Akcie ve Spojených státech ve středu po volbách do Kongresu výrazně zpevnily
|

Akcie ve Spojených státech ve středu po volbách do Kongresu výrazně zpevnily

Americké akcie zakončily středeční seanci v plusových číslech. Investory potěšily výsledky úterních voleb do Kongresu, v nichž demokraté získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a republikáni posílili kontrolu nad Senátem. Oslaboval však dolar, neboť není pravděpodobné, že USA kvůli rozdělenému Kongresu v dohledné době přikročí k větším opatřením na podporu ekonomického růstu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow vzrostl o 2,13 % na 26 180,3 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 2,12 % na 2 813,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,64 % na 7 570,75 bodu. Index volatility VIX se propadl o 17,83 % na 16,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 3,24 %.

V zelených číslech obchodování zakončily všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk si připsaly technologie (+2,94 %), odvětví zdravotní péče (+2,94 %) a sektor cyklického spotřebního zboží (+2,71 %).

Na směru se však neshodly nejpopulárnější kryptoměny. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com posiloval o 1,2 % na 6 523,86 USD, ethereum si připisovalo 0,46 % na 216,8 USD a ripple klesal o 0,67 % na 0,532 USD.

Výsledek voleb nebyl pro republikány horší, než se trhy obávaly, a byl v podstatě v souladu s očekáváním investorů. Po říjnu, který byl nejhorším měsícem za posledních sedm let, se tak na trh vrátilo oživení.

"Trh do značné míry brzdily obavy, co se může stát, a skutečnost, že je to za námi, hodně pomohla," konstatoval Brad McMillan z makléřské firmy Commonwealth Financial.

Z konkrétních titulů se dařilo zejména akciím technologického gigantu Apple (+3,03 %), zdravotní skupiny UnitedHealth Group (+4,21 %) či výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar (+4,44 %).

Dolar oslaboval, ceny ropy po většinu dne rostly, po zveřejnění zprávy o zásobách v USA však o zisky přišly

Dolar ve středu na devizových trzích v reakci na volby v USA oslaboval. Kontrola Sněmovny reprezentantů demokraty podle obchodníků zvýší schopnost této strany blokovat hospodářskou politiku republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Podle analytiků tak není pravděpodobné, že by Spojené státy v brzké době přikročily k větším rozpočtovým opatřením na podporu ekonomického růstu.

Kolem 22.00 dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,22 procenta na 96,1 bodu. Euro na něj přidávalo 0,18 procenta na 1,1439 USD a ztrácel také vůči britské libře či švýcarskému franku.

"Vyhlídky na legislativní patovou situaci, která by zkomplikovala schvalování opatření jako třeba prezidentovo snížení daní střední třídě, jsou pro americký dolar negativní," uvedla analytička Kathy Lienová ze společnosti BK Asset Management. "Výsledky naznačují, že pravděpodobně nastane větší politická nejistota," upozornila Esther Maria Reicheltová z Commerzbank.

Ceny ropy po většinu dne rostly v reakci na zprávu, že Saúdská Arábie a Rusko jednají o snížení produkce v příštím roce. Severomořská ropa Brent se v průběhu obchodování přehoupla přes hranici 73 dolarů. Později ale oba hlavní ropné druhy své zisky smazaly, když přišly informace o nečekaně vysokém nárůstu amerických ropných zásob v uplynulém týdnu.

Kolem 22.00 odepisovala severomořská ropa Brent asi 0,12 procenta na 72,04 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,93 procenta na 61,63 dolaru za barel.

Zprávu o tom, že tyto dvě země, které patří k největším ropným producentům a které se od roku 2017 dohodly na omezování těžby, zahájily společná jednání na toto téma, přinesla agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Dva zdroje z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) agentuře Reuters po dotazu na informaci agentury TASS sdělily, že snížení těžby v příštím roce nelze vyloučit.

Ke snížení těžby ropy ve středu Rijád a Moskvu vyzval Írán. Podle jednoho z jeho vysokých představitelů nárůst jejich dodávek způsobil pokles ceny suroviny o 15 dolarů v průběhu jednoho měsíce, a prospěl tím americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. OPEC a Rusko polevily v omezování těžby v červnu na Trumpův nátlak. Americký prezident po nich požadoval vyšší ropnou produkci, aby se vykryl výpadek dodávek, až vstoupí v platnost americké sankce proti Íránu platné od začátku listopadu.

Americký ropný institut API ve středu uvedl, že zásoby ropy ve Spojených státech se v minulém týdnu zvýšily o 7,8 milionu barelů, což bylo více než očekávali analytici. Nad očekávání velký nárůst ropných zásob vykázal i americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Podle jeho údajů v týdnu do 2. listopadu stouply zásoby o 5,8 milionu barelů, jím oslovení analytici odhadovali nárůst jen o 2,4 milionu barelů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Americké ministerstvo obchodu zavede konečná antidumpingová a antisubvenční cla v rozmezí od 96,3 do 176,2 procenta na dovoz výrobků z hliníkových plechů z Číny. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. Rozhodnutí by mohlo padnout v nejbližších hodinách. Poprvé od roku 1985 by tak byla uvalena cla v rámci vyšetřování, které zahájila sama vláda. Obvykle je vyšetřování zahájeno po stížnosti některé z amerických společností.

  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 5,783 milionu barelů (odhad: +2,433 milionu barelů, předchozí týden: +3,217 milionu barelů).
  • Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií CVS Health na 100 z 80 USD.
  • Cowen & Co zvýšila doporučení na akcie Target na "outperform" z "market perform".

Výsledková sezóna

  • Americká mediální společnost 21st Century Fox zvýšila v prvním fiskálním čtvrtletí příjmy meziročně o dvě procenta na 7,18 miliardy dolarů, a zaostala tak za očekáváním. Důvodem je slabý výkon filmové divize. Na jejím hospodaření se negativně projevil fakt, že firma v létě nepřišla s žádným filmovým trhákem, uvedla agentura Reuters.
  • Výsledky Humana v 3Q: Čistý zisk stoupl na 901 milionů USD (loni: 799 milionů USD), upravený zisk na akcii 4,58 USD (odhad: 4,27 USD).
  • Výsledky Groupon v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 592,9 milionu USD (odhad: 602 milionů USD).
  • Výsledky Qualcomm v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 5,83 miliardy USD (odhad: 5,53 miliardy USD). Akcie v after-marketu +2,44 %.
  • Výsledky Square v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,11 USD), upravené tržby 431 milionů USD (odhad: 414 milionů USD). Akcie v after-marketu -5,53 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
před hodinou

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
před hodinou

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace