Britská centrální banka na květnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky a zlepšila svůj ekonomický výhled
|

Britská centrální banka na květnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky a zlepšila svůj ekonomický výhled

Britská centrální banka na květnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Bank of England zlepšila výhled růstu britské ekonomiky, ale současně také varovala, že brexit stále ohrožuje výhled vývoje měnové politiky.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V květnu pro ponechání základní sazby beze změny hlasovalo všech devět členů měnového výboru, stejně jako v březnu a v únoru a loni v prosinci, listopadu a září. V srpnu naopak všech devět členů výboru zvedlo ruku pro zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu. Další zvýšení úrokové sazby, která je teď nejvýše od března 2009, odborníci v dohledné době nečekají.

V listopadu Bank of England upozornila, že podniky pozastavily investice do doby, než budou jasné parametry budoucího spojení království s jeho největším obchodním partnerem - Evropskou unií.

Nyní centrální banka zlepšila odhad růstu páté největší ekonomiky světa na 1,5 % z únorových 1,2 %, což měl být nejpomalejší růst za poslední desetiletí. Optimističtější výhled zdůvodnila zlepšením výhledu globální ekonomiky. Upozornila nicméně, že další vývoj ekonomiky bude výrazně záviset také na způsobu a načasování odchodu země z EU.

Velká Británie měla podle původního plánu Evropskou unii opustit 29. března, po dvojím odkladu brexitu by ale nyní měla země z unie odejít do 31. října.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Zdroj: Bank of England, ČTK