Americké akcie ve čtvrtek uzavřely na maximech díky důvěře, že Čína zvládne koronavir
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely na maximech díky důvěře, že Čína zvládne koronavir

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily čtvrtý den po sobě. Na nová maxima jim podle agentury Reuters pomohla rostoucí důvěra v čínské snahy omezit ekonomické dopady šíření koronaviru a také zpráva o snížení čínských cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu zhruba 75 miliard USD.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow stoupl o 0,3 % na 29 379,77 bodu, benchmark S&P 500 zpevnil o 0,33 % na 3 345,78 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,67 % na 9 572,15 bodu. Všechny tři indexy dosáhly na nová zavírací maxima. Index volatility VIX klesl o 1,25 % na 14,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,64 %.

Čína ve čtvrtek oznámila, že sníží na polovinu cla, která na 1 717 amerických produktů uvalila loni na počátku září. Analytici tento krok interpretují jako snahu povzbudit důvěru poté, co rychle se šířící koronavirus poškodil podniky a náladu investorů.

Další vzpruhu akciím poskytly údaje o poklesu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Těch minulý týden přibylo nejméně za devět měsíců.

Z jednotlivých sektorů se dařilo komunikacím a technologiím, klesly naopak akcie energetických firem. Se ziskem 15,05 procenta uzavřely obchodování cenné papíry provozovatele sociální sítě Twitter. Výnosy firmy ve čtvrtém čtvrtletí poprvé překonaly hranici jedné miliardy dolarů a stoupl jí také počet uživatelů.

Na devizovém trhu se ve čtvrtek dolar vyšplhal až na čtyřměsíční maximum vůči euru a vůči japonskému jenu byl nejsilnější za dva uplynulé týdny. Pomohly mu jak americké ekonomické statistiky, tak polevující obavy z koronaviru.

Kolem 22.00 SEČ ztrácelo euro na dolar asi 0,2 procenta na 1,0979 EUR/USD. K japonskému jenu si dolar připisoval 0,15 procenta na 109,99 USD/JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, měl ve stejnou dobu k dobru 0,2 procenta, a stoupl tak na 98,47 bodu.

Ceny ropy se ve čtvrtek na směru neshodly. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 ztrácela 0,36 % na 55,08 USD za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 0,49 % na 51 USD.

Většina digitálních měn ve čtvrtek mířila vzhůru. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 rostl o 0,95 % na 9 745,26 USD, ethereum posilovalo o 4,4 % na 212,7 USD a ripple zdražoval o 1,6% na 0,28 USD.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Spojené státy by měly zvážit koupi kontrolních podílů v evropských dodavatelích telekomunikačních zařízení Ericsson a Nokia, aby tak pomohly čelit dominantnímu postavení čínské společnosti Huawei v technologiích pro mobilní sítě páté generace (5G). Uvedl to ve čtvrtek americký ministr spravedlnosti William Barr. USA se obávají, že Peking by mohl využívat zařízení Huawei ke špionáži, firma však takovéto obavy odmítá.

 • Společnost Boeing objevila v softwaru obsaženém v letounech 737 MAX, které nesmějí do vzduchu, další problém. Americký výrobce letecké techniky ve čtvrtek podle agentury DPA uvedl, že o věci informoval v předposledním lednovém týdnu americký Federální úřad pro letectví (FAA) a dodal mu technické podrobnosti. Společnost nicméně ujišťuje, že plánované obnovení provozu problémového typu stroje v polovině roku není v ohrožení.

 • Americké firmy v lednu oznámily, že plánují propustit 67 735 zaměstnanců. V prosinci hodlali zaměstnavatelé propustit 32 843 zaměstnanců. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační firma Challenger, Gray & Christmas.
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 1. února 202 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 217 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 215 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 25. ledna zvýšil na 1,751 milionu z 1,703 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 1,72 milionu žádostí).
 • JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie General Dynamics na "underweight" z "overweight".
 • Raymond James zvýšila doporučení na akcie Micron Technology na "strong buy" z "market perform".

Výsledková sezóna

 • Výnosy americké společnosti Twitter ve čtvrtém čtvrtletí poprvé překonaly hranici jedné miliardy dolarů, zvýšil se také počet uživatelů. Čistý zisk firmy ale o 53 procent klesl a činil 119 milionů USD. Zaostal tak za očekáváním, protože se zároveň o 22 procent zvýšily provozní náklady. Vyplývá to ze čtvrtečního sdělení společnosti, která provozuje stejnojmennou sociální síť.
 • Výsledky Philip Morris International ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,21 USD), tržby 7,713 miliardy USD (odhad: 7,661 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos ve 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,1 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 1,82 miliardy USD (odhad: 1,81 miliardy USD).
 • Výsledky Yum! Brands ve 4Q: Upravený zisk na akci 1 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 1,69 miliardy USD (odhad: 1,81 miliardy USD).
 • Výsledky Tyson Foods v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 10,82 miliardy USD (odhad: 11,06 miliardy USD).
 • Výsledky Bristol-Myers Squibb ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 7,94 miliardy USD (odhad: 7,12 miliardy USD).
 • Výsledky The New York Times ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 508,4 milionu USD (odhad: 502 milionů USD).
 • Výsledky Uber Technologies ve 4Q: Ztráta na akcii 0,64 USD (odhad: -0,68 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,06 miliardy USD). Akcie v after-marketu +0,86 %.
 • Výsledky Pinterest ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 399,9 milionu USD (odhad: 368 milionů USD). Akcie v after-marketu +15,25 %.
 • Výsledky T-Mobile US ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 11,88 miliardy USD (odhad: 11,83 miliardy USD). Akcie v after-marketu +0,88 %.
 • Výsledky Activision Blizzard ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,19 USD), upravené tržby 2,71 miliardy USD (odhad: 2,68 miliardy USD). Akcie v after-marketu +2,89 %.
Zdroj: CNBC
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
před 30 minutami

Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila jako celek, v plusu ale skončily prakticky jen tituly z finančního sektoru....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let
před hodinou

Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Mezinárodní obchod
O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně…
14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně než dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 30. května 1,877 milionu lidí. Oznámilo to ve...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
13:45

ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby ponechala beze změny

Evropská centrální banka na červnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ponechání...
ECB Eurozóna Centrální banky
Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2
13:18

Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu až do výše 50 milionů...
Zemní plyn Rusko Německo
Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB
13:09

Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB

Evropské trhy čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB) a akcie jsou v červených číslech. Také před...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé půli roku 2022
12:53

Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé půli roku 2022

Německá ekonomika by měla dosáhnout předkrizové úrovně ve druhé polovině roku 2022. Dnes to jako svůj cíl označil...
Německo Hospodářský růst Koronavirus
V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME
11:47

V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE a domácího indexu PX. Nové váhy začnou platit...
Akcie ČR CME (CETV) Indexy
Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával
11:36

Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával

Adidas v Číně obnovil růst prodeje po koronavirové krizi rychleji, než očekával. Německý výrobce sportovního oblečení...
Čína Adidas
Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ
11:34

Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ

Rumunská státní energetická společnosti Electrica potvrdila, že zvažuje nákup tamějších aktiv skupiny ČEZ. Za tím...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice
S akciemi PFNonwovens se naposledy obchoduje s právem účasti na valné…
11:25

S akciemi PFNonwovens se naposledy obchoduje s právem účasti na valné hromadě

S akciemi výrobce netkaných textilií PFNonwovens se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem účasti na valné hromadě...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
VIG investovala 7 milionů eur do společnosti APEIRON Biologics
11:23

VIG investovala 7 milionů eur do společnosti APEIRON Biologics

Pojišťovnická skupina VIG investovala 7 milionů eur do společnosti APEIRON Biologics, která vyvíjí medikaci k léčbě...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR
Asijské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně
Asijské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily ve čtvrtek se smíšenými výsledky. Akcie v Číně a Hongkongu zaznamenaly mírný pokles...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Průměrná mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o 5 % na 34 077 Kč
09:44

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o 5 % na 34 077 Kč

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 korun. Zaměstnanci tak...
Česká ekonomika Pracovní trh
Co musíte ráno vědět (4. června)
Co musíte ráno vědět (4. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (4. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, za co si Google vysloužil žalobu a jak pandemie změnila akcie na...
Musíte vědět
Německá vláda schválila nový balík opatření na podporu ekonomiky v…
včera v 23:09

Německá vláda schválila nový balík opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 130 miliard eur

Německé vládní strany ve středu schválily nový balík opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v...
Německo Podpora ekonomiky
Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly,…
Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly,…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu pokračovaly v růstu. Index technologického trhu Nasdaq se přiblížil svému...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA