Americké akciové indexy ve středu ztratily, nepomohl jim ani silný růst akcií Applu
|

Americké akciové indexy ve středu ztratily, nepomohl jim ani silný růst akcií Applu

Americké akcie po oznámeném rozhodnutí centrální banky ponechat základní úrokovou sazbu beze změny krátce posílily, ale vzápětí své zisky smazaly. Banka totiž uvedla, že očekává pokračování růstu inflace, a naznačila, že by proto v budoucnu mohla přistoupit k dalšímu navyšování sazeb. Obavy investorů také budí zhoršující se obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Na devizových trzích zpevňoval dolar.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,72 % na 23 924,98 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,72 % na 2 635,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,42 % na 7 100,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.

"Řekl bych, že trh vydechl úlevou, protože nedošlo k nečekanému navýšení sazeb," řekl agentuře Reuters analytik Randy Frederick z americké banky Charles Schwab. Následnou korekci cen akcií vysvětluje jeho kolega Steven Violin ze společnosti F.L. Putnam Investment Management Company faktem, že trhy toto rozhodnutí Fedu v podstatě předvídaly.

Měnový výbor Fedu ponechal podle očekávání a navzdory rostoucí inflaci základní úrokovou sazbu bez změny v rozmezí 1,50-1,75 %. Banka nicméně zdůraznila, že v příštích 12 měsících očekává hodnotu inflace okolo dvou procent, což jí ponechává prostor k dalšímu zvyšování sazeb, které již také naznačila.

Obecně se v tomto roce počítá s dalšími dvěma navýšeními, první by mohlo přijít již v červnu. Poprvé letos Fed úroky zvyšoval v březnu. Podle některých expertů by právě kvůli růstu inflace mohlo v roce 2018 dojít dokonce ještě ke třem dalším navýšením.

Růst zaznamenaly po ohlášení čtvrtletních výsledků akcie technologické společnosti Apple (+4,42 %). Apple meziročně zvýšil čistý zisk o zhruba 25 % na 13,8 miliardy dolarů. Zároveň oznámil zvýšení dividendy a rozšíření programu zpětného odkupu vlastních akcií.

Na druhém konci spektra se nacházel majitel Snapchatu, firma Snap (-21,94 %). Společnost nenaplnila očekávání analytiků ohledně tržeb a počtu uživatelů.

Celkově středeční výsledky firem spíše stahovaly trh níže. Výsledková sezóna za první kvartál zatím jako celek vyznívá úspěšně, pokud jde o zisky a tržby ve vztahu k očekáváním trhu, výhledy firem a detailnější statistiky ale nezřídka vedou k negativním reakcím investorů na oznámená čísla. "Zdá se, že obchodníci lepší než analytiky předpokládané údaje očekávali," poznamenal k tomu Willie Delwiche, stratég ze společnosti Baird.

zdroj: Bespoke Investment Group

Na devizových trzích se dařilo dolaru. Pomohl mu výhled na další zvyšování úrokové sazby ve Spojených státech. Okolo 22.00 SELČ přidával dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, zhruba 0,4 % na 92,61 bodu. Euro na dolar ztrácelo také asi 0,4 % na 1,1941 USD. Trhy podle agentury Reuters promítají do kurzů ještě očekávaný dvojí nárůst základní úrokové sazby ve Spojených státech v letošním roce.

V posledních týdnech oslabuje k dolaru euro. Poškozuje ho rostoucí nejistota ohledně toho, kdy přistoupí Evropská centrální banka k normalizaci své měnové politiky. ECB udržuje mimořádně nízké úrokové sazby a masivně nakupuje dluhopisy, aby stimulovala ekonomiku eurozóny. Stále se jí ale nedaří dostat inflaci v eurozóně těsně pod dvě procenta, jak si vytkla za cíl.

Ceny ropy opět klesaly. Dolů je tlačila zpráva o překvapivě silném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,2 milionu barelů. Analytici přitom předpovídali nárůst o pouhých 739 000 barelů.

V pondělí úřad uvedl, že těžba ropy ve Spojených státech v únoru vzrostla o 260 000 barelů denně na rekordních 10,26 milionu barelů. Stoupající produkce v USA podkopává snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika dalších těžařských států podpořit ceny suroviny omezením dodávek na trh.

K poklesu cen přispívá rovněž stoupající vývoz ropy z Íránu. Ten v dubnu podle vládních údajů dosáhl 2,6 milionu barelů denně, tedy nejvyšší úrovně od dohody z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa íránského jaderného programu. Americký prezident Donald Trump však nyní zvažuje obnovení sankcí, což by podle analytiků mohlo vést k růstu cen ropy. Trump by měl rozhodnutí ohledně sankcí učinit do 12. května.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Zisk amerického vydavatele platebních karet MasterCard (ve středu +3,09 %) překonal v prvním čtvrtletí očekávání.

   Díky vyšším výdajům spotřebitelů meziročně stoupl na 1,49 miliardy dolarů z 1,08 miliardy. Tržby se zvýšily o 31 % na 3,58 miliardy dolarů, uvedla ve svém středečním sdělení firma, která je druhým největším vydavatelem kreditních karet na světě po konkurentovi Visa.

 • Výsledky CVS Health (ve středu -3,03 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 45,69 miliardy USD (odhad: 45,79 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos (ve středu -8,51 %) v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,37 miliardy USD (odhad: 3,245 miliardy USD).
 • Výsledky Yum! Brands (ve středu -7,43 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,371 miliardy USD (odhad: 1,081 miliardy USD).
 • Výsledky Exelon (ve středu +0,57 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 9,69 miliardy USD (odhad: 9,33 miliardy USD).
 • Výsledky Tesla (ve středečním after-marketu +0,6 %) v 1Q: Očištěná ztráta na akcii 3,35 USD (odhad: 3,58 USD), tržby 3,41 miliardy USD (odhad: 3,22 miliardy USD).
 • Výsledky AIG (ve středečním after-marketu -6,3 %) v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 11,73 miliardy USD.
 • Výsledky Sprint (ve středečním after-marketu +0,2 %): Zisk na akcii 0,02 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 8,10 miliardy USD (odhad: 8,09 miliardy USD).
 • Výsledky Kraft Heinz (ve středečním after-marketu +3,9 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 6,30 miliardy USD (odhad: 6,28 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Moore:S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
před 35 minutami

Moore:S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
před hodinou

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království