Americké akciové indexy ve středu odepsaly půl procenta. Za nejhorším výsledkem od 5. září stály výsledky firem
|

Americké akciové indexy ve středu odepsaly půl procenta. Za nejhorším výsledkem od 5. září stály výsledky firem

Akcie na americkém trhu ve středu odepsaly půl procenta vlivem vlny neuspokojivých výsledků významných společností a nárůstu výnosů dluhopisů. Indexy Dow i S&P 500 vykázaly nejhorší výsledek za zhruba sedm týdnů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v závěru seance oslabil o 0,48 % na 23 329,46 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,47 % na 2 557,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,52 % na 6 563,89 bodu. Ztrácelo všech jedenáct hlavních sektorů v čele s telekomunikacemi, průmyslem, zdravotnictvím a základními surovinami. Index volatility VIX ale stoupl jen o 0,63 % na 11,23 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 2,4335 %. Bitcoin a ethereum mírně zdražily.

Díky ekonomickým údajům a optimismu ohledně daňové reformy administrativy Donalda Trumpa výnosy amerických desetiletých dluhopisů atakovaly sedmiměsíční maximum. Na trhu rovněž pokračují spekulace o budoucí podobě vedení americké centrální banky. Jakkoli situace není dramatická, trh se obává změn a vyšších úrokových sazeb, což má na ceny akcií dopad.

V posledních osmi letech byly hlavním faktorem na trhu nízké úrokové sazby. Investoři se zaměřovali na akcie, kde spatřovali nejlepší výnosy v porovnání s jinými možnostmi.

Zklamání ve středu přinesly výsledky některých sledovaných firem. Například akcie AT&T kvůli nepříznivým číslům ztratily 3,99 % a stáhly níže také akcie Verizonu (-0,61 %) nebo CenturyLink (-1,12 %). Akcie AMD (-13,47 %) se propadly navzdory lepším ziskům i tržbám, protože firma oznámila, že očekává zhoršení hospodaření ve stávajícím čtvrtletí. Cenné papíry Chipotle Mexican Grill (-14,58 %) se zařadily mezi poražené dne po oznámení neuspokojivých čísel.

Solidní výsledky jiných firem, například Boeingu, trh také neocenil. Může jít o takzvané "sell the news" obchody, kdy investoři již před výsledkovou sezónou spekulovali na růst určitých titulů, což vyhnalo jejich ceny výše, a tak po oznámení hospodářských čísel tito obchodníci realizují zisky.

"Po sérii maxim přišla pauza. Investoři se probírají záplavou výsledků firem, z nichž některé zkrátka nejsou dost dobré," uvedl Paul Townsen ze společnosti Crossmark Global Investments.

Americký dolar navzdory příznivým údajům o ekonomice USA oslaboval vůči koši předních světových měn. Euro naopak posilovalo díky očekávání, že Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámí snížení objemu nákupů dluhopisů.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SELČ ztrácel zhruba 0,08 % na 93,7 bodu. Jednotná evropská měna si vůči dolaru připisovala 0,41 % na 1,1809 USD.

Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že se prodej nových rodinných domů v USA v září zvýšil o 18,9 %. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za téměř deset let a zaznamenal nejprudší procentuální nárůst od roku 1992. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 0,9 %. Překvapivě příznivé byly rovněž údaje o zářijovém vývoji zakázek na kapitálové zboží v USA.

Americký prezident Donald Trump v pondělí uvedl, že je velice blízko k rozhodnutí o tom, kdo by měl stát v čele Fedu. Mezi možné kandidáty patří současná šéfka Fedu Janet Yellenová, jejíž funkční období vyprší v únoru, člen rady guvernérů Fedu Jerome Powell či ekonom John Taylor ze Stanfordovy univerzity.

Za absence zásadních nových faktorů cena severomořské ropy Brent během středy víceméně stagnovala, americká lehká ropa WTI oslabila v reakci na nečekaný růst zásob v USA v uplynulém týdnu.

Podle trhu je zřejmé, že globální zásoby ropy klesají a poptávka po surovině je silná, cenám ropy se však nedaří prolomit hranici 60 USD za barel. Do značné míry je to důsledkem nejistoty, co se stane po březnu 2018, kdy skončí platnost dohody předních producentských zemí o omezování těžby. Jak uvedl stratég ze Saxo Bank Ole Hansen, situace na trhu se po dlouhé době podstatně zlepšila, otázkou ale je, zda je trh připraven překročit klíčovou bariéru 60 USD za barel. "Stále si myslím, že k tomu je daleko," řekl Hansen.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a devět dalších producentských zemí už od letošního ledna snižuje dodávky o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Platnost jejich dohody končí v březnu 2018, uvažuje se ale o jejím prodloužení.

Trh poznamenala zpráva Amerického ropného institutu (API), podle jehož údajů se zásoby ropy v USA v minulém týdnu zvýšily o 519 000 barelů. Analytici očekávali pokles o 2,6 milionu barelů. Na druhou stranu, ceny stále podporuje napětí v Iráku.

