Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dolar po zasedání ECB posílil k euru i koši měn
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dolar po zasedání ECB posílil k euru i koši měn

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 posílily díky příznivým hospodářským výsledkům firem za třetí čtvrtletí, Nasdaq ale stáhly dolů ztráty zdravotnického sektoru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec stoupl o 0,31 % na 23 400,86 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,13 % na 2 560,40 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,11 % na 6 556,77 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,62 % na 11,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 2,459 %.

V plusu skončily všechny sektory s výjimkou odvětví zdravotní péče a realitního sektoru. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, technologickému odvětví a finančnímu sektoru.

Sezóna zveřejňování hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí je zhruba v polovině. Kolem 74 % společností zatím reportovalo výsledky, které byly nad odhady analytiků. To je o něco více než v minulých čtvrtletích. Zisk firem, které již čísla zveřejnily, meziročně stoupl v průměru o 5,3 %.

Hospodářské výsledky pomohly ve čtvrtek hlavně akciím mikroblogovací sociální sítě Twitter (+18,32 %). Očekávání příznivých výsledků poslalo vzhůru také akcie chemické firmy DowDuPont (+2,76 %).

Sektor zdravotní péče srážel mimo jiné propad akcií firmy Celgene (-16,37 %) kvůli slabšímu prodeji léku na lupenku Otezla a zhoršení výhledu tržeb. Klesly i akcie firem Bristol-Myers Squibb (-4,77 %) a AbbVie (-2,41 %).

Po konci obchodování na trh kvartální hospodářské výsledky poslaly mimo jiné Alphabet, Microsoft, Intel, Amazon, Mattel, Gilead Sciences nebo Southwest Airlines.

Amazon potěšil solidním růstem tržeb a schopností integrovat nedávno akvírovanou skupinu Whole Foods Market. Provozní čísla taktéž mírně pozitivně překvapila. Alpbhabet se opřel o pokračující růst doručené reklamy a Microsoftu pomohl dobrou výkonností cloudový segment.

Dolar posílil, ceny ropy klesly

Americký dolar ve čtvrtek posílil a vůči euru vykázal nejvýraznější denní růst za 16 měsíců. Euro poslalo dolů rozhodnutí Evropské centrální banky omezit od ledna na polovinu objem nákupů dluhopisů, avšak pokračovat v nákupech minimálně do září 2018. To snížilo šance na to, že by ECB příští rok zvýšila úrokové sazby.

Dolar podpořily i naděje na snížení daní v USA a spekulace, že americký prezident Donald Trump vybere na místo šéfa Fedu někoho, kdo bude chtít zvyšovat sazby rychleji než současná šéfka americké centrální banky Janet Yellenová.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 1,12 % na 94,68 bodu. Euro vůči dolaru kolem 22.30 SELČ oslabovalo o 1,4 % na 1,165 USD.

Ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, dolů je tlačily nečekaný růst zásob suroviny ve Spojených státech a vyšší těžba a vývoz z USA. Díky nižší nabídce suroviny od členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších významných těžařů se ale ceny drží blízko několikaměsíčních maxim.

Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 856 000 barelů, vyplynulo z údajů amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Analytici očekávali naopak pokles o 2,6 milionu barelů.

Produkce ropy v USA pak v minulém týdnu vzrostla o 1,1 milionu barelů na 9,5 milionu barelů denně, dřívější výkyv dolů způsobil hurikán Nate. Vývoz ropy z USA dosáhl ve čtyřtýdenním průměru nového rekordu 1,7 milionu barelů denně.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích 

Výsledková sezóna

 • Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť ve třetím čtvrtletí výrazně zlepšila hospodaření. Vykázala sice čistou ztrátu, ovšem bez započtení jednorázových vlivů byla v zisku. Provozovatel mikroblogovací sítě ve čtvrtek také uvedl, že na konci září měl 330 milionů aktivních uživatelů měsíčně, což je o čtyři miliony více než na konci předchozího kvartálu.
 • Čistý zisk americké automobilky Ford Motor ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o více než 60 % na 1,56 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky podniku byly podpořeny snižováním nákladů a silnou poptávkou po dodávkových a sportovně-užitkových vozech ve Spojených státech.
 • Výsledky Comcast v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 20,98 miliardy USD (loni: 21,32 miliardy USD).
 • Výsledky Altria Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 6,73 miliardy USD (loni: 6,91 miliardy USD, odhad: 6,9 miliardy USD).
 • Výsledky Southwest Airlines v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 5,27 miliardy USD (loni: 5,14 miliardy USD, odhad: 5,3 miliardy USD).
 • Výsledky Raytheon v 3Q: Zisk na akcii 1,97 USD (loni: 1,84 USD), tržby 6,3 miliardy USD (loni: 6 miliard USD).
 • Výsledky Bristol-Myers Squibb v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 5,3 miliardy USD (loni: 4,9 miliardy USD, odhad: 5,2 miliardy USD).
 • Výsledky Hershey v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 2,03 miliardy USD (loni: 2 miliardy USD, odhad: 2,01 miliardy USD).
 • Výsledky Boston Scientific v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 2,2 miliardy USD (loni: 2,1 miliardy USD, odhad: 2,2 miliardy USD).
 • Výsledky Intel v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 16,15 miliardy USD (loni: 15,78 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu beze změny.
 • Výsledky Amazon.com v 3Q: Čistý zisk 0,52 USD na akcii (odhad: 0,02 USD), tržby 43,7 miliardy USD (odhad: 41,6 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +8 %.
 • Výsledky Mattel v 3Q: Ztráta na akcii 1,75 USD (odhad: +0,57 USD), tržby 1,56 miliardy USD (odhad: 1,81 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -18,5 %.
 • Výsledky Microsoft v 1QFY2018: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 24,5 miliardy USD (meziročně +12 %, odhad: 23,52 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4 %.
 • Výsledky Alphabet v 3Q: Čistý zisk na akcii 9,57 USD (odhad: 8,31 USD), tržby 27,8 miliardy USD (odhad: 21,94 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3 %.
 • Výsledky First Solar v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,95 USD, čisté tržby 1,1 miliardy USD. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5,5 %.
 • Výsledky Gilead Sciences v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,27 USD (odhad: 2,1 USD), tržby 6,5 miliardy USD (odhad: 6,4 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3,5 %.
 • Výsledky Southwest Airlines v 3Q: Čistý zisk 503 milionů USD (meziročně +29,6 %), tržby 5,27 miliardy USD (meziročně +2,6 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu beze změny.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
včera v 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
včera v 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
včera v 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
včera v 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
včera v 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
včera v 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
včera v 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
včera v 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
včera v 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
včera v 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
včera v 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
včera v 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
včera v 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
včera v 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
včera v 10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
včera v 10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
včera v 09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod