Americké akcie ve středu rostly, nakonec ale hlavní indexy uzavřely smíšeně
|

Americké akcie ve středu rostly, nakonec ale hlavní indexy uzavřely smíšeně

Začátek středečního obchodování na Wall Street byl smíšený, všechny tři hlavní indexy se ale brzy potkaly nad nulou díky dohodě vyjednávačů Bílého domu a republikánů i demokratů v Senátu na balíku opatření na podporu ekonomiky USA. V závěru obchodování ale benchmarky o velkou část zisků přišly vlivem zpráv, podle nichž ještě bitva v Kongresu není vyhraná. Index Nasdaq Composite tak nakonec mírně klesl.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow stoupl o 2,39 % na 21 200,55 bodu a širší index S&P 500 si připsal 1,15 % na 2 475,56 bodu, zatímco index Nasdaq Composite klesl o 0,45 % na 7 384,29 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,7 % na 63,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 0,869 %.

Americký Senát by měl o mamutím finančním balíku ve výši kolem dvou bilionů dolarů určených na pomoc americké ekonomice zasažené nemocí COVID-19 hlasovat ještě ve středu. Jde o největší finanční pomoc, o jaké kdy Kongres jednal.

Senátor Bernie Sanders, který usiluje o zisk nominace Demokratické strany na prezidenta USA, na Twitteru ale napsal, že je připraven návrh zákona blokovat, pokud skupina republikánských senátorů neupustí od svých námitek proti podpoře v nezaměstnanosti. Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy poté uvedl, že si přeje, aby členové sněmovny měli po hlasování Senátu nejméně 24 hodin na přezkoumání návrhu.

Investoři jsou přesvědčení, že americká vláda poskytne pomoc leteckému průmyslu a aerolinkám, a tak ve středu výrazně zpevnily akcie společnosti Boeing (+24,32 %). Podobně rostly rovněž akcie aerolinek American Airlines (+10,56 %), United Airlines (+10,91 %) a Delta Air Lines (+15,66 %).

Počet nakažených koronavirem ve Spojených státech překročil hranici 60 000. Nákaze tam podlehlo zatím 827 lidí, většina z nich ve státě New York, který je ohniskem epidemie v USA.

Dolar ve středu mírně oslabil

Na devizových trzích ve středu mírně oslabil americký dolar. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, kolem 21.40 SEČ odepisoval 1,1 % na 100,89 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu posilovalo zhruba o procento na 1,0894 USD.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Micron Technology v 2QFY2020: Čistý zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,37 USD) tržby 4,8 miliardy USD (odhad: 4,69 miliardy USD).

Průběžné středeční zpravodajství

Futures na index Dow kolem 14.10 SEČ rostly o 0,51 %, futures na index S&P 500 se ale snižovaly o 0,62 % a futures na Nasdaq Composite klesaly o 0,69 %. Investoři pozitivně přijali zprávu, že se vyjednavači obou stran v americkém Senátu a Bílého domu dohodli na zákonu o masivních ekonomických stimulech, které mají zmírnit dopad šíření koronaviru na hospodářství. Proti této zprávě ale působil rychlý růst počtu nakažených koronavirem ve Spojených státech.

"Máme dohodu," řekl novinářům ředitel právního odboru Bílého domu Eric Ueland po dnech vyjednávání o balíčku ekonomických opatření v očekávané hodnotě dvou bilionů dolarů, který má pomoci pracovníkům, firmám a zdravotnickému systému. Dosažení dohody podle agentury Reuters potvrdil také vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Dohoda podle agentury AP vyžaduje ještě dokončení v podobě přeložení do podrobného právnického jazyka. Balíček na záchranu ekonomiky má podle ní poskytnout přímé platby většině Američanů (ve výši 1 200 dolarů dospělým a 500 dolarů dětem), rozšířit dávky v nezaměstnanosti a měl by také poskytnout malým podnikům program pomoci ve výši 367 miliard dolarů, aby mohly dál vyplácet mzdy, zatímco pracovníci jsou nuceni zůstat doma. Jeden z posledních problémů k řešení také představovalo 500 miliard dolarů na záruky dotovaných úvěrů pro velké podniky, včetně aerolinek. Významnou pomoc by měly dostat také nemocnice.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Průzkum společnosti Kantar mezitím ukázal, že zhruba 70 % obyvatel členských zemí skupiny vyspělých ekonomik G7 předpokládá, že koronavirus bude mít negativní dopad na příjem jejich domácnosti. VItálii, která je v rámci Evropy nejvíce zasaženou zemí koronavirem, počítá s dopadem na příjem domácnosti 82 % respondentů. Ve Spojených státech je to 74 % a v Británii 70 %.  Více než polovina respondentů v Německu, Kanadě a Británii se podle průzkumu domnívá, že veřejné služby v jejich zemi jsou připraveny řešit šíření koronaviru a jeho důsledky. Ve Francii je to pouze třetina, což je v rámci G7 nejnižší podíl.

Počet nakažených wuchanským koronavirem ve Spojených státech v úterý stoupl proti pondělí o 21 % na téměř 52 tisíc. Obavy vzbuzuje především přístup prezidenta Donalda Trumpa, který se o nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, opakovaně vyjadřuje jako o chřipce a opakuje, že je třeba jenom mírných restriktivních opatření, aby nedošlo k prudkému propadu ekonomiky.

Ve 14.45 SEČ, 15 minut po začátku obchodování na Wall Street, se index Dow zvyšoval o 2,17 % na 21 154 bodů, S&P 500 rostl o +1,12 % na 2 474 bodů a Nasdaq Composite zpevňoval o 0,59 % na 7 461 bodů. Výrazně v plusu byly akcie Boeingu (+13,7 %) nebo společnosti NIKE (+9,44 %) a automobilky Ford (+6,71 %). S&P 500 a Nasdaq sice poté sklouzly pod nulu, následně se ale na trhu obnovila důvěra a benchmarky se vrátily do zelených čísel.

Společnost NIKE po konci úterního obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za třetí finanční čtvrtletí. V něm zvýšila tržby, i když se už začaly projevovat dopady koronaviru. Čistý zisk ale meziročně klesl o 23 % na 847 milionů dolarů, převážně vlivem jednorázových položek. Účetní kvartál společnosti skončil v únoru.

Kolem 18.30 index Dow rostl o 5,31 %, S&P 500 přidával 3,95 % a Nasdaq Composite zpevňoval o 2,29 %.

Výnosy měsíčních a tříměsíčních pokladničních poukázek USA se ve středu dostaly do záporných hodnot. Americké krátkodobé dluhové cenné papíry tak následují státní dluhopisy zemí v Evropě či v Japonsku. "Jde o nedílnou součást úniku investorů ke kvalitním nástrojům. A tyto dluhopisy jsou nejlikvidnějším nástrojem na trhu. Před několika dny jsme na trhu viděli výprodeje na všech frontách, protože všichni chtěli hotovost. Po všech těch plánech, s nimiž přišly Fed i Bílý dům, se však trh s dluhopisy jeví mnohem bezpečněji," míní Kim Rupert ze společnosti Action Economics.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
včera v 13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
včera v 11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
včera v 11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
včera v 10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
včera v 10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
včera v 09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
31. 5. 2020 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus