 bodů, S&P 500 narazil na pojistku

Kolem 16.30 se ztráty indexů stále pohybovaly mezi 5,5 a 6,5 %. Index Dow ztrácel 6,1 %, a opět se tak propadl pod psychologickou hranici 20 000 bodů. S&P 500 ztrácel 5,77 % a Nasdaq Composite byl v minusu o 4,65 %.

Krátce před 18.00 SEČ narazil index S&P 500 na hranici poklesu o 7 %, v důsledku čehož bylo na 15 minut přerušeno obchodování. Po restartu se sklouzl ještě níže a kolem 18.35 odepisoval asi 8,5 %. Další 15minutové pozastavení obchodování by přišlo, kdyby index klesl o 13 %. V případě poklesu o 20 % by bylo obchodování zastaveno do konce dne.

S&P 500 - systém pojistek proti propadu trhu, zdroj: CNBC

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com
Co musíte ráno vědět (25. května)
Co musíte ráno vědět (25. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se ve v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, která známá firma stihla o víkendu vyhlásit...
Musíte vědět
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
včera v 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
včera v 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem
včera v 10:24

Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem

Zakázku na další rozšíření Letiště Praha v areálu Jih, které se někdy také nazývá stará Ruzyně, vyhrálo sdružení...
Česká republika Doprava Stavebnictví
V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku
včera v 09:33

V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční...
Česká republika Česká ekonomika Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
23. 5. 2020 21:00

V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla
23. 5. 2020 16:34

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla

Několik stovek podnikatelů a rolníků se v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od...
Polsko Koronavirus
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
23. 5. 2020 12:24

"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko v sobotu představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli…
23. 5. 2020 09:09

ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím

Vláda v pondělí projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert. Serveru iROZHLAS...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje
23. 5. 2020 08:11

Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje

Desítky milionů twitterových příspěvků o koronavirové pandemii pravděpodobně nepocházely od autentických uživatelů,...
Twitter Sociální sítě Koronavirus
Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
23. 5. 2020 06:48

Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq

Provozovatel největšího čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje odchod z americké burzy Nasdaq. Své akcie by...
Čína Spojené státy americké (USA) Nasdaq
Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot
Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot
23. 5. 2020 05:58

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská...
Americké akcie Koronavirus Auta
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
23. 5. 2020 03:22

Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD

Argentina má opět problémy se splácením dluhů. V pátek promeškala termín splacení úroků z dluhopisů ve výši více než...
Argentina Latinská Amerika Zadlužení
Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní…
Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní…
22. 5. 2020 22:30

Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní hlavní indexy zpevnily

Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly. Investoři se zaměřují na obnovené napětí mezi USA a Čínou a...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Ruský státní holding Rosněftěgaz snížil svůj podíl v Rosněfti pod 50 %
22. 5. 2020 20:48

Ruský státní holding Rosněftěgaz snížil svůj podíl v Rosněfti pod 50 %

Ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz se vzdala svého kontrolního podílu v největším producentovi ropy v...
Rusko Ropa Těžba
Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP
22. 5. 2020 19:20

Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP

Britská vláda si v dubnu rekordně půjčovala a veřejný dluh země se přiblížil 100 % hrubého domácího produktu (HDP)....
Spojené království Zadlužení
MPSV: Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna
22. 5. 2020 18:30

MPSV: Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna

Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy do konce srpna. V podkladech k návrhu...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Pracovní trh
Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr
Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr
22. 5. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr

Evropské akcie v pátek byly většinou pod vlivem událostí ve světě a podle toho také vypadal jejich nejistý vývoj v...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
PPF získá po splnění podmínek polovinu v tureckém výrobci autobusů…
22. 5. 2020 17:45

PPF získá po splnění podmínek polovinu v tureckém výrobci autobusů Temsa

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získá poloviční podíl v tureckém výrobci autobusů Temsa....
PPF Průmysl Turecko
Ze světa investičních doporučení (22. května)
22. 5. 2020 17:22

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si na závěr týdne vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených...
Americké akcie Investiční doporučení