Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 za sebou má nejlepší čtvrtletí od roku 2009
|

Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 za sebou má nejlepší čtvrtletí od roku 2009

Americké akcie vykázaly za letošní první čtvrtletí silný růst, index S&P 500 přidal přes 13 %, což představuje jeho nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2009. Během pátečního obchodování akcie posílily díky optimismu ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow si v pátek připsal 0,82 % na 25 928,68 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,67 % na 2 834,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,78 % na 7 729,32 bodu. Index volatility VIX se snížil o 4,99 % na 13,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,41 %.

Za uplynulý týden index Dow přidal 1,67 %, S&P 500 se zvýšil o 1,20 % a Nasdaq Composite posílil o 1,13 %.

Za celé první čtvrtletí Dow stoupl o 11,15 %, S&P 500 si připsal 13,07 % a Nasdaq Composite dokonce 16,49 %. Pro Dow to byl nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2013 a pro Nasdaq Composite od roku 2012.

V Pekingu v pátek skončilo další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou, obě strany ohlásily pokrok v jednání. Peking a Washington se nyní snaží ukončit obchodní válku, ve které na sebe v loňském roce vzájemně uvalovaly nová cla.

Vzhůru v pátek zamířily například akcie průmyslových společností nebo výrobců čipů. Na burzu Nasdaq vstoupily akcie provozovatele alternativní taxislužby Lyft (+8,74 %).

Euro stagnovalo, ceny ropy se zvyšovaly

Na devizovém trhu v pátek libra oslabovala vůči dolaru poté, co britský parlament i napotřetí odmítl dohodu o odchodu země z Evropské unie.

Libra sestoupila až na 1,2977 USD, tedy na nejnižší úroveň od 11. března. Později ale část ztrát smazala a kolem 21.30 SEČ se prodávala za 1,302 USD. Euro vůči dolaru zůstalo téměř beze změny na 1,122 USD.

Ceny ropy se v pátek zvyšovaly díky omezování těžby v rámci dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a díky sankcím, které Spojené státy uvalily na Írán a Venezuelu.

Za celé první čtvrtletí cena ropy Brent stoupla zhruba o 27 % a americká lehká ropa WTI přidala asi 32 %. Pro oba základní typy ropy bylo první čtvrtletí nejlepší od druhého kvartálu 2009, kdy jejich ceny zaznamenaly růst o 40 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky BlackBerry ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 255 milionů USD (odhad: 241 milionů USD).

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

ouny 737 MAX společnosti Boeing (v úterý -0,02 %), tak A320neo od Airbusu.

 • Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v úterý +0,95 %) koupí izraelskou technologickou společnost Dynamic Yield, jejíž technologie pomáhá lépe přizpůsobovat nabídky zákazníkům. Finanční podmínky nebyly zveřejněny, podle listu The Wall Street Journal McDonald's zaplatí více než 300 milionů USD, což z koupě dělá největší akvizici firmy McDonald's za dvě desetiletí.
 • Zahájená výstavba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,273 milionu jednotek na 1,162 milionu jednotek, což představuje pokles o 8,7 % po růstu o 18,6 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,15 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v únoru klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,345 milionu na 1,296 milionu, čekalo se 1,31 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 1,6 % po +1,4 % v lednu.
 • USA: Index cen domů FHFA v lednu meziměsíčně stoupl o 0,6 % (prosinec: 0,3 %, odhad: 0,2 %).
 • Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 3,6 %. Analytici očekávali zvýšení o 4 % po růstu o 4,2 % v předchozím měsíci.
 • Index spotřebitelské důvěry v USA v březnu klesl na 124,1 bodu z únorových 131,4 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 132 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
 • USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu podle očekávání klesl na 10 bodů z 16 bodů v únoru.
 • Společný podnik americké automobilky Ford Motor v Rusku Ford Sollers zavře tamní dva montážní závody a továrnu na výrobu motorů, což znamená, že opustí ruský trh osobních automobilů. Americký podnik tento krok přijde na 450 až 500 milionů dolarů. Kontroly nad podnikem, který v současné době vede Ford, se ujme ruský Sollers. Vyplývá to ze středečního prohlášení firem.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 8,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Bilance zahraničního obchodu Spojených států v lednu vykázala schodek ve výši 51,1 miliardy USD (odhad: -59 miliard USD, prosinec: -59,8 miliardy USD). Vyplývá to z dat, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
 • Schodek bilance běžného účtu Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil na 134,4 miliardy USD ze 124,8 miliardy USD. Analytici počítali s růstem schodku na 135 miliard USD.
 • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 2,8 milionu barelů (odhad: -2,5 milionu barelů, předchozí týden: -9,589 milionu barelů).
 • Provozovatel taxislužby Lyft zvýšil před vstupem na burzu v New Yorku díky zájmu investorů nabídkovou cenu svých akcií na 70 až 72 USD z původně plánovaných 62 až 68 USD. Jeho tržní hodnota by se tak přiblížila téměř 25 miliardám dolarů. Vstup Lyftu na burzu by se mohl stát největší technologickou nabídkou od primární veřejné nabídky akcií (IPO) čínského internetového prodejce Alibaba v roce 2014.
 • Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 2,2 % ze 3,4 % ve třetím kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj odhad z konce února, podle kterého růst ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,6 %.
 • Spojené státy ignorovaly požadavek na zrušení daňové úlevy pro Boeing ve státě Washington, kde má podnik výrobní závod. Boeing tak nadále dostává nelegální dotace. Uvedl to ve čtvrtek odvolací orgán Světové obchodní organizace. Daňová úleva je součástí vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.
 • Počet zahájených, ale nedokončených prodejů rodinných domů na území Spojených států v únoru poklesl o jedno procento ve srovnání s lednovým počtem. V lednu meziměsíčně stoupl o 4,3 procenta (revidováno z původního odhadu 4,6 procenta); trh v únoru očekával další, ač mírnější, nárůst o 0,7 procenta.
 • Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 23. března 211 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to mírný pokles z 216 tisíc z předcházejícího týdne (revidováno z předchozího odhadu 221 tisíc). Trh očekával naopak vzestup na 225 tisíc žádostí.
 • Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 22. března zmenšil o 36 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 47 miliard kubických stop, očekával trh, že ubude dalších 39 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Winnebago Industries  (v pondělí -0,34 %) ve 2QFY2019: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,6 USD), tržby 432,7 milionu USD (odhad: 459 milionů USD).
 • Výsledky McCormick (v úterý +0,99 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
 • Výsledky Carnival (v úterý -8,72 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 4,67 miliardy USD (odhad: 4,31 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Dalio: Recese letos nepřijde, investoři by měli využít síly…
Dalio: Recese letos nepřijde, investoři by měli využít síly…
před 19 minutami

Dalio: Recese letos nepřijde, investoři by měli využít síly současného trhu

Investoři by měli využít síly současného trhu, zbavit se hotovosti a namísto toho vytvořit globální a dobře...
Recese Americké akcie Investice
Trump: EU nemůže jinak, než dojednat s USA nové obchodní vztahy
Trump: EU nemůže jinak, než dojednat s USA nové obchodní vztahy
před 44 minutami

Trump: EU nemůže jinak, než dojednat s USA nové obchodní vztahy

Evropská unie nemá jinou možnost, než se Spojenými státy dojednat novou obchodní dohodu. V rozhovoru ve finanční...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Evropská unie
Zájem o hypotéky v Česku opadá, pokles sazeb se téměř zastavil
před hodinou

Zájem o hypotéky v Česku opadá, pokles sazeb se téměř zastavil

Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů se v prosinci téměř zastavil. Rok 2019 zakončil hypoteční trh podle...
Česká republika Hypotéky Realitní trh
Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu
Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu
před hodinou

Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu

Německý výrobce luxusních aut Daimler varoval, že provozní zisk za loňský rok mu zřejmě klesl o polovinu. Je to už...
Daimler Auta Evropské akcie
MONETA upsala emisi podřízených dluhopisů v objemu 2,6 miliardy Kč
11:05

MONETA upsala emisi podřízených dluhopisů v objemu 2,6 miliardy Kč

MONETA Money Bank v úterý úspěšně upsala emisi podřízených desetiletých dluhopisů v objemu 2,6 miliardy Kč. Kupón byl...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Evropské banky
Akcie MOL stahuje komentář šéfa firmy ohledně výhledu marží,…
Akcie MOL stahuje komentář šéfa firmy ohledně výhledu marží,…
10:49

Akcie MOL stahuje komentář šéfa firmy ohledně výhledu marží, analytici ale zůstávají optimističtí

Akcie maďarského ropného a plynárenského koncernu MOL stahuje komentář výkonného ředitele podniku Zsolta Hernádiho...
MOL Evropské akcie Maďarsko
Asijské akcie uzavřely středeční obchodování v zelených číslech
Asijské akcie uzavřely středeční obchodování v zelených číslech
10:30

Asijské akcie uzavřely středeční obchodování v zelených číslech

Asijské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu, když investoři vyhodnocovali riziko koronaviru, kterým se v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let
10:16

Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let

Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let, hlavně kvůli obchodnímu sporu mezi Spojenými státy a...
Jižní Korea Hospodářský růst HDP
Itálie: Tržby v průmyslu v listopadu meziměsíčně stagnovaly %,…
10:01

Itálie: Tržby v průmyslu v listopadu meziměsíčně stagnovaly %, meziročně zpevnily o 0,1 %

Italské průmyslové objednávky v listopadu meziročně klesly o 4,3 % (říjen: -1,5 %), meziměsíčně se snížily o 0,3 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Automobilkám Hyundai a Kia se díky slabšímu wonu a SUV dařilo
Automobilkám Hyundai a Kia se díky slabšímu wonu a SUV dařilo
09:38

Automobilkám Hyundai a Kia se díky slabšímu wonu a SUV dařilo

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor i její sesterské společnosti Kia Motors se ve čtvrtém čtvrtletí dařilo. Jejich...
Jižní Korea Auta Výsledková sezóna
Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku
Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku
09:00

Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku

Britská telekomunikační skupina Vodafone Group opustila asociaci, která má spravovat plánovanou digitální měnu...
Facebook Kryptoměny Americké akcie
Toyota svolává 3,4 milionu vozů kvůli airbagům
00:27

Toyota svolává 3,4 milionu vozů kvůli airbagům

Japonský výrobce automobilů Toyota Motor svolá po celém světě do servisů celkem 3,4 milionu osobních aut. Důvodem je...
Auta Asijské akcie
Co musíte ráno vědět (22. ledna)
Co musíte ráno vědět (22. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co Donald Trump řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i…
Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i obavy z koronaviru

Americké akcie sestoupily z rekordních maxim. K jejich poklesu velkou měrou přispěly obavy ohledně nového typu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Boeing nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v polovině roku
včera v 20:47

Boeing nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v polovině roku

Americká strojírenská společnost Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu jejích letadel 737 MAX...
Boeing Americké akcie
Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí
včera v 20:34

Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí

Ve švýcarském alpském středisku Davosu několik set lidí protestovalo proti Světovému hospodářskému fóru. Účastníkům...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut
včera v 19:49

Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut

Americký prezident Donald Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením dodatečných cel na dovoz evropských automobilů...
Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika Americká ekonomika