Britská centrální banka na červnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila ale odhad růstu ekonomiky
|

Britská centrální banka na červnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila ale odhad růstu ekonomiky

Britská centrální banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V nové prognóze ale BoE zhoršila odhad růstu ekonomiky v druhém čtvrtletí.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V červnu pro ponechání základní sazby beze změny hlasovalo všech devět členů měnového výboru, stejně jako na všech dosavadních zasedáních od loňského září. Loni v srpnu zvedlo všech devět členů měnového výboru ruku pro zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu. Další zvýšení úrokové sazby, která je teď nejvýše od března 2009, odborníci v dohledné době nečekají.

Banka zdůraznila, že úroky bude potřeba zvyšovat mírně a postupně tak, aby Británie omezila škody, které by způsobil její odchod z Evropské unie bez dohody. Britská ekonomika bude podle banky v druhém kvartálu stagnovat, ještě minulý měsíc přitom BoE očekávala, že ekonomika vykáže růst o 0,2 %.

Na konci loňského roku BoE upozornila, že podniky pozastavily investice do doby, než budou jasné parametry budoucího spojení království s jeho největším obchodním partnerem - Evropskou unií.

Minulý měsíc ovšem centrální banka zlepšila odhad růstu páté největší ekonomiky světa na 1,5 % z únorových 1,2 %, což měl být nejpomalejší růst za poslední desetiletí. Optimističtější výhled zdůvodnila zlepšením výhledu globálního hospodářství. Upozornila nicméně, že další vývoj ekonomiky bude výrazně záviset i na způsobu a načasování brexitu.

Velká Británie měla podle původního plánu Evropskou unii opustit 29. března, po dvojím odkladu brexitu by ale nyní měla země z unie odejít do 31. října.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Zdroj: Bank of England, ČTK