Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle
|

Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle

Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily. Dolů je táhly neuspokojivé výsledky prodejců sportovního zboží a výrobce zemědělské techniky Deere a další události v Bílém domě, které vyvolávají obavy o budoucnost Trumpových ekonomických reforem.

Shrnutí obchodování v USA Americké akcie

Index Dow v pátek klesl o 0,35 % na 21 674,51 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,18 % na 2 425,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 6 216,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,3 % na 14,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,192 %.

Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Dařilo se utilitám a energetickému odvětví.

Mluvčí prezidentského úřadu v pátek oznámila, že hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon se domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym, že skončí ve funkci. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za Bannonovo jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován. Poté, co se v pátek objevily spekulace o jeho odchodu, akcie v jednu chvíli smazaly své ztráty. V zisku se však neudržely, protože podle analytiků zatím není zcela jisté, co bude odchod Bannona znamenat.

Trump navíc tento týden zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu a rozpustil Průmyslovou radu a Fórum pro strategii. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.

Mezi investory kvůli posledním změnám roste nervozita, zda se Trumpovi podaří prosadit ekonomické reformy. Trump v kampani slíbil snížit daně a zvýšit výdaje na infrastrukturu, což pomohlo k prudkému růstu akcií v letošním roce.

Výrazně v pátek oslabily akcie firmy Nike (-4,37 %). Reagovaly tak na nepříznivé výsledky hospodaření prodejců sportovního zboží Foot Locker (-27,92 %) a Hibbett Sports (-5,22 %). Kvůli slabším tržbám za druhé čtvrtletí klesly i akcie výrobce zemědělské techniky Deere & Co (-5,38 %).

Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,84 %, S&P 500 přišel o 0,65 % a Nasdaq Composite odepsal 0,64 %.

Bitcoin za týden zdražil o zhruba 14 %, ethereum kleslo o 3,5 % a bitcoin cash vyskočil o 120 %.

Dolar v pátek oslabil, ropa výrazně zdražila

Americký dolar v pátek oslabil, k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za čtyři měsíce. Investoři nakupují jen považovaný za bezpečnou měnu v době nejistoty kvůli obavám, zda bude Bílý dům schopen prosadit svůj ekonomický program. Nervozitu na trhu posílil také teroristický útok v Barceloně.

Kolem 22.30 SELČ euro k dolaru posilovalo 0,31 % na 1,18 USD, dolar k jenu oslaboval o 0,24 % na 109,19 JPY a dolarový index klesal o 0,24 % na 93,39 bodu.

"Nejisté politické prostředí pravděpodobně udrží dolar přišpendlený dole," okomentoval situaci stratég ING Viraj Patel. "Je obtížné hledat katalyzátor, který by převážil tento negativní faktor."

Ceny ropy v závěru týdne pokračovaly v růstu, neboť trh je přesvědčen, že nabídka se postupně a stabilně snižuje. K růstu přispěl také slabší dolar.

V uplynulých dnech nicméně ceny suroviny klesaly kvůli obavám ze slabší poptávky v Číně a růstu těžby v USA. Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že komerční zásoby ropy v USA klesly v porovnání s březnovým maximem o téměř 13 % na 466,5 milionu barelů. Zásoby jsou nyní nižší než v roce 2016.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americký prezident Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Prezident tak učinil den poté, co rozpustil jiné dvě již ustavené poradní skupiny. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 97,6 bodu z 93,4 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 94 bodů.
 • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Martu na 77 ze 76 USD.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět na 763. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o tři na 946. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Deere &Co v 3QFY2017: čistý zisk na akcii 1,97 USD, čisté tržby 6,83 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD).
 • Výsledky Foot Locker v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,9 USD), tržby klesly o 6 %.

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v tomto týdnu

 • Výsledky Sysco v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 14,35 miliardy USD).
 • Výsledky Home Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 28,1 miliardy USD (odhad: 26,49 miliardy USD). Akcie Home Depot v úterý -2,65 %.
 • Výsledky Advance Auto Parts v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,264 miliardy USD (odhad: 2,256 miliardy USD). Akcie AAP v úterý -20,34 %.
 • Výsledky Coach v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,5 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,13 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD). Akcie Coach v úterý -15,19 %.
 • Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,16 miliardy USD). Akcie DSG v úterý -23,23 %.
 • Výsledky Target v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 16,42 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
 • Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (v souladu s odhady), tržby 12,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
 • Výsledky L Brands v 2Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,61 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -5 %.
 • Americká společnost Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním prodejcem světa, ve druhém čtvrtletí zaznamenala citelný pokles zisku, tržby ale pokračovaly v růstu. V amerických obchodech otevřených nejméně jeden rok se bez vlivu prodeje pohonných hmot zvýšily o 1,8 procenta, uvedla ve čtvrtek firma. Výsledek je nad odhady analytiků. Tržby se zvyšují už 12 čtvrtletí, k růstu teď přispívají hlavně investice do on-line platforem.
 • Výsledky Gap v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,8 miliardy USD (odhad: 3,77 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
před 6 minutami

OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů

Saúdská Arábie a Rusko jednají o zvýšení produkce ropy kartelu OPEC a některých dalších těžařských zemí asi o milion...
OPEC Ropa Komodity
Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér
před 19 minutami

Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér

Francouzský stát převezme 35 miliard eur z celkových zhruba 47 miliard eur dluhů státních drah SNCF. Podle jedné z...
Francie Zadlužení Doprava
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
před 33 minutami

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody

Írán očekává, že mu evropské země do konce května nabídnou soubor ekonomických opatření, která vyváží odstoupení...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech
Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech
před hodinou

Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek klesly, když investoři vyhodnocovali čtvrteční krok amerického prezidenta Donalda Trumpa...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná…
ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná…
před hodinou

ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná překvapení, výhled ale zůstává dobrý

Evropská centrální banka zůstává optimistická ohledně dalšího vývoje situace v eurozóně, byť informace z poslední...
ECB Centrální banky Eurozóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu stoupl na 102,2…
před hodinou

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu stoupl na 102,2 bodu ze 102,1 bodu

Podnikatelská důvěra v Německu v květnu mírně stoupla. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil na 102,2 bodu z...
Německo Index Ifo
Unipetrol ukončil zarážku rafinérie v Kralupech a v plném rozsahu…
09:46

Unipetrol ukončil zarážku rafinérie v Kralupech a v plném rozsahu obnovil provoz

Petrochemická společnost Unipetrol ukončila plánovanou šestitýdenní zarážku rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v...
Unipetrol Petrochemie Rafinérie
J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek
J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek
09:33

J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek

Skupina J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC. Číňané prostřednictvím...
J&T Banky Česká republika
Pražská burza v úvodu na nule. Index PX +0,02 %, ČEZ +0,44 %,…
09:20

Pražská burza v úvodu na nule. Index PX +0,02 %, ČEZ +0,44 %, Komerční banka +0,33 %, MONETA +0,66 %, Stock Spirits -0,14 %

S akciemi pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group se v pátek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu ve výši...
Akcie ČR Vienna Insurance Group (VIG) Dividendy
Děripaska odchází z vedení své společnosti Rusal
09:00

Děripaska odchází z vedení své společnosti Rusal

Miliardář Oleg Děripaska rezignoval na funkci ředitele své společnosti Rusal. Ruský hliníkárenský gigant to uvedl ve...
Rusko Management Hliník
Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů dolarů firmě Apple
Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů dolarů firmě Apple
02:22

Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů dolarů firmě Apple

Americký soud uložil firmě Samsung zaplatit konkurenční společnosti Apple náhradu škody v celkové výši 539 milionů...
Samsung Apple Technologie
Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly
Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Reagovaly tak na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Automatický vůz Uberu podle vyšetřovatelů při tragické nehodě…
včera v 21:15

Automatický vůz Uberu podle vyšetřovatelů při tragické nehodě chodkyni nerozeznal

Samořízený vůz společnosti Uber, který v březnu v Arizoně srazil a zabil chodkyni, nedokázal ženu správně rozeznat a...
Uber Doprava Technologie
Netflix se podle tržní kapitalizace stal největší zábavní firmou
včera v 21:04

Netflix se podle tržní kapitalizace stal největší zábavní firmou

Tržní hodnota Netflixu ve čtvrtek stoupla na rekordních 153 miliard dolarů. Netflix tak poprvé překonal mediální...
Netflix Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu
včera v 21:02

Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu

Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí Spojených států, požádal ruskou vládu, aby...
Rusko Hliník Průmyslové kovy
Centeno čeká, že v červnu euroskupina rozhodne o řeckém programu
včera v 20:44

Centeno čeká, že v červnu euroskupina rozhodne o řeckém programu

Ministři financí eurozóny by měli na svém příštím jednání v červnu odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého...
Řecko PIIGS Eurozóna
Trump zmírnil dozor nad bankami zavedený kvůli finanční krizi
včera v 20:11

Trump zmírnil dozor nad bankami zavedený kvůli finanční krizi

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek podepsal zákon, který poprvé od finanční krize z let 2007 až 2009...
Americké banky Spojené státy americké (USA) Finanční sektor
Daimler musí kvůli emisím svolat ke kontrole dodávky Vito
včera v 19:58

Daimler musí kvůli emisím svolat ke kontrole dodávky Vito

Německý úřad pro motorová vozidla KBA nařídil automobilce Daimler svolat dodávky Mercedes Vito s naftovým motorem o...
Daimler Auta