Bank of England potvrdila základní sazbu na úrovni 0,1 %, objem QE navýšila na 745 miliard liber
|

Bank of England potvrdila základní sazbu na úrovni 0,1 %, objem QE navýšila na 745 miliard liber

Britská centrální banka na červnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Objem programu skupování aktiv navýšila o sto miliard liber na 745 miliard liber.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

Členové měnového výboru Bank of England byli v názoru na ponechání základní úrokové sazby na 0,1 % jednotní. Pro zvýšení objemu programu skupování aktiv o sto miliard liber zvedlo ruku osm z devíti členů výboru.

Minulý měsíc měnová autorita Spojeného království uvedla, že by britská ekonomika letos mohla kvůli koronaviru klesnout o 14 %. To by byl nejhlubší propad za více než 300 let. Již v příštím roce ovšem očekává silné oživení a růst hrubého domácího produktu o 15 %. Letošní propad a následné prudké oživení jsou součástí "ilustrativního scénáře" centrální banky představeného v rámci květnového zasedání.

Bank of England před měsícem rovněž odhadla, že ve druhém čtvrtletí HDP spadne o 25 %. Nyní ovšem uvedla, že pokles ekonomiky bude s ohledem na nová data zřejmě mírnější. Upozornila nicméně, že míra a rychlost oživení ekonomiky zůstávají nejisté a že přetrvává riziko zvýšené míry nezaměstnanosti.

V rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 centrální banka 10. března na mimořádném jednání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu z 0,75 % na 0,25 %. O dalších 15 bazických bodů na 0,1 % sazbu snížila 19. března. Na tomto zasedání také rozšířila program nákupu dluhopisů o 200 miliard liber na 645 miliard liber.

Před měsícem guvernér Bank of England Andrew Bailey uvedl, že banka zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Zavedení záporných úroků ovšem úplně nevyloučil. "Je vždy moudré nevylučovat nic navždy, obzvláště za současných okolností," řekl.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii přes osm milionů domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Britská ekonomika v dubnu klesla proti předchozímu měsíci o 20,4 %, což bylo nejvíce v zaznamenané historii. Meziročně propad HDP dosáhl 24,5 %. Duben byl prvním úplným měsícem, kdy ekonomika pocítila opatření, jež vláda zavedla ve snaze bránit šíření koronaviru. Za tři měsíce do konce dubna HDP proti předchozímu tříměsíčnímu období spadl o 10,4 %.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden uvedla, že Británii letos čeká propad ekonomiky o 11,5 %. Příští rok by podle ní měla ekonomika vykázat růst o 9 %. Podle horšího scénáře, který předpokládá druhou vlnu pandemie, letos hospodářství klesne o 14 %, zatímco v roce příštím by mohlo vykázat růst o 5 %.

Zdroj: Bank of England, ČTK