Hlavní středeční události na amerických trzích 

Výsledková sezóna

 • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů, americká společnost Coca-Cola (ve středu -0,26 %), ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 38 % na 1,45 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky podniku podpořilo snížení nákladů i silnější poptávka po limonádě Sprite, čaji a kávě na klíčovém severoamerickém trhu.
 • Americký výrobce letadel Boeing (ve středu -2,85 %) zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk na 1,85 miliardy USD z 1,76 miliardy USD v předchozím kvartálu. Na 24,31 miliardy USD z 22,74 miliardy USD vzrostly i tržby. V obou případech šlo o lepší výsledek, než čekali analytici. Firma ve středu také zlepšila výhled na celý rok.
 • Výsledky Anthem (ve středu +5,31 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,8 USD (odhad: 2,41 USD), tržby 22,1 miliardy USD (odhad: 22,13 miliardy USD).
 • Výsledky Dr Pepper Snapple Group (ve středu -4,67 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 1,15 USD) ,tržby 1,74 miliardy USD (odhad: 1,77 miliardy USD).
 • Výsledky Northrop Grumman (ve středu +3,67 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,68 USD (odhad: 2,92 USD), tržby 6,5 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD).
 • Výsledky Walgreens Boots Alliance (ve středu +3,08 %) v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 30,1 miliardy USD (odhad: 30,1 miliardy USD).
 • Výsledky General Dynamics (ve středu -2,30 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,52 USD (odhad: 2,43 USD), tržby 7,6 miliardy USD (odhad: 7,89 miliardy USD).
 • Výsledky Visa (ve středu +1,01 %) v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 4,9 miliardy USD (odhad: 4,62 miliardy USD).
 • Výsledky Sprint (ve středu +1,00 %) v 2QFY2018: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,01 USD), tržby 7,93 miliardy USD (odhad: 8,05 miliardy USD).

 • Výsledky Buffalo Wild Wings (ve středečním after-marketu +20 %) ve 3Q: Zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 497 milionů USD (odhad: 502 milionů USD). Firma zvýšila celoroční výhled.
 • Výsledky Amgen (ve středečním after-marketu -1,6 %) ve 3Q: Zisk na akcii 3,27 USD (odhad: 3,09 USD), tržby 5,77 miliardy USD (odhad: 5,74 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK
Švýcarská ekonomika klesla o 2,6 %, nejvíce za 40 let
před 12 minutami

Švýcarská ekonomika klesla o 2,6 %, nejvíce za 40 let

Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským čtvrtým kvartálem o 2,6 % - je to nejhlubší...
Švýcarsko Hospodářský růst HDP
Nezaměstnanost v EU v dubnu stoupla na 6,6 ze 6,4 %
před hodinou

Nezaměstnanost v EU v dubnu stoupla na 6,6 ze 6,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu stoupla jen mírně, když se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 6...
Eurozóna Evropská unie Nezaměstnanost
Ropa je poprvé od března nad 40 dolary za barel
Ropa je poprvé od března nad 40 dolary za barel
11:04

Ropa je poprvé od března nad 40 dolary za barel

Cena ropy poprvé od března překonala hranici 40 dolarů za barel. Za růstem stojí zvýšená poptávka, pokles zásob v USA...
Ropa Komodity
Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled
10:37

Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled

Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled, letos očekává tržby až 1,8 miliardy dolarů. To by...
Koronavirus Technologie
Nezaměstnanost v Německu v květnu vzrostla na 6,3 procenta
10:00

Nezaměstnanost v Německu v květnu vzrostla na 6,3 procenta

Počet lidí bez práce v Německu v květnu kvůli dopadům krize způsobené pandemií covid-19 vzrostl o 238 000 a dostal se...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
Lufthansa vykázala ve čtvrtletí čistou ztrátu 2,1 miliardy eur
09:50

Lufthansa vykázala ve čtvrtletí čistou ztrátu 2,1 miliardy eur

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala v prvním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu 2,1 miliardy...
Deutsche Lufthansa Výsledková sezóna Evropské akcie
Australská ekonomika se poprvé od roku 1991 dostane do recese
Australská ekonomika se poprvé od roku 1991 dostane do recese
09:35

Australská ekonomika se poprvé od roku 1991 dostane do recese

Australská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí pokles ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 %. Na vině byly...
Austrálie HDP Recese
Co musíte ráno vědět (3. června)
Co musíte ráno vědět (3. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, co si o stimulačních balíčcích v USA myslí známý ekonom Joseph...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily v naději na oživení ekonomiky, dolar…
Americké akcie v úterý posílily v naději na oživení ekonomiky, dolar…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý posílily v naději na oživení ekonomiky, dolar dále ztrácel

Akcie ve Spojených státech pokračovaly v růstu. Obchodníci převážně ignorovali rozsáhlé sociální nepokoje a obavy z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Tencent prý koupil podíl v Bohemia Interactive za 260 milionů dolarů,…
včera v 21:20

Tencent prý koupil podíl v Bohemia Interactive za 260 milionů dolarů, ta to později popřela

AKTUALIZOVÁNO. Čínská internetová firma Tencent koupila podíl mezi 70 a 80 procenty v české společnosti vyvíjející...
Zábava a zábavní průmysl Fúze a akvizice Čína
USA prověřují plány zemí včetně ČR na zavedení digitální daně
včera v 18:56

USA prověřují plány zemí včetně ČR na zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí včetně České...
Česká republika Daně Spojené státy americké (USA)
Fondy soukromého kapitálu loni v ČR investovaly do 23 firem
včera v 18:37

Fondy soukromého kapitálu loni v ČR investovaly do 23 firem

Fondy soukromého kapitálu loni v ČR investovaly do 23 společností. V roce 2018 to bylo 19 firem. Co se týká celkového...
Česká republika Private equity
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly ji zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly ji zejména banky
včera v 16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly ji zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 miliardy Kč
Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 miliardy Kč
včera v 16:31

Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 miliardy Kč

Skupině PPF stoupl v roce 2019 čistý zisk o 16 % na 26,7 miliardy korun (jednu miliardu eur). O rok dříve firma...
PPF Výsledková sezóna
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
včera v 16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
včera v 15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
včera v 15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo